Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Srbský durič: Charakteristika plemena

Srbský durič, tiež známy ako Srbský trojfarebný durič, je stredne veľké plemeno psov, ktoré má pôvod v Srbsku. Títo psi sú známi svojim vyváženým temperamentom, živosťou a energiou. Sú tiež veľmi lojálni, priateľskí, sebaistí a húževnatí.

 

Srbský durič

 

Srbský durič

 

Srbský durič je poľovné plemeno, ktoré sa pôvodne využívalo na dohľadávanie a prenasledovanie zveri. Majú bystrý čuch a vynikajúce lovecké schopnosti. Títo psi sú známi aj svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v ťažkom teréne. Sú inteligentné a trénovateľné a môžu byť použité na rôzne poľovnícke aktivity, vrátane lovu malej zveri, zajaca a líšky.

Ak uvažujete o obstaraní srbského duriča, je dôležité poznamenať, že vyžadujú pravidelné cvičenie a psychickú stimuláciu. Nie sú vhodné na bývanie v byte a potrebujú veľký vonkajší priestor na behanie a hranie. Títo psi tiež vyžadujú pravidelnú starostlivosť, aby ich srsť zostala zdravá a lesklá. Pri správnej starostlivosti a výcviku môže byť Srbský durič skvelým doplnkom do každej rodiny, ktorá miluje pobyt vonku a hľadá verného a energického spoločníka.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Srbský durič je poľovný pes pôvodom zo Srbska. Jeho história siaha do 19. storočia, kedy bol vyšľachtený z miestnych plemien psov na lov rôzneho zveru. Jeho pôvod sa datuje do obdobia, keď sa na Balkáne stretli rôzne kultúry a národy, a to sa odráža aj v jeho genetickom zložení.

Podľa genetických štúdií sa zdá, že na vývoj srbského duriča mali veľký vplyv anatolské duriče. Tieto psy boli dovážané z oblasti dnešného Turecka a využívali sa na lov diviakov a iných druhov zveri. Srbský durič bol vyšľachtený z miestnych plemien psov, ktoré boli krížené s anatolskými duričmi.

Srbský durič bol pôvodne využívaný na lov diviakov a iných druhov zveri. Jeho schopnosti ako poľovného psa boli veľmi cenené a stali sa z neho obľúbené plemeno nielen vo svojej krajine pôvodu, ale aj v iných častiach sveta.

Dnes je srbský durič stále využívaný na lov, ale tiež sa stal obľúbeným spoločníkom. Jeho priateľská a vyrovnaná povaha robí z neho skvelého psa pre rodiny s deťmi. Vďaka svojej vytrvalosti a energii je tiež vhodným psom pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú rôznym vonkajším aktivitám.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Srbský durič je stredne veľký pes, ktorý sa vyznačuje svojou vyrovnanosťou a ostražitosťou. Toto plemeno je milé a priateľské k svojmu majiteľovi, ale zároveň je aj schopné chrániť svoj domov a rodinu pred nebezpečenstvom.

Srbský durič má silnú a svalnatú stavbu tela, ktorá mu umožňuje byť vynikajúcim stopárom a lovcov. Jeho výška sa pohybuje medzi 50 a 60 cm a váha medzi 20 a 30 kg. Hlava je úmerná telu, s krátkymi ušami a tmavými očami.

Toto plemeno je veľmi inteligentné a ľahko sa učí, ale zároveň potrebuje svojho majiteľa, ktorý mu poskytne primeranú výchovu a tréning. Srbský durič je vhodný pre majiteľov s dostatkom času a skúseností s chovom psov.

Srbský durič má vynikajúci čuch a je schopný loviť rôzne druhy zveri. Jeho vytrvalosť a odvaha sú vynikajúce a robia z neho vynikajúceho spoločníka pre poľovačky. Toto plemeno je tiež vhodné pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku so svojim psom.

Celkovo je srbský durič vynikajúcim plemenom pre majiteľov, ktorí hľadajú psa, ktorý je vyrovnaný, ostražitý a milý k svojmu majiteľovi, ale zároveň schopný chrániť svoj domov a rodinu.

 

Chov a starostlivosť Srbský durič

 

Chov a starostlivosť Srbský durič

 

Srbský durič je plemeno psa, ktoré vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť. Ak sa chystáte poobstarať si šteniatko Srbského duriča, musíte byť pripravení na to, že bude potrebovať dostatok času a priestoru na svoju výchovu a starostlivosť.

Chovateľské stanice sú miestom, kde sa šteniatka Srbského duriča narodia a vyrastajú. Pri výbere chovateľskej stanice je dôležité zvoliť si overeného chovateľa, ktorý sa venuje chovu tohto plemena s láskou a zodpovednosťou. Pri výbere šteniatka je dôležité zvážiť jeho zdravotný stav a rodokmeň.

Po príchode šteniatka domov je dôležité mu zabezpečiť dostatok pohybu a zábavy, aby sa mohol správne vyvíjať a rásť. Srbský durič má veľmi silný lovecký pud, preto je dôležité ho trénovať a socializovať od útleho veku.

Srbský durič má krátku a hustú srsť, ktorá nevyžaduje príliš veľa starostlivosti. Stačí ju pravidelne vyčesať a kúpať psa len v prípade potreby. Je potrebné tiež dbať na jeho zdravie a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

Celkovo, chov a starostlivosť o Srbského duriča vyžaduje určitú pozornosť a zodpovednosť. Ak sa však o neho budete starať s láskou a starostlivosťou, bude vám verným a oddaným spoločníkom na mnoho rokov.

 

Zdravie a prípadné choroby

 

Srbský durič je plemeno, ktoré má vysokú odolnosť voči chorobám. Pri správnej starostlivosti môže žiť až 13 rokov. Avšak, ako u každého psa, aj u srbského duriča sa môžu vyskytnúť niektoré choroby.

Medzi najčastejšie choroby, ktoré sa u tohto plemena vyskytujú, patrí dysplázia kĺbov a torzia žalúdka. Dysplázia kĺbov je genetické ochorenie, ktoré sa prejavuje deformáciou kĺbov a môže viesť k artritíde a bolesti. Torzia žalúdka je naliehavý stav, ktorý sa prejavuje náhlym zvýšením tlaku v žalúdku a môže viesť k smrteľnému výsledku.

Okrem toho, môže sa u srbského duriča vyskytnúť aj herpesviróza, ochorenie obličiek a nádor. Je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie psa a podstúpiť preventívne vyšetrenia u veterinára.

Priemerná dĺžka života srbského duriča sa pohybuje od 8 do 13 rokov. Aby sa predĺžila jeho životnosť, je dôležité venovať pozornosť jeho strave a fyzickej aktivite. Správna strava a dostatok pohybu môžu pomôcť udržať psa v dobrej kondícii a predchádzať vzniku niektorých chorôb.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov by mal majiteľ srbského duriča okamžite vyhľadať pomoc veterinára. Včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť zachrániť život psa a predchádzať vzniku vážnych komplikácií.

 

Tréning a výchova Srbský durič

 

Tréning a výchova Srbský durič

 

Srbský durič je plemeno psa, ktoré potrebuje dostatok fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie. Preto je dôležité, aby majitelia poskytovali svojim psom dostatok príležitostí na prechádzky, beh a hru. Ako aj iné plemená, aj srbský durič potrebuje tréning a výchovu, aby sa stal dobre vyváženým a poslušným spoločníkom.

Pri tréningu a výchove srbského duriča je dôležité mať na pamäti, že ide o plemeno, ktoré má silný lovecký inštinkt. Majitelia by mali byť trpezliví a dôslední pri tréningu a výchove svojho psa a mali by sa zamerať na pozitívne posilňovanie a odmeňovanie správania.

Výchova srbského duriča by mala začať už v mladom veku. Je dôležité, aby bol pes socializovaný s ľuďmi a inými zvieratami, aby sa vyhol nežiaducemu správaniu. Majitelia by mali tráviť čas s psom, aby si získali jeho dôveru a vytvorili si s ním silnú väzbu.

Pri tréningu srbského duriča by sa mali používať pozitívne metódy, ako je napríklad odmeňovanie správania a ignorovanie nežiaduceho správania. Majitelia by mali byť trpezliví a dôslední pri tréningu a mali by sa zamerať na to, aby ich pes pochopil, čo sa od neho očakáva.

Vzhľadom na to, že srbský durič je aktívne plemeno, je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky a mentálne stimulovaný. Majitelia by mali svojho psa pravidelne viesť na prechádzky, hrať sa s ním a poskytovať mu príležitosti na tréning a výcvik. Srbský durič by sa mal vychovávať v aktívnej rodine, ktorá mu bude schopná poskytnúť dostatok pozornosti a starostlivosti.

 

Srbský Durič ako poľovný pes

Plemeno Srbský durič je poľovný pes, ktorý sa používa na durenie zveri. Tieto plemená sú zaraďované do skupiny č. 6 (Duriče, farbiare a príbuzné plemená) v rámci systematiky FCI. Srbský durič sa vyznačuje svojou vynikajúcou orientáciou a hlasitým nosom. Tieto vlastnosti robia toto plemeno ideálnym pre poľovníctvo.

Srbský durič je vytrvalý a rýchly pes, ktorý dokáže prenasledovať zver po dlhú dobu. Je to veľmi inteligentné a poslušné plemeno, ktoré sa ľahko učí a dokáže sa prispôsobiť rôznym poľovníckym situáciám. Jeho povahe dominuje čulý, temperamentný a svojmu majiteľovi extrémne oddaný charakter.

Srbský durič je vhodný pre poľovníctvo na čiernu zver, ktorú dokáže prenasledovať až do jej ulovenia. Jeho hlasitý nos mu umožňuje vypátrať kořist aj na veľké vzdialenosti. Toto plemeno je vhodné pre skúsených poľovníkov, ktorí dokážu využiť jeho schopnosti.

Pretože je to veľmi aktívne plemeno, srbský durič potrebuje dostatok pohybu a cviku. Jeho majiteľ by mal byť pripravený venovať mu dostatok času a pozornosti. Vhodným tréningom pre toto plemeno je napríklad agility alebo výcvik poslušnosti.

V závislosti od výcviku a výchovy môže srbský durič byť dobrým spoločníkom aj mimo poľovníctva. Je to milý a oddaný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami.

 

Kúpa a predaj Srbského duriča

Srbský durič je plemeno psa, ktorého hlavným účelom je poľovníctvo. Ak sa rozhodnete kúpiť si srbského duriča, je dôležité mať na pamäti, že ide o veľmi aktívneho a energického psa, ktorý vyžaduje dostatok pohybu a tréningu.

V prípade, že hľadáte šteniatka srbského duriča, môžete si ich zakúpiť od overených chovateľov. Je dôležité, aby boli šteniatka začipované a odčervené. Import šteniatok zo zahraničia je možný, ale vyžaduje si dodatočné náklady a úsilie.

V žilinskom kraji nájdete niekoľko chovateľov srbského duriča. Na Bazoš.sk nájdete aj niekoľko inzerátov na predaj srbského duriča a šteniatok tohto plemena. Cena za šteniatka sa môže líšiť v závislosti od chovateľa a kvality šteniatok.

Ak sa rozhodnete kúpiť si srbského duriča, je dôležité mať na pamäti, že ide o zodpovednosť na dlhé roky. Je potrebné sa o psa starať a poskytnúť mu dostatok pohybu a tréningu.

 

Srbský Durič na Slovensku

Srbský durič je poľovný pes, ktorý sa vyskytuje aj na Slovensku. Toto plemeno je známe svojou výbornou orientáciou a hlasitosťou, čím sa stalo obľúbeným medzi myslivcami.

Na Slovensku sa srbský durič môže chovať aj s príslušnými dokladmi, ako je napríklad pôvodný preukaz (PP). Fédération Cynologique Internationale (FCI) uznáva toto plemeno a zaraďuje ho do skupiny VII – Stopárske psy.

Slovenský kopov je jedným z plemien, ktoré má podobné vlastnosti ako srbský durič. Oba psy sa vyznačujú svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v zhoršených podmienkach.

Vzhľadom k tomu, že srbský durič je poľovný pes, existujú určité pravidlá a obmedzenia týkajúce sa jeho chovu a výcviku. Myslivci musia dodržiavať zákony a pravidlá, ktoré sú stanovené pre poľovníctvo na Slovensku.

V súčasnosti existuje niekoľko chovateľských staníc, ktoré sa venujú chovu srbského duriča na Slovensku. Chovatelia musia dodržiavať určité normy a štandardy, aby ich psy boli zdravé a silné.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné informácie o srbskom duričovi:

Plemeno Srbský durič
Skupina VII – Stopárske psy
Krajina pôvodu Srbsko
Veľkosť Stredný
Hmotnosť 20-25 kg
Dĺžka srsti Krátka
Farba srsti Čierna s bielymi a hnedými znakmi
Príslušné doklady Pôvodný preukaz (PP)

Srbský durič je inteligentný a oddaný pes, ktorý sa dobre hodí pre myslivcov, ale aj pre rodiny s deťmi. Jeho výcvik a socializácia sú však dôležité pre to, aby bol spoločenský a nekonfliktný. Šampón na vlasy

 

Porovnanie s inými plemenami

Srbský durič je jedinečné plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou ostražitosťou, vyrovnanosťou a spoločenskosťou. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z plemien psov, ktoré majú podobné vlastnosti ako Srbský durič, a porovnáme ich s ním.

 

Srbský durič vs Bígl

Bígl je plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. V porovnaní s Srbským duričom, bígl má kratšiu srst a je menší. Bígl je známy svojou výdržou a schopnosťou sledovať zvieratá. Na druhej strane, Srbský durič má väčšiu ostražitosť a je vhodnejší na stráženie domu.

 

Srbský durič vs Slovenský kopov

Slovenský kopov je plemeno psa, ktoré pochádza z Slovenska. V porovnaní s Srbským duričom, Slovenský kopov má kratšiu srst a je menší. Slovenský kopov je známy svojou výdržou a schopnosťou sledovať zvieratá. Na druhej strane, Srbský durič má väčšiu ostražitosť a je vhodnejší na stráženie domu.

 

Záver

 

Srbský durič je poľovný pes s vynikajúcim čuchom a veľkou vytrvalosťou. Toto plemeno je pôvodom z Balkánu a je známe svojou schopnosťou plniť povely a živou povahou. Srbský durič je priateľský a oddaný pes, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi aj s inými psami.

Ak hľadáte poľovného psa, ktorý má vynikajúci čuch a je vytrvalý, srbský durič by mohol byť pre vás ideálnou voľbou. Toto plemeno je vhodné pre aktívnych majiteľov, ktorí sa radi venujú poľovníctvu alebo iným outdoorovým aktivitám.

Pri výbere šteniatka srbského duriča je dôležité zvoliť si spoľahlivého chovateľa, ktorý má skúsenosti s chovom tohto plemena. Zodpovedný chovateľ bude mať zdravé a dobre socializované šteniatka, ktoré budú vhodné pre rodiny s deťmi a iné domáce zvieratá.

 

Výcvik srbského duriča by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a trpezlivosti. Toto plemeno je inteligentné a má silnú vôľu, takže je dôležité byť dôsledný a konzistentný v tréningu.

Celkovo, srbský durič je vynikajúci poľovný pes s priateľskou a oddanou povahou. Toto plemeno si vyžaduje aktívneho majiteľa, ktorý mu poskytne dostatok pohybu a stimulácie. Ak sa rozhodnete pre srbského duriča, budete mať verného spoločníka na život a na smrť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button