Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Hladkosrstý retríver: Popis, charakteristika a výchova

Hladkosrstý retríver, známy aj ako Flat Coated Retriever, je stredne veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Anglicka. Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) sú klasifikovaní ako člen skupiny honičov, retrieverov a vodných psov. Toto plemeno je často využívané ako aktívny spoločník a lovecký pes vďaka svojim výborným aportovacím schopnostiam.

 

Hladkosrstý retríver

 

Hladkosrstý retríver

 

Hladkosrstý retríver je živý a citlivý pes s rýchlymi reakciami. Sú známe svojou veľkou náklonnosťou a lojalitou voči svojim majiteľom. Ako poľovný pes je toto plemeno vhodné najmä na aportovanie pernatej zveri. Pre ich priateľskú a všestrannú povahu ich však možno chovať aj ako domáceho maznáčika. Sú inteligentné a cvičiteľné, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou aj pre asistenčných psov.

Ak hľadáte verného a aktívneho spoločníka, Hladkosrstý retríver môže byť pre vás ideálnym plemenom. Sú známi svojou láskou k vode a aportovaniu, vďaka čomu sú vynikajúcimi spoločníkmi pre outdoorové aktivity. Je však dôležité poznamenať, že vyžadujú pravidelné cvičenie a duševnú stimuláciu, aby sa zabránilo nude a deštruktívnemu správaniu.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

Hladkosrstý retríver, známy aj ako flat coated retriever, je psie plemeno pochádzajúce z Veľkej Británie. Jeho vznik sa datuje do 19. storočia, kedy sa krížili rôzne plemená, vrátane St. John’s Dog, vodných španielov a možno aj kólie. Cieľom bolo vytvoriť psa, ktorý by bol vynikajúcim loveckým spoločníkom.

V Anglicku bol hladkosrstý retríver oficiálne uznávaný v roku 1898 a štandard z roku 1923 platí dodnes. V súčasnosti je to populárne plemeno nielen ako lovecký pes, ale aj ako aktívny spoločník.

 

Výskyt v Anglii

Hladkosrstý retríver bol vyšľachtený v Anglicku a bol využívaný na poľovačku na vtáky a drobnú zver. Jeho hladká srst a vynikajúci nos mu umožňovali pracovať aj v ťažkých podmienkach. Dnes sa v Anglicku stále využíva ako lovecký pes, ale je tiež populárnym spoločníkom a výstavným psom.

Celkovo, pôvod a história hladkosrstého retrívra je zaujímavá a pestrá. Toto plemeno je dnes populárne po celom svete a je obľúbené pre svoju inteligenciu, energiu a priateľskú povahu. Zlatý retríver: Popis, charakteristika, a starostlivosť

 

Charakteristika a Fyzický Popis

 

Charakteristika a Fyzický Popis Hladkosrstý retríver

 

Hladkosrstý retríver je stredne veľký pes so silným a ušľachtilým vzhľadom. Jeho prirodzené schopnosti poľovného psa sú viditeľné v jeho optimistickom a priateľskom správaní. Je to pes, ktorý sa ľahko učí a má veľkú náklonnosť k svojmu majiteľovi.

 

Výška a Hmotnosť

Hladkosrstý retríver má optimálnu výšku v kohútiku od 59 do 62 cm a váži od 25 do 36 kg. Samičky sú zvyčajne menšie ako samce.

 

Farba Srsť

Hladkosrstý retríver má hladkú, lesklú srsť, ktorá môže byť čierna alebo játrová. Srsť by mala byť lesklá a hladká na dotyk. Najlepšie psy, plemena psov pre prvých majiteľov

 

Popis Hlavy a Uší

Hladkosrstý retríver má silnú a dobre tvarovanú hlavu s mierne vypuklým čelom. Uši sú stredne veľké, visiace a priľahlé k hlave. Oči sú tmavé, mandľovitého tvaru a majú inteligentný výraz. Chvost je stredne dlhý a silný.

Celkový vzhľad hladkosrstého retrívra je ušľachtilý a pôsobí inteligentne. Krk je stredne dlhý a silný, hrudník hlboký a dobre klenutý. Celé telo je dobre vyvážené a harmonické.

Hladkosrstý retríver je plemeno s veľkou náklonnosťou k svojmu majiteľovi a bude sa snažiť ho uspokojiť v každej situácii. Jeho prirodzené schopnosti poľovného psa robia z neho skvelého spoločníka pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi vonkajšie aktivity.

 

Povaha a Temperament

Hladkosrstý retríver je plemeno psa, ktorého povaha a temperament sú veľmi príjemné. Je to inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa ľahko vychováva a cvičí. Jeho temperament je optimistický a milujúci, a preto je ideálnym spoločníkom pre každú rodinu. Najlepší spoločenský pes : TOP 13 plemien

 

Inteligencia a Obedience

Hladkosrstý retríver je považovaný za veľmi inteligentného psa. Má rýchle reakcie a ľahko sa učí nové veci. Je to pes, ktorý sa môže ľahko naučiť poslušnosti a základnému cvičeniu. Jeho oddanosť a túžba po spokojnosti svojho majiteľa ho robia ideálnym psom pre rôzne druhy tréningov.

 

Priateľskosť a Oddanosť

Hladkosrstý retríver je veľmi priateľský a oddaný pes. Miluje byť s ľuďmi a inými zvieratami. Jeho priateľskosť mu umožňuje ľahko sa prispôsobiť novým prostrediam a situáciám. Jeho oddanosť a vernosť robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

Vzhľadom na jeho povahu a temperament je hladkosrstý retríver vhodný pre každého, kto hľadá verného a priateľského psa. Je to pes, ktorý má citlivú dušu a veľkú náklonnosť k svojmu majiteľovi. Jeho láska k vode a aportovanie robia z neho ideálneho spoločníka pre každého, kto má radi aktívny životný štýl.

 

Výchova a Tréning

 

Výchova a Tréning

 

Hladkosrstý retríver je plemeno, ktoré je veľmi učenlivé a výchova nie je príliš zložitá. Výcvik poslušnosti zvláda rýchlo a ľahko. Pre jeho citlivú a jemnú povahu nie je potrebné používať žiadne násilie či iné tvrdé metódy. Výcvik však musí byť prevedený dôsledne, ako aj u iných plemien psov.

Výchova Hladkosrstého retrívra by mala začať čo najskôr, keď je pes ešte šteniatko. Je dôležité učiť ho základné povely ako sed, ďalej ďalej, prípadne stoj. Pes by mal byť naučený chodiť na vodítku a mal by rešpektovať svojho majiteľa. Je dôležité, aby sa pes naučil, že jeho majiteľ je alfa a on je podriadený.

Pri výchove je dôležité, aby sa pes naučil, že jeho správanie má dôsledky. Ak sa pes správa dobre, môže byť odmenený pamlskom alebo pochvalou. Ak sa správa zle, môže byť potrestaný ignorovaním alebo zákazom niektorých aktivít. Vlasové hnojivo šampón

 

Aportovanie a Plávanie

Hladkosrstý retríver bol pôvodne vyšľachtený ako lovecký pes, ktorý má vo svojej povesti vynikajúce schopnosti aportovania. Preto je dôležité, aby bol pes naučený aportovaniu. Aportovanie by malo byť súčasťou tréningu, pretože toto plemeno má veľmi veľkú potrebu pohybu a aktivity.

Plávanie je pre Hladkosrstého retrívra prirodzené a mali by ho vykonávať čo najčastejšie. Plávanie pomáha udržiavať psa v dobrej kondícii a zároveň je to pre neho skvelá forma zábavy. Pri plávaní by mal byť pes pod dohľadom svojho majiteľa a mal by mať na sebe plavecký obojok.

Výcvik a tréning Hladkosrstého retrívra by mali byť založené na pozitívnom posilňovaní a motivácii. Je dôležité, aby sa pes cítil milovaný a rešpektoval svojho majiteľa. Výcvik by mal byť založený na dôslednosti a trpezlivosti. Výchova a tréning by mali byť prispôsobené potrebám a schopnostiam každého psa.

 

Využitie

Hladkosrstý retríver je vynikajúcim psom na lov a aportovanie. Toto plemeno sa vyznačuje svojou rýchlosťou a citlivou dušou. Hladkosrstý retríver je ideálny ako lovecký pes, pretože dokáže aportovať operenú divinu a je veľmi dobrý v hľadaní zranených zvierat.

 

Lovecký Pes

 

 

Lovecký Pes Hladkosrstý retríver

 

Hladkosrstý retríver je vynikajúcim psom na lov. Jeho vysoká náročnosť na pohyb a čas robí z neho ideálneho spoločníka pre každého, kto má radi aktívny životný štýl. Toto plemeno je vynikajúce na aportovanie operenej diviny, pretože dokáže byť rýchly a zároveň citlivý. Hladkosrstý retríver je tiež veľmi dobrý v hľadaní zranených zvierat.

 

Spoločník a Canisterapeuti

Hladkosrstý retríver je tiež vynikajúcim spoločníkom. Je to inteligentné a učenlivé plemeno, ktoré rado pracuje pre svojho pána. Hladkosrstý retríver je vhodný aj ako pes asistenčný. Dokáže byť veľmi citlivý a kamarátsky, čo z neho robí ideálneho psa pre rodiny s deťmi. Hladkosrstý retríver je tiež vynikajúcim canisterapeutom, pretože dokáže byť veľmi citlivý a kamarátsky.

 

Záchranár

Hladkosrstý retríver je tiež vynikajúcim záchranárom. Toto plemeno dokáže byť veľmi rýchle a zároveň citlivé. Hladkosrstý retríver je ideálny pre prácu v oblasti záchranárskej služby, pretože dokáže byť veľmi citlivý a kamarátsky.

 

Hladkosrstý retríver je vynikajúcim plemeno pre každého, kto má radi aktívny životný štýl. Toto plemeno sa vyznačuje svojou rýchlosťou a citlivou dušou, čo z neho robí ideálneho psa pre každého, kto má radi aktívny životný štýl.

 

Starostlivosť a Zdravie

 

Starostlivosť a Zdravie

 

Hladkosrstý retríver je zdravé plemeno, ktoré sa dožíva priemerného veku 10-12 rokov. Ak sa o neho správne staráte, môže žiť aj dlhšie.

 

Výživa

Zdravá výživa je kľúčová pre zdravie a dlhovekosť vášho psa. Hladkosrstý retríver potrebuje kvalitnú stravu s vyváženým obsahom živín. Je dôležité, aby strava obsahovala dostatok bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Pri výbere krmiva sa odporúča vyberať kvalitné značky s minimálnym obsahom obilnín a maximálnym obsahom mäsa.

Je tiež dôležité, aby bol pes napájaný dostatočným množstvom čistej vody. Voda by mala byť k dispozícii vždy, kedy ju pes potrebuje.

 

Prechádzky

Hladkosrstý retríver je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu. Prechádzky sú pre neho nevyhnutnosťou, aby si udržal zdravie a kondíciu. Odporúča sa minimálne 2-3 prechádzky denne, pričom každá by mala trvať minimálne 30 minút.

Okrem prechádzok je dôležité, aby sa pes dostatočne fyzicky a psychicky stimuloval. Hladkosrstý retríver má radi aktivity, ako sú aportovanie, plávanie alebo beh. Tieto aktivity nielenže posilňujú jeho fyzickú kondíciu, ale aj jeho mentálnu pohodu.

 

Zuby

Správna starostlivosť o zuby je dôležitá pre zdravie vášho psa. Hladkosrstý retríver má radi žuvacie hračky, ktoré mu pomáhajú udržiavať si zuby zdravé a čisté. Odporúča sa, aby ste mu poskytovali kvalitné žuvacie hračky a pravidelne mu čistili zuby špeciálnymi zubnými kefkami a pastami.

 

Osrstenie

Hladkosrstý retríver má krásne a husté osrstenie, ktoré vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Odporúča sa pravidelné česanie osrstenia minimálne raz týždenne. Tým sa odstránia odumreté chlpy a zabráni sa tvorbe uzlov a zamotaných chlpov.

Okrem česania je dôležité, aby sa psa pravidelne kúpalo. Kúpanie sa odporúča minimálne raz za 3 mesiace, ale môže byť aj častejšie, ak sa pes pravidelne kúpe v jazierku alebo mori. Pri kúpaní sa odporúča použiť špeciálne šampóny pre psov, ktoré sú šetrné k ich pokožke a srsťou.

 

Rôzne

FCI a Chovateľské stanice

Hladkosrstý retríver je pôvodom z Veľkej Británie a patrí do skupiny retrievrov, ktoré sú známe svojou schopnosťou aportovať. FCI (Fédération Cynologique Internationale) zaradila hladkosrstého retrívra do skupiny 8 – retrievre a vodné psy. Tento pes má FCI číslo 121.

V Slovenskej republike existuje niekoľko chovateľských staníc, ktoré sa zameriavajú na chov hladkosrstých retrívrov. Medzi najznámejšie patrí chovateľská stanica „U Karmelu“, ktorá sa nachádza v obci Koniarovce. Táto stanica sa zameriava na chov a výcvik retrívrov už od roku 1995.

 

Popularita a Synonyma

Hladkosrstý retríver patrí medzi menej rozšírené plemená psov. V súčasnosti sa však stáva čoraz populárnejším aj na Slovensku. Tento pes má vynikajúcu povahu a je vhodným spoločníkom nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre samotárov.

Hladkosrstý retríver je tiež známy pod názvom „Flat Coated Retriever“. Tento názov vznikol kvôli jeho charakteristickej hladkej srsti.

 

Priemerný Vek

Hladkosrstý retríver je pomerne zdravý pes, ktorý sa dožíva priemerného veku 10 až 12 rokov. Je však dôležité dbať na jeho stravu a zdravie, aby sa predišlo možným zdravotným problémom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button