Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Španielsky mastif: Charakteristika plemena

Španielsky mastif, alebo Mastín Español, je veľký, silný a svalnatý pes, ktorý pochádza z Španielska. Toto plemeno bolo pôvodne používané na stráženie stád oviec pred zloději, ale aj pred vlkmi a medveďmi. Dnes sa však používa aj ako hlídač a ochrana rodiny.

 

Španielsky mastif

 

Španielsky mastif

 

Tento pes má veľkú hlavu a kompaktnú kostru. Jeho osrstenie je polodlhé a jeho farba sa môže líšiť od bielej až po tmavú. Španielsky mastif je veľmi vytrvalý a milujúci pes, ale zároveň aj nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Jeho povinnosťou je chrániť a obraňovať, a preto môže predstavovať hrozbu pre tých, ktorých nepozná.

V súčasnosti sa Španielsky mastif stal populárnym plemenom v mnohých krajinách, vrátane Slovenska. Jeho majitelia si vážia jeho schopnosti ako strážcu a ochrancu rodiny, ale aj jeho oddanosti a láskyplnosti. Ak hľadáte psa, ktorý bude vašou vernou ochranou, Španielsky mastif môže byť tou správnou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

Španielsky mastif má dlhú a zaujímavú históriu, ktorá sa spája s pôvodom tohto plemena. Jeho predkovia sa objavili na Pyrenejskom polostrove a na Iberskom polostrove, kde boli chovaní už v staroveku. Tieto psy boli využívané na ochranu stád oviec pred divými zvieratami a na obranu svojich majiteľov.

V období stredoveku sa španielsky mastif stal obľúbeným psom španielskych kráľov a šľachty. Tak v 17. storočí bol tento pes veľmi populárny v provincii Extremadura, kde bol používaný na ochranu oviec.

V 19. storočí bol španielsky mastif takmer vyhynulý, ale vďaka úsiliu niekoľkých chovateľov bol zachránený. V súčasnosti je španielsky mastif vzácny plemenný pes, ktorý sa vyskytuje len v malom počte.

Španielsky maliar Diego Velázquez (1599-1660) zobrazil španielskeho mastifa na niekoľkých svojich obrazoch, čo dokazuje, že tento pes bol už v tej dobe obľúbeným spoločníkom španielskych šľachticov. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska

Dnes sa španielsky mastif považuje za veľmi vzácne plemeno, ktorého pôvod sa datuje do staroveku. Jeho zaujímavá história a pôvod robia z neho jedinečného psa, ktorý si získal srdcia mnohých ľudí po celom svete.

 

Fyzický vzhľad

 

Fyzický vzhľad

 

Španielsky mastif je veľké a ťažké plemeno psov s impozantnou fyzickou konštrukciou. Tento pes má robustnú kostru a mohutné svaly, ktoré mu umožňujú prekonať každého majiteľa, ak nie je správne vycvičený. Španielsky mastif má výrazný vzhľad a je ľahko rozpoznateľný vďaka svojej mohutnosti a svalovému rámci.

 

Veľkosť a hmotnosť Španielsky mastif

Španielsky mastif je jedným z najväčších plemien psov na svete. Jeho výška sa pohybuje okolo 70 až 80 centimetrov a jeho hmotnosť sa môže pohybovať od 50 do 70 kilogramov. Toto plemeno má veľmi robustnú kostru a mohutné svaly, ktoré mu umožňujú prekonať každú prekážku.

 

Farba a srsť

Španielsky mastif má hustú a hrubú srsť, ktorá mu poskytuje vynikajúcu ochranu pred zimou a vlhkosťou. Farba srsťou sa môže líšiť od svetlej až po tmavú a môže byť jednofarebná alebo pruhovaná. Toto plemeno má tiež veľmi hustú a dlhú srsť na krku a na chvoste. Šampón na vlasy

 

Hlava a oči

Španielsky mastif má veľkú a mohutnú hlavu, ktorá je veľmi charakteristická pre toto plemeno. Jeho oči sú tmavé a majú veľmi priateľský výraz. Toto plemeno má tiež mohutný krk, ktorý mu umožňuje držať svoju hlavu vysoko.

 

Uši a krk

Španielsky mastif má veľké a mohutné uši, ktoré sú zvyčajne zavesené. Jeho krk je tiež veľmi mohutný a silný, čo mu umožňuje udržať svoju hlavu vysoko a držať sa priamo.

Celkovo je Španielsky mastif veľmi impozantné plemeno psov s mohutnou konštrukciou a vynikajúcim vzhľadom. Jeho hustá a hrubá srsť a mohutná konštrukcia mu umožňujú prekonať každú prekážku, a to aj v ťažkých podmienkach.

 

Povaha a temperament Španielsky mastif

 

Povaha a temperament Španielsky mastif

 

Španielsky mastif je veľmi mohutný a impozantný pes s veľkou odvahou a lojalitou. Je to plemeno, ktoré bolo pôvodne chované na ochranu stád oviec pred zverou a zlodejmi. Jeho povaha a temperament sú dôležitými faktormi, ktoré by mali byť zohľadnené pri jeho výchove a výbere ako domáceho maznáčika.

 

Sociálna interakcia

Španielsky mastif je veľmi ochranný a lojálny voči svojej rodine. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre vychádza s deťmi a prejavuje k nim veľkú lásku a ochranu. Avšak, keď ide o cudzincov, môže byť trochu opatrný a nedôverčivý. Jeho prirodzená ochrannosť môže byť niekedy nepochopená, ale je to iba jeho prirodzená reakcia na cudzích ľudí.

 

Inteligencia a tréning Španielsky mastif

Španielsky mastif je inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí nové veci. Jeho tréning by mal byť pozitívny a motivujúci, pretože je to pes, ktorý sa ľahko stresuje a môže byť citlivý na tvrdý tréning. Jeho výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť, socializáciu a základné povely ako sedni, lehni, stoj a príď sem.

Španielsky mastif je známy svojou vernosťou a oddanosťou svojej rodine. Je to pes, ktorý je veľmi ochranný voči svojmu majiteľovi a jeho majetku. Jeho povaha a temperament ho robia ideálnym psom pre ľudí, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého spoločníka. Jeho veľkosť a sila ho robia aj skvelým psom na ochranu a obranu.

 

Starostlivosť a potreby

Španielsky mastif je veľký a silný pes, ktorý potrebuje starostlivú a zodpovednú starostlivosť. V tejto časti sa budeme venovať potrebám tohto plemena a ako sa o neho starať.

 

Výživa

Španielsky mastif je veľký pes s vysokou hmotnosťou, preto potrebuje dostatok kvalitnej stravy. Je dôležité, aby jeho strava bola bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály. Jeho denná dávka stravy by mala byť rozdelená na viacero menších porcií, aby sa minimalizovalo riziko prejedania. Je tiež dôležité, aby mal vždy k dispozícii dostatok čistej vody.

 

Cvičenie

Španielsky mastif je plemeno so strednou úrovňou energie, ale aj napriek tomu potrebuje dostatok cvičenia. Denné prechádzky a behy sú pre neho dôležité, pretože mu pomáhajú udržiavať si zdravie a kondíciu. Je tiež dôležité, aby mal dostatok priestoru na beh a hru.

 

Socializácia a tréning Španielsky mastif

Španielsky mastif je inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí. Je dôležité začať s jeho tréningom a socializáciou už v mladom veku. Pozitívna posilňovacia tréning je pre neho najlepšou metódou tréningu. Je dôležité, aby bol tréning postavený na láske, dôvere a rešpektovaní.

 

Hygiena a kozmetika

Španielsky mastif má krátku a hustú srsť, ktorá nepotrebuje príliš veľa starostlivosti. Je dôležité pravidelne ho čistiť a česať, aby sa minimalizovalo riziko vzniku kožných problémov. Pravidelné kúpanie nie je nutné a môže dokonca poškodiť jeho kožu. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať jeho uši, zuby a pazúry.

Celkovo, Španielsky mastif je plemeno, ktoré si vyžaduje zodpovednú a starostlivú starostlivosť. Jeho potreby sa líšia od iných plemien, preto je dôležité, aby bol majiteľ pripravený na to, aby mu poskytol dostatok cvičenia, správnu výživu a starostlivú starostlivosť.

 

Zdravie a genetické problémy Španielsky mastif

Španielsky mastif je plemeno psa, ktoré je známe svojou vysokou odolnosťou voči rôznym zdravotným problémom. Napriek tomu, že sú zdraví a odolní, majú aj oni svoje genetické problémy, ktoré súvisia s ich veľkosťou a stavbou tela.

Jedným z najvážnejších zdravotných problémov, ktorý postihuje španielskeho mastina, je tzv. „bloat“ alebo aj „twisted stomach“. Ide o vážne ochorenie, ktoré môže byť pre psa smrteľné. Toto ochorenie sa vyskytuje, keď sa žalúdok psa naplní plynom alebo tekutinou a potom sa otočí. Tento stav môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka a vedie k narušeniu krvného obehu v tele psa.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý postihuje španielskeho mastina, je dysplázia bedrového kĺbu a artritída. Tieto ochorenia súvisia s veľkosťou a hmotnosťou psa a môžu byť spôsobené genetickými faktormi. Je dôležité, aby majitelia španielskeho mastina dbali na správnu stravu a cvičenie svojho psa, aby minimalizovali riziko týchto ochorení.

Panosteitída je ďalším zdravotným problémom, ktorý postihuje španielskeho mastina. Toto ochorenie sa prejavuje bolesťou v kostiach psa a môže byť spôsobené rýchlym rastom a vývojom kostí. Väčšinou sa prejavuje u šteniat a môže sa liečiť pomocou liekov a správnej stravy.

Španielsky mastif môže tiež trpieť entropionom, ktorý je ochorením očných viečok. Ide o stav, kedy sa viečka zvrtávajú dovnútra a môžu dráždiť oči psa. Tento stav môže byť liečený chirurgicky.

Väčšina čistokrvných psov je náchylná na určité geneticky zdedené zdravotné podmienky, ale španielsky mastif je zdravý a odolný, s malými zdravotnými problémami. Renomovaní chovatelia si pred chovom otestujú svoj chovný materiál, či je zdravý, aby sa minimalizovalo riziko prenosu genetických ochorení na potomstvo.

 

Práca a úlohy Španielsky mastif

 

Práca a úlohy Španielsky mastif

 

Španielsky mastif je pracovný psí plemeno, ktoré bolo pôvodne chované na ochranu stád pred vlkmi a inými dravcami. Tento silný a mohutný pes bol v minulosti využívaný aj na ochranu majetku. Dnes sa však používa najmä ako spoločník a strážny pes.

Španielsky mastif je vynikajúci ochranca, ktorý sa dokáže postaviť proti akémukoľvek útočníkovi. Jeho veľkosť a sila sú ideálne na ochranu majetku, ako aj na ochranu členov rodiny. Tento pes je navyše veľmi oddaný a verný svojmu majiteľovi, čo robí z neho skvelého spoločníka.

Okrem toho, Španielsky mastif sa využíva aj na ochranu stád a oviec pred vlkmi a inými dravcami. Vďaka svojej veľkosti a sile je schopný zastaviť akýkoľvek útok dravca na stádo. Tento pes je navyše veľmi inteligentný a schopný viesť stádo ako jeho líder.

Španielsky mastif patrí medzi pracovné psie plemená a vyžaduje si pravidelnú fyzickú aktivitu a tréning. Tento pes potrebuje aj mentálnu stimuláciu, aby sa cítil spokojný a vyrovnaný. Preto je dôležité, aby bol Španielsky mastif vedený majiteľom, ktorý má skúsenosti s pracovnými psami a vie sa mu venovať.

V závere, Španielsky mastif je vynikajúci pracovný pes, ktorý sa využíva na ochranu majetku, stád a oviec. Je to silný a mohutný pes, ktorý je navyše veľmi oddaný a verný svojmu majiteľovi. Preto je dôležité, aby bol Španielsky mastif vedený majiteľom, ktorý vie, ako sa o neho postarať a ako ho trénovať.

 

Adopcia a životný štýl

Španielsky mastif je plemeno, ktoré nie je vhodné pre každého majiteľa. Tento veľký a silný pes potrebuje majiteľa, ktorý má skúsenosti s plemenami strážcov a vie, ako s nimi pracovať. Nie je vhodný pre začínajúcich majiteľov psov.

Ak má majiteľ španielskeho mastifa, mal by mať dostatok priestoru, aby sa pes mohol pohybovať. Ideálne by bolo, keby mali majitelia veľký pozemok alebo farmu, kde by sa pes mohol voľne pohybovať. Bez dostatočného priestoru a cvičenia sa môže stať, že pes bude mať zdravotné problémy a bude sa správať nevyrovnaným spôsobom.

 

Španielsky mastif je plemeno, ktoré je veľmi ostražité voči cudzím ľuďom. Majitelia by mali byť opatrní, keď ich pes stretne cudzieho človeka, najmä ak sa používa ako strážca a ochranca pozemkov a stád. Preto je dôležité, aby mal pes bezpečné a zabezpečené prostredie, kde sa môže cítiť bezpečne.

Ak sa majitelia rozhodnú pre adopciu španielskeho mastifa, mali by si byť istí, že sú schopní poskytnúť mu vhodný životný štýl. Toto plemeno nie je vhodné pre bytový život a potrebuje dostatok cvičenia a priestoru na pohyb. Majitelia by mali byť aj finančne pripravení na náklady spojené s výživou a starostlivosťou o veľkého psa.

Španielsky mastif je uznávaným plemenom American Kennel Club a FCI. V súčasnosti je zaradený v Foundation Stock Service. Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre adopciu tohto plemena, je dôležité nájsť renomovaného chovateľa a zistiť viac o rodokmeni psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button