Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Baskický pastiersky pes: Popis plemena

Baskický pastiersky pes, známy aj ako Pastor Vasco alebo Euskal Artzain Txakurra, je plemeno psa pochádzajúce z Baskicka v Španielsku. Toto plemeno sa používalo predovšetkým ako pastiersky pes na ovce a iné hospodárske zvieratá a je známe svojou inteligenciou, obratnosťou a vernosťou.

 

Baskický pastiersky pes

 

Baskický pastiersky pes

 

Baskický pastiersky pes je stredne veľký pes, zvyčajne váži 18 až 30 kg a dosahuje výšku 40 až 50 cm. Plemeno má hustú, hrubú srsť, ktorá je zvyčajne čiernej alebo plavej farby, a je vhodné na prácu v drsných poveternostných podmienkach. Baskický pastiersky pes je veľmi dobre cvičiteľné plemeno a často sa využíva v rôznych psích športoch, ako sú skúšky poslušnosti, agility a pasenia.

Baskický pastiersky pes ako pastierske plemeno má prirodzený inštinkt na pasenie a ochranu hospodárskych zvierat. Toto plemeno je známe svojou odvahou a rozhodnosťou a často sa používa ako strážny pes pre stáda oviec alebo kôz. Baskický pastiersky pes je tiež obľúbeným spoločenským psom, ktorý je známy svojou láskavou a vernou povahou voči svojim majiteľom.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Baskický pastiersky pes, známy aj ako Euskal Artzain Txakurra, je plemeno psa pochádzajúce z Baskického kraja na pobreží Francúzska a Španielska. Tento pes bol v minulosti využívaný na ochranu stáda oviec pred vlkmi a inými predátormi.

Patronát nad plemenom prevzalo Baskické združenie chovateľov psov v roku 1996. Od tej doby sa usilovali o zachovanie a udržanie čistoty plemena, aby sa zabezpečilo jeho dlhodobé prežitie.

Baskický pastiersky pes patrí do skupiny ovčiarskych psov, ktoré sú využívané na ochranu a vedenie oviec. Toto plemeno je známe svojou odvahou a lojalitou voči majiteľovi. Sú to skvelí spoločníci a ochrancovia, ktorí sú verní svojmu majiteľovi až do konca.

 

História tohto plemena siaha až do 19. storočia, keď sa začalo využívať na pastvu oviec. Baskický pastiersky pes bol pôvodne krížením medzi plemenami z Pyrenejí a plemenami z Bretónska. Toto kríženie vytvorilo silné a odolné plemeno, ktoré sa dokázalo postaviť proti najťažším podmienkam.

V súčasnosti sa Baskický pastiersky pes stal populárnym plemenom po celom svete. Je to skvelý spoločník, ktorý je verný svojmu majiteľovi a dokáže sa prispôsobiť rôznym podmienkam. Toto plemeno je ideálne pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas v prírode.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Baskický pastiersky pes je stredne veľké plemeno psov s priemernou výškou od 40 do 50 centimetrov a hmotnosťou od 10 do 20 kilogramov. Tento pes má silnú a mohutnú stavbu tela a jeho svalnaté nohy sú dobre vyvinuté, čo mu umožňuje dlhé prechádzky po kopcoch a pohyb v teréne. Okrem toho má Baskický pastiersky pes krátku a hustú srsť, ktorá ho chráni pred nepriaznivými klimatickými podmienkami.

Oči Baskického pastierskeho psa sú stredne veľké a majú tmavohnedú farbu. Tento pes má výrazné uši, ktoré sú vzpriamené a majú zaoblený tvar. Jeho krk je krátky a silný a jeho chrbát je rovný a pevný. Baskický pastiersky pes má silnú a širokú hlavu s mohutnými čeľusťami, ktoré mu umožňujú chrániť stádo pred vlkmi a inými predátormi.

 

Baskický pastiersky pes je známy svojou odvahou a vytrvalosťou, čo ho robí ideálnym psom na pasenie oviec a ochranu stáda pred vlkmi a inými predátormi. Tento pes má tiež vynikajúci sluch a zrak, čo mu umožňuje rýchlo zareagovať na nebezpečenstvo a chrániť stádo. Okrem toho má Baskický pastiersky pes vynikajúcu pamäť a je schopný si zapamätať veľké množstvo informácií o stáde, ktorým sa stará.

V závislosti od tréningu a výchovy môže byť Baskický pastiersky pes aj skvelým spoločníkom pre ľudí. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a rodine a má mierne temperament. Ak sa s ním správajú s láskou a rešpektom, bude sa s nimi chcieť hrať a byť v ich blízkosti.

 

Povaha a temperament

 

Baskický ovčiak je sebavedomý, nezávislý a samostatný pes s bleskovými reakciami a nezávislým myslením. Má prudkú povahu a je nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Jeho ostrosť sa nesmie vymknúť spod kontroly svojho pána. Vzhľadom na svoju prácu pastiera môže byť agresívny voči iným psom, najmä voči tým, ktoré sa pokúšajú napadnúť stádo.

Baskický ovčiak je veľmi oddaný a verný svojej rodine. Je to skvelý strážny pes, ktorý bude chrániť svojich ľudí a majetok za každú cenu. Je to pes vhodný pre aktívnych ľudí, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a stimulácie. Bez dostatku pohybu a pozornosti môže byť tento pes deštruktívny a nervózny.

 

Pastierske psy sú vo všeobecnosti veľmi inteligentné a majú silný pastiersky inštinkt. Baskický ovčiak nie je výnimkou. Dá sa veľmi dobre vycvičiť a cvičenie mu pomôže udržať si duševnú a fyzickú pohodu. Je dôležité, aby sa cvičil prostredníctvom pozitívneho posilňovania a nikdy nie násilím.

Celkovo je baskický ovčiak skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí mu môžu venovať dostatok pozornosti a pohybu. Je to pes s ostrým temperamentom, ktorý si vyžaduje výcvik a pozornosť, ale s dostatkom starostlivosti a lásky bude skvelým členom rodiny.

 

Výcvik a výchova

Baskický pastiersky pes je veľmi inteligentné a pracovité plemeno, ktoré sa dá dobre vycvičiť a vychovať. Výcvik a výchova sú dôležité pre to, aby bol pes poslušný a aby sa s ním dalo dobre pracovať.

Výchova by mala začať už v ranom veku šteniatka. Od prvých dní by malo byť šteniatko socializované a zvyknuté na kontakt s ľuďmi a inými zvieratami. Je dôležité, aby malo šteniatko dostatok pohybu a aby bolo zvyknuté na rôzne zvuky a situácie.

Výcvik Baskického pastierskeho psa by mal byť postavený na princípe pozitívneho posilňovania. To znamená, že sa má psa odmeňovať za správne správanie a nepoužívať fyzické tresty. Majiteľ/cvičiteľ by mal byť pokojný, vyrovnaný a sebaistý. Tréning psa by sa mal viesť vo forme hry a výcvik by mal byť konzistentný a dlhodobý.

 

Výcvik by mal zahŕňať základné povely ako sadni, ľahni, stoj, k nohe, pričom sa výcvik na každý povel musí začať až vtedy, keď sa pes naučí predchádzajúci povel. Baskický pastiersky pes sa ľahko učí a má rýchlu reakciu, takže je vhodný aj na náročnejší výcvik, ako je napríklad agility alebo obedience.

V skupine pastierskych psov sa Baskický pastiersky pes radí medzi stredne veľké plemená. Je to pracovitý pes, ktorý má potrebu byť v práci a byť užitočný. Preto je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky aj psychicky stimulovaný. Baskický pastiersky pes sa hodí pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a ktorí sa radi venujú výcviku a práci so psom.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť Baskický pastiersky pes

 

Baskický pastiersky pes je všeobecne zdravé plemeno s dlhovekou životnosťou. Pri správnej starostlivosti a výžive môže žiť až 15 rokov. Ako každé plemeno, aj baskický pastiersky pes môže trpieť určitými zdravotnými problémami.

Jedným z najčastejších problémov u pastierskych psov je dysplázia bedrových kĺbov. Toto ochorenie môže byť dedičné alebo získané a môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu psa. Preto je dôležité, aby majitelia baskických pastierskych psov dbali na správnu výživu a cvičenie, aby zabezpečili zdravie kĺbov svojich psov.

 

Okrem toho, baskický pastiersky pes môže byť náchylný na niektoré očné ochorenia, ako je napríklad progresívna atrofia sietnice. Preto je dôležité, aby majitelia pravidelne kontrolovali zrak svojich psov u veterinára a v prípade potreby podstúpili potrebné ošetrenie. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Starostlivosť o baskického pastierskeho psa zahŕňa aj správnu výživu a cvičenie. Tieto psy majú vysokú úroveň energie a potrebujú dostatok pohybu a stimulácie. Mali by byť kŕmení kvalitnou stravou, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny pre ich zdravie.

Okrem toho, baskický pastiersky pes je veľmi inteligentný a potrebuje mentálnu stimuláciu, ako sú napríklad hry, výcvik a agility. Majitelia by mali venovať dostatok času a pozornosti svojim psom, aby sa cítili šťastní a zdraví.

Všeobecne platí, že baskický pastiersky pes je zdravé a šťastné plemeno, ktoré si vyžaduje správnu starostlivosť a výživu. Majitelia by mali pravidelne navštevovať veterinára, dbať na správnu výživu a cvičenie a venovať dostatok pozornosti svojim psom, aby sa cítili šťastní a zdraví.

 

Podobné plemená

 

Podobné plemená Baskický pastiersky pes

 

Baskický pastiersky pes je plemeno, ktoré patrí do skupiny pastierskych plemien. Tieto psy sú známe svojou schopnosťou strážiť a ochraňovať ovce a iné zvieratá. Existuje mnoho iných plemien, ktoré sú podobné baskickému pastierskemu psu.

Ovčiarske Plemená

Medzi ovčiarske plemená patria psy, ktoré boli vyšľachtené na ochranu a stráženie oviec. Tieto psy sú obvykle veľmi inteligentné a majú vynikajúcu pamäť. Niektoré z najznámejších ovčiarskych plemien sú:

Salašnícke Plemená

Salašnícke plemená boli vyšľachtené na ochranu a stráženie dobytka. Tieto psy sú obvykle veľmi odvážne a majú vynikajúci zmysel pre orientáciu. Niektoré z najznámejších salašníckych plemien sú:

Baskický pastiersky pes má niektoré spoločné vlastnosti s ovčiarskymi a salašníckymi plemenami. Tieto psy majú vynikajúcu schopnosť ochraňovať a strážiť svoj teritórium. Sú tiež veľmi inteligentní a majú vynikajúcu pamäť. Ak hľadáte psa, ktorý bude vašim verným spoločníkom a ochrancom, baskický pastiersky pes by mohol byť pre vás tou správnou voľbou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button