Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Argentínska doga: Popis plemena

Argentínska doga, známa aj ako Dogo Argentino, je veľké a silné plemeno psa, ktoré pochádza z Argentíny. Toto plemeno vytvoril Dr. Antonio Nores Martinez v 20. rokoch 20. storočia krížením rôznych plemien psov vrátane buldogov, mastifov a boxerov. Hlavným cieľom vytvorenia tohto plemena bolo získať psa, ktorý by dokázal loviť veľkú zver, ako sú diviaky a pumy, a zároveň slúžil ako verný spoločník a strážny pes.

 

Argentínska doga

 

Argentínska doga

 

Argentínska doga je sebavedomé a inteligentné plemeno, ktoré je známe svojou vernosťou a ochranárskou povahou. Sú tiež veľmi energické a na to, aby zostali zdravé a šťastné, potrebujú veľa pohybu a duševnej stimulácie. Toto plemeno sa neodporúča prvým majiteľom psov alebo rodinám s malými deťmi, pretože si vyžadujú skúseného psovoda, ktorý im môže poskytnúť správny výcvik a socializáciu.

Napriek svojmu zastrašujúcemu vzhľadu je argentínska doga milujúce a láskavé plemeno, ktorému sa darí v ľudskej spoločnosti. Sú známe ako vynikajúce strážne psy a zúrivo chránia svoje rodiny. Voči iným zvieratám však môžu byť agresívne a v blízkosti iných domácich zvierat by mali byť pod dohľadom. Celkovo je argentínska doga jedinečné a fascinujúce plemeno, ktoré si vyžaduje oddaného majiteľa, ktorý je ochotný poskytnúť im náležitú starostlivosť a výcvik, ktoré potrebujú, aby sa im darilo.

História

 

História

 

Argentínska doga je plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené v Argentíne v 20. rokoch minulého storočia. Toto plemeno vzniklo krížením mohutného bieleho psa z provincie Cordoba zvaného córdobska doga a iných plemien podobných mastifom a bojových psov. Toto kríženie bolo zamerané na vyšľachtenie psa, ktorý by bol vhodný na lov veľkej zveri, ako sú diviaky a veľké mačky.

Antonio Nores Martinez

Zakladateľom plemena Argentínska doga je Dr. Antonio Nores Martinez, lekár z tamojšej rodiny starousedlíkov. Jeho láska k psom a poľovnícka vášeň ho viedli k tomu, aby v roku 1928 zostavil štandard základných charakteristík nového plemena. Dr. Nores Martinez mal pri vyšľachtení plemena na pamäti nielen jeho lovecké schopnosti, ale aj jeho vernosť a ochranu majetku svojho pána.

Argentína

Argentína je krajina nachádzajúca sa v južnej časti Južnej Ameriky. Provincia Cordoba, kde sa Argentínska doga vyšľachtila, sa nachádza v centrálnych oblastiach krajiny. Toto plemeno bolo vytvorené na základe potrieb argentínskych poľovníkov, ktorí potrebovali psa, ktorý by bol schopný loviť a ochraňovať pred nebezpečnými zvieratami, ako sú pumy, jaguáre a diviaky.

V súčasnosti je Argentínska doga populárna po celom svete a je obľúbená nielen ako lovecký pes, ale aj ako spoločník a ochranca majetku svojho pána.

 

Vzhľad Argentínska doga

 

Vzhľad Argentínska doga

 

Argentínska doga je pomerne veľký pes s harmonickými proporciami a veľmi atletickou postavou. Je to mohutný, dobre osvalený a silný pes s krátkou, hladkou a mäkkou srsťou.

 

Výška

Výška argentínskej dogy sa pohybuje medzi 62 a 68 centimetrov v kohútiku.

 

Hmotnosť Argentínska doga

Argentínska doga môže vážiť od 35 do 45 kilogramov.

 

Srsť

Srsť argentínskej dogy je krátka, hladká a mäkká. Hustota vlasov sa líši v závislosti od klimatických podmienok. Farba srsti je čisto biela.

 

Chvost

Argentínska doga má dlhý a mocný chvost, ktorý je v pokoji zvesený a pri pohybe kmitá z boka na bok.

 

Uši

Uši argentínskej dogy sú zvyčajne zavesené, ale v niektorých krajinách sú tiež kupírované.

Celkovo vzaté, argentínska doga má mohutnú hlavu so širokou lebečnou dutinou a s mocnými žuvacími svalmi. Telo je štvorcové a svalnaté. Vzhľad argentínskej dogy je pôsobivý a impozantný, čo ju robí obľúbeným plemenom.

 

Povaha Argentínska doga

 

Povaha Argentínska doga

 

Argentínska doga je pôvodom z Južnej Ameriky. Je to veľký pes, ktorý má silný lovecký pud a výborný zmysel pre ochranu svojho majiteľa. Je to pes, ktorý je veľmi inteligentný a má vynikajúci zmysel pre učenie.

 

Socializácia

Socializácia je pre argentínsku dogu veľmi dôležitá. Je to pes, ktorý potrebuje byť v kontakte s inými psami a ľuďmi, aby sa naučil správne správať. Ak nie je socializovaný, môže sa stať agresívnym a nebezpečným. Preto je dôležité, aby sa s ním zaobchádzalo s láskou a trpezlivosťou.

 

Lovecký pud

Argentínska doga má silný lovecký pud. Je to pes, ktorý je veľmi rýchly a má vynikajúci zmysel pre pohyb. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre hodí na lov a ochranu. Preto je dôležité, aby sa s ním zaobchádzalo s láskou a trpezlivosťou. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

Výchova a výcvik

 

Výchova a výcvik

 

Argentínska doga je veľký pes, ktorý je si vedomý svojej sily. Jeho silný ochranný pud vyžaduje dôslednú socializáciu, výchovu a výcvik. Pretože je to citlivé zviera, so socializáciou by sa malo začať od útleho veku.

Pri výchove by sa malo klásť dôraz na trpezlivosť a konzistentnosť. Argentínska doga je inteligentný pes, ktorý dokáže rýchlo pochopiť a naučiť sa nové veci. Na druhej strane, môže byť aj tvrdohlavý a nezávislý, takže je dôležité, aby sa výcvik uskutočňoval s jasnými pravidlami a hranicami. Psy na medvede – 10 plemien ktoré vás ochránia proti medveďom

 

Výcvik by sa mal zameriavať na poslušnosť, základné povely a sociálne správanie. Argentínska doga má silný lovecký pud, takže je dôležité, aby sa naučil, ako sa správať v prítomnosti iných zvierat. Výcvik by mal byť pozitívny a motivovať psa pomocou odmien a pochvál.

Okrem výchovy a výcviku je dôležité, aby sa Argentínska doga dostatočne pohybovala. Potrebuje minimálne jednu až dve hodiny fyzickej aktivity denne. Prechádzky by mali byť pravidelné a zahrňovať dostatok pohybu a stimulácie.

Výchova a výcvik Argentínskej dogy nie je pre každého, ale s trpezlivosťou a konzistentnosťou môže byť toto plemeno skvelým spoločníkom. 15 najobľúbenejších plemien bojových psov

 

Zdravie

Argentínska doga je plemeno psov, ktoré ako aj iné plemená môže trpieť určitými zdravotnými problémami. Preto je dôležité, aby majitelia tohto psa venovali pozornosť jeho zdraviu a pravidelne podstupovali preventívne prehliadky u veterinára.

 

Hluchota

Argentínska doga je jedným z plemien psov, ktoré sú náchylné na dedičnú hluchotu. Táto choroba sa prejavuje v dôsledku nedostatočného vývoja sluchového aparátu. Preto majitelia by mali venovať pozornosť tomu, aby si zvolili šteniatko z chovateľskej stanice, ktorá podstupuje testy sluchu. Ak sa hluchota u psa prejaví, môže to mať vplyv na jeho správanie a výcvik.

 

Zdravotné problémy

Argentínska doga môže trpieť aj inými zdravotnými problémami, ktoré súvisia s genetickými predispozíciami. Medzi tieto zdravotné problémy patrí napríklad kožné choroby, ako napríklad atopická dermatitída alebo pyodermia. Okrem toho, psie plemeno môže trpieť aj problémami s chrupom, ako napríklad zubnými kazmi alebo paradentózou.

Preto je dôležité, aby majitelia tohto psa venovali pozornosť jeho zdraviu a pravidelne podstupovali preventívne prehliadky u veterinára. Okrem toho, majitelia by mali dbať na správnu výživu a starostlivosť o zuby a kožu psa.

 

Použitie

Argentínska doga je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na poľovníka a strážcu. Tieto psy sú vytrvalé, silné a odvážne a dokážu sa prispôsobiť rôznym situáciám. V tejto časti sa pozrieme na to, ako sa dá argentínska doga využiť v rôznych oblastiach. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

 

Stráženie

Argentínska doga je vynikajúcim strážnym psom. Je to plemeno, ktoré má silný inštinkt na ochranu svojho územia a rodiny. Svojho majiteľa ochráni za každých okolností a dokáže sa postaviť aj proti väčším zvieratám. Argentínska doga je dominantná a odhodlaná, takže sa nemusíte báť, že by sa nechala zastrašiť.

 

Spoločník

Argentínska doga je tiež skvelým spoločníkom. Je to plemeno, ktoré má radi ľudí a je veľmi verné svojmu majiteľovi. Svojou veľkosťou a silou dokáže byť aj vynikajúcim ochrancom detí. Argentínska doga má energickú povahu, takže sa s ňou budete musieť venovať dostatočne času na prechádzky a hry.

V rodinnom prostredí je argentínska doga veselá a nekomplikovaná. Je to plemeno, ktoré sa radi hrá a má radi pozornosť. Ak ju budete dostatočne trénovať a socializovať, bude skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Strážca

 

Argentínska doga je tiež skvelým strážcom. Má vynikajúci sluch a dokáže rozpoznať aj tie najmenšie zvuky. Ak sa niečo deje, upozorní na to svojho majiteľa. Argentínska doga je tiež odvážna a dokáže sa postaviť proti neznámym ľuďom alebo zvieratám. Svalnaté psy Top 10 najsvalnatejších plemien psov

Vzhľadom na svoju silu a odvahu je argentínska doga vhodná pre majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivého a výkonného psa na stráženie svojho majetku. Ak sa rozhodnete pre argentínsku dogu, budete mať verného a odvážneho spoločníka, ktorý vás nikdy nesklame.

 

Ostatné informácie

 

List of Dog Breeds

Argentínska doga patrí medzi množstvo plemien psov na celom svete. List of Dog Breeds obsahuje viac ako 340 rôznych plemien psov, vrátane argentínskej dogy.

 

Argentínska doga pochádza z Argentíny a bola vyšľachtená na poľovnícky pes a strážneho psa. Jej biela srsť a mohutná postava ju robia výrazným psím plemenom. Fédération Cynologique Internationale uznáva argentínsku dogu ako plemeno psa.

Argentínska doga má priemernú dĺžku života od 11 do 13 rokov. Je to húževnatý a milujúci pes, ktorý sa dobre vychádza s rodinou. Samce sú väčšie a silnejšie ako samice, a môžu vážiť až 100 libier. Samice sú o niečo menšie a ženskejšie, a môžu vážiť až 95 libier.

Argentínska doga je zakázaná vo viacerých krajinách, vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie a Austrálie. Toto rozhodnutie bolo urobené kvôli agresívnemu správaniu niektorých jedincov tohto plemena.

Argentínska doga patrí medzi plemena psov typu mastif a je príbuzná s inými plemenami, ako sú napríklad pinčové a knírači. Jej biela sfarbenie a atletický vzhľad ju robia obľúbeným plemenom psa medzi milovníkmi psov po celom svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button