Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Modrý teriér z Kerry: Charakteristika plemeno

Modrý teriér z Kerry, známy aj ako Kerry Blue Terrier alebo Kerrský modrý teriér, je plemeno psa, ktoré pochádza z Írska. Toto plemeno je známe svojou nápadnou modrou farbou srsti, ktorá sa objavuje až po niekoľkých mesiacoch života šteniatka. Modrý teriér z Kerry je stredne veľký pes s elegantnou a proporcionálnou postavou.

 

Modrý teriér z Kerry

 

Modrý teriér z Kerry

 

Toto plemeno sa v minulosti používalo na rôzne účely, ako napríklad na lov potkanov alebo ako strážny pes. Modrý teriér z Kerry je tiež vynikajúci lovecký pes a používa sa aj na prácu vo vode. Je to sebavedomé, ostražité a odvážne plemeno s výbornou pamäťou. Kerry Blue Terrier je tiež známy svojou vernosťou a oddanosťou svojim majiteľom.

Kerrský modrý teriér má charakteristickú hranatú hlavu s tenkými, stredne veľkými dopredu sklopenými ušami v tvare písmena V. Jeho chrbát je stredne dlhý a rovný, s hlbokým a širokým hrudníkom. Modrý teriér z Kerry je považovaný za zdravé plemeno, ktoré sa dožíva približne 12 až 15 rokov. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s tréningom a výchovou psov.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Modrý teriér z Kerry je plemeno psa, ktoré pochádza z Írska, konkrétne z grófstva Kerry na juhozápade krajiny. Prvá zmienka o tomto plemene sa datuje do 18. storočia, kedy sa používal ako všestranný pes na farmách. Avšak, až koncom 19. storočia sa začal špecifikovať a vyvíjať do dnešnej podoby.

Čiernomodrý írsky teriér bol jedným z predkov modrého teriéra z Kerry. Avšak, modrý teriér z Kerry sa od svojho predka líši nielen farbou srsti, ale aj svojou povahou. Modrý teriér z Kerry je aktívny a nezávislý pes, ktorý je vynikajúcim spoločníkom a spoľahlivým strážnym psom.

V súčasnosti je modrý teriér z Kerry populárnym plemenom po celom svete. V Írsku je dokonca maskotom patriotov a symbolizuje hrdosť na írsku kultúru a dedičstvo. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Modrý teriér z Kerry je stredne veľké plemeno, ktorého statný a svalnatý tvar tela mu umožňuje byť výborným loveckým psom. Má rovný chrbát a hlboký hrudník s dobre klenutými rebrami. Jeho predné končatiny sú rovné a zadné končatiny majú výrazný uhol k telu. Päty sú silné a labky sú zaoblené s tmavými nechtami.

Kerrský modrý teriér má charakteristickú modrú srsť, ktorá môže mať rôzne odtiene. Srsť je bujná, bohatá, mäkká, hodvábna a mierne vlnitá. Najčastejšie sa objavuje vo veku cca 18 mesiacov.

Tento pes má dobrú pamäť a je inteligentný. Je sebavedomý, ostražitý a odvážny. Jeho temperament mu umožňuje byť vynikajúcim strážcom a loveckým psom. Taktiež sa využíva na prácu vo vode.

Kerrský modrý teriér má veľmi silnú čeľusť a sánku s nožnicovým zhryzom. Jeho ďasná a podnebie sú tmavé. Temeno je ploché s miernym čelovým sklonom. Jeho chrup je silný a zuby sú zdravé a dobre vyvinuté.

 

Vzhľad Modrý teriér z Kerry

 

Vzhľad Modrý teriér z Kerry

 

Modrý teriér z Kerry je stredne veľké plemeno psov. Hmotnosť dospelého psa sa pohybuje od 15 do 18 kg a výška v kohútiku je od 44 do 48 cm. Sučky sú zvyčajne menšie ako psi. Vzhľadom pripomína iné teriéry, ale má svoje špecifické rysy. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

Hlava modrého teriéra z Kerry je silná a dobre osrstená. Má krátky, široký čumák a silné čeľuste. Oči sú tmavé, oválneho tvaru a umiestnené hlboko v lebke. Uši sú vysoko nasadené a v tvare trojuholníka. Súčasťou vzhľadu je aj bohato osrstený chrbát a hrudník s dobrým vyvinutím svalov.

 

Chvost modrého teriéra z Kerry je zvyčajne orezaný na polovicu a nosí sa vysoko. Srsť je hustá, jemná a vlnitá. Šteniatka sa rodia s čiernou srsťou, ktorá sa postupne mení na modrú vekom cca 18 mesiacov.

Celkový vzhľad modrého teriéra z Kerry má byť statný, dobre stavaný a vyvážený v proporciach. Plemeno má byť svalnaté a typické znaky teriéra musia byť jasne viditeľné.

 

Povaha a temperament

Modrý teriér z Kerry je inteligentný, bystrý, čulý a odvážny pes. Tento pes má veľmi prítulnú a oddanú povahu. Je to verný spoločník, ktorý sa veľmi radi drží svojho majiteľa. Tento pes je známy svojou oddanosťou a láskou k svojmu majiteľovi, čo ho robí skvelým rodinným psom.

Kerrský modrý teriér má tvrdohlavú povahu a nasadzuje sa na náročnú prácu. Tento pes je vynikajúci potkaniar a lovecký pes. Má veľmi dobrý zrak a sluch, čo mu umožňuje byť skvelým strážcom.

Pohyb a cvičenie sú pre tento pes veľmi dôležité. Potrebuje každodennú dávku pohybu a cvičenia, aby bol fyzicky aj duševne zdravý. Tento pes je vhodný pre majiteľov, ktorí mu môžu venovať dostatok času a pozornosti.

Kerrský modrý teriér má krk svalnatý a dobre osvalený. Má stredne veľkú hlavu s hlbokým lebkovým oblúkom. Jeho uši sú stredne veľké a vysoko nasadené. Má silné a dobre osvalené končatiny, ktoré mu umožňujú byť rýchlym a obratným psom.

Celkovo je kerrský modrý teriér skvelým psom pre majiteľov, ktorí mu môžu venovať dostatok času a pozornosti. Tento pes je oddaný a verný spoločník, ktorý sa veľmi radi drží svojho majiteľa.

 

Výchova a výcvik

Pri chove Modrého teriéra z Kerry je veľmi dôležitá láskyplná, dôsledná výchova a výcvik. Toto plemeno je tvrdohlavé a neskrotné, preto vyžaduje trpezlivý, láskyplný, no zároveň dôsledný prístup. Výchova a výcvik by mali začať čo najskôr, aby sa pes naučil správne reagovať na rôzne situácie.

Pri výcviku je potrebné byť dôsledný a trpezlivý. Modrý teriér z Kerry je vynikajúci strážca, lovecký pes a používa sa aj na prácu vo vode. Jeho prirodzená odvaha a nebojácne správanie sa však môžu stať problémom, ak nie je správne vychovaný. Preto je dôležité, aby sa pes naučil, kedy má byť agresívny a kedy nie.

Jednou z najčastejších chýb pri výchove Modrého teriéra z Kerry je nekonzistentnosť výchovného postupu. Ak majiteľ nie je dôsledný, pes sa môže naučiť, že môže robiť čo chce. Výsledkom môžu byť rôzne problémy, ako napríklad agresivita, nekontrolovateľné správanie sa alebo problémy s poslušnosťou.

Pri výcviku Modrého teriéra z Kerry je dôležité, aby sa pes naučil základné povely, ako sú sedni, ľahni, stoj, príď sem a podobne. Okrem toho by mal byť pes vedený na vodítku a naučený, ako sa správať v rôznych situáciách. Je tiež dôležité, aby sa pes naučil, ako sa správať k iným psom a ľuďom.

Celkovo je výchova a výcvik Modrého teriéra z Kerry náročný, ale ak sa robí správne, výsledkom je príjemne sa správajúci štvornohý priateľ.

 

Zdravie a životné prostredie

Kerrský modrý teriér je pomerne zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života 12 až 15 rokov. Avšak, ako u každého plemena, existujú aj určité zdravotné problémy, ktoré by mali byť braté do úvahy pri výbere tohto psa.

 

Vhodné prostredie

Kerry Blue Terrier sa dokáže prispôsobiť rôznym prostrediam, od bytu v meste po dom na vidieku. Avšak, kvôli svojej energickej a aktívnej povahy, potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Ideálnym prostredím pre tohto psa je dom s prístupom na záhradu alebo dom na vidieku, kde môže voľne behať a hrať sa.

 

Zvláštne nároky

Kerry Blue Terrier má hustú a mäkkú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju česať minimálne raz týždenne a strihať ju každé tri mesiace. Okrem toho, je dôležité pravidelne čistiť uši a zuby.

 

Výskyt Modrý teriér z Kerry

Kerrský modrý teriér je pomerne zriedkavé plemeno, ktorého výskyt je najviac koncentrovaný v Írsku a Spojených štátoch. V Slovenskej republike je toto plemeno menej rozšírené.

 

Úloha a použitie

 

Úloha a použitie

 

Modrý teriér z Kerry bol pôvodne vyšľachtený ako poľovný pes, ktorý slúžil na chytanie výdier v hlbokej vode, bojovanie pod zemou s jazvecom a lovenie hlodavcov. Dnes už sa tento pes používa iba ako spoločenský pes a spoľahlivý strážca, ktorý dobre stráži svojho pána a jeho rodinu.

Tento temperamentný, energický a pozorný pes má povahu trocha tvrdohlavú. Jeho reakcie sú rýchle až prenáhlené, no k rodine je však láskyplný a svojmu pánovi bezmedzne oddaný. Modrý teriér z Kerry sa dokáže dobre prispôsobiť životu v byte, no potrebuje pravidelný pohyb a dostatok fyzickej aktivity.

V chove tohto psa je dôležité dbať na jeho výcvik a socializáciu od útleho veku. Je vhodný pre skúsených majiteľov psov, ktorí sú ochotní venovať sa jeho výchove a výcviku. Modrý teriér z Kerry je vynikajúci farmársky pes, ktorý dokáže dobre strážiť stáda a ochraňovať majetok.

 

Vzhľadom na svoju pôvodnú úlohu ako vodný pes, Modrý teriér z Kerry má radi vodu a miluje plávanie. Jeho hustá a mäkká srst sa však môže stať problémom, ak sa pes často kúpe v sladkej vode, pretože môže trpieť kožnými problémami.

Zhrnutie jeho úlohy a použitia:

  • Spoločenský pes
  • Spoľahlivý strážca
  • Vynikajúci farmársky pes
  • Vodný pes
  • Chytať vydry
  • Bojovať pod zemou s jazvecom
  • Loviť hlodavce
  • Vhodný pre skúsených majiteľov psov
  • Potrebuje pravidelný pohyb a fyzickú aktivitu
  • Potrebuje výcvik a socializáciu od útleho veku.

 

Kategorizácia Modrý teriér z Kerry

 

Modrý teriér z Kerry patrí do skupiny teriérov, ktorá je zaradená do 3. skupiny FCI. Táto skupina zahŕňa vysokonohé teriéry a ich pôvodné použitie bolo na lovenie hlodavcov a iných škodcov. Modrý teriér z Kerry bol pôvodne chovaný ako lovecký pes a používal sa na chytanie vydier v hlbokej vode a na lov jazveca pod zemou.

Väčšina medzinárodných kynologických organizácií, ako napríklad FCI, AKC, ANKC, CKC, KC, NZKC a UKC, radí teriéry do samostatnej skupiny. V Írsku je modrý teriér z Kerry národným plemenom a má svoj vlastný klub, Dublin Blue Terrier Club. Jemnosrstý pšeničný teriér: Popis plemena

Modrý teriér z Kerry je taktiež známy pod názvom Írsky teriér. V Austrálii je chovaný pod názvom Kerry Blue Teriér a je uznaný a registrovaný v kynologických organizáciách ako Ankc, Ckc, Nzkc a Ukc.

 

Modrý teriér z Kerry je považovaný za sebavedomé, ostražité a odvážne plemeno s výbornou pamäťou. Jeho charakteristickým znakom je modré sfarbenie srsti, ktoré sa mení z čiernej počas prvých 18 mesiacov života.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button