Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Glen of Imaal teriér: Všetko o plemene

Glen of Imaal teriér, tiež známy ako írsky Glen of Imaal teriér alebo Wicklow teriér, je plemeno psa, ktoré patrí do kategórie teriérov a je jedným zo štyroch plemien írskych teriérov. Toto plemeno psa je niekedy chovateľmi skrátené len na Glen. Plemeno Glen of Imaal teriéry sú stredne veľké, silné a nízko postavené teriéry, ktoré sú známe svojou húževnatosťou a odvahou.

 

Glen of Imaal teriér

 

Glen of Imaal teriér

 

Glen of Imaal teriéry pochádzajúce z Wicklow Mountains v Írsku sa pôvodne používali na lov líšok a jazvecov. Napriek svojmu malému vzrastu sú známi svojou silou a húževnatosťou. Glen of Imaal teriéry vyžadujú prísny výcvik a socializáciu kvôli ich tendencii byť agresívny voči iným psom. Sú tiež známe svojou lojalitou a náklonnosťou k svojim majiteľom.

Glen of Imaal teriéry majú charakteristický vzhľad so svojou stredne dlhou, drsnou a drôtenou srsťou, ktorá sa dodáva v odtieňoch modrej, žíhanej, pšeničnej alebo červenej. Majú širokú hlavu, silnú čeľusť a hlboký hrudník. Toto plemeno psa je pomerne zriedkavé a mimo Írska sa bežne nevyskytuje. Napriek ich vzácnosti sú vynikajúcimi domácimi miláčikmi pre tých, ktorí sú ochotní vynaložiť čas a úsilie na ich správny výcvik a socializáciu.

 

História

 

História

 

Glen of Imaal teriér je starobylé plemeno, ktoré pochádza z Írska, z oblasti povodia rieky Imaal v okrese Wicklow. Toto plemeno bolo v minulosti využívané na lov líšok a dokonca aj jazvecov. Tieto psy boli vytrvalé a odvážne, a preto boli ideálnymi pomocníkmi pri love.

Podľa histórie sa Glen of Imaal teriéri objavili v oblasti počas panovania Alžbety I. Po skončení povstania v Írsku sa mnoho francúzskych a hesenských najatých vojakov usadilo v oblasti Wicklow. Títo vojaci so sebou priniesli svojich psov, ktorí mali podobný vzhľad ako Glen of Imaal teriéri. Výsledkom kríženia miestnych psov s týmito psami bolo vzniknutie plemena Glen of Imaal teriér.

 

Toto plemeno bolo pôvodne využívané ako psia kolesáča, ktoré boli používané na pohyb kolesa na mlynoch a iných farmách. Neskôr boli tieto psy využívané na lovenie drobných zvierat a na ochranu majetku.

V roku 1934 bol Glen of Imaal teriér oficiálne uznávaný Irish Kennel Clubom ako samostatné plemeno. Dnes je toto plemeno stále považované za pracovného teriéra a je veľmi populárne v mnohých krajinách sveta.

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Glen of Imaal teriér je plemeno s veľmi jedinečnými vlastnosťami. Tento pes je charakteristický svojou veľkosťou, srstou a fyzickými vlastnosťami.

 

Veľkosť a Hmotnosť

Glen of Imaal teriér je pomerne malý pes, no veľmi silný a dobre vyvážený. Kohútiková výška tohto psa sa pohybuje do 35,5 cm a jeho hmotnosť je do 15,8 kg.

 

Srsť a Farba

Srsť Glen of Imaal teriéra je stredne dlhá a drsná na dotyk, s jemnou podsadou. Farba srsti môže byť pšeničná alebo modrá, pričom sa môžu vyskytovať aj brindle vzory. Bernský salašnícky pes – vlastnosti a charakteristika

 

Fyzické Vlastnosti

 

Fyzické Vlastnosti

 

Glen of Imaal teriér je považovaný za veľkého psa na krátkych nohách. Jeho silná stavba tela a krátke nohy mu umožňujú byť pomerne rýchly a zručný. Tak topline by mala byť rovná a jeho predné nohy môžu byť miernou klenbou, čím sa vytvára dojem, že má „bowed front legs“. Jeho zadné nohy sú silné a jeho topline by mala byť stúpajúca.

 

Glen of Imaal teriér je pôvodne poľovný pes, ktorý bol používaný na lov drobných zverov. Tento pes je veľmi odvážny a rád robí po svojom. Jeho mäkká podsada chráni pred chladom a vlhkosťou a jeho drsná srst chráni pred hmyzom a inými vonkajšími vplyvmi. Tento pes nie je náročný na starostlivosť, no potrebuje pravidelné česanie a strihanie srsti, aby sa udržala v dobrom stave.

Celkovo, Glen of Imaal teriér je jedinečné plemeno s výnimočnými vlastnosťami. Jeho veľkosť, srst a fyzické vlastnosti robia z neho pôvabného psa, ktorý je vhodný pre rodiny aj jednotlivcov.

 

Povaha

Glen of Imaal teriér je plemeno psa, ktoré je známe svojou tvrdohlavosťou a odvahou. Tento pes má skvelú povahu, ktorá ho robí príjemným spoločníkom pre každého majiteľa. Jeho temperament je veľmi živý a plný energie, preto sa hodí pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a zábavu.

Aj keď je Glen of Imaal teriér tvrdohlavý, je to zároveň veľmi inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí. Jeho osobnosť je hravá a veselá, no zároveň aj pokojná a prispôsobivá. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a miluje spoločnosť ľudí. Plemeno psa na 4 – obľúbené Maďarské plemeno

 

Glen of Imaal teriér je veľmi pohodlný a docilný pes, ktorý sa ľahko socializuje s inými domácimi zvieratami. Jeho hladká srsť je veľmi jednoduchá na starostlivosť a nevyžaduje veľa úsilia. Tento pes je skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi, pretože má veľmi nízke nároky na starostlivosť.

Výhodou Glen of Imaal teriéra je jeho odvaha a nebojácne správanie. Tento pes je veľmi schopný brániť svojho majiteľa a svoj domov. Jeho hladká srsť je veľmi krásna a má veľmi príjemnú textúru. Jeho úroveň náklonnosti je veľmi vysoká, pretože tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

V zhrnutí, Glen of Imaal teriér je skvelým spoločníkom pre každého majiteľa, ktorý má radi aktívny a energický životný štýl. Jeho povaha je plná hravosti a veselosti, no zároveň aj pokojná a prispôsobivá. Tento pes je skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi a pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa.

 

Zdravie

Glen of Imaal teriér je plemeno, ktoré má všeobecne dobré zdravie a môže sa dožiť priemerného veku 12-14 rokov. Avšak, ako u každého plemena, aj u tohto sa vyskytujú niektoré zdravotné problémy. Pri kúpe šteniatka je dôležité zabezpečiť si od chovateľa zdravotné certifikáty rodičov a testy na dedičné ochorenia.

Jedným z dedičných ochorení, ktoré môže postihnúť Glen of Imaal teriéra, je progresívna retinálna atrofia (PRA). PRA je degeneratívne ochorenie sietnice, ktoré vedie k postupnému oslepnutiu psa. Je dôležité, aby sa rodičia šteniat testovali na PRA, aby sa minimalizovalo riziko prenosu ochorenia na potomstvo.

 

Ďalším zdravotným problémom, ktorý môže postihnúť toto plemeno, je dysplázia bedrového kĺbu (HD). HD je ochorenie, ktoré postihuje kĺby a môže viesť k bolesti a zníženej pohyblivosti. Aby sa minimalizovalo riziko výskytu HD u šteniat, je dôležité, aby sa rodičia testovali na HD a aby sa pri výbere šteniat dbalo na správne krytie.

Okrem týchto problémov môže Glen of Imaal teriér trpieť aj inými zdravotnými problémami, ako sú alergie, kožné ochorenia, alebo problémy s trávením. Je dôležité, aby majiteľ sledoval zdravotný stav svojho psa a pravidelne ho prevádzal na veterinárne prehliadky, aby sa predišlo vzniku vážnych zdravotných problémov.

 

Tréning a Výchova Glen of Imaal teriér

 

Tréning a Výchova Glen of Imaal teriér

 

Glen of Imaal teriér je plemeno, ktoré je známe svojou tvrdohlavosťou. Preto je dôležité, aby bola výchova tohto psa mierna, ale dôsledná. Tréning by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní, ktoré zahŕňa odmenu za správanie, ktoré chcete, aby sa opakovalo. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

Toto plemeno má sklon k neustálemu štekaniu, preto je dôležité začať trénovať psa od mladého veku. Výcvik môže zahŕňať aj tréning na zastavenie štekania, ktorý by mal byť založený na odmeňovaní psa za ticho a ignorovaní štekania.

Glen of Imaal teriér je veľmi inteligentný a má sklon k učenlivosti, preto je vhodný na rôzne druhy tréningu ako napríklad rally, agility alebo poslušnosť.

 

Toto plemeno má aj sklon k hlbokému kopaniu, preto je dôležité mať dostatok miesta pre psa, aby mohol kopanie vykonávať bez poškodenia majetku. Výcvik na zastavenie kopania môže byť tiež súčasťou tréningu.

Glen of Imaal Terrier Club of America ponúka množstvo zdrojov pre majiteľov tohto plemena, ako napríklad tréningové tipy a rady.

Toto plemeno má aj sklon k ochranárskej povinnosti, preto môže byť dobrým strážcom domu. Avšak, majitelia by mali byť opatrní pri tréningu tohto psa ako strážcu, aby sa zabránilo nežiadúcemu štekaniu a agresívnemu správaniu.

 

Starostlivosť

Glen of Imaal teriér je pomerne nenáročné plemeno, ktoré nevyžaduje príliš veľa starostlivosti. Aj napriek tomu, že je to lovecké plemeno, dokáže sa prispôsobiť aj životu v byte. Tu sú niektoré základné informácie o starostlivosti o toto plemeno:

 

Strava

Glen of Imaal teriér je potrebné kŕmiť kvalitnou stravou, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Je dôležité, aby mala strava dostatok bielkovín, tukov a sacharidov. Pri výbere stravy je potrebné zohľadniť aj vek psa, jeho aktivitu a zdravotný stav. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Hygiena

Glen of Imaal teriér má hrubú a mäkkú podsadu, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju pravidelne vyčesať, aby sa predišlo tvorbe uzlín a zmatených vlasov. Okrem toho je potrebné pravidelne strihať pazúry a čistiť zuby.

 

Pohyb

Glen of Imaal teriér je pomerne aktívne plemeno, ktoré potrebuje pravidelný pohyb. Je dôležité mu poskytnúť príležitosť na prechádzky a behanie na čerstvom vzduchu. Ak máte záhradu, môžete ho nechať voľne behať a hrať sa.

 

Vhodnosť pre rodiny s deťmi a iné zvieratá

Glen of Imaal teriér je vhodným spoločníkom pre rodiny s deťmi. Je to prítulné plemeno, ktoré sa dobre vychádza s deťmi. Okrem toho je to aj dobrý spoločník pre iné zvieratá, ako sú napríklad mačky.

 

Americký klub chovateľov psov (AKC)

Glen of Imaal teriér je uznávaným plemenom americkým klubom chovateľov psov (AKC). Je zaradený do skupiny teriérov.

 

Je Glen of Imaal teriér vhodným psom pre vás?

Glen of Imaal teriér je pomerne nenáročné plemeno, ktoré sa dobre prispôsobí životu v byte. Je to prítulné plemeno, ktoré sa dobre vychádza s deťmi a inými zvieratami. Ak hľadáte spoločníka, ktorý je zároveň dobrým loveckým psom, môže byť Glen of Imaal teriér tou správnou voľbou pre vás.

 

Plemeno v práci

Glen of Imaal teriér je pôvodne poľovný pes, ktorý bol využívaný na lov líšok a dokonca aj jazvecov. V súčasnosti je však predovšetkým spoločenským psom pre športovo založených ľudí. Aj keď už nie je často používaný na poľovačku, Glen of Imaal teriér stále má veľmi silné lovecké inštinkty a rád by sa venoval práci.

Glen of Imaal teriér je typickým zástupcom tzv. „working terrierov“. Tieto psy boli vyšľachtené na to, aby dokázali loviť a vytiahnuť z nory drobnú zver, ako sú potkany, myši, ale aj väčšie zvieratá, ako sú líšky a jazvece. Glen of Imaal teriér má vynikajúci čuch a je veľmi odvážny a tvrdohlavý, čo sú vlastnosti, ktoré sú pre prácu v nore nevyhnutné.

 

Glen of Imaal teriér bol v minulosti používaný aj na psie zápasy, čo je dnes samozrejme zakázané a nehumánne. Dnes sa však Glen of Imaal teriér môže venovať napríklad „earthdog“ súťažiam, kde musí dokázať nájsť a vytiahnuť umelú kostru z nory. Tieto súťaže sú pre plemená ako Glen of Imaal teriér ideálnou príležitosťou na prejavenie svojich loveckých inštinktov a zručností.

Aj keď už Glen of Imaal teriér nie je tak často používaný na poľovačku, jeho lovecké inštinkty a schopnosti sú stále veľmi cenné. Tento pes má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu a zábavy. Jeho majitelia by mali venovať dostatok času na tréning a výchovu, aby sa Glen of Imaal teriér cítil spokojný a šťastný.

 

Glen of Imaal Teriér v rôznych krajinách

 

Glen of Imaal Teriér je plemeno, ktoré sa vyskytuje v rôznych krajinách sveta. V Spojených štátoch amerických je to pomerne vzácne plemeno, ktorého chovateľské združenie American Kennel Club (AKC) ho považuje za „zriedkavé plemeno“. Napriek tomu, Glen of Imaal Teriér získava stále viac priaznivcov aj v USA.

Tak v ostatných krajinách, ako napríklad v Írsku, kde sa Glen of Imaal Teriér pôvodom zrodil, je to pomerne bežné plemeno. V Írsku sa tento teriér používa ako lovecký pes spoločník, ale aj ako ochranný pes.

V niektorých krajinách, kde je kupírovanie zakázané, sa šteňatám Glen of Imaal Teriéra neskracuje chvost. Väčšina krajín však stále povoluje kupírovanie chvosta.

Vzhľadom na svoju pomerne malú populáciu je Glen of Imaal Teriér považovaný za zriedkavé plemeno aj v mnohých iných krajinách sveta. Napriek tomu, že je to zriedkavé plemeno, má Glen of Imaal Teriér svojich verných priaznivcov po celom svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button