Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Tibetský teriér: Charakteristika plemena

Tibetský teriér je plemeno psa, ktoré pochádza z Tibetu. Je to stredne veľký pes, ktorý sa dobre hodí na bývanie v byte, ale má rád aj outdoorové aktivity, ako je turistika. Plemeno je známe tým, že je priateľské a hravé, vďaka čomu je skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi.

 

Tibetský teriér

 

Tibetský teriér

 

Tibetský teriér je zdravé plemeno s dĺžkou života okolo 12-15 rokov. Sú známi svojou hustou, nadýchanou srsťou, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby sa predišlo mateniu. Plemeno je tiež známe tým, že je inteligentné a trénovateľné, vďaka čomu je skvelou voľbou pre začínajúcich majiteľov psov.

Celkovo je Tibetský teriér skvelou voľbou pre rodiny, ktoré hľadajú priateľského, hravého a prispôsobivého psa. Pri správnom výcviku a starostlivosti môže byť toto plemeno úžasným doplnkom každej domácnosti.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Tibetský teriér je plemeno psa, ktoré pochádza z Tibetu, najvyššie položenej krajiny sveta. Tieto psy sa tisícročia šľachtia a chovajú v tibetských kláštoroch, kde boli využívané ako posvätné chrámové psy. Presný pôvod týchto psov je neznámy, no predpokladá sa, že sa chovali už pred viac ako 2000 rokmi.

Tibetský teriér bol prvýkrát importovaný do Anglicka v roku 1922 britskou doktorkou Greigovou. Ako poďakovanie za úspešnú operáciu jej pacientky jej manželka darovala šteniatko tibetského teriéra. Od tej doby sa tieto psy stali obľúbenými v Európe a v USA.

Tibetský teriér je známy aj ako „sněžný lev“, pretože jeho húževnatá srst mu umožňuje prežiť v drsných podmienkach Himalájí. V zemi pôvodu neboli nikdy odlišované žiadne plemena, obecné boli všetci dlhosrstí psi Tibeťania označovaní ako „apso“ alebo „lao khyi“ (psy k ruke). Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

Tibetský teriér je uznávaný ako samostatné plemeno a má číslo štandardu 209. V súčasnosti existuje Tibetský teriér klub, ktorý sa zaoberá chovom a propagáciou tohto plemena.

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti

 

Tibetský teriér je stredne veľký pes s robustnou stavbou a čtvercovou siluetou. Samce sú vysokí medzi 35 cm a 40 cm a vážia okolo 15 kg, zatiaľ čo feny sa od tejto veľkosti líšia iba mírne a vážia okolo 11 kg.

Srsť tibetského teriéra je jeho najvýraznejšou fyzickou vlastnosťou. Má dlhú a kryciu srsť, ktorá môže byť zvlnená alebo rovná. Farby srsti môžu byť rôzne, vrátane krémovej, čiernej, bielo-čiernej, hnedo-čiernej a šedohnedej.

Okrem srsti majú tibetskí teriéri aj charakteristické uši s vankúšikmi. Ich uši sú vysoko nasadené a zavesené, pričom vankúšiky sú husté a mäkké.

Tibetský teriér je veľmi pohyblivý a výkonný pes, ktorý má silné a svalnaté končatiny. Jeho pohyb je elegantný, pružný a ľahký.

Vzhľad tibetského teriéra je charakteristický a jeho srsť mu dodáva nezameniteľný vzhľad. Jeho výška, váha a hmotnosť sú vhodné pre jeho stredne veľkú postavu. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Povaha a temperament Tibetský teriér

 

Povaha a temperament Tibetský teriér

 

Tibetský teriér je inteligentný a vnímavý pes, ktorý je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Má hravú a veselú povahu, a preto sa dobre hodí pre rodiny s deťmi. Je to skvelý spoločník, ktorý sa ľahko prispôsobí životným podmienkam svojho majiteľa.

Tento pes je veľmi vnímavý a citlivý, preto sa musí vychovávať s láskou a trpezlivosťou. Ak sa s ním zaobchádza tvrdo, môže sa stať príliš samostatným a tvrdohlavým. Preto je dôležité, aby bol vedený dôsledne, ale nie tvrdo.

Tibetský teriér má veľké šťastie, že má takú milú a priateľskú povahu. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi zvieratá. Je veľmi affectionate a potrebuje veľa lásky a pozornosti od svojho majiteľa.

Celkovo, tibetský teriér je skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá inteligentného a vnímavého psa s milou povahou. Je to pes, ktorý bude vždy pripravený na hru a prechádzky, a bude sa tešiť z každej príležitosti stráviť čas so svojím majiteľom.

 

Zdravie a výživa Tibetský teriér

 

Zdravie a výživa Tibetský teriér

 

Tibetský teriér je plemeno, ktoré je známe svojou vynikajúcou zdravotnou kondíciou. Aby sa táto kondícia udržala, je dôležité venovať pozornosť správnej výžive a pravidelným veterinárnym prehliadkam.

Kŕmenie by malo byť vyvážené a zdravé, aby pes dostal všetky potrebné živiny. Je dôležité vyhnúť sa prekrmovaniu a podávať jedlo v malých porciách, aby sa zabránilo obezite a súvisiacim zdravotným problémom. Zároveň je potrebné zabezpečiť dostatok čistej vody.

Veterinárne prehliadky sú dôležité pre udržanie zdravia tibetského teriéra. Veterinár by mal byť navštívený minimálne raz ročne na preventívnu prehliadku. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov alebo neobvyklého správania psa by sa mal veterinár navštíviť okamžite.

Testovanie DNA je tiež dôležité pre udržanie zdravia plemena. Výsledky testov môžu pomôcť zabrániť výskytu dedičných ochorení a zlepšiť celkové zdravie plemena. Šampón na vlasy

Zhrnutie: Tibetský teriér je zdravé plemeno, ktoré vyžaduje správnu výživu a pravidelné veterinárne prehliadky na udržanie zdravia. Testovanie DNA môže pomôcť zabrániť výskytu dedičných ochorení.

 

Starostlivosť

Tibetský teriér má dlhú a hustú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pravidelné kefovanie je nutné, aby sa srsť udržala v dobrom stave a zabránilo sa tvorbe kožných problémov. Odporúča sa kefovať srsť minimálne raz týždenne, ale častejšie bude lepšie.

Kúpanie tibetského teriéra nie je nutné tak často, pretože majú schopnosť samočistiť srsť. Pokiaľ je nutné kúpanie, je dôležité používať špeciálny šampón pre psov a následne srsť dobre opláchnuť.

Okrem kefovania a kúpania je dôležité pravidelne kontrolovať uši, zuby a pazúry. Uši je potrebné čistiť vatovými tampóny, aby sa zabránilo infekciám. Zuby treba čistiť špeciálnymi zubnými pastami pre psov, aby sa zabránilo vzniku zubného kazu a zápalu ďasien. Pazúry treba pravidelne strihať, aby sa zabránilo zlomeninám a zraneniam pri prechádzkach.

Tibetský teriér potrebuje pravidelný pohyb a výlety, aby sa udržal vo forme. Je dôležité, aby mal dostatok pohybu, aby sa zabránilo obezite a zdravotným problémom.

 

Výcvik a aktivity

Tibetský teriér je inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Jeho výcvik by mal byť vyrovnaný a dôsledný. Je dôležité, aby bol výcvik pozitívny a motivujúci, pretože tibetský teriér nie je typickým poslušným psom.

Tibetský teriér má radi pohyb a energiu, a preto potrebuje dostatočnú fyzickú aktivitu. Je vhodné, aby mal pravidelné prechádzky a hranie sa so svojím majiteľom. Okrem toho, tibetský teriér sa môže zapojiť do rôznych športov a aktivít, ako je agility, dogtrekking, dogdancing, obedience a flyball.

Agility je populárna kynologická disciplína, ktorá zahŕňa prekonávanie prekážok na čas. Tibetský teriér môže byť v tejto disciplíne úspešný vďaka svojej rýchlosti a obratnosti. Dogtrekking je aktivita, ktorá zahŕňa prechádzky s psom v prírode. Tibetský teriér má radi prechádzky v prírode a táto aktivita mu môže poskytnúť dostatok fyzickej aktivity.

 

Dogdancing je disciplína, ktorá zahŕňa tanečné prvky so psom. Tibetský teriér môže byť v tejto disciplíne úspešný vďaka svojej inteligencii a schopnosti učiť sa nové kroky. Obedience je disciplína, ktorá zahŕňa poslušnosť psa a jeho schopnosť vykonávať rôzne príkazy. Tibetský teriér môže byť v tejto disciplíne úspešný vďaka svojej inteligencii a schopnosti učiť sa nové príkazy.

Flyball je disciplína, ktorá zahŕňa pretek s prekážkami a míčikom. Tibetský teriér môže byť v tejto disciplíne úspešný vďaka svojej rýchlosti a schopnosti prekonávať prekážky.

Výcvik a aktivity sú pre tibetského teriéra dôležité, aby bol fyzicky a duševne zdravý a šťastný. Majitelia by mali venovať dostatok času na výcvik a fyzickú aktivitu svojho psa.

 

Chov a šteniatka

Tibetský teriér je populárnym plemenom, ktorého chov je zodpovedná záležitosť. Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu šteniatka, je dôležité si vybrať kvalitného a spoľahlivého chovateľa.

Pri výbere chovateľa je dôležité zistiť, či má chovateľská stanica akreditáciu a či dodržiava pravidlá chovu. Je tiež dôležité zistiť, či sa šteniatka starajú o svoje zdravie, sú socializované a majú všetky potrebné očkovania a veterinárne prehliadky.

Ak sa rozhodnete pre šteniatko z útulku, môžete pomôcť zvieraťu, ktoré potrebuje domov. Je však dôležité si uvedomiť, že šteniatka z útulku môžu mať rôzne zdravotné problémy a môžu byť menej socializované ako šteniatka od chovateľa.

Pri chove šteniatok je dôležité venovať pozornosť ich výžive, starostlivosti o srst a zdravie. Je tiež dôležité zaistiť šteniatkam primeranú socializáciu, aby sa stali dobre prispôsobivými a priateľskými kamarátmi.

V prípade, že sa rozhodnete pre chov šteniatok, je dôležité si uvedomiť, že to vyžaduje veľa času a úsilia. Je potrebné mať dostatočné finančné prostriedky na starostlivosť o matku i šteniatka, ako aj na ich výživu a veteriárske náklady.

Celkovo, pri chove a kúpe šteniatka je dôležité byť zodpovedný a informovaný majiteľ. Zvolenie kvalitného chovateľa alebo útulku a primeraná starostlivosť o šteniatka sú kľúčové pre zdravé a šťastné plemeno Tibetský teriér.

 

Tibetský Teriér v rodine

Tibetský teriér je vynikajúcim spoločníkom pre rodiny s deťmi aj pre seniorov. Je to veselý a hravý pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym životným situáciám. Je to skvelý strážca, ktorý upozorní na každého votrelca, no zároveň je aj veľmi láskavý a oddaný svojmu majiteľovi.

Tibetský teriér je veľmi dobrý s deťmi, no ako u každého psa, aj u neho platí, že by sa malo dbať na to, aby deti s ním zachádzali s úctou a opatrnosťou. Je to pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť životu v byte aj v dome s veľkou záhradou. Je to skvelý spoločník pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl.

Tibetský teriér sa dobre vychádza aj s inými domácimi zvieratami, ak sa s nimi zoznámi v mladom veku. Je to pes, ktorý má rád spoločnosť a nevadí mu, ak má v dome aj iných kamarátov.

 

Tibetský teriér je skvelý spoločenský pes. Je to pes, ktorý má rád ľudí a dokáže sa prispôsobiť rôznym spoločenským situáciám. Je to skvelý spoločník na prechádzky, do kaviarne aj na výlety.

Tibetský teriér je vhodný aj pre sportovne založené rodiny. Je to pes, ktorý má rád pohyb a dokáže sa prispôsobiť rôznym športovým aktivitám. Je to skvelý spoločník pri behaní, cyklistike aj pri vodných športoch.

Tibetský teriér je skvelý companion pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa. Je to pes, ktorý má radi ľudí a dokáže sa prispôsobiť rôznym životným situáciám. Je to skvelý spoločník na každý deň.

 

Iné mená a skupiny

Tibetský teriér je plemeno psa, ktoré má mnoho iných názvov a je zaradený do rôznych skupín.

Iné mená

Tibetský teriér sa tiež nazýva tibeťák alebo tibetský psík. V minulosti bol známy aj ako Lhassa teriér alebo Lhassa apso. Toto plemeno sa často zamieňa s Lhasa apsom, ktorý je menší a má kratšiu srsť.

Skupiny

Tibetský teriér patrí do skupiny FCI 5, ktorá zahŕňa ovčiarske a pastierske psy. Tento pes bol pôvodne chovaný ako hlídač a pasený spolu s inými plemenami v oblasti Tibetského náhorného pásma, ako sú napríklad mastifové.

Tibetský teriér sa tiež niekedy zaradzuje do skupiny tibetských psov spolu s tibetským mastifom a tibetským apsom. Tieto plemená majú spoločný pôvod a boli chované v oblasti Tibetského náhorného pásma.

 

Charakteristika

Tibetský teriér je inteligentný a sebaistý pes, ktorý sa dobre hodí ako spoločník. Má vynikajúcu pamäť a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Tento pes má tiež vrodenú schopnosť hlídať a varovať pred nebezpečenstvom.

Vzhľadom na svoj pôvod je tibetský teriér veľmi vytrvalý a odolný. Je to dobrý pasený pes a ovčiarsky pes. Jeho pôvodné využitie ako hlídača vytvorilo u tohto psa schopnosť byť ostražitým a pozorným.

 

Cena a Kúpa

Tibetský teriér patrí medzi stredne drahé plemená psov. Cena šteniat sa môže líšiť v závislosti od miesta, kde sa šteniatka predávajú, od rodičovského pôvodu a kvality šteniatok. Na Slovensku sa cena šteniat Tibetského teriéra pohybuje od 800 do 2000 eur.

Pri kúpe šteniatka Tibetského teriéra je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Je dôležité nájsť dôveryhodného chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka. Pred kúpou je vhodné sa zoznámiť s rodičmi šteniatok a pozrieť si ich zdravotné certifikáty.

Tibetský teriér je pomerne zdravé plemeno, ale aj tak by mal byť pred kúpou veterinárnym lekárom prehliadnutý. Pri kúpe šteniatka je tiež dôležité zvážiť náklady na starostlivosť o psa, vrátane stravy, očkovania a pravidelných návštev u veterinára.

Ak sa rozhodnete kúpiť šteniatko Tibetského teriéra, nezabudnite na dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú jeho zdravie a kvalitu života. Dôkladne sa informujte o plemene a jeho potrebách a vyberte si šteniatko od zodpovedného chovateľa.

 

Zaujímavosti

Tibetský teriér je plemeno psa s množstvom zaujímavých vlastností. Tento pes je populárny nielen v Tibeťanoch, ale aj v mnohých ďalších kultúrach po celom svete.

Jednou z výnimočných vecí o tibetských teriéroch je, že majú výborný zmysel pre orientáciu. Títo psi sa dokážu bez problémov vrátiť domov aj z veľkých vzdialeností, aj keď sa nikdy predtým v danom prostredí nenachádzali. Tento zmysel pre orientáciu je jedným z dôvodov, prečo boli tibetskí teriéri často používaní ako strážcovia stád a obydlí.

Tibetský teriér má tiež zaujímavú históriu. Títo psi boli pôvodne chovaní v kláštoroch v Tibete a boli považovaní za posvätných. Boli považovaní za talizmany, ktoré prinášali šťastie a ochranu. Bolo im dokonca dovolené vojsť do chrámov a kláštorov.

Ďalšou zaujímavosťou je, že tibetskí teriéri majú výborný zmysel pre farby. Títo psi sú chovaní v mnohých rôznych farebných kombináciách, vrátane bielych, čiernych, hnedých, sivých a mnohých ďalších. Ich farby a vzory sú veľmi dôležité pre chovateľov.

 

Tibetskí teriéri majú tiež vynikajúci zmysel pre psí pach. Tento zmysel sa využíva pri hľadaní zdrojov potravy a pri hľadaní cesty domov. Títo psi sú tiež veľmi učenliví a inteligentní, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi pre rodiny.

Okrem toho majú tibetskí teriéri tiež veľmi ľahkú a pohodlnú chôdzu. Ich labky sú okrúhle a ploché, čo im umožňuje chodiť aj po snehu a ľahko sa pohybovať na rôznych povrchoch.

Napokon, zaujímavosťou je aj samotný názov tohto plemena. Tibetský teriér nie je v skutočnosti teriér, ale skôr ovčiak. Názov „teriér“ sa používa kvôli ich dlhej srsti, ktorá pripomína srst teriérov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button