Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Ardénsky Buviér: Popis plemena a jeho vlastnosti

Ardénsky Buviér, známy aj ako ardénsky dobytkár, je vzácne plemeno psa, ktoré pochádza z Belgicka. Tento stredne veľký pes sa používal predovšetkým na pasenie a hnanie dobytka, ale slúžil aj ako strážny pes. Napriek klesajúcemu počtu jedincov je toto plemeno stále uznané FCI v skupine 1 pod číslom 171.

 

Ardénsky Buviér

 

Ardénsky Buviér

 

Ardénsky buviér je robustný a statný pes s krátkou a zavalitou postavou. Jeho svalnatý rámec a mohutná hlava z neho robia ideálneho pracovného psa. Toto plemeno je vysoko inteligentné, verné a chráni svoju rodinu. Môže však byť ostražité voči cudzím ľuďom a vyžaduje si správnu socializáciu od útleho veku.

Ak uvažujete o adopcii ardénskeho buviéra, je dôležité si uvedomiť, že toto plemeno si vyžaduje pravidelný pohyb a mentálnu stimuláciu, aby zostalo zdravé a šťastné. Darí sa im v aktívnej domácnosti a radi trávia čas so svojimi majiteľmi. Pri správnom výcviku a socializácii môže byť toto plemeno vynikajúcim spoločníkom pre správnu rodinu.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Ardénsky buviér je starobylé psie plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Belgicku. Toto plemeno bolo využívané najmä na zaháňanie dobytka a pasenie stád. Okrem toho bol Ardénsky buviér v minulosti používaný aj ako pes strážny. Dnes je to krajne vzácne plemeno, ktorému hrozí vymiznutie.

Pôvodný názov tohto psieho plemena je Bouvier des Ardennes, čo znamená „pastiersky pes z Ardenov“. Ardeny sú pohoria, ktoré sa nachádzajú na území Belgicka, Francúzska a Luxemburska. Ardénsky buviér bol v minulosti obľúbeným pasienkovým psom v belgických Ardenách. Psy na medvede – 10 plemien ktoré vás ochránia proti medveďom

 

Ardénsky buviér bol oficiálne uznaný pod FCI v skupine 1 pod číslom 171. Je to plemeno, ktorého vzhľad sa výrazne líši od ostatných pastierskych plemien. Jeho výška sa pohybuje okolo 50-60 cm a váži približne 25-30 kg.

V súčasnosti je Ardénsky buviér veľmi vzácny a hrozí mu vymiznutie. Tak v Belgicku sa však usilujú o jeho zachovanie a obnovu plemena. V roku 2013 bol dokonca vytvorený belgický klub Ardénskych buviérov, ktorý sa zameriava na ochranu a zachovanie tohto starobylého plemena.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Hlava a uši

Ardénsky buviér má krátkou, širokou a mohutnú hlavu s malou bradkou. Tlama je hlboká a silná s čelnou ryhou, týlnym hrboľom, nadočnicovými oblúkmi a výraznými lícnymi kosťami. Stop je výrazný a uši sú stredne veľké, vysoko nasadené, vzpriamené a trojuholníkového tvaru. 15 najobľúbenejších plemien bojových psov

 

Telo a Končatiny

 

Ardénsky bouvier je stredne veľký pes so silnými a dobre osvalenými kosťami. Hmotnosť sa pohybuje od 28 do 35 kg u samcov a od 22 do 28 kg u samíc. Výška v kohútiku sa pohybuje od 55 do 63 cm u samcov a od 51 do 57 cm u samíc. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaobleným mozgom a silným krkom. Telo má rovnú hornú líniu, silný chrbát, dobre osvalené bedrá a širokú záď. Spodná línia je dobre klenutá a brucho je mierne vtiahnuté.

Predné končatiny sú rovné a silné, s dobre osvalenými ramennými kĺbmi a krátkymi, silnými labkami. Zadné končatiny sú tiež rovné a silné, s dobre osvalenými stehennými a lýtkovými svalmi a krátkymi, silnými labkami.

 

Srsť a chvost Ardénsky Buviér

 

Srsť a chvost Ardénsky Buviér

Ardénsky bouvier má huňatú srsť, ktorá tvorí chlpatú vrstvu na hlave a ušiach. Srsť je drsná a hrubá, s hladkými a lesklými chlpmi. Chvost je stredne dlhý, hustý a nesený smerom nadol.

 

Všeobecný vzhľad

 

Ardénsky bouvier má krátky a kompaktný vzhľad so zastrašujúcim vzhľadom. Je to silný a dobre osvalený pes so silnou a mohutnou hlavou. Jeho srsť je hrubá a huňatá, ale zároveň lesklá a hladká. Ardénsky bouvier je prirodzene nedôverčivý voči cudzím ľuďom, ale zároveň veľmi láskavý a oddaný svojmu majiteľovi.

 

Chov a tréning Ardénsky Buviér

 

Chov a tréning Ardénsky Buviér

 

Ardénsky buviér je šikovný, energický a vytrvalý pes, ktorý sa hodí na rôzne aktivity, vrátane pastvy dobytka, hlídania a spoločníka. Jeho výcvik by mal byť dôsledný, ale aj pozitívny a odmeny by mali byť použité na posilnenie správneho správania.

Pri výcviku by sa malo dbať na to, aby pes bol dobre socializovaný a zvyknutý na rôzne situácie a ľudí. Je to dôležité preto, aby sa pes necítil ohrozený alebo nedôverčivý voči cudzincom. Je tiež dôležité, aby bol pes trpezlivý a nebol tvrdohlavý, pretože to môže spomaliť proces výcviku.

Ardénsky buviér je tiež vhodný ako strážny pes, pretože je nedôverčivý voči cudzincom a bude chrániť svoj domov a rodinu. Pri tréningu na strážneho psa sa odporúča používať pozitívne posilňovanie a zabezpečiť, aby pes rozumel rozkazom a bol schopný reagovať na ne. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

 

Ardénsky buviér je krajne vzácne plemeno, a preto sa odporúča, aby sa chová s cieľom zachovať genetickú rozmanitosť. Křížení s inými plemenami sa neodporúča, aby sa zachovali jeho charakteristické vlastnosti.

Pri chove by sa malo dbať na to, aby bol pes zdravý a dostával primeranú starostlivosť. Odporúča sa pravidelne veterinárne vyšetrenie a očkovanie. Je pot nebezpečný pre vlasy?

Všeobecne platí, že Ardénsky buviér je inteligentný a odvážny pes, ktorý sa môže stať skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov. Jeho tréning a chov by mal byť zameraný na zachovanie jeho charakteristických vlastností a zdravia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button