Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pumi plemeno psa: Charakteristika plemena

Pumi je plemeno psa pôvodom z Maďarska, ktoré je známe svojou kudrnatou srstou a živou povahou. Toto stredne veľké plemeno má svoje korene v 17. a 18. storočí, keď bol pumi vyšľachtený z kríženia menšieho z dvoch huňatých plemien maďarských pastierskych psov, francúzskych ovčiakov a nemeckých teriérov.

 

Pumi

 

Pumi

 

Pumi bol v minulosti niekedy považovaný za variantu puli, no v roku 1920 bol uznávaný ako samostatné plemeno. Toto plemeno sa vyznačuje svojou živou a hravou povahou, ktorá vyžaduje primeranú starostlivosť a tréning. Pes Pumi sú tiež veľmi inteligentní a majú sklon k dominancii, preto je dôležité, aby ich majitelia mali pevnú ruku pri výchove a tréningu.

Pumi sú vynikajúcimi spoločníkmi a majú radi pohyb a aktivitu. Sú vhodní pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas so svojimi psami. Ich kudrnatá srst vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ale na druhej strane nevyžaduje pravidelné kúpanie, pretože srst nevonia. Pumi sú tiež vhodní pre rodiny s deťmi, pretože majú radi spoločnosť a sú veľmi hraví.

 

Charakteristika Pumi

 

Charakteristika Pumi

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Pumi je stredne veľký pes so čtvercovým telom. Jeho výška sa pohybuje medzi 38-47 cm a hmotnosť sa pohybuje medzi 8-15 kg. Hlava má pretiahnutý tvar a jeho uši sú vztýčené a sklopené dopredu. Oči sú tmavé a oválneho tvaru. Jeho trup je krátky a silný, s rovnými zádami a krátkym, silným krkom. Hudné končatiny sú silné a rovné, zatiaľ čo jeho panvové končatiny sú mírne ohnuté. Jeho srsť je stredne dlhá a tvorí kučeravé kučery.

 

Srsť a farba

Pumi má zvlnenú alebo kudrnatú srst, ktorá tvorí kudrlinky. Farba srsti sa môže líšiť od jednofarebnej, ako je biela, čierna, hnedá, sivá alebo žltá, až po kombinácie farieb.

 

Temperament a povaha

Pumi je aktívny a hravý pes, ktorý má veľa energie. Je to skvelý strážca, ktorý sa ľahko učí a je pozorný. Pumi má skvelý zmysel pre humor a má tendenciu byť veľmi expresívny, čo mu získalo prezývku „klaun“. Je to skvelý spoločník pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov.

 

Zdravie a výživa

Pumi má všeobecne dobré zdravie, ale môže byť náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako sú dysplázia bedrového kĺbu, očné problémy a alergie. Je dôležité, aby sa Pumi dostával primeranú výživu a dostatočný pohyb, aby sa zabránilo obezite a zdravotným problémom. Strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny, ktoré potrebuje. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

To sú charakteristiky Pumi, ktoré ho robia skvelým spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov.

 

História a pôvod Pumi

 

História a pôvod Pumi

 

Pumi je plemeno psov, ktoré pochádza z Maďarska. Jeho pôvod sa datuje do 17. a 18. storočia, kedy bol vyšľachtený krížením primitívneho plemena Puli s nemeckými a francúzskymi ovčiakmi a teriérmi.

Pumi bol pôvodne vyšľachtený ako rýchly a nebojácny pastiersky pes, ktorý bol schopný presúvať stáda po pastvinách západného Maďarska. Jeho povaha a vlastnosti sa však odlišovali od ostatných ovčáckych plemien.

V roku 1920 bol Pumi oficiálne uznaný ako samostatné plemeno. V súčasnosti sa radí do skupiny I – ovčáci a honáčtí psi, do sekcie ovčákov podľa medzinárodnej kynologickej federácie (FCI).

Pumi sa často zamieňa s Puli, ktorý je jeho príbuzným plemenom. Avšak, Pumi má odlišné vonkajšie znaky a povahu. Pumi sa vyznačuje svojou hravosťou, inteligenciou a oddanosťou svojmu majiteľovi.

V súčasnosti je Pumi stále menej rozšíreným plemenom, ale jeho popularita stúpa najmä v krajoch, kde sa chovajú ovce a dobytok. Pumi je ideálny spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku so svojimi zvieratami. Maďarské plemena psov – 9 plemien psov z Maďarska

 

Výcvik a socializácia

 

Výcvik a socializácia

 

Tak výcvik a socializácia psa sú dôležité pre jeho správne fungovanie v spoločnosti. Výcvik by mal byť založený na pozitívnej motivácii, teda odmeňovaní za správne správanie. Pri výcviku je dôležité vytrvalo a dôsledne trénovať psa, aby sa naučil základné povelové slová ako sadni, ďalej, stoj, apod.

Socializácia psa znamená, že sa učí spolupracovať s inými psami a ľuďmi. Je dôležité, aby sa pes stretával s rôznymi druhmi psov, aby sa naučil komunikovať a spolupracovať s nimi. Pri socializácii s ľuďmi je dôležité, aby sa pes stretával s rôznymi typmi ľudí, napríklad s mužmi, ženami, deťmi, staršími aj mladšími.

Výchova psa by mala byť založená na dôslednosti a trpezlivosti. Je dôležité, aby sa pes naučil základné pravidlá a zvyky v spoločnosti. Pri výchove je dôležité vyvarovať sa trestania psa, namiesto toho treba odmeňovať za správne správanie.

Výcvik a socializácia psa sú dôležité pre jeho správne fungovanie v spoločnosti. Je dôležité, aby sa pes naučil základné povelové slová a spolupracovať s inými psami a ľuďmi. Výchova psa by mala byť založená na dôslednosti a trpezlivosti.

 

Starostlivosť o Pumi

 

Pumi sú stredne veľké psy s hustou kučeravou srsťou, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité pravidelne česať srsť, aby nedochádzalo k zamotaniu a tvorbe uzlov. Odporúča sa česanie minimálne dvakrát týždenne. Pumi sa tiež môžu kúpať, ale príliš časté kúpanie môže poškodiť srsť a kožu. Odporúča sa kúpať psy iba vtedy, keď je to nevyhnutné.

Okrem starostlivosti o srsť je dôležité dbať na správnu výživu Pumi. Psy potrebujú stravu bohatú na bielkoviny a vitamíny. Odporúča sa kŕmenie kvalitným krmivom s vysokým podielom mäsa. Pumi sú aktívne psy a potrebujú dostatok pohybu. Je dôležité zabezpečiť im pravidelné prechádzky a dostatok fyzickej aktivity.

Pumi sú všeobecne zdravé plemená, ale môžu trpieť niektorými genetickými ochoreniami. Medzi najčastejšie patrí dysplázia bedrového kĺbu a očné ochorenie. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravie psa.

Pumi sú vhodné aj pre bytové podmienky, ale aj v byte potrebujú dostatok pohybu. Odporúča sa pravidelné venčenie a aktívne trávenie času so psom. Pumi sú tiež spoločenskí psy a potrebujú dostatok pozornosti a interakcie s ľuďmi.

Celkovo sa dá povedať, že starostlivosť o Pumi je pomerne nenáročná, ale vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srsť a správnu výživu a pohyb. Pes Pumi sú zdravé a spoločenské plemená, ktoré sa hodia pre aktívnych majiteľov, ktorí sa im budú venovať.

 

Pumi v rôznych aktivitách

 

Pumi v rôznych aktivitách

 

Pumi je energické plemeno, ktoré sa výborne hodí na rôzne aktivity. Tieto psy sú veľmi inteligentné a majú skvelú schopnosť učenia sa. Preto sú vhodné nielen na pasenie, ale aj na mnohé psie športové aktivity ako agility, dog dancing, flyball alebo mantrailing.

Agility je jedna z najobľúbenejších aktivít pre pumi. Tento šport zahŕňa prekonávanie prekážok na čas a vyžaduje rýchlosť, obratnosť a koordináciu. Pumi sú veľmi zruční a majú vynikajúcu pamäť, čo ich robí skvelými pre tento šport.

Pasenie je tradičnou prácou pumiho, ktorá spočíva v strážení oviec a dobytka. Tieto psy sú veľmi oddané a majú vynikajúcu schopnosť pracovať v skupine. Vzhľadom na svoju inteligenciu a energiu sú vynikajúcimi strážcami a dokážu ochrániť svojich majiteľov a majetok.

Dog dancing je ďalšou populárnou aktivitou pre pumi. Tento šport zahŕňa tanec so psom a vyžaduje vysokú úroveň tréningu a koordinácie. Pumi sú veľmi zruční a majú vynikajúcu schopnosť učenia sa, čo ich robí skvelými pre tento šport. Vlasové hnojivo šampón

Aktívny životný štýl je pre pumiho veľmi dôležitý. Tieto psy majú veľa energie a potrebujú dostatok pohybu a stimulácie. Preto sú vhodné pre majiteľov, ktorí sa radi venujú rôznym aktivitám a športom so svojimi psami.

 

Pumi v porovnaní s inými plemenami

 

Pumi je plemeno psa, ktoré vzniklo krížením puliho, francúzskeho ovčiaka a nemeckého teriéra. V porovnaní s inými plemenami má Pumi svoje vlastné charakteristické vlastnosti, ktoré ho robia jedinečným.

V porovnaní s puliho, Pumi má kratšiu a hustejšiu srsť. Pumi je tiež menší ako puli, ale rovnako ako on, má pevnú a atletickú postavu. Pumi je tiež učenlivý a inteligentný, čo ho robí vynikajúcim spoločníkom.

V porovnaní s teriérom, Pumi má menej energie a je menej nezávislý. Pumi je tiež menej agresívny a viac priateľský k ľuďom a iným zvieratám. Pumi má tiež menej sklon k vykazovaniu deštruktívneho správania.

V porovnaní s pudlom, Pumi má kratšiu srsť a je menej náchylný k alergiám. Pumi tiež nie je taký náročný na úpravu srsť ako pudel. Pumi má však rovnako ako pudel vynikajúcu inteligenciu a učenlivosť.

V porovnaní s mudim, Pumi má kratšiu srsť a je menší. Pumi tiež nemá taký silný lovecký inštinkt ako mudi. Pumi je však tiež učenlivý a inteligentný, čo ho robí dobrým spoločníkom.

V porovnaní s pasteveckými a ovčárskymi psami, Pumi nie je taký veľký a silný. Pumi však stále má pevnú a atletickú postavu a vynikajúcu inteligenciu. Pumi tiež nemá taký silný lovecký inštinkt ako niektoré pastevecké psy.

V porovnaní s honáckymi psami, Pumi nie je taký rýchly a vytrvalý. Pumi je však stále veľmi atletický a má vynikajúcu vytrvalosť. Pumi tiež nemá taký silný lovecký inštinkt ako niektoré honácké psy.

Celkovo vzaté, Pumi má svoje vlastné charakteristické vlastnosti, ktoré ho robia jedinečným v porovnaní s inými plemenami. Pumi je učenlivý, inteligentný a priateľský k ľuďom a iným zvieratám. Pumi má tiež pevnú a atletickú postavu a vynikajúcu vytrvalosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button