Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Vaestgoetlandský špic: Charakteristika plemena

Vaestgoetlandský špic, tiež známy ako švédsky Vallhund, je malé, ale robustné plemeno psa, ktoré pochádza zo Švédska. Plemeno je známe svojou vysokou energiou a obratnosťou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre aktívne rodiny a jednotlivcov. Napriek svojej malej veľkosti má Västgötlandský špic silný pastiersky pud a historicky sa používal na pasenie dobytka a iných hospodárskych zvierat.

 

Vaestgoetlandský špic

 

Vaestgoetlandský špic

 

Västgötlandský špic sa vyznačuje obdĺžnikovým tvarom tela, krátkymi nohami a špicatými ušami. Srsť plemena je hustá a dvojvrstvová, s mäkkou podsadou a dlhšou, hrubšou vonkajšou srsťou. Srsť môže byť rôznych farieb, vrátane šedej, červenej a čiernej. Zatiaľ čo Västgötlandský špic je pomerne nenáročné na údržbu, pokiaľ ide o úpravu, pravidelné cvičenie je nevyhnutné, aby bolo toto aktívne plemeno zdravé a šťastné.

 

Pôvod

 

Pôvod

 

Västgötlandský špic je plemeno psa, ktoré pochádza zo Švédska. Toto plemeno je jedným z pôvodných švédskych plemien a má dlhú históriu, siahajúcu až k vikingom. Norbotenský špic, ktorý je veľmi podobný Västgötlandskému špicovi, bol používaný vikingami ako krysár alebo lovca malých zvierat.

Västgötlandský špic sa vyvíjal v oblasti Västergötland v juhozápadnom Švédsku. Jeho predkovia nie sú dodnes známi, ale bol vyšľachtený pre lov drobnej zveri a vtákov, a tiež ako strážny pes. Tento pes bol veľmi populárny v tejto oblasti av priebehu rokov sa stal jedným z najobľúbenejších švédskych plemien.

História plemena siaha až do 16. storočia, kedy bol prvýkrát spomenutý v literatúre. V tom čase bol známy ako „Västgötaspets“, čo znamená „špic z Västergötlandu“. V roku 1942 bol premenovaný na „Västgötlandský špic“ a bol oficiálne uznaný ako samostatné plemeno. Jedinečné plemena psov 10 psov s ktorými sa možno nikdy nestretnete

Dnes je Västgötlandský špic stále veľmi populárny vo Švédsku a je chovaný po celom svete. Jeho energia a aktivita ho robia vhodným pre agility súťaže a jeho inteligencie a poslušnosť z neho robí skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi.

 

Opis

 

Opis

 

Vaestgoetlandský špic je švédske plemeno psa, ktoré patrí do skupiny špicových a primitívnych plemien. Tento pes je stredne veľký a má šedavé odtiene hnedej, žltej a červenohnedej farby srsti. Má biele znaky, pruhy okolo očí a na hrdle.

Tento pes má pretiahnutú hlavu s tupým nosom a stredne dlhej, hustej a drsnej srsti. Srsť je najdlhšia na krku, hrudi a chvoste. Vďaka tomu má tento pes veľmi charakteristický vzhľad.

Vaestgoetlandský špic je učenlivý a inteligentný pes. Je výborným spoločníkom do rodiny s deťmi, ale rovnako tak sa hodí aj na pracovné účely vďaka jeho loveckému pudu. K ostatným psom a menším zvieratám sa chová bezproblémovo, dobre vychádza aj s malými deťmi.

Tento pes je nebojácny a výborne ovládateľný. Je vynikajúci pastier, výborný strážca a neopakovateľný spoločník človeka. Vaestgoetlandský špic je ideálnym psom pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú športu a outdoorovým aktivitám.

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické Vlastnosti

 

Västgötlandský špic je malý, nízkonohý pes s krátkonohými nohami a statným telom. Dospelé psy majú výšku medzi 30 a 35 cm a vážia medzi 9 a 14 kg. Sučky sú zvyčajne menšie a ľahšie ako psy.

Jeho hlava je široká a guľatá s výrazným stopom. Čumák a ňufák sú krátke a špicaté. Uši sú špicaté a vztýčené. Jeho chvost je vysoko nasadený a nesený cez chrbát.

Västgötlandský špic má hustú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú údržbu. Srsť môže byť čierna, hnedá alebo šedá s bielymi alebo hnedými znakmi.

Tento pes má krátke nohy, ale je veľmi obratný a mrštný. Vďaka svojej aktivite a vytrvalosti je vhodný na rôzne športové aktivity, ako je agility, flyball a obedience.

Celkovo je västgötlandský špic energický, pohotový a nadmieru inteligentný pes, ktorý je výborne ovládateľný a nebojácny.

 

Povaha a Správanie Vaestgoetlandský špic

 

Povaha a Správanie Vaestgoetlandský špic

 

Västgötlandský špic je pes s veľmi ovládateľnou a priateľskou povahou. Je to pes, ktorý je veľmi učenlivý a rýchlo chápe, čo sa od neho požaduje. Vďaka svojej poslušnosti je výcvik jednoduchý, a preto je ideálnym spoločníkom do rodiny s deťmi.

Toto plemeno je veľmi aktívne a má vysokú úroveň energie. Je vhodné pre ľudí, ktorí majú radi pohyb a športové aktivity. Västgötlandský špic má veľmi silnú vernosť k rodine a je veľmi priateľský k ľuďom. Je to pes, ktorý potrebuje pozornosť a pokojné prostredie, aby sa mohol cítiť dobre.

Västgötlandský špic je pes, ktorý je veľmi pokojný a má rád svoj domov. Pes, ktorý sa rád vracia domov a má svoje miesto, kde sa môže cítiť bezpečne. Je to pes, ktorý má veľmi silnú väzbu k majiteľovi a potrebuje jeho pozornosť. Je vhodný pre ľudí, ktorí sa radi hrajú so psom a majú čas na jeho výchovu.

Celkovo možno povedať, že Västgötlandský špic je pes s veľmi priateľskou a ovládateľnou povahou. Je to pes, ktorý má rád pohyb a športové aktivity a je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Pes, ktorý potrebuje pozornosť a pokojné prostredie, aby sa mohol cítiť dobre.

 

Výchova a Tréning

Västgötlandský špic je plemeno, ktoré je veľmi inteligentné a učenlivé. Jeho výchova nie je zložitá a výcvik je jednoduchý vďaka jeho poslušnosti. Počas výchovy je dôležité, aby bol pes konzistentne trénovaný a aby sa mu venovalo dostatok času a pozornosti.

Pre výchovu a tréning Västgötlandského špice sa odporúča navštevovať kurzy obratnosti a agility. Tieto cvičenia sú ideálne na rozvíjanie jeho obratnosti a energie. Okrem toho je dôležité, aby bol pes socializovaný s ľuďmi a zvieratami od útleho veku.

Västgötlandský špic je veľmi aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Preto je dôležité, aby bol pravidelne venčený a aby mal možnosť si vybehať prebytočnú energiu. Môže sa chovať aj v byte, ale je nutné, aby mal dostatok priestoru a aby bol pravidelne venčený. Šampón na vlasy

Počas tréningu je dôležité, aby bol pes odmeňovaný za svoje úspechy. To môže byť v podobe maškrty alebo chvály. Je dôležité, aby bol tréning pozitívny a aby pes mal z neho radosť.

Västgötlandský špic je veľmi poslušný pes a rád sa učí novým veciam. Preto je dôležité, aby bol tréning pravidelný a aby sa mu venovalo dostatok času. S konzistentnou výchovou a tréningom sa Västgötlandský špic stane skvelým spoločníkom do rodiny.

 

Starostlivosť Vaestgoetlandský špic

Vaestgoetlandský špic je aktívne a pracovné plemeno, ktoré potrebuje pravidelný pohyb a venčenie. Môže byť chovaný v byte, ale potrebuje dostatočne časté venčenie alebo výbeh. Pravidelná prechádzka po parku alebo výbeh na lúke mu pomôžu vybiť prebytočnú energiu.

Pravidelné česanie a čistenie zvukovodov sú nevyhnutné na udržanie zdravej a lesklej srsti. Srsť je strednej dĺžky, tvrdá a pevne prilieha k telu. Kratšia podsada je naopak mäkká a veľmi hustá. Iba v období pĺznutia je nutné denné kefovanie slúžiace na odstránenie uvoľnenej srsti. Psa kúpeme len v prípade nutnosti.

Okrem starostlivosti o srsť je tiež nutné pravidelne kontrolovať pazúry, ktoré by mali byť udržiavané a krátke. Je dôležité tiež zaistiť, aby mal pes stále čistú a čerstvú vodu k dispozícii.

Celkovo možno povedať, že Vaestgoetlandský špic je nenáročné plemeno, pokiaľ ide o starostlivosť. Pravidelná prechádzka, česanie srsti a kontrola pazúrov sú základnými krokmi, ktoré zaistia zdravie a spokojnosť psa.

 

Zdravie a Vek

Vaestgoetlandský špic je všeobecne zdravé plemeno so životnosťou 12 až 15 rokov. Pokiaľ sa oň správne stará, môže žiť až 17 rokov. Rovnako ako u všetkých psov, je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

 

Zdravotné problémy Vaestgoetlandský špic

Vaestgoetlandský špic je náchylný na niekoľko zdravotných problémov, ktoré sú bežné u plemien malej a strednej veľkosti. Medzi tieto problémy patria:

  • Obezita: Vaestgoetlandský špic môže ľahko priberať na váhe, pokiaľ mu nedodávate dostatok pohybu a správnej stravy.
  • Luxácia patelly: Toto je stav, kedy sa kolenná jabĺčka vykĺzne z miesta. U niektorých psov môže byť potrebná operácia.
  • Glaukóm: Toto je stav, kedy sa zvýši tlak v očiach a môže viesť k oslepnutiu.
  • Alergia: Vaestgoetlandský špic môže byť alergický na niektoré potraviny alebo alergény v prostredí.

Starostlivosť o zdravie

 

Aby sa Vaestgoetlandský špic cítil dobre a bol zdravý, je dôležité mu poskytnúť správnu starostlivosť. Niekoľko tipov na starostlivosť o zdravie Vaestgoetlandského špice zahŕňa:

  • Pravidelné návštevy veterinára: Vaestgoetlandský špic by mal byť pravidelne kontrolovaný u veterinára a očkovaný.
  • Správna výživa: Vaestgoetlandský špic potrebuje správnu stravu a dostatok pohybu, aby sa vyhol obezite.
  • Pravidelný pohyb: Vaestgoetlandský špic potrebuje pravidelný pohyb a cvičenie, aby zostal zdravý a fit.
  • Starostlivosť o srsť: Vaestgoetlandský špic má hustú srsť, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť, ako je česanie a strihanie nechtov.

Celkovo možno povedať, že Vaestgoetlandský špic je zdravé plemeno so životnosťou 12 až 15 rokov. Pokiaľ sa oň správne staráte a dodržiavate zásady starostlivosti o zdravie, môže žiť až 17 rokov.

 

Plemeno v práci Vaestgoetlandský špic

 

Vaestgoetlandský špic je pracovné plemeno, ktoré má v sebe zakorenený ovčiarsky a lovecký pud. Tento pes bol pôvodne chovaný ako spoločník, pastier a strážca stád v oblasti Västergötland v juhozápadnom Švédsku. Dnes sa však často využíva ako lesný pes a poľovný pes, ktorý je schopný nájsť a sledovať korisť až do jej zabitia.

Vaestgoetlandský špic je tiež bezproblémovým psom pre pána, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok pohybu a mentálnu stimuláciu. Tento pes má veľmi silný ovčiarsky pud a dokáže sa sám rozhodovať, čo je správne a čo nie je, takže je dôležité poskytnúť mu dostatok tréningu a výcviku.

Toto plemeno patrí do FCI skupiny 5, ktorá zahŕňa špicovité a plemená primitívneho typu. Vaestgoetlandský špic má srsť, ktorá je stredne dlhá, hustá a rovná, s bohatou podsadou. Farba srsti môže byť akákoľvek od bielej po tmavo hnedú, s rôznymi odtieňmi a kombináciami farieb.

Vaestgoetlandský špic má aj osobitý poľovný pud, ktorý mu umožňuje byť vynikajúcim poľovníckym psom. Tento pes je veľmi obratný a rýchly, čo mu umožňuje byť úspešným poľovníckym psom, ktorý dokáže nájsť korisť a sledovať ju až do jej zabitia.

Västgötaspets je tiež známy ako Swedish Vallhund alebo švédsky valhaund. Toto plemeno je podobné velškorgimu cardiganovi a velškorgimu pembroke, ale má dlhšie nohy a kratší chvost. Vaestgoetlandský špic sa tiež často používa ako lesný pes, ktorý dokáže nájsť a sledovať korisť až do jej zabitia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button