Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Slovenský čuvač: Slovenské národné plemeno

Slovenský čuvač, známy aj ako slovenský ovčiak, je veľké plemeno psa, ktoré pochádza zo Slovenska. Ako člen skupiny bielych horských a pastierskych psov je slovenský čuvač známy svojou inteligenciou, vernosťou a ochranárskou povahou. Podľa FCI je slovenský čuvač zaradený medzi pracovné psy a často sa používa na stráženie majetku a hospodárskych zvierat.

 

Slovenský čuvač

 

Slovenský čuvač

 

Plemeno má dlhú históriu na Slovensku, kde sa po stáročia používalo ako strážny a pastiersky pes. Slovenský čuvač je veľmi prispôsobivé plemeno, ktorému sa darí v rôznych prostrediach vrátane vidieka a miest. Vzhľadom na svoju ochranársku povahu si však vyžaduje včasnú socializáciu a výcvik, aby sa zabránilo agresívnemu správaniu voči cudzím ľuďom.

Wikipédia poskytuje množstvo informácií o tomto plemene vrátane jeho fyzických vlastností, temperamentu a histórie. Je dôležité poznamenať, že hoci je slovenský čuvač verné a ochranárske plemeno, vyžaduje si pevného a dôsledného majiteľa, ktorý zabráni dominancii a agresii. Celkovo je slovenský čuvač fascinujúce plemeno s bohatou históriou a jedinečnými povahovými vlastnosťami, ktoré z neho robia skvelého spoločníka pre správneho majiteľa.

Pôvod a História

 

Slovenský čuvač je plemeno psa, ktoré pochádza zo Slovenska. Jeho pôvod sa datuje už do mnohých storočí, kedy bol používaný ako strážny a pastiersky pes v hornatých oblastiach krajiny. Jeho história sa datuje až do 17. storočia, kedy bol vytvorený krížením chrta a vlka.

 

Chov

 

Chov slovenských čuvačov začal v 30-tych rokoch 20. storočia. Prvý vrh bol zaregistrovaný do plemennej knihy 4. júna 1929 Antonínom Hrůzom. Chovateľský klub bol založený v roku 1933. Hrůza bol jedným z prvých chovateľov, ktorý sa venoval chovu slovenských čuvačov a pomohol pri uznaní plemena FCI.

 

Slovensko a Československo

 

Slovenský čuvač bol FCI uznaný 18. augusta 1965 a patrí ku skupine bielych horských a pastierskych psov. Po rozdelení Československa prešiel patronát nad plemenom pod Slovensko. Slovenský čuvač je jedným z mála slovenských národných plemien psov, ktoré sú medzinárodne uznané. Chovom čistokrvných slovenských čuvačov sa zaoberajú chovatelia na Slovensku a v Čechách.

 

Charakteristika Plemena Slovenský čuvač

 

Výška a Hmotnosť

Slovenský čuvač je stredne veľký pes s výškou v kohútiku pre samcov 62-70 cm a pre samice 59-65 cm. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 36-44 kg pre samcov a 31-37 kg pre samice.

Vzhľad

Slovenský čuvač má mierne obdlžníkového tvaru v pomere 9:10 a silné, dosť vysoké nohy. Jeho srst je hustá a dlhá s hrubšou podsadou, ktorá chráni pred chladom. Farba srsti je výhradne bielej farby. Jeho uši sú stredne veľké a trojuholníkového tvaru.

Povaha

Slovenský čuvač je sebavedomý a pokojný pes, no zároveň je veľmi bystrý a v prípade potreby dokáže byť razantný. Je uzavretej povahy a k cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý, niekedy až agresívny. Avšak, k svojmu pánovi je veľmi oddaný a verný. Na Slovensku sa často využíva pri čriedach a je vynikajúcim a spoľahlivým strážcom.

Slovenský čuvač má nasledujúce povahové vlastnosti:

  • Sebavedomie
  • Pokojnosť
  • Bystrý
  • Razantnosť
  • Nedôverčivosť k cudzím ľuďom
  • Agresivita k cudzincom
  • Oddanosť a vernosť k majiteľovi

Celkovo je Slovenský čuvač skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré potrebujú spoľahlivého strážcu a pastiera.

Porovnanie s inými plemenami

 

Tatranský Čuvač

Tatranský čuvač a slovenský čuvač sú si veľmi podobné. Obe plemená majú bielu hustú srst, sú veľké a majú silnú stavbu tela. Avšak, tatranský čuvač je o niečo väčší ako slovenský čuvač a má aj väčšiu hmotnosť. Tatranský čuvač je tiež známy svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym prostrediam a podnebiam. Tento pes je vhodný pre ľudí, ktorí žijú v horských oblastiach alebo majú radi turistiku.

Pastiersky pes

 

Slovenský čuvač patrí medzi pastierske psy, ktoré boli vyšľachtené na stráženie a ochranu stád oviec a dobytka. Títo psi sú známi svojou vernosťou a schopnosťou pracovať v rôznych podmienkach. V porovnaní s inými pastierskymi psami, slovenský čuvač je pomerne veľký a robustný. Avšak, v porovnaní s niektorými inými pastierskymi plemenami, ako je napríklad nemecký ovčiak, slovenský čuvač je menej agresívny a má miernejšiu povahu.

Celkovo, slovenský čuvač je skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a majú radi psa, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám. Avšak, predtým ako si niekto zaobstará slovenského čuvača, je dôležité zvážiť jeho potreby a nároky na starostlivosť.

 

Úloha a funkcia Slovenský čuvač

 

Strážny Pes

Slovenský čuvač bol v minulosti používaný ako strážny pes na stráženie príbytkov a hraníc. Jeho prirodzená odvaha a pohotovosť robia z neho vynikajúceho strážcu. Toto plemeno má vrodený instinkt chrániť svojich majiteľov a ich majetok. Jeho silný hlas a impozantná postava sú dostatočné na to, aby odháňali neoprávnených návštevníkov. Slovenský čuvač je tiež schopný chrániť svojho majiteľa pred nebezpečím zvierat, ako sú medvede, rysy a vlky. Najlepšie plemená psov pre ženy: ako si vybrať psa

Ochranca Stád

Slovenský čuvač bol tradične používaný ako pastiersky pes na horských holiach. Jeho úlohou bolo chrániť stáda oviec a kôz pred predátormi, ako sú medvede, rysy a vlky. Slovenský čuvač je vynikajúci v tom, že dokáže pracovať nezávisle a s minimálnym dohľadom. Jeho prirodzený instinkt chrániť stádo a jeho schopnosť rýchlo reagovať na nebezpečenstvo robia z neho vynikajúceho ochrancu stád.

Pri strážení stáda Slovenský čuvač používa svoj hlas na odradenie predátorov. Jeho impozantná postava a silná pachová stopa sú tiež dostatočné na to, aby odháňali nežiaduce zvieratá. Slovenský čuvač je tiež schopný pracovať v každom počasí a v každom teréne, čo z neho robí vynikajúceho ochrancu stád v horských oblastiach.

Celkovo je Slovenský čuvač vynikajúcim psom na stráženie a ochranu majetku a stád. Jeho prirodzený instinkt chrániť a jeho schopnosť pracovať nezávisle robia z neho vynikajúceho spoločníka pre majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivého a odvážneho psa. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Chov a Výchova

 

Chovateľov

Slovenský čuvač je plemeno, ktoré je vhodné pre skúsených chovateľov. Títo chovatelia musia mať dostatok skúseností s chovaním a výcvikom psov. Je veľmi dôležité, aby si budúci majitelia vybrali spoľahlivého a overeného chovateľa. V súčasnosti existuje klub chovateľov slovenských čuvačov, ktorý sa zaoberá chovom a ochranou tohto plemena.

Výchova a Deti

Slovenský čuvač je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a jeho rodine. Je to plemeno, ktoré je vhodné pre rodiny s deťmi. Avšak, je dôležité, aby boli deti naučené správne správanie sa k psovi. Slovenský čuvač potrebuje dôslednú, ale aj láskavú výchovu. Pri výcviku by sa malo dbať na to, aby bol pes socializovaný a zvykol si na rôzne situácie.

Je dôležité, aby sa deti naučili, že pes nie je hračka a že ho treba rešpektovať. Deti by nemali rušiť psa, keď spí alebo je v jeho pelišti. Okrem toho, by mali byť deti naučené, že pes potrebuje svoj priestor a čas na oddych.

Výchova Slovenského čuvača by mala byť založená na pozitívnom posilňovaní. Pes by sa mal odmeniť za dobré správanie a nemal by sa trestať za zlé správanie. Pri výcviku by sa malo využívať trpezlivosť a dôslednosť.

Klub chovateľov slovenských čuvačov ponúka množstvo informácií o výcviku a výchove Slovenského čuvača. Majitelia Slovenského čuvača by mali byť informovaní o tom, ako správne vychovávať a trénovať svojho psa.

Ďalšie Informácie

 

Slovenský čuvač je plemeno psa, ktoré patrí do skupiny bielych horských a pastierských psov. Je to silný a vytrvalý pes, ktorý bol v minulosti používaný ako strážny a pastiersky pes na horských holiach a salašnícky pes na stráženie príbytkov a hraníc. Slovenský čuvač je tiež vhodný ako rodinný pes, pretože je priateľský k deťom a dokáže sa dobre prispôsobiť životu v domácnosti.

FCI, alebo Medzinárodná kynologická federácia, zaradila slovenského čuvača do skupiny 1 pod číslom 142. Toto plemeno je tiež známe ako tatranský čuvač, tchouvatch slovaque, szlovák kuvasz, słowacki czuwacz alebo slovakian cuvac. Slovenské psy – Všetky 5 plemená psov zo Slovenska

Slovenský čuvač má mierne obdlžníkový tvar v pomere 9:10 a dosť vysoké nohy. Jeho hmotnosť sa pohybuje medzi 30 a 45 kg a jeho výška v pôvodnom štádiu dosahuje až 70 cm. Jeho hustá srsť ho chráni pred všetkými vplyvmi a je ideálna pre život v horských oblastiach.

Podľa autority file q38963 a NL CR AUT ID: ph397746 je slovenský čuvač zdravé plemeno, ktoré má zvyčajne dobrú imunitu a životnosť. Je však dôležité, aby bol pravidelne očkovaný a starostlivo sledovaný veterinárom, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov.

V súčasnosti existuje množstvo informácií o slovenskom čuvačovi na rôznych internetových stránkach, ako napríklad na Wikipédii alebo na Wikimedia Commons. Ak sa rozhodnete pre toto plemeno, je dôležité získať čo najviac informácií o jeho výchove a starostlivosti, aby bol zdravý a šťastný.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button