Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Veľký bradáč: Charakteristika plemena

Veľký bradáč je plemeno psa, ktoré vzniklo v stredoveku v Nemecku. Je jedným z troch druhov plemien bradáčov a je uznaný FCI v sekcii 2 pod číslom 181. Predpokladá sa, že plemeno pochádza z drsnosrtého pinča, ktorý bol kedysi rozšírený v oblasti Mníchova.

 

Veľký bradáč

 

Veľký bradáč

 

Veľký bradáč je kompaktný a svalnatý pes hranatého tvaru tela. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach od 30 do 70 cm a vážia od 5 do 35 kg. Plemeno je známe svojou hrubou a hustou srsťou, ktorá si vyžaduje pravidelné strihanie a úpravu. Napriek svojmu divokému vzhľadu je Veľký bradáč vysoko inteligentný, verný a cvičiteľný pes.

Ak uvažujete o pridaní Veľkého bradáča do vašej rodiny, je nevyhnutné pochopiť vlastnosti a potreby plemena. Tento článok poskytne prehľad histórie plemena, fyzických vlastností, temperamentu a požiadaviek na starostlivosť. Či už ste majiteľom psa prvýkrát alebo skúseným, tento návod vám pomôže urobiť informované rozhodnutie, či je Veľký bradáč pre vás to pravé plemeno.

 

História

 

História

 

Veľký bradáč bol vyšľachtený v stredoveku v Nemecku. K jeho predkom patrí pravdepodobne drsnosrtý pinč, ktorý bol svojho času rozšírený v okolí Mníchova. Toto plemeno nazývali aj ruský alebo medvedí bradáč, čo by naznačovalo ruský pôvod plemena. Táto domnienka však doteraz nebola preukázaná.

V roku 1925 bol veľký bradáč uznaný ako plemeno psa. Tak v priebehu rokov bol zaznamenaný v plemennej knihe a stal sa obľúbeným psom v mnohých krajinách. V súčasnosti je toto plemeno veľmi populárne a má množstvo fanúšikov po celom svete. Najlepšie psy do rodiny :9 nejlepších plemien psov

Krátka história veľkého bradáča je spojená s jeho pôvodným účelom – bol používaný na lov a ochranu majetku. V súčasnosti však veľký bradáč slúži aj ako spoločník a rodinný pes. Jeho veľkosť a sila robia z neho vynikajúceho strážcu, no jeho pokojná povaha a lojálnosť robia z neho skvelého spoločníka pre celú rodinu.

 

Všeobecný popis

 

Všeobecný popis

 

Vzhľad

Veľký bradáč, alebo inak nazývaný bradáč veľký, je plemeno psov, ktoré pochádza z Nemecka. Patrí do skupiny bradáčov a je najväčším z nich. Výška samcov sa pohybuje od 68 do 72 cm a vážia v priemere 40-50 kg. Samice sú menšie a menej ťažké. Ich hmotnosť sa pohybuje od 32 do 45 kg. Majú svalnaté telo s hladkou a krátkou srsťou, ktorá môže byť čierna alebo trojfarebná. Ich hlava je podlhovastá a oválna s širokými a smerujúcimi dopredu ušami. Oči sú tmavé a preklopené. Ich pazúriky sú silné a hrubé s vankúšikmi.

 

Povaha

Veľký bradáč je temperamentný a pozorný pes, ktorý má vyrovnaný charakter. Je veľmi múdry a učenlivý, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka a služobného psa. Je neohrozený a sebaisto sa pohybuje v rôznych situáciách. Má dobrú náladu a je verný svojmu majiteľovi. Jeho temperament je triumetal, čo znamená, že je vyrovnaný, dobrej nálady a nevyvoláva problémy.

 

Zdravie

Veľký bradáč má priemernú dĺžku života približne 10-12 rokov. Ako každé plemeno, aj on má svoje dedičné ochorenia, ktoré sa môžu prejaviť v priebehu jeho života. Medzi tieto ochorenia patria napríklad dysplázia kyčelných kĺbov, dysplázia lakťových kĺbov, zápalové ochorenia kože a očí. Preto je dôležité, aby bol psovi poskytnutý primeraný veterinárny dohľad a starostlivosť. Šampón na vlasy

Veľký bradáč je silný, vytrvalý a neohrozený pes so sebaistotou a prirodzenou autoritou. Jeho vzhľad a povaha ho robia vynikajúcim pracovným plemenom, ale aj skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi.

 

Výchova a tréning Veľký bradáč

 

Výchova a tréning Veľký bradáč

 

Veľký bradáč je inteligentný a učenlivý pes, ale aj veľmi dominantný. Preto je dôležité, aby bol vychovávaný dôsledne a s autoritou. Jeho majiteľ by mal byť jeho vodcom a ukázať mu, kde je jeho miesto v rodinnom zoskupení.

Výchova a tréning by mali začať už v ranom veku, keď je pes ešte malý a prispôsobivý. Je dôležité naučiť ho základné povely ako sedni, ďalej, sem, ale aj základnú socializáciu. Vďaka tomu sa pes naučí, ako sa má správať v rôznych situáciách a bude sa cítiť sebavedomejšie.

Veľký bradáč je veľmi aktívny pes a potrebuje veľa pohybu. Preto je dôležité, aby bol každý deň vedený na prechádzky a mohol sa voľne pohybovať. Okrem toho sa odporúča, aby bol zapojený do nejakého športu alebo pracovnej disciplíny, ako napríklad obrana, výstavy alebo agility.

Pri tréningu je dôležité používať pozitívne metódy a odmeňovať psa za správne správanie. Trestanie psa by sa malo používať len výnimočne a len vtedy, ak pes spraví niečo nebezpečného alebo škodlivého.

Celkovo je dôležité, aby majiteľ veľkého bradáča bol trpezlivý a konzistentný vo výchove a tréningu. Ak sa pes naučí, že jeho majiteľ je jeho vodca a že musí nasledovať jeho príkazy, bude to pre neho príjemná a uspokojujúca skúsenosť.

 

Použitie

Veľký bradáč je plemeno psa, ktoré je využívané pre svoju schopnosť pracovať a slúžiť. Tieto psy sú vytrvalé a majú vysokú úroveň energie, čo ich robí vhodnými pre rôzne typy práce.

Jednou z najbežnejších úloh, ktoré plnia, je práca ako služobný pes. Veľký bradáč je veľmi inteligentný a má vysokú úroveň tréningu, čo z nich robí vynikajúcich služobných psov. Tieto psy sú často používané na detekciu drog a výbušnín, ako aj na sledovanie a záchranu.

Veľký bradáč je tiež populárnym plemenom pre prácu ako strážny pes. Ich veľkosť a sila ich robia ideálnymi na ochranu rodiny a majetku. Tieto psy sú vynikajúcimi strážcami a sú schopní chrániť svoj domov a rodinu pred nebezpečenstvom.

Okrem toho, veľký bradáč je tiež vynikajúcim pastierskym psom. Tieto psy sú veľmi vytrvalé a majú vynikajúcu schopnosť pracovať s ovcami a inými zvieratami. Ich vysoká úroveň energie a inteligencie ich robia ideálnymi pre prácu v poľnohospodárskych oblastiach.

 

Veľký bradáč sa tiež používa ako poľovný pes. Tieto psy sú veľmi rýchle a majú vynikajúci zrak a čuch, čo ich robí ideálnymi pre prácu v poľovníctve. Ich vysoká úroveň energie a vytrvalosti ich robí vhodnými pre dlhé poľovnícke výpravy.

Vzhľadom na svoju schopnosť pracovať a slúžiť, je veľký bradáč považovaný za pracovné plemeno. Tieto psy sú veľmi vytrvalé a majú vysokú úroveň energie, čo ich robí vhodnými pre rôzne typy práce.

Celkovo vzaté, veľký bradáč je vynikajúcim služobným, strážnym, pastierskym, poľovným a pracovným psom. S ich vysokou úrovňou tréningu, inteligencie a vytrvalosti sú schopní plniť rôzne úlohy a slúžiť svojmu majiteľovi s oddanosťou a vernosťou.

 

Podobné plemená Veľký bradáč

 

Podobné plemená Veľký bradáč

 

Veľký bradáč patrí do skupiny bradáčov, ktorá zahŕňa tri samostatné plemená – malý, stredný a veľký bradáč. Tieto plemená majú spoločné korene a vyznačujú sa podobnými vlastnosťami.

Jeden z predkov veľkého bradáča je drsnosrtý pinč, ktorý bol kedysi rozšírený v okolí Mníchova. Tento pes bol chovaný na myši a krysy a bol tiež používaný na stráženie domov a stajní. Veľký bradáč má podobnú povahu ako pinč – je bystrý, temperamentný a pozorný pes. Je tiež veľmi inteligentný a učenlivý, ale vyžaduje si dôslednú výchovu už od malička.

Ďalším podobným psím plemenom je riesenschnauzer. Toto plemeno sa vyznačuje robustnou postavou a hustou srsťou. Riesenschnauzer bol chovaný na stráženie a ochranu majetku, ako aj na lov zveri. Tento pes je tiež veľmi inteligentný a učenlivý, a vyžaduje si dôslednú výchovu.

Medzi ďalšie podobné plemená patrí stredný bradáč a malý bradáč. Tieto plemená majú podobnú srsť a farbu ako veľký bradáč, ale sú menšieho vzrastu. Stredný bradáč bol chovaný ako spoločník a na lovenie zveri, zatiaľ čo malý bradáč bol chovaný ako spoločník a na lov myši a krysy.

Ruský bradáč a medvedí bradáč sú ďalšími podobnými psími plemenami. Ruský bradáč je veľký, silný pes s hustou srsťou, ktorý bol chovaný ako strážny pes a na lov zveri. Medvedí bradáč bol chovaný na lovenie medveďov a má hustú srsť, ktorá mu poskytuje ochranu pred zubami medveďov.

Všetky tieto psy patria do skupiny bradáčov a majú spoločné vlastnosti, ako je inteligencia, učenlivosť a dôslednosť vo výchove. Sú to skvelí spoločníci pre rodiny, ktoré majú dosť miesta a času na ich starostlivosť. Ak hľadáte psa s hustou srsťou a temperamentom, bradáč môže byť pre vás to pravé plemeno.

 

Multimédiá a zdroje

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o Veľkého bradáča, existuje množstvo multimédiálnych zdrojov, ktoré môžu byť užitočné pri hlbšom pochopení tohto plemena. Medzi najobľúbenejšie zdroje patria videá, obrázky a články.

Na platforme YouTube nájdete množstvo videí, ktoré zobrazujú Veľkého bradáča v rôznych situáciách. Tieto videá môžu poskytnúť užitočné informácie o výchove, tréningu a starostlivosti o toto plemeno. Okrem toho môžete nájsť aj videá, ktoré zobrazujú Veľkého bradáča v akcii, ako napríklad pri výstavách alebo pri rôznych športových aktivitách.

 

Na platforme Wikimedia Commons nájdete množstvo obrázkov a fotografií Veľkého bradáča. Tieto obrázky môžu byť užitočné pre tých, ktorí sa zaujímajú o vizuálnu prezentáciu tohto plemena. Okrem toho nájdete aj rôzne štatistiky, tabuľky a grafy, ktoré poskytujú informácie o rôznych vlastnostiach a charakteristikách Veľkého bradáča.

Ďalším užitočným zdrojom informácií o Veľkom bradáčovi sú rôzne internetové stránky a články. Tieto zdroje môžu poskytnúť užitočné informácie o histórii, vývoji a charakteristikách tohto plemena. Okrem toho môžu byť užitočné aj pre tých, ktorí sa zaujímajú o výchove a tréning Veľkého bradáča.

Všetky tieto zdroje môžu byť užitočné pre tých, ktorí sa zaujímajú o Veľkého bradáča a chcú sa dozvedieť viac o tomto plemene. Je však dôležité si uvedomiť, že nie všetky informácie môžu byť úplne presné alebo aktuálne. Preto je dôležité používať viacero zdrojov a overovať informácie, ktoré sa nachádzajú na internete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button