Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bordeauxská doga: Všetko o plemene

Bordeauxská doga, známa tiež ako francúzsky mastif, je obrovské plemeno psa s pôvodom v Bordeaux vo Francúzsku. Toto plemeno je jedným z najstarších francúzskych plemien psov. Plemeno Bordeauxská doga je známa svojou veľkosťou, silou a klidnou povahou.

 

Bordeauxská doga

 

"</p

 

Bordeauxská doga je veľký, silný pes s robustnou postavou a masívnou hlavou. Ich srst je krátka a lesklá a môže byť rôznych farieb, vrátane červenej, žltej a plavej. Toto plemeno má sklon k obezite a potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Bordeauxská doga je vhodná pre majiteľov, ktorí majú dostatok miesta a času na starostlivosť o toto plemeno.

 

Ak hľadáte psa s veľkou silou a kľudnou povahou, bordeauxská doga môže byť ideálna voľba pre vás. Toto plemeno je vhodné ako strážny pes alebo spoločník pre majiteľov, ktorí majú dostatok miesta a času na starostlivosť o toto plemeno. Bordeauxská doga je jedným z najstarších francúzskych plemien psov a má svoje korene v Bordeaux vo Francúzsku.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

Bordeauxská doga, tiež známa ako Dogue de Bordeaux, je jedno z najstarších plemien psov vo Francúzsku. Jej korene sa datujú už na prelom 4. a 5. storočia, kedy jej predkovia prišli na Pyrenejský polostrov s vtedajším národom Alanov. Od nich tiež dostala svoje pôvodné meno Alano. Tehdy pes zďaleka ešte nemal svoju dnešnú podobu.

Na počiatku 14. storočia bol vo Francúzsku známy Doguin d’Aquitaine, ktorý bol potomkom francúzskych molosov. Bol chovaný pre boj s medveďmi, divočákmi a inými psami. Priebehom času sa Bordeauxská doga stala obľúbenou nielen pre svoje bojové schopnosti, ale aj pre svoju lojálnosť a oddanosť k svojim majiteľom.

V roku 1863 sa Bordeauxská doga zúčastnila na prvom oficiálnom psom výstave v Paríži. V tomto období sa pes začal chovať aj ako spoločník a ochranca rodiny. Roku 1928 bol založený klub Bordeauxských dog, ktorý sa snažil zachovať a rozšíriť túto plemennú líniu. Raymond Triquet, francúzsky chovateľ, je považovaný za otca moderného Bordeauxského psa.

 

Dnes je Bordeauxská doga populárna po celom svete a je chovaná nielen pre svoje vynikajúce vlastnosti, ale aj pre svoj impozantný vzhľad. Toto plemeno je niekedy považované za francúzsku verziu anglického mastifa, ale je to samostatné plemeno s vlastnými charakteristikami. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov

 

Charakteristika a Vlastnosti Bordeauxská doga

 

"Charakteristika

 

Vzhľad

 

Bordeauxská doga je plemeno psa, ktoré má veľkú a mohutnú hlavu s krátkymi ušami. Jej telo je svalnaté a mohutné, má krátke nohy a silné labky. Jej srsť je krátka a lesklá, s typickými vráskami na tvári.

 

Veľkosť a hmotnosť

Bordeauxská doga je veľký pes s výškou v kohútiku 58 až 68 cm a hmotnosťou 45 až 60 kg. Samce sú zvyčajne väčšie ako samice.

 

Farba

Bordeauxská doga má zvyčajne tmavočervenú srsť, ale môže byť aj hnedá, modrá alebo čierna. Biele škvrny na hrudi a labkách sú povolené, ale príliš veľa bielej je nežiaduce.

 

Exteriér

Bordeauxská doga má pokojnú a vyrovnanú povahu, ale zároveň je veľmi ochranárska a oddaná svojej rodine. Je to inteligentný pes, ktorý môže byť tvrdohlavý, ale s trpezlivosťou a pozitívnym posilňovaním sa dá dobre vycvičiť. Bordeauxská doga je ideálna pre rodiny s deťmi, ale jej veľkosť a sila môžu byť problémom, ak nie je dobre vycvičená a socializovaná. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Podľa štandardu FCI má bordová doga výraznú a silnú hlavu s krátkymi ušami a širokým nosom. Jej telo je svalnaté a mohutné, s dobre klenutými rebrami a krátkym, silným krkom. Jej srsť je krátka a lesklá, s typickými vráskami na tvári.

 

Povahové Vlastnosti

 

Povahové Vlastnosti

Povaha

Bordeauxská doga je pes, ktorý pôsobí veľmi impozantne, ale pod týmto dojmom sa skrýva pokojný a mierumilovný pes. Je to veľmi oddaný spoločník, ktorý miluje svoju rodinu a dokáže sa veľmi rýchlo spriateliť. Je to veľmi milujúci pes, ktorý od svojho majiteľa potrebuje veľa lásky a pozornosti.

 

Výchova

Bordeauxská doga je veľmi tvrdohlavá a niekedy sa ťažko cvičí. Je veľmi dôležité začať ju vychovávať od útleho veku. Je dôležité vychovávať ju s láskou a trpezlivosťou. Dôležité je tiež naučiť ju počúvať a rešpektovať svojho majiteľa.

 

Výcvik

Bordeauxská doga je pes, ktorý potrebuje veľmi dôkladný výcvik. Je veľmi dôležité naučiť ju poslúchať a rešpektovať svojho majiteľa. Dôležité je tiež naučiť ju základné povely, ako sú sadni, ľahni, aport. Je dôležité ju pravidelne trénovať, aby sa jej zručnosti udržali.

 

Socializácia

 

Bordeauxská doga je pes, ktorý potrebuje veľmi dôkladnú socializáciu. Je dôležité naučiť ju, ako sa správne správať v prítomnosti iných psov a ľudí. Dôležité je tiež naučiť ju, ako sa má správať v rôznych situáciách, napríklad pri návšteve veterinára alebo pri cestovaní.

Vlastnosti Popis
Oddaný Bordeauxská doga je veľmi oddaný pes, ktorý miluje svoju rodinu.
Stop Bordeauxská doga má veľmi dobre vyvinutý stopovací inštinkt.
Milujúca Bordeauxská doga je veľmi milujúci pes, ktorý potrebuje veľa lásky a pozornosti.
Prah vzrušivosti Bordeauxská doga má veľmi vysoký prah vzrušivosti, čo znamená, že sa len tak ľahko nevzruší.

Bordeauxská doga je veľmi pokojný a mierumilovný pes, ktorý miluje svoju rodinu a dokáže sa veľmi rýchlo spriateliť. Je to veľmi oddaný spoločník, ktorý potrebuje veľa lásky a pozornosti od svojho majiteľa. Je to pes, ktorý potrebuje veľmi dôkladnú výchovu a výcvik. Veľmi dôležitá je aj jej socializácia, aby sa naučila správne správať v prítomnosti iných psov a ľudí.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Zdravie a Starostlivosť

Srsť

Bordeauxská doga má krátku a hladkú srsť, ktorá je veľmi nenáročná na starostlivosť. Je vhodné ju pravidelne kefovať, aby sa odstránili mŕtve chĺpky a zabránilo sa tvorbe uzlín. Počas obdobia línania môže byť nutné ju kefovať častejšie. Pri kúpaní psa by sa malo používať špeciálne šampóny určené pre psov, aby sa zachovala prirodzená rovnováha kože.

 

Kŕmenie

 

Bordeauxská doga patrí medzi veľké plemená psov a potrebuje primerané množstvo kvalitnej stravy, ktorá zabezpečí dostatočné množstvo živín a vitamínov. Je dôležité dbať na to, aby bol pes kŕmený pravidelne a v rovnakom čase. Je vhodné používať krmivo pre veľké plemená psov, ktoré obsahuje dostatočné množstvo bielkovín, tukov a sacharidov. Pri výbere krmiva by sa malo dbať aj na to, aby bolo vhodné pre konkrétnu vekovú kategóriu psa.

 

Starostlivosť

 

Bordeauxská doga je pomerne nenáročná na starostlivosť. Je dôležité dbať na to, aby bola pravidelne očkovaná a odčervená. Pri prechádzkach na verejnosti by mala byť psiačikovi poskytnutá primeraná ochrana pred parazitmi. Je vhodné pravidelne kontrolovať uši, oči a zuby psa a pravidelne ho vodiť na preventívne prehliadky k veterinárovi.

Rola Bordeauxskej dogy

 

Bordeauxská doga je plemeno psa, ktoré má v živote svojho majiteľa mnoho rôznych úloh. Toto plemeno je známe svojou veľkosťou a silou, ale aj dobrosrdečnosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi.

Jednou z úloh, ktorú môže bordová doga zohrávať, je úloha strážcu. Vďaka svojej veľkosti a sile dokáže túto úlohu veľmi dobre plniť aj bez toho, aby musela použiť svoju silu. Je to pes, ktorý má vrodenú schopnosť chrániť svojho majiteľa a jeho majetok.

Ďalšou úlohou, ktorú môže bordó doga plniť, je úloha strážneho psa. Toto plemeno je veľmi inteligentné a má vrodenú schopnosť rozpoznať nebezpečenstvo. Dokáže rýchlo reagovať na nezvyčajné zvuky a situácie a upozorniť svojho majiteľa na prítomnosť neznámej osoby alebo zvieraťa.

Bordeauxská doga môže plniť aj úlohu obranného psa. Toto plemeno má veľmi silnú vôľu a dokáže brániť svojho majiteľa a jeho majetok za každých okolností. Dokáže sa brániť pred útočníkmi a chrániť svojho majiteľa pred nebezpečenstvom.

 

Dobrý strážca

 

Pokiaľ ide o lov, bordó doga nie je najlepšou voľbou. Toto plemeno nie je veľmi rýchle ani obratné, čo z neho robí zlého lovca. Pri správnom výcviku však môže plniť úlohu lovca diviakov a veľkej zveri.

Bordeauxská doga je vhodná aj na športy, ako je agility. Toto plemeno je veľmi inteligentné a má veľkú chuť do práce. Je to pes, ktorý sa rád učí nové veci a má rád výzvy.

Poslednou úlohou, ktorú môže bordeauxská doga plniť, je úloha domáceho strážcu. Toto plemeno je veľmi oddané svojmu majiteľovi a má vrodenú schopnosť chrániť svoj majetok. Môže to byť veľmi lojálny a verný pes, ktorý bude ochotný svojho majiteľa vždy brániť.

Bordeauxská doga má tiež veľmi výraznú intonáciu hlasu. Je to pes, ktorý má hlboký a hlasný štekot, ktorý môže upozorniť na prítomnosť nebezpečenstva. Tento hlas môže byť veľmi užitočný pri strážení domov a majetku.

 

Bordeauxská Doga a Ostatné Plemena

Bordeauxská doga je jeden z najstarších plemien psa a patrí medzi molossoidné plemená. Toto plemeno sa zvykne často porovnávať s inými psími plemenami, ako sú pinčové, knírači, švýcarskí salašnícky psi a ďalšie.

V porovnaní s pinčovými a kníračími plemenami, bordeauxská doga má oveľa väčšiu hlavu a telo. Je to veľmi mohutné plemeno s veľkou silnou hlavou a krátkym, viditeľne zvrásneným nosom. V porovnaní so švýcarskými salašníckymi psami, bordeauxská doga má kratší srst a menej výrazné farebné kombinácie.

Bordeauxská doga patrí medzi molossoidné plemená, ktoré majú výrazné čeľuste a silné svaly. Tieto plemená sú známe svojou silou a odvahou. V porovnaní s inými francúzskymi psími plemenami, bordeauxská doga má menej výraznú históriu, ale stále patrí k jedným z najstarších plemien psa.

 

Vzhľadom na svoju mohutnosť a silu, bordeauxská doga sa často používala ako ochranný pes. Avšak, s vhodnou výchovou a socializáciou, bordeauxská doga môže byť aj veľmi dobrým rodinným psom. Je to veľmi vľúdne plemeno, ktoré sa dobre vychádza s deťmi a ďalšími domácimi zvieratami.

Celkovo, bordeauxská doga je jedinečné a výnimočné plemeno psa, ktoré si získalo srdcia mnohých ľudí. Svojou mohutnosťou a silou si získava pozornosť, no svojou vľúdnosťou a oddanosťou si získava lásku a priateľstvo.

Záver Bordeauxská Doga

 

Bordeauxská doga je úžasné plemeno psa, ktorého majitelia si môžu byť istí, že ich pes bude verným kamarátom a ochrancom. Toto plemeno je veľmi pokojné a vyrovnané, a preto sa skvele hodí k deťom. Okrem toho, bordeauxská doga je skvelým hlídačom a dokáže ochrániť svojho majiteľa a jeho majetok.

Ak plánujete počkať si bordeauxskú dogu, môžete sa obrátiť na niektorý z chovateľských staníc v Slovenskej republike. Je však dôležité si vybrať spoľahlivého chovateľa, ktorý sa stará o zdravie svojich psov a dodržiava pravidlá chovu.

Majitelia bordeauxských dog by mali tiež zvážiť pridanie svojho psa do klubu bordeauxských dog. Tento klub ponúka mnoho výhod, ako sú napríklad tréningy a výstavy. Okrem toho, klub pomáha v boji proti nelegálnemu obchodovaniu s psami a chráni práva bordeauxských psov.

V závere možno dodať, že bordeauxská doga je skutočne úžasné plemeno psa, ktorého majitelia si môžu byť istí, že budú mať verného a oddaného psa. Ak sa rozhodnete pre toto plemeno, uistite sa, že sa o neho budete starať a že mu poskytnete všetko, čo potrebuje.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button