Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pyrenejsky horský pes: Popis a vlastnosti

Pyrenejsky horský pes je veľké, mohutné plemeno psa, ktoré bolo pôvodne vyšľachtené na stráženie dobytka v horách. Je najväčším zo skupiny podobných bielych pastierskych psov, ktoré pomáhali pastierom v Karpatoch a Pyrenejách. Pyrenejský horský pes, ako je tiež známy, je majestátne a elegantné plemeno so silnou a svalnatou stavbou tela, hustou a hustou srsťou a čiernym nosom.

 

Pyrenejsky horský pes

 

Pyrenejsky horský pes

 

Toto plemeno má ušľachtilé a hrdé správanie, silný ochranársky inštinkt a hlbokú vernosť svojej rodine. Je to pokojný a sebavedomý pes, ktorý si vyžaduje správnu socializáciu a výcvik od útleho veku, aby sa predišlo prípadnej agresii voči cudzím ľuďom. Pyrenejský horský pes je tiež známy svojou inteligenciou a nezávislosťou, čo môže pre neskúsených majiteľov predstavovať výzvu pri výcviku. S trpezlivosťou a dôslednosťou však môže byť toto plemeno oddaným a poslušným spoločníkom.

 

Napriek svojej veľkej veľkosti a impozantnému vzhľadu je pyrenejský horský pes jemný a láskavý pes, ktorému sa darí v ľudskej spoločnosti. Nie je vhodný na bývanie v byte a vyžaduje si dostatok priestoru na pohyb a cvičenie. Toto plemeno si vyžaduje aj pravidelnú starostlivosť, aby sa udržala jeho hustá srsť a zabránilo sa jej zacuchaniu. Celkovo je pyrenejský horský pes verné a ochranárske plemeno, ktoré je skvelým spoločníkom pre skúsených a oddaných majiteľov.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Pyrenejský horský pes je plemeno psa, ktoré pochádza z Pyrenejského pohoria, ktoré sa nachádza na hranici medzi Francúzskom a Španielskom. Toto plemeno má svoj pôvod v stredoveku, keď pastieri potrebovali psa na ochranu svojich stád pred vlkmi a inými dravými zvieratami.

V 14. storočí sa prvýkrát objavili zmienky o tomto plemene, ktoré sa vtedy volalo Chien de Montagne des Pyrénées. Tento pes bol veľmi obľúbený medzi pastiermi a stal sa súčasťou ich každodenného života.

V 20. storočí sa začalo s organizovaným chovom tohto plemena a v roku 1923 bola založená Société Centrale Canine de France, ktorá sa zaoberá chovom a registráciou plemien psov v Francúzsku. V súčasnosti je Pyrenejský horský pes veľmi obľúbený nielen v Európe, ale aj v iných častiach sveta. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov

 

Pyrenejský horský pes má svoj pôvod v Ázii, kde sa odvodzuje od tibetskej dogy. Toto plemeno sa dostalo do Pyrenejí v 11. storočí, keď sem prišli pastieri z Ázie. Títo pastieri si so sebou priviedli aj svoje psy, ktoré sa neskôr krížili s miestnymi pasteveckými psami a tak vzniklo plemeno Pyrenejského horského psa, ktoré poznáme dnes.

Pyrenejský horský pes je veľký, mocný a pritom elegantný pes s dlhou srsťou vo farbe bielej alebo bielej so sivými, žltými alebo oranžovými škvrnami. Toto plemeno je veľmi svalnaté a má silnú a hustú podsadu, ktorá je krytá dlhou jemnejšou srsťou. Nosná huba je vždy čierna. Top 5 romantických plemien psov

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Pyrenejský horský pes je neobyčajné plemeno, ktoré pôsobí majestátne a elegantne. Tento veľký pes patrí do skupiny molossoidních plemien a je známy svojou silou a klidom. Jeho výška sa pohybuje od 70 do 82 cm a váha sa môže pohybovať od 40 do 54 kg.

Charakteristickým znakom tohto psa je jeho nezávislosť a oddanosť rodine. Pyrenejský horský pes je veľmi dobrosrdečný a trpezlivý, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre deti. Jeho povaha je pokojná a vyrovnaná, a preto sa nehodí na stráženie majetku, kde by mohol byť agresívny.

 

Tento pes má vrodenú schopnosť byť strážcom a ochrániť svoje zverené územie. Jeho sila a veľkosť mu umožňujú chrániť stáda pred vlkmi a inými dravými zvieratami. Pyrenejský horský pes je známy ako „gentle giant“ a jeho majestát a oddanosť robia z neho želaného spoločníka.

Pyrenejský horský pes je zdravé plemeno s minimálnymi zdravotnými problémami. Tento pes má však zvláštne nároky na pohyb a priestor. Jeho pohyb by mal byť obmedzený na krátke prechádzky, pretože jeho telo nie je staviteľne na dlhé behy. Jeho najlepším prostredím je rozľahlá vidiecka usadlosť, kde má dostatok priestoru na pohyb a prejavy svojej nezávislosti.

 

Podľa FCÍ štandardu sa Pyrenejský horský pes považuje za horské plemeno so silným a dobre osvaleným telom. Jeho hruď je široká a hlboká a jeho hlava je veľká a silná. Jeho srst je dlhá a bielej farby s možnými znakmi šedej alebo rôznych odtieňov žltohnedej farby.

Fyzické vlastnosti Pyrenejsky horský pes

 

Fyzické vlastnosti Pyrenejsky horský pes

 

Pyrenejský horský pes je veľké, mohutne stavané plemeno psa, ktoré patrí do skupiny 2 FCI – pinče, knírač, molossoid a švajčiarsky horský pes. Tento pes má silný a robustný hrudník, krk a chvost, ktorý môže byť mierne zahnutý. Jeho uši sú malé a trojuholníkové a oči sú tmavé a oválne.

Pyrenejský salašnícky pes má dlhú srsť, ktorá môže byť biela alebo prevažne biela s jazvecovou, vlkošedou, svetložltou alebo červenkastou škvrnou na hlave, ušiach, na spodku chvosta a niekedy aj inde na tele. Srsť je hustá a jemná, s podsadou, ktorá psa chráni pred chladom v horách.

 

Samce majú výšku v kohútiku 70 – 80 cm a hmotnosť okolo 60 kg, zatiaľ čo samice sú menšie, s výškou v kohútiku 65 – 72 cm a hmotnosťou okolo 45 kg. Pyrenejský horský pes patrí do FCI podsekcie 2.2 – Horské plemená a považuje sa za jedno z najväčších plemien v tejto skupine.

Tento pes, pôvodne určený na ochranu stád v horách, má silnú a mohutnú stavbu tela, ktorá mu umožňuje byť vynikajúcim strážnym psom. Pyrenejský horský pes je pokojný a vyrovnaný a má veľmi trpezlivú povahu. Je to pes, ktorému nie je cudzie hektické a agresívne správanie a dokáže si chrániť svoje teritórium. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

.

 

Chov a výcvik

 

Chov a výcvik

 

Chov a výcvik Pyrenejského horského psa vyžaduje určitú mieru skúseností a trpezlivosti. Toto plemeno je veľmi inteligentné a má silnú vôľu, takže majiteľ musí byť pevný a dôsledný v tréningu.

Pri chove je dôležité, aby sa pes cítil pohodlne a mal dostatok miesta na pohyb. Pyrenejský horský pes má radi vonku a potrebuje dostatok cvičenia, preto by mali byť majitelia pripravení na pravidelné prechádzky a aktivity.

Pri výcviku je dôležité začať čo najskôr a trénovať psa s láskou a pozitívnym prístupom. Je dôležité, aby sa pes naučil základné povely ako sed, ďalej ne a príď sem. Pyrenejský horský pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi, ale môže byť podozrievavý voči cudzincom. Preto je dôležité, aby sa pes naučil správne správať v prítomnosti iných ľudí a zvierat. Pes ako medveď – 7 plemien vyzerajúcich ako medveď

 

Pyrenejský horský pes je veľmi elegantný a hrdý pes, ktorý si vyžaduje určitú starostlivosť o srst. Je dôležité, aby sa srst pravidelne čistila a strihala, aby sa zabránilo plstnatiu a tvorbe dredov. Toto plemeno má radi svoju prirodzenú krásu a majitelia by mali byť opatrní pri používaní rôznych kozmetických prípravkov.

Celkovo, Pyrenejský horský pes môže byť skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sú pripravení na aktívny životný štýl a majú skúsenosti s tréningom psov. S pravidelným cvičením a starostlivosťou o srst, tento pes môže byť krásnym a elegantným prírastkom do rodiny.

 

Zdravie a starostlivosť Pyrenejsky horský pes

 

Zdravie a starostlivosť Pyrenejsky horský pes

 

Pyrenejský horský pes je pomerne zdravé plemeno, ale ako pri každom veľkom psovi, môžu sa vyskytnúť rôzne problémy s kĺbmi, ako napríklad dysplázia či artróza. Tieto problémy sú často spojené s dedičnosťou, preto je dôležité vyberať šteniatka od overených chovateľov s dobrými genetickými predispozíciami.

Pri akomkoľvek zákroku treba myslieť na vyššiu citlivosť na lieky a anestetiká. Starostlivosť o srsť je tiež dôležitá, aby sa zabránilo splstnateniu. Pyrenejský horský pes má hustú a dlhú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie a strihanie.

Okrem toho, je dôležité venovať pozornosť výžive psa. Pyrenejský horský pes je veľký a silný pes, ktorý potrebuje dostatok kvalitnej stravy, aby si udržal svoju fyzickú kondíciu. Je tiež dôležité, aby mal dostatok pohybu a pravidelné návštevy u veterinára.

Pyrenejský horský pes je veľmi odolné plemeno, ktoré vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Väčšina zdravotných problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú však ľahko zvládnuteľné, ak sa včas odhalia a správne liečia. Preto je dôležité venovať pozornosť zdraviu a starostlivosti o toto plemeno.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button