Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Sedmohradský kopov: Popis plemena

Sedmohradský kopov, známy aj ako Erdélyi Kopó, je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza z Maďarska. Toto plemeno je známe svojou lojalitou a schopnosťou chrániť svojho majiteľa. Sedmohradský kopov má výrazný hlas, ktorý je jasný a ľahko rozpoznateľný.

 

Sedmohradský kopov

 

Sedmohradský kopov

 

Hlava Sedmohradského kopova je predĺžená, nie však zahrotená a na vrchole mierne zaoblená. Čelo je mierne klenuté a obočie nie je príliš výrazné. Línia nosa je rovná a nozdry sú široké. Zastavenie je sotva badateľné. Sedmohradský kopov má krátku, hustú srsť, ktorá je typicky čierna s trieslovými znakmi.

Sedmohradský kopov je využívaný predovšetkým ako poľovný pes, najmä na stopovanie a lov zveri, napríklad diviakov. Sú tiež známe svojou schopnosťou samostatne loviť, dokonca aj na veľké vzdialenosti od svojho majiteľa. Plemeno je uznané FCI a je klasifikované ako člen skupiny 6, sekcia 1.2, ktorá zahŕňa honičov.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Sedmohradský kopov, známy aj ako Erdélyi kopó, je plemeno, ktoré má svoje korene v Maďarsku. Toto plemeno sa vyvinulo v stredoveku a bolo obľúbené u šľachty ako poľovnícky pes.

Sedmohradský kopov bol pôvodne používaný na lov divých zvierat, vrátane medveďov a vlkov. Toto plemeno bol vynikajúci v hľadaní a naháňaní zveri v ťažkých terénoch a podmienkach.

V súčasnosti sa Sedmohradský kopov používa ako klasický poľovný pes, ale aj na stráženie. Toto plemeno je známe svojou tvrdohlavosťou a ostražitosťou, čo ho robí ideálnym psom na stráženie.

Sedmohradský kopov má krátkosrsté osrstenie a je typický svojou čulou povahou. Toto plemeno potrebuje dostatok pohybu a výcviku.

Sedmohradský kopov je jedným z najpopulárnejších plemien v Maďarsku a Slovensku. Jeho pôvod a história robia z neho jedinečného psa, ktorý sa s radosťou prispôsobí každej situácii.

 

Vlastnosti

 

Vlastnosti

 

Sedmohradský kopov je plemeno psov, ktorého vlastnosti ho predurčujú na poľovačku. Je to tvrdohlavý a vytrvalý pes, ktorý dokáže sledovať svoju korisť aj niekoľko hodín. Vyniká aj svojim vysokým postojom a štíhlymi nohami, ktoré mu umožňujú rýchle pohyby a skoky.

Sedmohradský kopov sa vyskytuje v dvoch variantoch – vysokonohom a nízkonohom. Vysokonohý Sedmohradský kopov má hladkú srst a vyššiu postavu, kým nízkonohý Sedmohradský kopov má hrubú srst a nižšiu postavu. Obe varianty majú však spoločné vynikajúce zmysly a schopnosti, ktoré sú potrebné na poľovačku.

Sedmohradský kopov má vynikajúci zrak a čuch, čo ho robí ideálnym pre dohľadávanie koristi. Jeho oči sú tmavé a veľké, čo mu umožňuje sledovať korisť aj za zhoršených svetelných podmienok. Jeho čuch je tiež vynikajúci, čo mu umožňuje sledovať stopy aj na veľkú vzdialenosť.

Sedmohradský kopov má tiež prirodzenú schopnosť orientácie, ktorá mu umožňuje nájsť cestu späť domov aj v neznámom prostredí. Je to pes, ktorý má silný charakter a je schopný tvrdo pracovať, aby splnil svoju úlohu. Jeho temperament je vyrovnaný a zvyčajne sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Chov a výchova Sedmohradský kopov

 

Chov a výchova Sedmohradský kopov

 

Sedmohradský kopov je pôvodne maďarského pôvodu a je známy svojou schopnosťou samostatne poľovať na diviaky, rysy, líšky a zajace. Je to pes, ktorý je vhodný pre skúsených majiteľov, ktorí majú skúsenosti s výchovou a tréningom psov.

Pri chove je dôležité zabezpečiť psa kvalitnou stravou, pravidelným veterinárnym vyšetrením a dostatkom pohybu. Taktiež je dôležité zabezpečiť psa kvalitným prostredím, kde bude mať dostatok miesta na pohyb a bude chránený pred nepriaznivými klimatickými podmienkami.

Pri výchove a výcviku je dôležité začať čo najskôr a byť trpezlivý a dôsledný. Sedmohradský kopov je inteligentný pes, ktorý je schopný rýchlo sa učiť, ale zároveň je aj nezávislý a má svoju vlastnú myseľ.

 

Pri výcviku je dôležité používať pozitívne metódy a odmeňovať psa za správne správanie. Je dôležité trénovať psa na poslušnosť, ale aj na vyhľadávanie a sledovanie stôp. Pri výcviku je dôležité trénovať psa aj na aportovanie a stavanie diviny.

Sedmohradský kopov má svoj vlastný štandard, ktorý určuje jeho vzhľad a charakteristické vlastnosti. Je to pes strednej veľkosti s výškou 55-65 cm a váhou cca 25 kg. Jeho hlas je jasný a vysoký a je schopný štekať na stope aj zvonivo.

Pri výcviku a výchove je dôležité dodržiavať pravidlá a postupy, ktoré sú uvedené v príručkách pre výcvik psov. Je dôležité byť trpezlivý a dôsledný a zabezpečiť psa kvalitným prostredím, kde bude mať dostatok miesta na pohyb a bude chránený pred nepriaznivými klimatickými podmienkami.

 

Zdravie a starostlivosť Sedmohradský kopov

 

Zdravie a starostlivosť Sedmohradský kopov

 

Sedmohradský kopov je plemeno, ktoré má všeobecne dobré zdravie a nie je náchylné k žiadnym závažným ochoreniam. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto plemena sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy.

Pokiaľ ide o starostlivosť o srst, sedmohradský kopov nie je náročný. Stačí ho raz týždenne vyčesať, aby sa zabránilo tvorbe uzlín. Okrem toho, je dôležité pravidelne kontrolovať uši a zuby, aby sa zabránilo infekciám a zubnému kameňu.

Sedmohradský kopov je pomerne aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu. Dlhé prechádzky a behanie sú pre neho ideálne. Avšak, treba byť opatrný pri cvičení na tvrdom povrchu, aby sa zabránilo poškodeniu kĺbov.

Pokiaľ ide o zdravotné problémy, sedmohradský kopov môže mať problémy so zubami a kĺbmi, najmä s dyspláziou lakťového a bedrového kĺbu. Okrem toho, niektorí jedinci môžu byť náchylní na alergie a kožné problémy.

 

Všeobecne platí, že sedmohradský kopov je zdravé plemeno, ktoré sa vyznačuje dobrým zdravím a nenáročnou starostlivosťou. Avšak, ako u každého psa, je dôležité venovať mu dostatok pozornosti a starostlivosti, aby sa zabránilo vzniku zdravotných problémov.

 

Použitie v love

 

Sedmohradský kopov je plemeno loveckého psa, ktoré sa v minulosti využívalo predovšetkým na lov medveďov a vlkov. Dnes sa používa ako klasický poľovný pes alebo ako pes na stráženie. Je to pes, ktorý sa dokáže pohybovať aj vo veľkom teréne a samostatne po love hľadať korisť.

Sedmohradský kopov je veľmi čulý a ostražitý pes, ktorý má veľmi vyvinutý zmysel pre stopu. Keď objaví čerstvú stopu, šteká skuvíňajúcim hlasom a na hlasnej stope sa jeho štekot dobre nesie, vysoko a zvonivo. Vďaka svojej vytrvalosti a rýchlosti je schopný prenasledovať korisť dlhé hodiny.

Pri love je dôležité, aby bol pes vycvičený a poslušný. Treba mu dať dostatok pohybu a tréningu, aby bol vo forme a dokázal správne plniť svoje úlohy. Sedmohradský kopov je tiež veľmi tvrdohlavý a potrebuje pevnú ruku, aby mu boli stanovené jasné hranice a pravidlá.

Vzhľadom na jeho lovecký inštinkt a ostražitosť nie je Sedmohradský kopov vhodný pre každého majiteľa. Je to pes, ktorý potrebuje dostatok priestoru a pohybu a je ideálny pre športovo založených majiteľov, ktorí sa mu dokážu venovať a poskytnúť mu potrebnú starostlivosť.

 

Inzercia a predaj Sedmohradský kopov

 

Sedmohradský kopov je plemeno psa, ktoré má veľký záujem medzi majiteľmi psov. Preto nie je prekvapením, že existuje množstvo inzerátov a ponúk na predaj tohto plemena.

Ak hľadáte šteňa Sedmohradského kopova, môžete nájsť množstvo inzerátov na internete. V inzerátoch nájdete informácie o vrhu, ktorý sa narodil, a o tom, kde sa nachádza. V niektorých prípadoch nájdete aj informácie o rodičoch šteniatok a ich rodokmeňoch.

Ceny šteniatok Sedmohradského kopova sa môžu líšiť v závislosti od miesta, kde sa nachádzajú a od chovateľa. V priemere sa cena šteniatok pohybuje okolo 250 €.

Okrem Sedmohradského kopova môžete nájsť aj inzeráty a ponuky na predaj iných plemien psov, ako sú napríklad slovenský kopov, vyžla, komondor, kuvas, pumi, mudi, maďarský chrt, beagle alebo bígl.

Pre tých, ktorí už majú psíka a hľadajú pre neho nových majiteľov, existuje aj možnosť využiť inzerciu psov. Inzercia psov je služba, ktorá umožňuje majiteľom ponúknuť svojho psa na predaj alebo adopciu. V inzerátoch môžu majitelia uviesť informácie o psovi, ako sú napríklad jeho vek, plemeno, rodokmeň, zdravotný stav a podobne.

V závislosti od miesta, kde sa nachádzate, môžete nájsť rôzne inzercie psov. Okrem inzerátov na internete môžete nájsť aj inzercie v novinách alebo na nástenkách v obchodoch pre zvieratá. Šampón na vlasy

 

Súvisiace Plemená Sedmohradský kopov

 

Sedmohradský kopov je poľovný pes, ktorý pochádza z Maďarska. Existuje niekoľko plemien, ktoré sú s ním súvisiace a majú podobné vlastnosti. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z týchto plemien a porovnáme ich s Sedmohradským kopovom.

 

Slovenský kopov

Slovenský kopov a Sedmohradský kopov sú si veľmi podobné. Obe plemená sú poľovnícke psy a majú rovnakú veľkosť a hmotnosť. Slovenský kopov sa používa na lov diviakov a škodnej zveri a má veľmi dobrý čuch. Na rozdiel od Sedmohradského kopova, ktorý pochádza z Maďarska, Slovenský kopov je domáce plemeno zo Slovenska.

 

Beagle

Pes Beagle je plemeno, ktoré pochádza z Anglicka. Beagle je menší ako Sedmohradský kopov a má krátku srst. Beagle je tiež veľmi energický pes a je veľmi dobrým spoločníkom. Na rozdiel od Sedmohradského kopova, ktorý sa používa na lov, beagle sa používa ako spoločník a na sledovanie.

 

Švajčiarsky durič

Pes Švajčiarsky durič je plemeno, ktoré pochádza zo Švajčiarska. Švajčiarsky durič je oveľa väčší ako Sedmohradský kopov a má hrubú a hustú srst. Švajčiarsky durič sa používa na lov a má veľmi dobrý čuch. Na rozdiel od Sedmohradského kopova, ktorý sa používa na lov medveďov a vlkov, švajčiarsky durič sa používa na lov srn, jelenov a diviakov.

 

Maďarský stavač

Pes Maďarský stavač je plemeno, ktoré pochádza z Maďarska. Maďarský stavač je oveľa väčší ako Sedmohradský kopov a má krásnu srst. Maďarský stavač sa používa na lov a má veľmi dobrý čuch. Na rozdiel od Sedmohradského kopova, ktorý sa používa na lov medveďov a vlkov, maďarský stavač sa používa na lov vtákov a malých zvierat.

 

Pumi

Pes Pumi je plemeno, ktoré pochádza z Maďarska. Pumi je menší ako Sedmohradský kopov a má krátku a kudrnatú srst. Pumi sa používa na lov a má veľmi dobrý čuch. Na rozdiel od Sedmohradského kopova, ktorý sa používa na lov medveďov. Pumi plemeno psa: Charakteristika plemena

 

Sedmohradský kopov v športe

 

Sedmohradský kopov je poľovný pes, ktorý sa využíva na sledovanie a lovenie koristi. Okrem toho sa však tento pes môže uplatniť aj v rôznych športových aktivitách.

Jednou z takýchto aktivít je napríklad coursing, čo je disciplína, kde sa psi pretekajú za mechanickým zajacom. Sedmohradský kopov sa v tejto disciplíne prezentuje ako rýchly a vytrvalý pes s vynikajúcim zrakom a schopnosťou rýchlo meniť smer.

Ďalšou aktivitou, kde sa môže Sedmohradský kopov uplatniť, je agility. Táto disciplína zahŕňa prekonávanie prekážok a rôznych překážkových dráh v čo najkratšom čase. Sedmohradský kopov sa v tejto disciplíne prezentuje ako psovodný pes s vysokou inteligenciou a rýchlymi reflexmi.

Okrem toho sa Sedmohradský kopov môže uplatniť aj v rôznych kynologických súťažiach, kde sa hodnotí jeho schopnosť sledovať stopu, vynikajúci nos a schopnosť loviť korisť.

Všetky tieto aktivity sú pre Sedmohradského kopova vhodné vzhľadom na jeho pôvod ako poľovného psa. Pri výcviku a účasti v týchto aktivitách je však dôležité dbať na jeho fyziologické a psychologické potreby a postupovať podľa jeho individuálnych schopností a vlastností.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button