Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Portugalský vodný pes: Vlastnosti a chov

Portugalský vodný pes, alebo Cão de Água Português, je stredne veľké plemeno pracovného psa, ktorého pôvod sa datuje už do 13. storočia. Toto plemeno je známe svojou vlnitou srstou a schopnosťou plávať. Portugalský vodný pes bol kedysi využívaný na rybárskych lodiach, kde pomáhal pri lovení rýb a ochrane lode.

 

Portugalský vodný pes

 

Portugalský vodný pes

 

Dnes je portugalský vodný pes populárnym spoločenským psom, ktorý sa vyznačuje svojou inteligenciou, pracovitosťou a priateľským správaním. Toto plemeno je vhodné pre rodiny s deťmi, pretože sa radi hrá a majú radi spoločnosť ľudí. Okrem toho, portugalský vodný pes je aj vhodný pre ľudí, ktorí trpia alergiou na psiu srsť, pretože jeho srsť neobsahuje podšívku a je hypoalergénna.

Portugalský vodný pes je vytrvalý plavec a má vrodenú schopnosť plávať aj v silnom prúde. Toto plemeno sa vyznačuje svojou odvahou a lojalitou voči svojmu majiteľovi. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sa portugalský vodný pes ľahko učí nové triky a povely. Ak hľadáte spoločníka, ktorý vám bude verný a oddaný, portugalský vodný pes môže byť tou správnou voľbou pre vás.

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Portugalský vodný pes je plemeno pracovného psa, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou, pracovitosťou a odolnosťou. Je to silný a svalnatý pes, ktorý má v krvi „nezaclánět“. Toto plemeno má krásny, elegantný vzhľad a je veľmi populárne ako spoločenský pes.

Fyzické charakteristiky

 

Portugalský vodný pes má stredne veľkú hlavu s priemerne veľkými očami, ktoré sú tmavé alebo hnedé. Nos je široký a dobre vyvinutý. Uši sú trojuholníkového tvaru a visia. Krk je silný a svalnatý, čo umožňuje psovi plávať v ťažkých podmienkach. Hrudník je hlboký a široký, čo tiež prispieva k jeho plaveckým schopnostiam.

Srsť a farba

 

Portugalský vodný pes má krásnu, hustú a curly srsť, ktorá je vodoodpudivá. Farba srsťou môže byť biela, čierna alebo hnedá a môže byť jednofarebná alebo strakatá. Výška ramien sa pohybuje od 43 do 57 cm a váha sa pohybuje od 16 do 25 kg.

Portugalský vodný pes má silné a svalnaté nohy, ktoré mu umožňujú plávať a pracovať na rybárskych loďkách. Jeho kohútik je stredne veľký a dobre vyvinutý. Jeho čelisti sú silné a dobre vyvinuté, čo mu umožňuje držať ryby v ústach. Chvost je krátky a môže byť buď prirodzený alebo zastrihnutý.

Celkový vzhľad portugalského vodného psa je elegantný a silný. Jeho srsť a farba mu dávajú jedinečný vzhľad, ktorý je veľmi populárny medzi majiteľmi psov. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament Portugalský vodný pes

 

Portugalský vodný pes je temperamentný, pracovitý a hrdý pes. Jeho povaha je nenáročná a odolná voči únave. Je to pes, ktorý sa ľahko učí a vyniká v agility a iných podobných aktivitách. Jeho inteligencia a schopnosť počúvať a chápať povel svojho pána je vynikajúca.

 

Interakcia s ľuďmi a inými zvieratami

 

Portugalský vodný pes je priateľský a hravý pes, ktorý sa dobre vychádza s ľuďmi a inými zvieratami. Je to aktívny pes, ktorý má silne pozitívny vzťah k vode. Jeho zrak je mimoriadny a čuch vynikajúci. Jeho pohľad je živý a prenikavý.

S inými zvieratami a deťmi si rozumie dobre a stelesňuje skutočného priateľa. Jeho temperament a povaha sú ideálne pre rodinné prostredie. Portugalský vodný pes je inteligentný, rozumie a radostne splní všetky pokyny svojho pána. Hádavý a samostatný, no zároveň poslušný a oddaný, je to pes, ktorý je skutočným pokladom pre každého majiteľa.

 

Výcvik a aktivity

 

Výcvik a aktivity

 

Portugalský vodný pes je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou inteligenciou, pracovitosťou a odolnosťou. Jeho výcvik si vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a pozitívne posilnenie. Začnite so základnými príkazmi poslušnosti a postupne zvyšujte obťažnosť. Zahrňte každodenné cvičenie a socializáciu, aby ste si zabezpečili dobre zaobleného a poslušného spoločníka.

Agility a poslušnosť

 

Portugalský vodný pes je veľmi aktívny pes a má silnú túžbu pracovať. Preto sa skvele uplatní v agility, poslušnosti a dog dancingu. Tieto aktivity mu umožnia prejaviť svoju inteligenciu a zručnosti a zároveň si udržať fyzickú kondíciu. Výcvik agility a poslušnosti by sa mal začať už v ranom veku a postupne zvyšovať náročnosť.

Plávanie a rybolov

 

Portugalský vodný pes má v krvi lásku k vode a plávaniu. Vďaka svojej sile, vytrvalosti a výbornému plaveckému zručnosti sa skvele uplatní aj pri rybolove. Môže byť skvelým spoločníkom pre rybárov, ktorí ho môžu využiť na rôzne rybárske práce. Okrem toho si môže užívať aj plávanie v jazierkach alebo mori, čo mu pomáha udržiavať si fyzickú kondíciu a zároveň sa baviť.

Výcvik portugalského vodného psa si vyžaduje veľa trpezlivosti a dôslednosti, ale jeho výsledky sú veľmi uspokojivé. Je to aktívny a inteligentný pes, ktorý sa skvele uplatní v rôznych aktivitách a zároveň bude verným spoločníkom svojho majiteľa. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť Portugalský vodný pes

 

Zdravotné problémy

 

Portugalský vodný pes patrí medzi zdravé psie plemená, ale aj u neho sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie problémy patrí dysplázia kyčelního kloubu a progresívna retinálna atrofia. Tieto problémy môžu byť diagnostikované pomocou röntgenových snímok a testov zraku. Preto je dôležité podstupovať pravidelné veterinárne prehliadky a sledovať zdravotný stav psa.

Ak sa zistí, že pes má niektorý z týchto zdravotných problémov, je dôležité začať s liečbou čo najskôr. Liečba môže zahŕňať lieky, fyzioterapiu, alebo v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok. V prípade ťažkých zdravotných problémov môže byť potrebné zvážiť aj kvalitného canisterapeuta.

Starostlivosť o srsť

 

Portugalský vodný pes má hustú a vodoodpudivú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité pravidelne česať psa, aby sa zabránilo tvorbe uzlov a matiek v srsti. Okrem toho, je dôležité pravidelne kúpať psa, aby sa udržala jeho srsť čistá a zdravá.

Pri starostlivosti o srsť je dôležité používať vhodné šampóny a kondicionéry, ktoré sú určené pre psiu srst. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať uši a oči psa, aby sa zabránilo infekciám. Ak má pes problémy so srsťou alebo kožou, môže byť potrebné navštíviť veterinára, ktorý mu predpíše vhodnú liečbu.

Okrem starostlivosti o srsť, je dôležité poskytnúť psovi dostatok pohybu a pravidelne ho viesť na prechádzky. To pomôže udržať psa v dobrej fyzickej kondícii a zabezpečí mu dostatok stimulácie. Ak uvažujete o adopcii portugalského vodného psa, môžete zvážiť aj návštevu útulku alebo depozitu, kde môžete nájsť psa, ktorý potrebuje nový domov a starostlivého majiteľa. Psy na turistiku : 10 plemien vhodných na turistiku

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Pôvod a účel

 

Portugalský vodný pes je staré plemeno psov, ktorého pôvod sa datuje už do 6. storočia pred naším letopočtom. Prvé zmienky o „rybolove“ vodných psov v Portugalsku možno nájsť v tejto dobe. Portugalský vodný pes bol pôvodne chovaný na pobreží Algarve v Portugalsku, kde bol využívaný na rybolov a ochranu lodí. Jeho úlohou bolo ťahať siete, loviť ryby a strážiť lode.

V priebehu storočí sa plemeno výrazne menilo a zlepšovalo, aby dokázalo plniť svoje úlohy čo najefektívnejšie. V dnešnej dobe je portugalský vodný pes stále využívaný na rybolov, ale aj ako spoločník a strážca domácnosti.

Plemeno v kultúre

 

Portugalský vodný pes sa stal celosvetovo známym v roku 2009, keďže bol zvolený ako pes rodiny Obama po tom, čo sa ukázal ako vhodný spoločník pre ich dcéry, ktoré trpeli alergiou na chlp.

Plemeno je uznávané aj F.C.I. (Medzinárodná kynologická federácia) a je zaradené do skupiny 8 – Retrievery, loveckí psi a vodné psy. Portugalský vodný pes je známy pre svoj vynikajúci čuch a schopnosť stopovať. V minulosti bol využívaný na lov kačiek  a zajacov. Príčiny straty vlasov u mužov

Portugalský vodný pes je výnimočné plemeno, ktorého vlastnosti sú využívané nielen na rybolov, ale aj ako spoločník a strážca. Jeho vynikajúci čuch a schopnosť stopovať ho robia ideálnym psom pre políciu a španielskych ňucháčov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button