Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Taliansky stavač pes: Charakteristika plemena

Taliansky stavač pes, alebo Bracco Italiano, je plemeno pochádzajúce z Talianska, ktoré sa využíva najmä pri love vtákov. Svojim majiteľom môže slúžiť ako verný spoločník a miláčik, ale aj ako vynikajúci lovecký pes. Tento pes je veľmi húževnatý, odolný a má všestranné poľovné využitie. Jeho harmonická telesná stavba a dojem sily robia z neho veľmi atraktívne plemeno.

 

Taliansky stavač

 

Taliansky stavač

 

Taliansky stavač pes má výšku od 55 do 67 cm a váži 25 až 40 kg. Má krátku srst a je veľkého vzrastu. Jeho povaha je spoľahlivá, dobre ovládateľná, chápavá a učenlivá. Tento pes sa ľahko vycvičí a prispôsobí sa všetkým typom lovu. Spoľahlivo označuje zver a má vynikajúci čuch. Napriek svojim loveckým inštinktom sú tieto psy čoraz známejšie ako milé a prítulné domáce zvieratká.

Ak hľadáte verného a oddaného psa, ktorý vám bude slúžiť nielen ako spoločník, ale aj ako vynikajúci lovecký pes, taliansky stavač pes by mohol byť tou správnou voľbou. Vďaka svojej všestrannosti a láske k svojmu majiteľovi sa stáva čoraz obľúbenejším plemenom nielen v Taliansku, ale aj v iných krajinách.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Taliansky stavač je poľovný pes, ktorého pôvod siaha do Talianska. Jeho história sa začína v stredoveku, kedy bol používaný na lov drobných zvierat a vtákov. Tento pes bol vyšľachtený na základe potrieb poľovníkov, ktorí potrebovali psa, ktorý by bol schopný pracovať v rôznych terénoch a podmienkach.

Taliansky stavač je známy svojou všestrannosťou a schopnosťou pracovať v rôznych poľovných situáciách. Jeho vynikajúca vôňa a schopnosť nájsť zver sú vynikajúce. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený na lov vtákov, ale v súčasnosti sa používa aj na lov iných druhov zvierat.

Taliansky stavač bol oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno v roku 1949. Od tej doby sa stal populárnym po celom svete. Jeho schopnosť pracovať v rôznych podmienkach a jeho všestrannosť ho robia obľúbeným poľovníckym psom. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Taliansky stavač, známy tiež ako Taliansky spinone, je jedným z najstarších plemien loveckých psov v Taliansku. Tento pes bol pôvodne vyšľachtený na lov vtákov a drobných zvierat a je stále používaný na lovy dodnes. Taliansky stavač je stredne veľký pes s robustným telom a dlhou hrubou srstou.

Taliansky stavač je veľmi vytrvalý pes s veľkou energiou a výdržou. Je to inteligentný pes, ktorý je ľahko trénovateľný, ale má sklony byť trochu tvrdohlavý. Vychovávať ho treba s miernosťou a dôslednosťou. Toto plemeno je oddané svojej rodine a chráni ju.

Taliansky stavač sa dobre vysporiada s rôznymi typmi lovu, vrátane vodného lovu a lovu na súši. Jeho pôvodným účelom bolo loviť vtáky, ale dnes sa používa aj na lov iných zvierat, ako sú diviaky a srnky.

Taliansky stavač má mierne nároky na pohyb a potrebuje dostatok cvičenia a stimulácie. Jeho hrubá srst vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa česanie a strihanie. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú dostatok času a energie na jeho starostlivosť a tréning.

V súhrne, Taliansky stavač je vytrvalý, inteligentný a oddaný pes, ktorý je vhodný ako spoločník a lovecký pes pre majiteľov s dostatkom času a energie na jeho starostlivosť a tréning.

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti Taliansky stavač

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti Taliansky stavač

 

Všeobecný vzhľad

Taliansky stavač je plemeno psa, ktorého celkový vzhľad je robustný a má harmonickú telesnú stavbu. Pes vzbudzuje dojem sily a má výrazné svalstvo. Výška a hmotnosť Talianskeho stavača sú v proporciách a závisia od pohlavia.

 

Srsť a farba

Srsť Talianskeho stavača je krátka, hustá a lesklá. Môže byť biela so škvrnami hnedých alebo oranžových farieb. Farba srsťou by mala byť čistá a bez škvŕn.

 

Hlava a tvár

Hlava Talianskeho stavača je dobre modelovaná a má jasné línie. Široká a hlboká lebka s jasnými stopami sú charakteristické znaky tohto plemena. Široké pysky a jasné línie tváre sú tiež dôležité znaky.

 

Telo a končatiny

Trup Talianskeho stavača je silný a dobre vyvinutý. Krk je silný a mierne oblúkovitý. Ramená sú dlhé a sklonené. Predlaktia sú rovné a silné. Záprstia sú silné a mierne sklonené. Labky sú pevné a dobre tvarované. Končatiny sú silné a dobre vyvinuté. Šampón na vlasy

 

Výška a hmotnosť

Výška Talianskeho stavača je v priemere 60-68 cm pre samcov a 57-62 cm pre samice. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 25-40 kg pre samcov a 20-35 kg pre samice.

Taliansky stavač je silný a dobre vyvinutý pes s harmonickou telesnou stavbou. Jeho srsť je krátka a hustá s bielou farbou so škvrnami hnedých alebo oranžových farieb. Hlava je dobre modelovaná s jasnými líniemi a širokou a hlbokou lebkou. Trup je silný a dobre vyvinutý s pevnými a dobre tvarovanými labkami. Jeho výška a hmotnosť sú v proporciách a závisia od pohlavia.

 

Povaha a správanie Taliansky stavač

 

Povaha a správanie Taliansky stavač

 

Taliansky stavač je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou spoločenskou povahou. Je to skvelý spoločník pre svojho majiteľa, pretože je veľmi oddaný a lojálny. Tento pes je veľmi húževnatý a vytrvalý, pretože bol vyšľachtený na poľovanie. Jeho lovecké inštinkty ho robia vynikajúcim spoločníkom pre každého, kto má radi aktívny životný štýl.

Okrem svojej húževnatosti je Taliansky stavač aj veľmi spoľahlivý. Je to pes, ktorému môžete dôverovať, pretože sa vyznačuje svojou vernosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Jeho spoľahlivosť ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi.

Taliansky stavač je tiež veľmi hravý pes. Má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu, aby bol šťastný a zdravý. Jeho hravosť ho robí ideálnym spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity.

Celkovo Taliansky stavač je skvelý spoločník pre každého, kto má radi aktívny životný štýl. Jeho spoločenská povaha, spoľahlivosť, húževnatosť a hravosť ho robia ideálnym spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov.

 

Potreby a starostlivosť

Taliansky stavač pes potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto je dôležité, aby mal dostatok pohybu každý deň. Tento pes je veľmi energický a vytrvalý, a preto sa mu bude najviac páčiť, ak bude mať dostatok priestoru na behanie a hranie. Mal by mať prístup k záhrade alebo dvoru, ale aj k pravidelným prechádzkam na vodítku.

Starostlivosť o Talianskeho stavača je náročná, ale zároveň aj veľmi zaujímavá. Tento pes má krásnu srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité, aby bol pes pravidelne kefovaný a kúpaný, aby sa zabránilo tvorbe uzlín v srsti.

Okrem toho je dôležité, aby bol Taliansky stavač pes pravidelne veterinárne kontrolovaný a očkovaný. Tento pes má sklon k určitým zdravotným problémom, a preto je dôležité, aby bol pravidelne sledovaný veterinárom.

Výchova Talianskeho stavača je tiež náročná, ale zároveň veľmi zaujímavá. Tento pes je veľmi inteligentný a ľahko sa učí nové veci. Je dôležité, aby bol pes trpezlivo a dôsledne vychovávaný od šteniatka, aby sa zabránilo vzniku zlých návykov a správania.

Celkovo, Taliansky stavač pes je skvelý spoločník pre každého, kto má radi aktívny a zdravý životný štýl. Je to krásny pes s veľkým srdcom, ktorý si zaslúži lásku a starostlivosť.

 

Chov a športové využitie Taliansky stavač

Taliansky stavač je plemeno, ktoré je vhodné pre skúsených majiteľov psov, ktorí sú ochotní venovať sa jeho výchove a trénovaniu. Jeho vysoká úroveň energie a inteligencie vyžaduje primeranú fyzickú aktivitu a mentálnu stimuláciu. Preto je dôležité, aby bol pes denne dostatočne prechádzaný a tréningom, aby sa mu predchádzalo nežiaducemu správaniu.

Športové využitie Talianskeho stavača zahŕňa najmä poľovníctvo a agility. Je to skvelý spoločník pre lovcov, ktorí sa zaoberajú lovom vtákov a zveri. Jeho výborný zrak, čuch a schopnosť rýchleho behu ho robia ideálnym pre túto činnosť. Okrem toho, Taliansky stavač sa tiež dobre uplatňuje v agility, kde môže ukázať svoju rýchlosť, obratnosť a schopnosť učenia sa novým trikom.

 

Pri chove Talianskeho stavača je dôležité zabezpečiť mu primerané podmienky pre zdravý vývoj a život. Tento pes potrebuje dostatok pohybu a stimulácie, ale tiež aj primeranú stravu a veterinárnu starostlivosť. Preto je dôležité vybrať si spoľahlivého chovateľa, ktorý sa zaoberá chovom zdravých a kvalitných jedincov.

V súhrne, Taliansky stavač je skvelý spoločník pre majiteľov, ktorí sú ochotní venovať sa jeho výchove a trénovaniu. Jeho vysoká úroveň energie a inteligencie vyžaduje primeranú fyzickú aktivitu a mentálnu stimuláciu. Preto je dôležité zabezpečiť mu primerané podmienky pre zdravý vývoj a život.

 

Záver

 

Taliansky stavač pes je staré plemeno, ktoré sa využíva najmä ako poľovný pes. Má harmonickú telesnú stavbu a pôsobí dojmom sily. Je veľmi húževnatý a odolný a má všestranné poľovné využitie. Je spoľahlivý, dobre ovládateľný, chápavý a učenlivý.

Taliansky stavač je tiež známy svojou eleganciou a gráciou. Jeho výrazné oči a zvislé uši mu dodávajú charakteristický vzhľad. Jeho srst je krátka a lesklá, a môže byť rôznych farieb.

Aj keď je Taliansky stavač pes vhodný najmä pre skúsených majiteľov, ktorí sa venujú poľovníctvu, môže byť vynikajúcim spoločníkom aj pre rodiny s deťmi. Je to pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a aktivity, takže je dôležité mu poskytnúť dostatok cvičenia a stimulácie.

Celkovo je Taliansky stavač pes alquanto magnificente (pomerne nádherný) a jeho prítomnosť môže byť príjemným príspevkom k il senso della vita (významu života) svojho majiteľa. Ak hľadáte psa, ktorý je krásny, inteligentný a vynikajúci poľovník, Taliansky stavač môže byť skvelou voľbou.

V súčasnosti sa Taliansky stavač chová aj v Slovenskej republike, napríklad v chovateľskej stanici Mihoukovice 57. Ak máte záujem o toto plemeno, môžete sa obrátiť na miestnych chovateľov a získať viac informácií o tom, či je Taliansky stavač pes pre vás vhodný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button