Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Španielsky vodný pes: Pôvod a starostlivosť

Španielsky vodný pes, známy aj ako španielsky vodný pes, je plemeno psa, ktoré pochádza z Pyrenejského polostrova. Toto starobylé plemeno bolo znovuobjavené v 80. rokoch 20. storočia v španielskej provincii Ubrique a odvtedy sa stalo obľúbeným plemenom v Španielsku a na celom svete. Plemeno je známe svojou robustnou a atletickou stavbou tela a hustou kučeravou srsťou, ktorá sa často strihá nakrátko kvôli jednoduchej údržbe.

 

Španielsky vodný pes

 

Španielsky vodný pes

 

Španielsky vodný pes je stredne veľký pes, ktorý je známy svojou všestrannosťou a inteligenciou. Toto plemeno sa tradične používalo ako pastiersky pes a v niektorých častiach Španielska sa v tejto funkcii stále používa. Plemeno sa však dobre hodí aj na rôzne iné úlohy vrátane lovu, rybolovu a ako rodinný maznáčik. Sú známe svojou vernosťou a láskavou povahou, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou pre rodiny s deťmi.

Španielsky vodný pes je ako plemeno známy svojím rustikálnym a robustným vzhľadom s obdĺžnikovým rámom a atletickou stavbou tela. Plemeno má výraznú hlavu s miernym stopom a výrazné, mierne šikmé oči. Srsť je hustá a kučeravá a môže mať rôzne farby vrátane čiernej, hnedej a bielej. Celkovo je toto plemeno vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú všestranného a verného spoločníka.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Španielsky vodný pes je staré plemeno, ktoré má svoje korene na Pyrenejskom polostrove. Prvá zmienka o tomto plemene pochádza z prvej polovice 17. storočia. Najhustejšia populácia španielskych vodných psov sa nachádza v Andalúzii, kde sa využíva ako strážny pes.

 

Turecký pes

 

Toto plemeno bolo v minulosti známe aj pod menom turecký pes. Dôvodom bol jeho pôvod, ktorý sa údajne datuje do obdobia nadvlády Turkov v Španielsku. Avšak, podľa niektorých odborníkov je táto teória nepravdivá a plemeno má úplne iný pôvod.

Podľa histórie sa španielsky vodný pes využíval na pastevecké práce, ako napríklad naháňanie dobytka. Neskôr sa stal obľúbeným aj medzi rybármi, ktorí ho využívali na výlov rýb. Dnes sa španielsky vodný pes využíva najmä ako spoločenský pes a strážny pes.

V 80. rokoch 19. storočia bolo plemeno na pokraji vyhynutia, avšak vďaka záujmu niekoľkých nadšencov sa mu podarilo prežiť a dnes je už relatívne bežné. Španielsky vodný pes sa stal populárnym aj v iných krajinách, ako napríklad v USA, kde sa využíva ako pes pre hendikepovaných.

 

Charakteristika plemena Španielsky vodný pes

 

Charakteristika plemena Španielsky vodný pes

 

Španielsky vodný pes (Perro de Agua Espanol) je plemeno s priateľskou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná do každej rodiny. Títo psi sa veľmi upnú na svoju rodinu a sú oddaní a verní. Sú neskutočne inteligentní, rýchlo sa učia nové povely a majú radosť z práce.

 

Dôležité proporcie

 

Španielsky vodný pes je rustikálny a robustný pes dobrých proporcií, skôr obdĺžnikového formátu, ale nikdy nie dlhý. Dôležité proporcie zahŕňajú:

Proporcia Popis
Dĺžka tela Menej ako 10% väčšia ako výška v krížoch
Hlava Stredne veľká, harmonická s telom, súčasná a oválna
Krk Stredne dlhý, silný a dobre osvalený
Hrudník Hlboký, široký a dobre zaoblený
Končatiny Dlhé, silné a dobre osvalené
Labky Zaoblené, dobre tvarované a s pevnými polstrovými vankúšikmi
Trup Silný, dobre osvalený a plochý
Kohútik Mierne sklonený
Kríže Krátke a široké

Hlava

 

Hlava španielskeho vodného psa je stredne veľká, harmonická s telom, súčasná a oválna. Má mierne vypuklú čelovú časť a jemne zaoblený stop. Nos je dobre vyvinutý, čierny alebo hnedý. Uši sú stredne veľké, vysoko nasadené a visiace.

Hrudník

 

Hrudník španielskeho vodného psa je hlboký, široký a dobre zaoblený. Žebra sú dobre klenuté a dobre prepojené. Chrbát je rovný a silný.

Krk

 

Krka španielskeho vodného psa je stredne dlhý, silný a dobre osvalený. Má mierne oblúkovitý tvar a prechádza do dobre osvalených plecí.

Končatiny

 

Končatiny španielskeho vodného psa sú dlhé, silné a dobre osvalené. Majú dobré uhly a sú dobre prepojené s telom. Labky sú zaoblené, dobre tvarované a s pevnými polstrovými vankúšikmi.

Trup

 

Trup španielskeho vodného psa je silný, dobre osvalený a plochý. Chrbát je rovný a silný. Hrudník je hlboký, široký a dobre zaoblený. Žebra sú dobre klenuté a dobre prepojené.

Kohútik

 

Kohútik španielskeho vodného psa je mierne sklonený.

Kríže

 

Kríže španielskeho vodného psa sú krátke a široké.

Srsť a farba

 

Španielsky vodný pes má kučeravú srsť, ktorá môže byť krátka alebo dlhá. Srsť musí byť rovnakej dĺžky po celom tele. Maximálna odporúčaná dĺžka srsti je 15 cm na výstavu a minimálna 3 cm tak, aby bola vidieť kvalita srsti. Srsť španielskeho vodného psa je hypoalergénna, nevydáva špecifický zápach a nelína. Psy navštevujúce výstavy, ale aj poľovné psy potrebujú pravidelnú úpravu.

Osrstenie

 

Osrstenie je dôležitou súčasťou starostlivosti o španielskeho vodného psa. Pri správnej starostlivosti môže byť srst lesklá a zdravá. Španielsky vodný pes má kučeravú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Pri správnej starostlivosti sa srst nerozťahuje a nevytvára uzly.

Tak Pri strihaní srsti sa vždy musí brať ohľad na štandard plemena a dĺžku srsti. Pri krátkom strihu sa srsť neodporúča strihať na menej ako 3 cm, aby sa zachovala kvalita srsti.

Albinizmus

 

Albinizmus je genetická porucha, ktorá môže postihnúť niektoré psy. U španielskeho vodného psa môže albinizmus spôsobiť bielu srsť, ružové oči a kožu. Albinizmus môže tiež spôsobiť zvýšenú citlivosť na slnečné svetlo a zhoršené videnie.

Pri kúpe španielskeho vodného psa je dôležité zistiť, či pes trpí albinizmom. Ak áno, je potrebné zabezpečiť mu dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením a pravidelné veterinárne vyšetrenia.

Všeobecne platí, že starostlivosť o srsť španielskeho vodného psa je dôležitou súčasťou starostlivosti o toto plemeno. Správna starostlivosť zabezpečí zdravú a lesklú srst a zdravie psa.

 

Temperament a povaha Španielsky vodný pes

 

Temperament a povaha Španielsky vodný pes

 

 

Španielsky vodný pes je známy svojou priateľskou a vyrovnanou povahou. Je to veľmi inteligentné plemeno, ktoré sa rýchlo učí nové povely a má radosť z tréningu. Tieto psy sú veľmi oddané a verné svojim majiteľom a dokážu sa veľmi upnúť na svoju rodinu.

Okrem toho, španielsky vodný pes je aj ostražitý a má silný inštinkt strážiť svoj domov a rodinu. V prítomnosti cudzích osôb sa môže správať opatrne a byť trochu nedôverčivý, ale všeobecne je to veľmi priateľský pes.

 

Tieto psy majú veľa energie a radi sa hrajú, preto sú vhodné pre aktívnych majiteľov, ktorí im dokážu poskytnúť dostatok pohybu a zábavy. Je dôležité ich pravidelne trénovať a socializovať, aby sa stali dobre vychovanými spoločníkmi.

Celkovo je španielsky vodný pes skvelým spoločníkom pre každú rodinu, ktorá má radi aktívny životný štýl a chce si užiť zábavu so svojím domácim miláčikom.

 

Výška a hmotnosť

 

Výška a hmotnosť

 

Španielsky vodný pes je stredne veľké plemeno psov s výškou v rozmedzí od 40 do 50 centimetrov. Psi sú vždy vyšší ako sučky. Povolená odchýlka výšky je maximálne 2 centimetre, ak je celkový vzhľad jedinca v súlade s jeho výškou v kohútiku. Hmotnosť španielskeho vodného psa sa pohybuje medzi 14 a 22 kilogrammi, pričom psi sú ťažší ako sučky.

Španielsky vodný pes má silné a dobre vyvážené telo s pevnými kostami. Jeho stavba tela je vhodná pre prácu v ťažkých podmienkach, ako sú napríklad lov alebo plávanie.

Pretože je to vodné plemeno, jeho hmotnosť by mala byť v súlade s jeho schopnosťami plávať a pracovať vo vode. Príliš veľká hmotnosť by mohla zhoršiť jeho schopnosť plávať a zvýšiť riziko zdravotných problémov, ako sú problémy s kĺbmi a srdcovými chorobami.

Správna výška a hmotnosť španielskeho vodného psa sú dôležité pre jeho zdravie a pohyblivosť. Preto by sa majitelia mali snažiť udržiavať svojich psov v správnej kondícii a dodržiavať správnu výživu a cvičenie.

 

Zdravie a starostlivosť Španielsky vodný pes

 

Starostlivosť

 

Španielsky vodný pes je zdravý a odolný pes, ale ako každé zviera, aj on potrebuje pravidelnú starostlivosť a kontrolu veterinára. Pri starostlivosti o španielskeho vodného psa je potrebné venovať pozornosť jeho výžive, pohybu, hygienickým zvyklostiam a zdravotným problémom.

Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o španielskeho vodného psa je jeho výživa. Je dôležité, aby bol pes kŕmený kvalitným a vyváženým krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Pri výbere krmiva je potrebné dbať na to, aby bolo vhodné pre jeho veľkosť, vek a aktivitu.

Okrem správnej výživy je dôležité, aby bol španielsky vodný pes dostatočne fyzicky aktívny. Tento pes má veľa energie a potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie. Preto je dôležité, aby bol pes pravidelne prechádzaný a cvičený.

 

Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o španielskeho vodného psa je jeho hygiena. Je potrebné pravidelne čistiť jeho uši, zuby a drápy. Pri čistení uší je potrebné používať špeciálne roztoky, ktoré pomáhajú odstraňovať nahromadené nečistoty a prevencia infekcií. Tak pri čistení zubov je dôležité používať špeciálne zubné kefky a pasty, ktoré pomáhajú udržiavať zuby zdravé a čisté. Pri strihaní drápov je potrebné dbať na to, aby sa neodstrihli príliš krátke, čo môže spôsobiť bolesť a krvácanie.

Nakoniec, je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie španielskeho vodného psa. Veterinárne prehliadky sú dôležité, aby sa predišlo a zistili sa zdravotné problémy včas. Je dôležité pravidelne kontrolovať psa na príznaky chorôb, ako sú napríklad zmeny v správaní, strave alebo výkaloch.

 

Výcvik a aktivity

 

Španielsky vodný pes je veľmi učenlivý a inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Preto je dôležité začať s výcvikom a socializáciou už od útleho veku. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, založený na odmeňovaní a pochvale.

Agility

 

Agility je športová disciplína, ktorá zahŕňa beh cez prekážky. Španielsky vodný pes je pre tento šport veľmi vhodný, nakoľko má zmysel pre rovnováhu a koordináciu. Agility pomáha psom rozvíjať fyzickú kondíciu, zlepšovať koordináciu a posilňovať vzťah medzi pánom a psom. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Pri tréningu agility je dôležité dodržiavať správnu techniku behu cez prekážky, aby sa predišlo zraneniam. Výcvik by mal byť postupný, aby sa pes postupne učil jednotlivé prekážky a zostavy.

 

Obedience

 

Obedience je disciplína, ktorá zahŕňa poslušnosť psa voči pánovi. Španielsky vodný pes je pre obedience veľmi vhodný, nakoľko má zmysel pre spoluprácu a je ochotný sa učiť nové veci.

Výcvik obedience sa zameriava na základné poslušnostné cviky, ako sú sedni, ľahni, stoj, príď sem, zostan, apod. Dôležitou súčasťou výcviku je aj socializácia psa, aby bol schopný reagovať na rôzne situácie a podnety.

Pri obedience je dôležité dodržiavať správne techniky výcviku, aby sa predišlo negatívnemu vplyvu na psa. Výcvik by mal byť postupný a motivujúci, aby sa pes učil nové veci s radosťou. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

Španielsky vodný pes je vhodný pre rôzne aktivity, ako sú napríklad agility, obedience, ale aj mantrailing, záchranárske práce, pasenie, flyball alebo dogdancing. Dôležité je vybrať si aktivitu, ktorá bude zodpovedať potrebám a charakteru psa.

 

Použitie plemena

 

Španielsky vodný pes je vynikajúci spoločník a pracovný pes, ktorý sa v minulosti využíval na rôzne účely. V súčasnosti sa stále využíva ako pracovný pes, ale aj ako skvelý spoločník do rodiny.

Lov

 

Španielsky vodný pes bol v minulosti využívaný ako lovecký pes na vtáky a drobnú zver. Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu, rýchlosti a obratnosti sa dokázal dobre prispôsobiť a zvládať rôzne terény. Dnes sa už tento pes na lov nevyužíva tak často ako kedysi, ale stále je schopný úspešne zvládnuť aj lov drobných zvierat.

Pastier

 

Španielsky vodný pes bol tiež využívaný ako pastiersky pes. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti sa dokázal dobre prispôsobiť a zvládať rôzne činnosti, ktoré s pastierstvom súvisia. Dnes sa už tento pes na pastvu nevyužíva tak často ako kedysi, ale stále je schopný úspešne zvládnuť aj pastvu menších hospodárskych zvierat.

Spoločník

 

Španielsky vodný pes je skvelý spoločník pre každého, kto má radi aktívny životný štýl. Je to pes, ktorý má veľa energie a potrebuje byť aktívny. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre prispôsobí rodinnému životu a dokáže sa dobre vychádzať s deťmi. Španielsky vodný pes je tiež veľmi oddaný svojmu majiteľovi a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Španielske plemená psov :7 plemien psov zo Španielska

Ňucháč

 

Španielsky vodný pes má vynikajúci čuch a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym činnostiam, ktoré s ňou súvisia. Je to pes, ktorý sa dokáže dobre vychádzať s ostatnými zvieratami a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Španielsky vodný pes je tiež veľmi inteligentný pes a dokáže sa naučiť rôzne triky a povelové slová, ktoré mu pomôžu pri rôznych činnostiach.

 

Chovateľ a kúpa

 

Pri kúpe Španielskeho vodného psa je dôležité nájsť spoľahlivého chovateľa. Chovateľ by mal byť zaregistrovaný u Slovenskej kynologickej jednoty a mali by sa mu dať overiť jeho referencie a skúsenosti.

Pred kúpou by mal potenciálny majiteľ zvieraťa zvážiť, či má dostatok času a priestoru pre toto aktívne plemeno. Španielsky vodný pes potrebuje veľa pohybu a stimulácie, a jeho srst vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Cena Španielskeho vodného psa sa môže líšiť v závislosti od kvality a pôvodu psa. Pri kúpe by mal potenciálny majiteľ zvieraťa požiadať o zdravotné certifikáty a genetické testy rodičov, aby sa minimalizovalo riziko dedičných ochorení.

Je dôležité si uvedomiť, že kúpa psa je záväzok na mnoho rokov a vyžaduje si finančné, časové a emocionálne investície. Potenciálny majiteľ by mal byť pripravený na to, aby sa o svojho psa staral po celý jeho život.

 

Záver

 

Španielsky vodný pes, známy aj ako Spanish Water Dog, je starobylé plemeno, ktoré si získalo svojich priaznivcov vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam. Je to inteligentný, pracovitý a priateľský pes, ktorý sa dobre hodí pre rôzne aktivity, ako napríklad stopovanie, mantrailing, záchranárske práce, obedience, pasenie menších hospodárskych zvierat, agility, flyball alebo dogdancing.

Tento pes je ostražitý, ale nie agresívny, a jeho temperament je vyvážený a stabilný. Jeho hladká, kudrnatá srst vyžaduje pravidelnú starostlivosť, vrátane strihania a česania. Španielsky vodný pes sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami, a preto je skvelou voľbou pre rodiny.

Plemeno je pomerne zriedkavé aj v Európe, no najviac sa vyskytuje na južnom pobreží Španielska. Jeho populácia je najhustejšia v Andalúzii, kde ho používajú ako strážneho psa a kde je od dávnych čias známy pod menom turecký pes.

Španielsky vodný pes je rustikálny, robustný a strednej veľkosti, s dobrými proporciemi a atraktívnym vzhľadom. Jeho dobre vyvinuté svalstvo a vynikajúca fyzická kondícia robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí.

Celkovo je Španielsky vodný pes skvelou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú inteligentného, pracovitého a priateľského psa, ktorý sa dobre hodí pre rôzne aktivity. Jeho vynikajúce vlastnosti a zriedkavosť robia z neho jedinečného a zaujímavého spoločníka pre každú rodinu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button