Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nemecký prepeličiar: Charakteristika plemena

Nemecký prepeličiar, známy aj ako nemecký španiel alebo Deutscher Wachtelhund, je všestranné lovecké plemeno psa, ktoré existuje už stáročia. Títo psi boli pôvodne chovaní v Nemecku na lov vtákov a malej zveri a na tento účel sa používajú dodnes. Plemeno je známe svojou inteligenciou, výdržou a silnou pracovnou morálkou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou medzi poľovníkmi.

 

Nemecký prepeličiar

 

Nemecký prepeličiar

 

Nemecký prepeličiar je stredne veľký pes svalnatej stavby a ušľachtilej hlavy. Majú hustú, dlhú srsť, ktorá je zvyčajne hnedá alebo čiernobiela, s určitými variáciami. Plemeno je známe svojim vynikajúcim čuchom, čo z neho robí skvelého stopovacieho psa. Sú tiež známi svojim priateľským a lojálnym temperamentom, čo z nich robí aj skvelých rodinných miláčikov.

Ak hľadáte všestranného poľovného psa, ktorý je zároveň skvelým spoločníkom, potom môže byť pre vás Nemecký prepeličiar ideálnym plemenom. Títo psi sú vysoko trénovateľné a majú silnú túžbu potešiť svojich majiteľov. Či už hľadáte loveckého parťáka alebo verného rodinného miláčika, Nemecký prepeličiar je skvelá voľba.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Plemeno Nemecký prepeličiar má bohatú históriu, ktorá siaha až do stredoveku. Z poľovníckej literatúry sa dá dokázať, že už niekoľko storočí sa objavovali psy podobné dnešnému prepeličiarovi, ktoré sa používali na sliedenie za zverou. Aj označenie „prepeličiar“ sa dá historicky doložiť.

Na prelome 19. a 20. storočia sa z nich začali vydeľovať samostatné plemená: známejší nemecký dlhosrstý stavač a prepeličiar, ktorý vznikol prikrížením už stabilizovaných plemien španielov. Nemecký prepeličiar je charakteristický svojou tzv. poľovníckou inteligenciou, ktorá ho ženie do práce aj v ťažkých podmienkach.

História nemeckého prepeličiara je obrazom histórie všetkých čistokrvných plemien. Na počiatku chovu stoja nečistokrvné psy, ktoré majú nejakú požadovanú schopnosť. V prípade prepeličiara to boli malé až stredne veľké dlhosrsté sliediče, potomkovia pôvodných „vtáčiarov“. S čistokrvným chovom prepeličiara sa začalo na začiatku 20. storočia v Nemecku.

Dnes je Nemecký prepeličiar stále populárne plemeno a je chovaný po celom svete. Jeho vynikajúce vlastnosti a schopnosti ho robia ideálnym spoločníkom pre každého poľovníka. 10 dôvodov prečo sú Psy lepšie ako mačky

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Nemecký Prepeličiar je plemeno psov, ktorého lovecké pudy sú stále veľmi silné. Tento pes je veľmi pracovitý a energický, využíva sa ako univerzálny lovecký pes. Je schopný sliediť ako španiel, ísť po stope ako farbiar, aportovať vtáky ako retriever a vystavovať ako stavač. Jeho poľovnícka inteligencia je vynikajúca a nerobí veci bezhlavo.

 

Exteriér

Nemecký Prepeličiar má stredne veľké telo s robustnou konštrukciou. Hlava je dobre vyvážená s telom, s dostatočne širokou lebkou a silným čumákom. Chvost je stredne dlhý, nesený horizontálne alebo mierne nad horizontálnou čiarou. Jeho nos je tmavý a jeho oči sú tmavé, oválneho tvaru a s inteligentným výrazom.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Nemecký Prepeličiar má kohútikovú výšku psov 40-50 cm, súk 40-45 cm a hmotnosť okolo 20 kg.

 

Farba a srsť

Srsť Nemeckého Prepeličiara je krátka, hustá, lesklá a hladká. Farba srsť môže byť jednofarebná alebo viacfarebná. Najčastejšie farby sú hnedá, čierna a biela.

Nemecký Prepeličiar je priateľský a sebavedomý poľovnícky pes, ktorý sa dobre prispôsobí svojmu majiteľovi. Jeho schopnosť držať sa stopy na dlhé vzdialenosti je vynikajúca, najmä ak má vhodný výcvik a správne sa s ním zaobchádza.

 

Povaha a temperament Nemecký prepeličiar

 

 

Povaha a temperament Nemecký prepeličiar

Nemecký prepeličiar je živý a vášnivý poľovník s priateľským a sebavedomým temperamentom. Je to energický pes, ktorý miluje pohyb a aktivity. Jeho vysoká inteligencia a prispôsobivý charakter robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

Toto plemeno je verné a oddané svojmu majiteľovi, ale zároveň je nezávislé a má silnú vôľu. Jeho pracovitosť a vytrvalosť ho robia ideálnym pre lov prepelíc a iného vtáctva z hustých porastov a vody. Jeho výborný čuch a nadšenie pre aportovanie a plávanie robia z neho skvelého spoločníka pre majiteľov, ktorí milujú aktívny životný štýl. Prečo je pes najlepší domáci miláčik : 10 dôvodov

Nemecký prepeličiar je tiež veľmi inteligentný a učenlivý pes. Jeho poľovnícka inteligencia mu umožňuje byť spoľahlivým dohľadávačom, sliedičom a stopárom. Má výbornú pamäť a dokáže si zapamätať rôzne príkazy a triky.

Vzhľadom na jeho priateľský a sebavedomý temperament dobre vychádza s deťmi aj ostatnými psami. Jeho povaha je vyrovnaná a nerobí veci bezhlavo. Nemecký prepeličiar je spoľahlivo hlasný na stope a ostrý na škodnú. Jeho temperament a povaha robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa, ktorý hľadá verného a pracovitého psa.

 

Výcvik a výchova

 

Nemecký prepeličiar je plemeno, ktoré je špecializované na lov prepelíc, ale cvičí sa aj na prinášanie iného vtáctva z hustých porastov a vody. Jeho výchova nie je náročná, no potrebuje veľa pohybu a aktivít. Dobre vychádza s deťmi aj ostatnými psami.

Pri výcviku nemeckého prepeličiara je dôležité byť dôsledný a trpezlivý. Toto plemeno je veľmi učenlivé a prispôsobivé, takže s ním nie je problém naučiť ho nové triky a povely. Je vhodné začať s výcvikom v čo najskoršom veku, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách.

Pri výcviku nemeckého prepeličiara je dôležité venovať pozornosť aj jeho zdraviu. Je potrebné ho pravidelne prehliadať u veterinára, čistiť mu zuby a starostlivo ho kŕmiť. Taktiež je dôležité ho pravidelne viesť na prechádzky a umožniť mu dostatok pohybu.

Celkovo je nemecký prepeličiar veľmi inteligentný a zdatný pes, ktorý sa ľahko učí a je schopný pracovať na rôznych úlohách. S dôsledným výcvikom a správnou starostlivosťou môže byť skvelým spoločníkom pre každého majiteľa. Jedovaté rastliny :15 spoločných rastlín jedovatých pre psy

Zdravie a starostlivosť

 

Oči a uši

Ako u mnohých plemien, aj u nemeckého prepeličiara môžu byť oči a uši náchylné k infekciám a zápalom. Je dôležité pravidelne kontrolovať ich stav a v prípade akýchkoľvek problémov sa obrátiť na veterinára. Pri čistení uší používajte iba špeciálne produkty určené pre psov a nezabúdajte ich pravidelne čistiť, aby sa predišlo vzniku zápalov.

 

Srsť a kúpanie

Nemecký prepeličiar má hustú a hrubú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pri kúpaní používajte iba špeciálne šampóny pre psov a nezabúdajte na dôkladné opláchnutie srsť. Po kúpaní je dôležité srsť dôkladne vysušiť, aby nedošlo k vzniku plesní a infekcií. Okrem kúpania je potrebné srsť pravidelne česať a strihať, aby bola zdravá a lesklá.

Pri starostlivosti o nemeckého prepeličiara je dôležité dbať aj na jeho hmotnosť. Toto plemeno má sklon k nadváhe, preto je potrebné kontrolovať jeho stravu a pravidelne ho cvičiť. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov sa obrátiť na veterinára. Šampón na vlasy

 

Využitie v poľovníctve

Nemecký prepeličiar je vynikajúci poľovný pes, ktorý sa využíva na mnoho druhov práce v poľovníctve. Jeho všestrannosť a schopnosť pracovať v rôznych prostrediach robia z neho obľúbeného pomocníka poľovníkov.

 

Sliedič

Nemecký prepeličiar je vynikajúci sliedič, ktorý dokáže nasledovať stopu pernatej zveri na dlhé vzdialenosti. Jeho výborný čuch a vytrvalosť robia z neho vynikajúceho spoločníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na love pernatej zveri.

 

Stavač

Okrem sliediča môže byť nemecký prepeličiar aj vynikajúcim stavačom. Jeho schopnosť vystavovať pernatú zver robí z neho skvelého spoločníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na love vtákov.

 

Aport

Nemecký prepeličiar je tiež vynikajúcim aportérom. Jeho schopnosť nájsť a priniesť späť ulovenú zver robí z neho obľúbeného pomocníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na love vtákov alebo malých zvierat.

 

Poľovný pes

Nemecký prepeličiar je vynikajúci poľovný pes, ktorý dokáže pracovať na krátkych aj dlhých vzdialenostiach. Jeho výborný čuch a schopnosť nasledovať stopu robia z neho obľúbeného pomocníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na love pernatej zveri alebo malých zvierat.

 

Love pernatej zveri

Nemecký prepeličiar sa využíva najmä pri love pernatej zveri, ako sú vtáky alebo dravce. Jeho schopnosť sliediť a vystavovať pernatú zver robí z neho vynikajúceho spoločníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na tieto druhy lovov.

 

Stopa

Nemecký prepeličiar je vynikajúci v hľadaní a nasledovaní stopy ulovenej zveri. Jeho schopnosť pracovať na krátkych aj dlhých vzdialenostiach robí z neho obľúbeného pomocníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na love rôznych druhov zvierat.

V súhrne, nemecký prepeličiar je vynikajúci poľovný pes, ktorý sa využíva na mnoho druhov práce v poľovníctve. Jeho všestrannosť a schopnosť pracovať v rôznych prostrediach robia z neho obľúbeného pomocníka pre poľovníkov, ktorí sa zameriavajú na love pernatej zveri alebo malých zvierat.

 

Chov a šľachtenie

Chov a šľachtenie nemeckého prepeličiara je dôležitou časťou jeho zachovania ako loveckého plemena. Chovatelia sa snažia zachovať jeho kvality a zlepšovať jeho vlastnosti, aby bol schopný plniť svoju úlohu ako lovecký pes.

V Slovenskej republike existuje niekoľko chovateľských staníc, ktoré sa špecializujú na chov nemeckého prepeličiara. Tieto stanice sa snažia zachovať kvalitu a kvalifikáciu plemena. Chovatelia majú tiež možnosť zaregistrovať svoje psy a suky do klubu chovateľov severských poľovných psov.

Krytie je dôležitou súčasťou chovu nemeckého prepeličiara. Psie krytie sa uskutočňuje s cieľom zlepšiť vlastnosti plemena a zabezpečiť jeho zachovanie. Krytie by malo byť plánované a uskutočňované pod dohľadom veterinárneho lekára.

Skúšky sú dôležitou súčasťou chovu nemeckého prepeličiara. Skúšky sa uskutočňujú s cieľom overiť lovecké schopnosti psa. Nemecký prepeličiar má vynikajúci lovecký pud a je schopný pracovať aj v ťažkých podmienkach.

Rezervou je dôležitým nástrojom pri chove nemeckého prepeličiara. Rezerva sa používa na zlepšenie vlastností plemena a na zachovanie genetického materiálu. Chovatelia by mali zabezpečiť, aby ich psi a suky boli dostatočne zdravé a aby mali dostatočné kvality na to, aby mohli byť použité ako rezerva.

 

 

Nemecký prepeličiar v rôznych krajinách

 

Nemecký prepeličiar v rôznych krajinách

 

Nemecký Prepeličiar je plemeno pochádzajúce z Nemecka. Je to stredne veľký, dlhosrstý, svalnatý sliedič s ušľachtilou hlavou a silnou kostrou. Tak v posledných rokoch sa toto plemeno stalo populárnym aj v iných krajinách.

V Nemecku, kde sa plemeno vyvinulo, sa Nemecký Prepeličiar používa prevažne ako lovecký pes. A v iných krajinách, ako napríklad v USA a Kanade, sa toto plemeno stáva populárnym aj ako spoločník a rodinný pes.

USA a Kanade sa plemeno často nazýva Deutscher Wachtelhund, čo znamená „nemecký strážny pes“. Toto plemeno je veľmi populárne v Kanade, kde sa používa ako lovecký pes a tiež ako spoločník.

V niektorých krajinách, ako napríklad v Španielsku, sa Nemecký Prepeličiar nazýva Perdiguero Alemán. V Španielsku sa toto plemeno používa prevažne ako lovecký pes a tiež ako spoločník.

Tak v minulosti sa Nemecký Prepeličiar krížil s inými plemenami, ako napríklad s Nemeckým Dlhosrstým Stavačom a Nemeckým Španielom. V dôsledku toho má Nemecký Prepeličiar niektoré spoločné vlastnosti s týmito plemenami.

V súčasnosti sa Nemecký Prepeličiar chová v mnohých krajinách po celom svete. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v rôznych podmienkach. Je to skvelý lovecký pes a tiež verný spoločník pre celú rodinu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button