Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Clumberský španiel : Všetko o plemene

Clumberský španiel je plemeno psa, ktorého pôvod siaha až do 18. storočia. Jeho predkovia boli chovaní vojvodom z Newcastlu na zámku Clumber v Nottinghamshire v Anglicku. Toto plemeno psa je veľkého vzrastu, silné a mohutné postavy. Má charakteristický ťarbavý zjav, ktorý je výsledkom prikríženia bladhaunda, baseta a bernardína.

 

Clumberský španiel

 

Clumberský španiel

 

Clumber španiel je známy svojou bielou farbou, ktorá sa vyskytuje na jeho hrudi, bruchu a labkách. Toto plemeno psa je veľmi priateľské a jemné, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi. Clumber španiel je tiež známy svojou schopnosťou pracovať vo svorke pri poľovačkách.

 

Pôvod Clumber španiela je stále zahalený rúškom tajomstva, ale väčšina historikov sa zhoduje v tom, že zemou pôvodu by mohlo byť Francúzsko. Toto plemeno psa bolo kedysi obľúbené medzi anglickou nobilitou, vrátane pána Williama Mansela, ktorý bol majiteľom zámku Clumber Park. Dnes je Clumber španiel stále populárny v Anglicku a po celom svete ako spoločenský pes a pes pre poľovačky.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Clumber španiel je veľký a robustný pes s hmotnosťou medzi 30 až 36 kg a výškou od 48 do 51 cm. Tento pes má dlhý hřbet, mírně zavalitou a těžkopádnou postavu a masivní hlavu s klidným a přátelským výrazem. Jeho svalnaté telo je pokryté hustou, rovnou alebo mierne vlnitou srsťou, ktorá má jemnú a hebkú textúru.

 

Farba a srsť

Clumberský španiel má hustú, rovnú alebo mierne vlnitú srsť, ktorá má jemnú a hebkú textúru. Srsť je zvyčajne biela so žltými alebo oranžovými škvrnami. Tento pes tiež môže mať červenohnedé alebo hnedé škvrny, ale to je menej bežné. Srsť potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby bola zdravá a krásna.

 

Veľkosť a hmotnosť

 

Clumber španiel je veľký a robustný pes s hmotnosťou medzi 30 až 36 kg a výškou od 48 do 51 cm. Jeho krátke nohy a ťažká postava robia z neho pomalšieho psa, ale zároveň je veľmi vytrvalý. Tento pes má veľké, tvaru viničného listu uši, ktoré sú mierne dopredu ovisnuté a dobre pokryté hladkou srsťou.

 

Celkovo, Clumber španiel je silný pes s hustou, rovnou alebo mierne vlnitou srsťou, ktorá má jemnú a hebkú textúru. Jeho ťažká postava a krátke nohy robia z neho pomalšieho psa, ale zároveň je veľmi vytrvalý. Jeho oranžové alebo žlté škvrny na bielej srsťou sú jeho charakteristickým znakom.

 

Povaha Clumberský španiel

 

Povaha Clumberský španiel

 

Clumberský španiel je veľmi milý a priateľský pes. Má veľmi pozitívnu osobnosť a je skvelým spoločníkom. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a je najšťastnejší, keď môže byť s ním. Clumber španiel je veľmi dôstojný a hrdý pes, ktorý si získava pozornosť svojou nezávislosťou a sebavedomím.

 

Osobnosť

Clumber španiel je veľmi priateľský a láskavý pes. Je veľmi oddaný svojim majiteľom a je skvelým spoločníkom. Má veľmi pozitívnu osobnosť a je veľmi milý k deťom. Tento pes má skvelé schopnosti a je veľmi inteligentný. Je to skutočný klenot, ktorý si zaslúži veľa pozornosti.

 

Energetická úroveň a potreba cvičenia

Clumber španiel nie je veľmi aktívny pes, ale potrebuje pravidelné cvičenie. Je to skôr pes pre lenivých majiteľov, pretože nie je príliš náročný na fyzickú aktivitu. Clumber španiel sa dokáže prispôsobiť životu v byte, ale potrebuje pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. Tento pes sa cíti najlepšie, keď je vonku a môže si užívať prírodu. Clumber španiel je skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi pokojný a kľudný život.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Clumber španiel je plemeno psa typu španiel, ktorého pôvod je stále zahalený rúškom tajomstva. Nie je zaručené, kde a krížením akých plemien vznikol, ale väčšina historikov sa zhoduje v tom, že zemou pôvodu by mohlo byť Francúzsko alebo Anglicko.

 

Pôvod clumber španiela sa datuje už do 18. storočia, kedy boli tieto psy veľmi populárne medzi šľachtou ako spoločníci na lov na splachovanie vtákov. Údajne ich predchodcov čistokrvne choval vojvoda z Newcastlu na zámku Clumber v Anglicku, kde sa vraj dostali z Francúzska. Typický ťarbavý zjav clumber španiela je výsledkom prikríženia bladhaunda, baseta a bernardína.

 

Počas francúzskej revolúcie boli clumber španiele ohrozené a ich chov sa takmer zastavil. V 19. storočí sa však podarilo znovu obnoviť chov tohto plemena, ktoré sa stalo populárnym aj v Kanade a Spojených štátoch. V súčasnosti je clumber španiel považovaný za vzácne plemeno a je oficiálne uznaným plemenom v mnohých krajinách.

 

Clumber španiel je považovaný za vynikajúceho poľovníckeho psa a gundoga. V súčasnosti sa chová predovšetkým ako spoločník a rodinný pes. Clumber spaniel club of America a Clumber spaniel club of the United Kingdom sú organizácie, ktoré sa zaoberajú propagáciou a ochranou tohto plemena.

 

Tréning a inteligencia Clumberský španiel

 

Tréning a inteligencia Clumberský španiel

 

Clumber španiel je vysoko inteligentné plemeno, ktorého tréning by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní. Tento prístup k tréningu zahŕňa odmeňovanie správneho správania, namiesto trestania nesprávneho správania. Tento prístup zvyčajne vedie k lepšej spolupráci medzi psom a majiteľom a znižuje riziko agresie a iných správania spojených s negatívnym posilňovaním.

Clumber španiel majú sklon k nezávislosti, takže tréning by mal byť zameraný na zlepšenie jeho pozornosti a poslušnosti. Socializácia je tiež dôležitá, aby sa zabránilo agresívnemu alebo plašiemu správaniu v prítomnosti iných psov a ľudí.

 

Je dôležité začať s tréningom čo najskôr, aby sa zabezpečila najlepšia možná tréningová skúsenosť. Clumber španiel sú veľmi trénovateľní a majú vysokú schopnosť učenia sa, takže majitelia by mali byť trpezliví a dávať si pozor na prejavy únavy alebo frustrácie u psa.

 

Clumber španiel majú prirodzenú túžbu pracovať a byť užitoční, takže majitelia by mali zvážiť tréning agility alebo iných aktivít, ktoré zlepšujú fyzickú aj duševnú kondíciu psa. Výcvik poslušnosti je tiež dôležitý, aby sa zabezpečilo, že pes bude reagovať na základné príkazy a bude sa správať v spoločnosti.

 

Celkovo, Clumber španiel sú vysoko inteligentní a trénovateľní psi, ktorí vyžadujú pozitívne posilňovanie a trpezlivosť pri tréningu. Socializácia a tréning poslušnosti sú dôležité, aby sa zabezpečila bezpečnosť a pohodlie psa aj jeho majiteľa.

 

Zdravie a starostlivosť Clumberský španiel

 

Zdravotné problémy

 

Clumber španiel je vynikajúcim spoločníkom, ale ako každé plemeno, aj on má svoje zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť jeho kvalitu života. Niektoré z najčastejších zdravotných problémov, ktoré postihujú Clumber španielov, sú:

 

  • Dysplázia bedrového kĺbu: Toto ochorenie postihuje mnoho plemien psov a môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu.
  • Entropión a ektropión: Tieto ochorenia sú spojené so zmenou tvaru očí a môžu spôsobiť podráždenie oka a infekcie.
  • Zdravotné problémy s ušami: Clumber španielovia majú tendenciu mať zápaly uší, ktoré môžu byť bolestivé a nepríjemné.
  • Problemy s dýchacími cestami: Clumber španielovia môžu mať problémy s dýchaním, najmä ak majú príliš krátke nosy.

Je dôležité, aby majitelia Clumber španielov boli oboznámení s týmito zdravotnými problémami a pravidelne ich sledovali. Ak sa vyskytnú akékoľvek príznaky, ako sú bolesť, zápaly alebo podráždenie, majitelia by mali okamžite navštíviť veterinára. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Starostlivosť o srsť

 

Clumber španiel má hustú a krásnu srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Majitelia by mali pravidelne česať a kartovať srsť svojho psa, aby sa predišlo tvorbe uzlín a matiek. Okrem toho by mali Clumber španiela pravidelne kúpať, aby sa udržala čistota a lesk jeho srsťe.

Majitelia by mali tiež dbať na to, aby ich Clumber španiel nevydroloval, pretože to môže spôsobiť problémy s dýchacími cestami. Ak sa pes príliš často vydroloval, majitelia by mali navštíviť veterinára a zvážiť možnosti liečby.

Celkovo, Clumber španiel je plemeno, ktoré si vyžaduje trochu viac starostlivosti a pozornosti, ale s pravidelnou starostlivosťou a správnou liečbou môže byť vynikajúcim spoločníkom pre každého majiteľa. Plemeno psa na 4 – obľúbené Maďarské plemeno

 

Interakcia a sociálna prítulnosť

 

Clumber španiel je plemeno, ktoré sa dobre vychádza s ľuďmi a inými zvieratami. Sú to príjemné a spoločenské psy, ktoré sa radi držia v blízkosti svojich majiteľov. Ich prirodzená náklonnosť k ľuďom a iným zvieratám robí z nich vynikajúcich spoločníkov a rodinných maznáčikov.

Tieto psy sú tiež veľmi prítulné a majú radi, keď ich majitelia sa s nimi hrajú a venujú sa im. Clumber španiel má tendenciu byť poslušný a oddaný svojmu majiteľovi, čo robí z nich vynikajúcich spoločníkov pre rodinné domy aj byty.

Tieto psy sú vhodné aj pre deti, pretože sú trpezlivé a láskavé. Majú radi, keď s nimi deti trávia čas a hrajú sa s nimi. Clumber španiel má tendenciu byť kamarátsky a priateľský voči deťom, preto sú ideálnymi spoločníkmi pre rodiny s deťmi. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

 

Clumber španiel má tiež sklon k štekaniu, preto je dôležité, aby bol trénovaný na to, aby neštekal zbytočne. Sú to tiež psy, ktoré shedujú, takže je dôležité ich pravidelne česať a udržiavať ich srst v dobrej kondícii. Clumber španiel je tiež náchylný k chrápaniu, takže majitelia by mali byť pripravení na to, že ich pes bude spávať hlasno.

Celkovo, Clumber španiel je príjemný a spoločenský pes, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi a inými zvieratami. Sú vhodné pre rodiny s deťmi, ktoré hľadajú verného a oddaného spoločníka. Akonáhle sú trénovaní na to, aby neštekali zbytočne a ich srst je udržiavaná v dobrom stave, Clumber španiel je ideálnym spoločníkom pre každý domov.

 

Informácie pre budúcich majiteľov Clumberský španiel

 

Clumber španiel je skvelý spoločník pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa. Ak plánujete získať šteniatko Clumber španiela, mali by ste sa zoznámiť s niektorými informáciami, ktoré vám pomôžu pri výchove a starostlivosti o vášho nového zvieracieho priateľa.

Šteniatka

Pri výbere šteniatka Clumber španiela je dôležité zvoliť si renomovaného chovateľa. Šteniatka by mali byť zdravé, dobre socializované a odchované v čistých podmienkach. Väčšina chovateľov bude vyžadovať podpísanie zmluvy o kúpe, ktorá zahŕňa záruku na zdravie šteniatka.

Výchova a tréning

Clumber španiel je inteligentný a učenlivý pes, ale môže byť aj tvrdohlavý. Preto je dôležité začať s tréningom a socializáciou čo najskôr. Clumber španiel potrebuje pravidelný a konzistentný tréning, aby sa stal dobre vychovaným spoločníkom. Dobrým spôsobom na tréning Clumber španiela je napríklad rally obedience.

 

Úroveň náklonnosti

Clumber španiel je veľmi prítulný a milujúci pes, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi aj s inými zvieratami. Potrebuje však veľa pozornosti a času so svojím majiteľom. Je to pes, ktorý sa veľmi ľahko pripúta k svojmu majiteľovi a bude mu chcieť byť neustále v blízkosti.

 

Záver

Clumber španiel je skvelý spoločník, ktorý sa hodí pre rodiny aj jednotlivcov. Ak sa rozhodnete získať šteniatko Clumber španiela, mali by ste si uvedomiť, že potrebuje pravidelný tréning a veľa pozornosti od svojho majiteľa. Ak budete dodržiavať základné pravidlá výchovy a starostlivosti, budete mať verného a oddaného zvieracieho priateľa na mnoho rokov dopredu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button