Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kolia pes: Populárna plemeno pre aktívne rodiny

Kolia pes je skvelým spoločníkom pre každého majiteľa, ktorý hľadá inteligentné a energické plemeno. Tieto psy sú známe svojou schopnosťou pracovať a sú ideálnymi ovčiarskymi psami. Väčšina plemien kólia má veľmi priateľskú a oddanú povahu, čo ich robí skvelými rodinnými psami.

 

Kolia pes

 

Kolia pes

 

Kólia pes je pomerne stredne veľké plemeno so silnou a svalnatou postavou. Ich srst môže byť dlhá alebo krátka a má rôzne farby a vzory. Tieto psy sú veľmi inteligentné a majú skvelú pamäť, čo ich robí veľmi schopnými v rôznych pracovných situáciách. Okrem ovčiarskej práce sa kólia psy často používajú aj ako záchranárske alebo pátracie psy.

Je dôležité si uvedomiť, že kólia pes nie je pre každého. Tieto psy sú veľmi aktívne a potrebujú veľa pohybu a mentálnej stimulácie. Majitelia kólia psov by mali byť pripravení venovať svojmu psu veľa času a pozornosti, aby sa uistili, že sú šťastní a zdraví. Ak hľadáte inteligentné a energické plemeno, kólia pes by mohol byť pre vás tou správnou voľbou.

 

História a Pôvod

 

História a Pôvod

 

Kólia je pôvodným pastierskym psom z Anglicka a Škótska. Jeho presný pôvod nie je celkom jasný, ale pravdepodobne vznikol z pôvodných anglických a škótskych pastierskych psov. Odkiaľ pochádza ich dnešný názov nie je dodnes celkom jasné. Podľa niektorých pásli tieto psy plemeno ovcí s čiernymi hlavami a nohami „Col“, psy boli teda nazývané „colley dogs“.

Viktoriánska éra priniesla záujem o chov psov a kólia sa stala populárnym spoločníkom a výstavným psom. V roku 1881 bola založená škótska Kólia klub a o tri roky neskôr bola založená aj anglická Kólia klub. V roku 1955 bolo založené FCI, ktoré uznalo Kóliu ako samostatné plemeno.

Border kólia, ktorá pochádza z oblasti pohraničia medzi Anglickom a Škótskom, bola vyšľachtená s cieľom vytvoriť pracovného psa, ktorý by dokázal spoľahlivo a efektívne riadiť dobytok. Jeho primárnym účelom bolo asistovať pastierom pri práci na farmách a na pastvinách.

Dnes je kólia obľúbeným spoločníkom a rodinným psom. Sú známe svojou inteligenciou, vernosťou a oddanosťou.

 

Charakteristika Kólia Psa

 

Charakteristika Kólia Psa

 

Kólia pes je plemeno, ktoré si získalo mnoho priaznivcov svojou priateľskou a oddanou povahou. Tento pes je vytrvalý, energický a temperamentný, no zároveň citlivý a poslušný. Jeho inteligencia a schopnosť rýchlo sa učiť robia z neho skvelého pastiera a spoločníka.

Kólia pes je rodinným psom, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Jeho priateľská povaha a poslušnosť robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

Tento pes má veľmi výraznú a charakteristickú hlavu, ktorá dodáva jeho tvári milý a usmievavý výraz. Jeho uši sú malé a umiestnené na cca. 2/3 výšky. Kólia pes má veľmi rozsiahly a hlboký hrudník, ktorý je typický pre pastierske plemená. Jeho silný chrbát a dobre zauhlené končatiny robia z neho vytrvalého a odolného psa.

Kólia pes je veľmi inteligentný a citlivý pes, ktorý si vyžaduje pozornosť a starostlivosť. Jeho temperament a energické správanie vyžadujú dostatok pohybu a cvičenia. Jeho poslušnosť a citlivosť robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok pozornosti a starostlivosti.

 

Vzhľad a Fyzické Vlastnosti Kolia pes

 

Vzhľad a Fyzické Vlastnosti Kolia pes

 

Kólia pes je stredne veľký pes so silnou a svalnatou konštrukciou. Hmotnosť dospelého psa sa pohybuje medzi 12 a 22 kg. Výška psa v kohútiku je približne 25 až 55 cm, pričom sučky sú o niečo menšie. Vzhľadom na to, že existuje niekoľko odrôd kólií, existuje aj niekoľko rozdielov v ich vzhľade.

Srst kólie môže byť krátka alebo dlhá. Krátkosrstá kólia má krátku, hustú a lesklú srsť, ktorá je mäkká na dotyk. Dlhosrstá kólia má husté, rovné alebo mierne zvlnené srsť, ktorá môže byť jemná alebo hrubá. Farba srsti môže byť rôzna, vrátane čiernobielej, modrej, sable, lila a iných.

Oči kólie sú mandľového tvaru a majú tmavohnedú farbu. U kólie modrej môžu byť oči modrobiele. Uši sú malé a trojuholníkového tvaru, stredne vysoko posadené a natočené dopredu.

Hlava kólie je klinovitého tvaru s miernym čelným sklonom a predĺženou nosnou líniou. Lebka je stredne široká a mierne zaoblená. Stop je mierne výrazný. Krk je silný a svalnatý, dobre osadený na pleciach. Kríže sú široké a svalnaté.

Kólia pes má dobre vyvinutý hrudník a svalnaté končatiny. Veľkosť hrudníka je primeraná veľkosti psa. Osrstenie na nohách je krátke a husté. Chvost je stredne dlhý a mierne zahnutý, nosený v pokoji.

Vzhľad kólieho psa je elegantný a pôsobí dojmom aktívneho a silného psa.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Kólia pes je všeobecne považovaný za celkom zdravé plemeno s priemernou dĺžkou života okolo 15 rokov. Avšak, ako u každého psa, aj u kólie môžu vzniknúť zdravotné problémy. Preto je dôležité venovať starostlivosť a pozornosť ich zdraviu.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u kólie je dysplázia bedrového kĺbu. Tento stav môže byť bolestivý a ovplyvniť pohyblivosť psa. Preto je dôležité sledovať príznaky a pravidelne navštevovať veterinára.

Starostlivosť o srst kólie je tiež dôležitá. Kefovanie a česanie srsti pomáha udržiavať ju v dobrom stave a zabraňuje tvorbe uzlov a zmatených chuchvalcov. Kólia pes má dlhú a hustú srst, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Okrem toho, správna výživa a dostatok pohybu sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia kólie. Kólia pes má tendenciu k obezite, preto je dôležité sledovať ich stravu a venovať sa dostatočnej fyzickej aktivite.

Celkovo, s pravidelnou starostlivosťou a pozornosťou k zdraviu, môže kólia pes byť zdravým a šťastným spoločníkom pre svojho majiteľa. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Výcvik a Aktivity

 

Výcvik a Aktivity

 

Kólia je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pohybu a zamestnania. Preto je dôležité venovať sa mu dostatočne a zabezpečiť mu dostatok aktivít. Výchova a výcvik border kólie je rovnako dôležitý ako pohybová aktivita.

Kólia je veľmi učenlivý pes, ale nie je vhodný pre začiatočníkov. Vyžaduje dôslednosť vo výcviku, a pri nesprávnej a zlej technike učenia pod násilím, nemusí spĺňať povely ako majiteľ očakáva. Preto je vhodné sa obrátiť na skúseného trénera, ktorý dokáže psa správne viesť a naučiť ho poslušnosti.

Kólia je vhodná k celej rade kynologických športov, ako je agility, flyball, poslušnosť, dogdancing, pasení, či beh. Tieto aktivity sú pre border kóliu veľmi dôležité, pretože jej poskytujú zamestnanie a zároveň zlepšujú jej fyzickú kondíciu.

Okrem kynologických športov sa Kólia môže zapojiť aj do canisterapie, kde môže pomáhať ľuďom v nemocniciach alebo domovoch dôchodcov. Zaujímavosti o psoch – 72 zaujímavých faktov

Výcvik a tréning sú pre Kóliu veľmi dôležité, pretože jej umožňujú rozvíjať jej intelekt a učiť sa nové veci. Pri výcviku je dôležité používať pozitívnu motiváciu a schopnosť zaujať pozornosť psa.

Kólia je rýchly a vytrvalý pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a aktivity. Ak nie je dostatočne zamestnaná, môže sa stať nervóznou a deštruktívnou. Preto je dôležité zabezpečiť jej dostatok zamestnania a aktivít, ktoré ju budú baviť a zároveň poskytnú dostatok pohybu.

 

Interakcia s Ľuďmi a inými zvieratami

 

Kolia pes je veľmi spoločenské zviera a potrebuje interakciu s ľuďmi a inými zvieratami. Jeho prirodzené inštinkty ho vedú k tvorbe silných väzieb s ľuďmi a inými psami. Kolia pes je známy svojou prítulnosťou a láskou k deťom, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka pre rodiny s deťmi.

Pri interakcii s ľuďmi by mali byť majitelia kolia psov opatrní, pretože tieto psy môžu byť veľmi hravé a nezbedné. Majitelia by mali trénovať svojho psa, aby sa správal primerane a neubližoval ľuďom. Kolia pes môže byť veľmi citlivý na svoje okolie a môže byť stresovaný, ak sa ho ľudia dotýkajú príliš hrubo alebo hlučne.

Kolia pes má tiež prirodzenú túžbu po pasení oviec. Pre majiteľov, ktorí chcú využiť tento inštinkt, môže byť pasenie oviec s kolia psom veľmi zábavné a užitočné. Tento druh aktivity môže pomôcť k rozvoju väzby medzi majiteľom a psom a zlepšiť jeho fyzickú kondíciu. Salašnícky pes – 10 najlepších plemien pre prácu na salaši

Pri interakcii s inými psami by majitelia mali byť opatrní, pretože kolia pes môže byť dominantný a agresívny k iným psom. Kolia pes by mal byť trénovaný, aby sa správal primerane v prítomnosti iných psov a mal by byť vedený na vodítku, keď sa stretáva s neznámymi psami.

Celkovo, kolia pes je skvelý spoločník pre ľudí a iné zvieratá. Jeho prítulná povaha a silné väzby s ľuďmi robia z neho vynikajúceho spoločníka pre rodiny s deťmi a začiatočníkov v chove psov. Kolia pes je tiež skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú prítulnú a láskavú spoločnosť.

 

Rôzne typy Kólia psa

 

Kólia pes je známy svojou inteligenciou, energiou a oddanosťou svojej rodine. Existuje niekoľko druhov kólia psov, ktoré sa líšia vzhľadom, farbou srsti a temperamentom.

 

Border Kólia

 

Border Kólia je stredne veľký pes, ktorý sa vyznačuje dobrými proporciemi a harmóniou v spojení s dostatkom substancie. Tento pes má plynulé línie, ktoré prezrádzajú jeho kvalitu a pôvab. Border Kólia je veľmi vytrvalý a má silnú vôľu. Jeho farba srsti môže byť čierna a biela, červená a biela, modrá a biela alebo tricolor. Border kólia – Psie plemeno s vysokou inteligenciou

 

Borderská Kólia

 

Borderská Kólia je podobná Border Kólii, ale má hrubšiu a dlhšiu srst. Tento pes má tiež dobré proporcie a harmóniu v spojení s dostatkom substancie. Jeho farba srsti môže byť čierna a biela, červená a biela, modrá a biela alebo tricolor.

 

Kólia Dlhosrstá

 

Kólia Dlhosrstá má dlhú a hebkú srst, ktorá tvorí línie na jeho tele. Tento pes má dobré proporcie a jeho farba srsti môže byť biela, čierna, modrá alebo tricolor.

 

Kólia Krátkosrstá

 

Kólia Krátkosrstá má krátku a hustú srst, ktorá tvorí línie na jeho tele. Tento pes má tiež dobré proporcie a jeho farba srsti môže byť biela, čierna, modrá alebo tricolor.

 

Všetky typy kólia psov majú spoločné vlastnosti, ako sú inteligencia, energickosť a oddanosť svojim majiteľom. Všetky tieto psy sú tiež citlivé a ochranárske a dokážu nadviazať silný vzťah so svojimi majiteľmi.

Podľa Kennel Clubu sú kólia psi vhodní pre majiteľov, ktorí sú pripravení venovať sa im a poskytnúť im dostatok fyzickej a duševnej stimulácie.

 

Zaujímavosti o Kólia pes

 

Kólia pes je plemeno, ktorého pôvod sa datuje do 19. storočia, kedy bol chovaný na hranici medzi Anglickom a Škótskom. Toto plemeno sa stalo obľúbeným nielen medzi pastiermi, ale aj medzi majiteľmi domácich zvierat. Tu sú niektoré zaujímavosti o Kólia psoch:

  • Filmové hviezdy: Kólia psi sa stali veľmi populárnymi vďaka svojej inteligencii a schopnosti naučiť sa rôzne triky. Mnoho z nich sa objavilo v televíznych reklamách a filmoch, vrátane slávneho filmu „Babe: Prasa v meste“, kde hlavnú úlohu zohrala Kólia sučka menom Fly.
  • Plazivá chôdza: Kólia psi sú známi svojou schopnosťou plaziť sa po zemi, aby sa priblížili k ovciam alebo iným zvieratám. Táto schopnosť im umožňuje priblížiť sa k zvieratám bez toho, aby ich vyplašili.
  • Chovatelia: Kólia psi sú obľúbení medzi chovateľmi a majú veľa klubov a združení zameraných na ich chov. Chovatelia sa snažia zachovať pracovný inštinkt tohto plemena a zlepšiť jeho zdravie a temperament.
  • Zamestnanie: Kólia psi sú stále používaní ako ovčiarski psi, ale tiež sa používajú v rôznych iných zamestnaniach, ako napríklad v polícii alebo ako asistenční psi pre hendikepovaných.
  • Ňucháč: Kólia psi majú veľmi dobrý zmysel pre čuch a sú často používaní na detekciu rôznych látok, ako napríklad drogy alebo výbušniny.
  • Živý: Kólia psi majú veľa energie a potrebujú veľa pohybu a stimulácie. Sú to skvelí spoločníci pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a trávia veľa času vonku.

Kólia psi sú fascinujúce plemeno, ktoré má mnoho zaujímavých vlastností a schopností. Sú to skvelí spoločníci pre majiteľov, ktorí hľadajú inteligentného a aktívneho psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button