Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Samojed : Charakteristika plemena

Samojed plemeno psa je jedno z najstarších sibírskych plemien psov. Títo psi boli pôvodne používaní na Sibíri ako lovecké psy, saňové psy, pastierske psy, strážne psy a dokonca aj ako ohrievači postele. Samojed je stredne veľký pes s elegantnou a ladnou štvorcovou siluetou. Telesná hmotnosť dospelého samojeda sa pohybuje do 30 kg, a výška v kohútiku u samcov je 54 – 60 cm a u samičiek 50 – 56 cm.

 

Samojed

 

Samojed

 

Samojed je svalnatý, mocný pes s obrovskou hlavou nasadenou na krku. Tento temperamentný a priateľský pes potrebuje blízkosť svojich ľudí a dokáže sa rýchlo spriateliť s dospelými, deťmi aj inými psami. Samojedi nie sú agresívni a preto sa nehodia ako strážny pes. Ich dlhá, hustá srst s podsadou si vyžaduje starostlivosť a pravidelnú údržbu.

Samojed plemeno psa má svoje charakteristické rysy a zaujímavú históriu. Jeho pôvod sa odhaduje do doby tisíc rokov pred naším letopočtom. Toto plemeno psa má svoje vlastnosti, ktoré ho robia jedinečným a zaujímavým pre mnoho majiteľov psov. V tomto článku sa dozviete viac o povahách, starostlivosti a zdraví samojedov plemena psa.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Samojská sibírska husky, známa aj ako samojeďská sabaka, je pôvodom z Ruska a Sibíri. Toto plemeno psa bolo pôvodne chované na lov sobov, ktoré boli pre Samojedov životne dôležité. Samojedi, ktorí boli nomádskym ľudom, používali tieto psy aj na ťahanie saní a na ochranu svojich stanovíšť.

História tohto plemena siaha až do 19. storočia, keď bol prvýkrát zaznamenaný ako „Samojedská sabaka“. V tom čase boli tieto psy používané na lov, ťahanie saní a ochranu majetku. V 20. storočí sa samojedská sabaka stala populárnou ako spoločník a rodinný pes.

Samojedská sabaka je považovaná za jedno z najstarších plemien psov. Vedci sa stále snažia určiť presný pôvod tohto plemena, ale existuje teória, že boli domestikované už pred 3000 rokmi. Samojedská sabaka bola pôvodne krížená s divými vlkmi, aby získala svoje charakteristické vlastnosti, ako sú silná chuť do práce a odolnosť voči chladu.

Samojedská sabaka je považovaná za plemeno s veľmi priateľským a láskavým charakterom. Sú to inteligentní a energickí psi, ktorí sa dobre hodia ako spoločníci pre aktívnych majiteľov. Samojedi majú hustú bielu srsť, ktorá ich chráni pred chladom v arktických podmienkach. Toto plemeno je stále populárne vo svojej domovine v Rusku a Sibíri, ale aj v iných častiach Ázie a sveta. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Výška a hmotnosť

Samojed je stredne veľké plemeno psov. Ideálna kohútiková výška psa je 57 cm, suky majú byť o niečo menšie s výškou 53 cm. Váha psov sa pohybuje v rozmedzí 25-30 kg, zatiaľ čo váha sučiek je medzi 17-25 kg.

 

Srsť a farba

Samojed má dlhú, hustú srsť s podsadou, ktorá si vyžaduje starostlivosť a pravidelné česanie. Farba srsti je vždy bielej farby, ale môže sa vyskytnúť aj krémová alebo svetlohnedej farby. Samojed by mal mať okolo očí, ňufáka a papule pekný, tmavý pigment aj napriek jeho bielej srsti. 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

 

Špicové plemeno

Samojed patrí medzi špicové plemeno psov, ktoré sú známe svojou dlhou, hustou srsťou, špicatými ušami a krúteným chvostom. Tieto plemená sú často považované za veľmi inteligentné, nezávislé a tvrdohlavé.

 

Vzhľad Samojed

 

Vzhľad Samojed

 

Samojed je statnej postavy s rovnými končatinami a silnou hlavou v tvare tupého klina. Jeho oči sú hnedé alebo tmavohnedé a majú mandľový tvar. Špicaté uši sú stredne veľké a stojace. Samojed má široký úsmev, ktorý mu dodáva priateľský výraz tváre. Šampón na vlasy

 

Standard

Samojed je uznávané plemeno FCI. Podľa štandardu FCI musí mať samojed silnú, ale nie ťažkú kostru, svalnaté telo a prirodzenú eleganciu. Jeho pohyb by mal byť ľahký a plynulý. Samojed by mal byť priateľský, veselý, inteligentný, citlivý, priťahujúci a ostražitý.

 

Temperament a správanie Samojed

 

Temperament a správanie Samojed

 

Spoločník

Samojed je plemeno psa, ktoré miluje byť s ľuďmi a je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi. Samojedi sú veľmi prítulní a radi trávia čas so svojimi majiteľmi. Títo psi sú veľmi verní a oddaní a sú ochotní urobiť všetko pre svojich majiteľov. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

 

Inteligentný a aktívny

Samojed je veľmi inteligentné a aktívne plemeno psa. Títo psi sú veľmi energickí a radi sa hrajú a behajú. Majitelia by mali venovať svojim psom dostatok času na cvičenie a hranie, aby sa vyhli nežiaducemu správaniu.

 

Temperamentné

Samojed je známe svojou temperamentnou povahou. Títo psi sú veľmi čulí a prítulní a radi sa držia blízko svojich majiteľov. Samojedi sú tiež veľmi hraví a milujú hry a zábavu.

 

Agresivita

Samojed nie je agresívne plemeno psa. Títo psi sú veľmi priateľskí a mierumilovní a radi sa hrajú s deťmi a inými zvieratami. Avšak, ako každý pes, aj samojed môže byť agresívny, ak nie je správne socializovaný alebo vychovaný. Majitelia by mali venovať dostatok času na tréning a socializáciu svojich psov, aby sa vyhli nežiaducemu správaniu.

 

Všeobecne platí, že samojed je skvelý spoločník pre rodiny s deťmi a je veľmi inteligentný a aktívny pes. Títo psi majú temperamentnú povahu a sú veľmi priateľskí a mierumilovní. Avšak, aj keď nie sú agresívni plemeno, majitelia by mali venovať dostatok času na tréning a socializáciu svojich psov, aby sa vyhli nežiaducemu správaniu.

 

Výchova a tréning

 

Výchova a výcvik

Samojed je plemeno psa, ktoré je chytré a rýchlo sa učí. Aby bol z neho dobrý spoločník, je dôležité mu venovať dostatok pozornosti a trpezlivosti. Výchova a výcvik by mali byť založené na pozitívnom posilňovaní, čo znamená, že sa pes odmeňuje za správanie, ktoré chcete, aby opakoval.

Je dôležité venovať sa aj socializácii samojeda, teda zvyknúť ho na rôzne situácie a ľudí. Tento proces by mal začať čo najskôr, najlepšie už v šteniatkovom veku. Je dôležité, aby sa pes naučil, ako sa správať v rôznych situáciách a s rôznymi ľuďmi, aby sa vyhol nežiaducemu správaniu.

Pri výcviku samojeda by sa malo dbať na to, aby bol dostatočne fyzicky aj duševne stimulovaný. Toto plemeno má stále výraznú túžbu po pohybe a aktivite. Ako pôvodne pracovné psy potrebujú veľa pohybu vonku a zmysluplné úlohy, ktoré sú pre nich výzvou nielen po fyzickej, ale aj duševnej stránke.

 

Česanie

 

Samojed má hustú a dlhú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Jeho srsť by sa mala česať aspoň raz týždenne, aby sa predišlo tvorbe klbka a zhrubnutiu srsti. V období línania by sa malo česať častejšie, a to až denne.

Je dôležité používať vhodné nástroje na česanie, ako sú hrebeň s dlhými zubami alebo kefa s prirodzenými štetinami. Pri česaní by sa malo dbať na to, aby sa srsť nepoškodila, a preto by

 

Aktivity a športy

Samojed je aktívne plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a zábavy. Tí, ktorí majú radi šport a trávia čas vonku, budú s týmto psom určite spokojní. Samojed je inteligentný pes, ktorý neustále potrebuje stimuláciu a tréning. Preto je dôležité, aby bol vedený majiteľom, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatočné množstvo cvičenia a zábavy.

 

Lov

Samojedi sú pôvodne lovecké psy, ktoré boli používané na lov zveri. Aj keď už dnes nie sú často používaní na lov, stále majú prirodzené sklony k tomuto typu aktivity. Majitelia by mali byť opatrní, aby svojho psa nevystavovali nebezpečenstvu, keď ho používajú na lov.

 

Saňový Pes

Samojedi sú vytrvalí a silní psi, ktorí sú ideálni na činnosti, ktoré zahŕňajú ťahanie ťažkých bremien. Preto sú skvelí ako saňoví psi. Toto je obľúbená aktivita pre tých, ktorí žijú v oblastiach so snehom.

 

Psie športy

Samojedi sú vynikajúcimi psími športovcami. Majú veľa energie a sú veľmi inteligentní, čo z nich robí skvelých kandidátov na psie športy. Agility, obedience a flyball sú len niektoré z aktivít, ktoré môže samojed vykonávať.

 

Dogtrekking a Canicross

Dogtrekking a canicross sú aktivity, ktoré zahŕňajú beh s psom. Tieto aktivity sú skvelé pre majiteľov samojedov, pretože títo psi sú skvelými spoločníkmi na dlhé behy. Dogtrekking a canicross sú skvelými spôsobmi, ako stráviť čas so svojím psom a získať zdravotné výhody z pohybu.

Celkovo je samojed veľmi aktívny pes a potrebuje veľa pohybu a zábavy. Lov, saňový pes, psie športy, dogtrekking a canicross sú len niektoré z aktivít, ktoré môžete robiť so svojím samojedom. Majitelia by mali byť opatrní, aby svojho psa nevystavovali nebezpečenstvu a aby mu poskytli dostatočné množstvo cvičenia a zábavy.

 

Kategória

Samojed patrí do kategórie primitívnych plemien psov. Tieto psy majú spoločné rysy s pôvodnými psami, ktoré boli domestikované pred tisíckami rokov a boli využívané na rôzne účely, ako napríklad na lov, stráženie a ťahanie sání. Primitívne plemená psov sú často charakterizované ako energické, nezávislé a inteligentné psy.

Samojed bol pôvodne vyšľachtený na Sibíri a bol využívaný na rôzne účely, ako napríklad na stráženie, lov a ťahanie sání. Tieto psy boli využívané aj na lov sobov a boli trénované na to, aby dokázali zachytiť a držať zvieratá, kým ich majiteľ nepristúpil k nim.

Samojed sa vyznačuje svojou silnou osobnosťou a inteligenciou. Tieto psy majú veľmi silný instinkt a sú veľmi nezávislé. Samojedy majú tiež schopnosť si zapamätať veľké množstvo informácií a sú veľmi schopní učiť sa nové veci.

V súčasnosti je samojed veľmi populárnym spoločenským psom a je často využívaný ako domáci miláčik. Tieto psy majú veľmi priateľskú a veselú povahu a sú veľmi oddané svojim majiteľom. Samojedy majú tiež veľmi hustú a huňatú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button