Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Stabyhoun: Charakteristika plemena psa

Stabyhoun je stredne veľké športové plemeno psa z Holandska. Toto plemeno má stredne dlhú, hodvábnou srsť, ktorá je zvyčajne čiernobiela a má perie na hrudi, bruchu, nohách a chvoste. Celkovo má tento pes vyváženú stavbu tela, ktorá je šťastnou strednou cestou medzi štíhlou a svalnatou postavou. Jeho hlava je o niečo dlhšia ako široká a jeho kvapkovité uši sú stredne veľké.

 

Stabyhoun

 

Stabyhoun

 

Stabyhoun je inteligentné a ostražité plemeno psa. Má veľkú výdrž a je vytrvalý. Jeho výchova musí byť mierna, ale dôsledná, pretože má sklony byť trocha tvrdohlavý. Stabyhoun je vhodný ako spoločník a stavač. Toto plemeno je oddané svojej rodine a chráni ju. Je hravý a aktívny a rýchlo sa učí, čo z neho robí dobrého kandidáta na výcvik.

Všeobecne platí, že stabyhoun je zdravé plemeno psa. Avšak donedávna bol najväčším problémom plemena epilepsia. V súčasnosti sú najbežnejšími chorobami u stabyhounov dysplázia bedrového kĺbu a zápalové ochorenia kože. Preto je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o srst a pohybu psa. Výživa by mala byť vyvážená a pravidelná a pes by mal byť pravidelne prehliadaný veterinárom.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Stabyhoun je pôvodným psím plemenom z Holandska. Jeho názov pochádza z holandského slova „sta-means stand“ a „by“ znamená „byť“. Tento pes bol vyšľachtený na začiatku 19. storočia v provincii Frísko v Holandsku. Stabyhoun je tiež známy ako Frísky ohař.

Pôvod Stabyhouna je sporný, ale existuje teória, že tento pes má spoločné korene s iným holandským plemenom psa, Wetterhounom. Je to kvôli podobnému vzhľadu, veľkosti a farbe srsťou. Stabyhoun bol pôvodne chovaný ako poľovný pes pre lov malých zvierat, ako sú králiky a vtáky, a tiež ako aportovací pes pre vodné vtáctvo.

V roku 1942 bol založený „Stabyhoun Club of America“, ktorý mal za cieľ zvýšiť povedomie o tomto plemene v Spojených štátoch. V súčasnosti je Stabyhoun klasifikovaný ako vzácne plemeno a je registrovaný ako základný kameň v službe základných plemien.

Stabyhoun je tiež známy ako „všestranný pes“, pretože je schopný pracovať v rôznych terénoch a na rôznych úlohách. Jeho schopnosť pracovať v rôznych terénoch z neho robí skvelého spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi outdoorové aktivity.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Stabyhoun je stredne veľké plemeno psov s vyváženou stavbou tela. Jeho srsť je stredne dlhá, hodvábná a zvyčajne čiernobiela s perím na hrudi, bruchu, nohách a chvoste. Toto plemeno má kvapkovité uši a jeho hlava je o niečo dlhšia ako široká. Top 10 najvzácnejších plemien psov na svete

 

Farba a srsť

Farba srsti Stabyhouna môže byť čiernobiela alebo hnedobiela. Niektoré jedince môžu mať aj roanové alebo tickingové zafarbenie. Srsť je stredne dlhá, rovná a lesklá.

 

Veľkosť a hmotnosť

Stabyhoun má výšku v rozmedzí 19 až 22 palcov a váži medzi 45 a 55 librami. Jeho stavba tela je vyvážená a šťastnou strednou cestou medzi štíhlou a svalnatou postavou.

Stabyhoun je plemeno psov, ktoré sa vyznačuje svojou krásou a vyváženou stavbou tela. Jeho srsť môže byť čiernobiela alebo hnedobiela a má perie na hrudi, bruchu, nohách a chvoste. Toto plemeno má kvapkovité uši a jeho hlava je o niečo dlhšia ako široká.

 

Povaha Stabyhoun

 

Povaha Stabyhoun

 

Stabyhoun je milé, priateľské a citlivé psie plemeno. Je oddaný svojej rodine a chráni ju. Je hravý a aktívny. Jeho temperament je trpezlivý a jemný, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi. Stabyhoun je tiež inteligentný a poslušný, čo uľahčuje jeho výcvik.

Avšak, stabyhoun môže byť tiež tvrdohlavý a rozhodný, čo môže sťažiť jeho výcvik, pokiaľ nie je vykonaný správne. Je dôležité, aby majitelia boli dôslední a trpezliví pri výcviku svojho stabyhouna, aby sa zabezpečilo jeho poslušnosť a spolupráca. Šampón na vlasy

Stabyhoun je veľmi priateľský k ostatným zvieratám a ľuďom, ale môže byť trochu nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Je dôležité, aby bol stabyhún dobre socializovaný, aby sa mu pomohlo rozvíjať jeho spoločenské zručnosti a aby sa znížilo riziko nežiaduceho správania, ako je agresivita.

Celkovo možno povedať, že stabyhún je skvelým spoločníkom pre aktívne rodiny, ktorí majú dostatok času a energie na jeho šťastie a zdravie. Je to inteligentné a citlivé plemeno, ktoré si zaslúži lásku a starostlivosť svojich majiteľov.

 

Výcvik a aktivity Stabyhoun

 

Výcvik a aktivity Stabyhoun

 

Stabyhoun je inteligentné a ľahko sa trénuje, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rôzne aktivity. Výcvik a aktivity sú pre toto plemeno veľmi dôležité, aby sa udržali fyzicky aj psychicky zdraví.

 

Lov

Stabyhoun bol pôvodne vyšľachtený na lov vtákov a drobných zvierat, a preto má prirodzené inštinkty na lov. Môže byť trénovaný na pointer alebo retriever, aby sa stal skvelým spoločníkom na love. Pretože sú to zvyčajne veľmi poslušné psy, môžu byť trénované aj na poslušnosť a disciplínu, čo je dôležité pre bezpečnosť a úspešnosť pri lovení.

 

Kynologické športy

Stabyhoun je tiež skvelý v kynologických športoch, ako je poslušnosť, agility a field trials. Sú to aktívne psy, ktoré sú radi vonku a majú veľa energie, takže sa tieto aktivity hodia pre udržanie ich fyzického a psychického zdravia. Sú tiež veľmi poslušné a radi sa učia novým trikom, takže sú ideálni na tréning.

 

Pohyb a cvičenie

Stabyhoun je aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Preto je dôležité, aby boli majitelia pripravení poskytnúť im dostatok cvičenia a stimulácie. Môžu sa hrať vonku, behať po dvore alebo sa prechádzať v parku. Sú tiež skvelí spoločníci pre ľudí, ktorí milujú beh, turistiku alebo cyklistiku.

Pri tréningu je dôležité používať pozitívne posilňovanie, pretože sú to psy, ktoré sú radi poslušné a chcú sa učiť nové veci. Majitelia by mali začať s jednoduchými základmi a postupne ich zdokonaľovať. Je dôležité byť trpezlivý a dôsledný, aby sa pes mohol naučiť nové veci a zlepšiť svoje schopnosti.

Celkovo je Stabyhoun skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a chcú mať psa, ktorý sa môže zúčastniť rôznych aktivít. Sú to psy, ktoré sú ľahko trénovateľné a majú prirodzené inštinkty na lov a poslušnosť. Majitelia by mali mať na pamäti, že sú to aktívne psy, ktoré potrebujú dostatok pohybu a cvičenia, aby sa udržali zdraví a šťastní.

 

Zdravie a starostlivosť

Stabyhoun plemeno psa má vynikajúce zdravie a je pomerne odolné voči chorobám. Napriek tomu je dôležité, aby majitelia venovali pozornosť zdraviu svojho psa a pravidelne ho kontrolovali u veterinára.

 

Strava

Správna strava je kľúčová pre zdravie každého psa. Stabyhoun by mal mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostával dostatok bielkovín, tukov, sacharidov a vlákniny.

Stabyhouni sú aktívne plemeno, takže by mali mať dostatok energie na svoje aktivity. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostával dostatok kvalitného krmiva, ktoré bude obsahovať dostatok kalórií pre ich potreby.

 

Zdravotné Problémy

Stabyhouni sú pomerne zdravé plemeno, ale môžu trpieť niektorými zdravotnými problémami. Jedným z najčastejších problémov u Stabyhounov je dysplázia bedrového kĺbu. Toto je stav, kedy sa kĺby nevyvíjajú správne a môže to spôsobiť bolesť a problémy s pohybom.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý sa môže vyskytnúť u Stabyhounov, je zápalový stav spojiviek. Tento stav môže spôsobiť opuch očí, podráždenie a bolesť.

Majitelia by mali pravidelne kontrolovať svojho psa a v prípade akýchkoľvek problémov by mali ihneď vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 

Hygiena a starostlivosť

Starostlivosť o hygienu je dôležitá pre zdravie a pohodu každého psa. Stabyhouni majú hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie a strihanie.

Majitelia by mali pravidelne kontrolovať uši a zuby svojho psa a zabezpečiť, aby boli čisté. Okrem toho by mali pravidelne kontrolovať pazúry svojho psa a strihať ich podľa potreby.

Majitelia by mali tiež zabezpečiť, aby ich pes dostával dostatok cvičenia a stimulácie. Stabyhouni sú aktívne plemeno a potrebujú dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.

Celkovo je dôležité, aby majitelia Stabyhounov venovali pozornosť ich zdraviu a starostlivosti. Pravidelná starostlivosť a kontrola u veterinára môže pomôcť zabrániť problémom a udržať psa zdravého a šťastného.

 

Vzťahy s ľuďmi a inými zvieratami

Stabyhoun plemeno psa je známe svojou priateľskou a láskavou povahou. Sú veľmi oddaní svojim majiteľom a radi trávia čas so svojimi rodinami. Sú veľmi dobrými rodinnými psami a dobre sa vychádzajú s deťmi. Stabyhoun je skvelým spoločníkom a radi sa hrajú s deťmi.

Stabyhoun je veľmi dobrým psom pre rodiny s deťmi, pretože sú veľmi trpezliví a majú vysokú toleranciu voči deťom. Sú veľmi ochotní sa učiť a sú veľmi poslušní, pretože sa radi učia nové veci.

Stabyhoun sa dobre vychádza aj s inými domácimi zvieratami, najmä ak sú socializovaní v mladom veku. Ak majú dobré vzťahy s inými domácimi zvieratami, môžu byť skvelými spoločníkmi aj pre iné domáce zvieratá.

Je veľmi dôležité, aby sa Stabyhoun socializoval v mladom veku, aby sa mohol naučiť, ako sa správať v rôznych situáciách. Ak nie sú správne socializovaní, môžu byť agresívni voči iným psom alebo ľuďom.

Celkovo je Stabyhoun skvelým rodinným psom, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Je dôležité, aby sa Stabyhoun správne socializoval v mladom veku a aby sa učil nové veci, aby bol skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

 

Stabyhoun ako pracovný pes

 

Stabyhoun je plemeno psa, ktoré sa v minulosti využívalo ako poľovný pes na lov malých zvierat, ako sú králiky a vtáky. Dnes sa však stáva stále populárnejším aj ako pracovný pes, ktorý dokáže vykonávať rôzne úlohy.

Stabyhoun má vysokú úroveň loveckého inštinktu a je preto schopný byť kompetentným lovcov. Jeho lovecké vlastnosti zahŕňajú vynikajúci zmysel pre zápach, ktorý mu umožňuje byť vynikajúcim stopárom a sledovačom. Taktiež má vysoký záujem o lov a má tendenciu byť vytrvalým a odhodlaným lovcom, ktorý sa nedá ľahko odradiť.

Okrem toho, Stabyhoun má aj vynikajúce schopnosti vodného aportovania. Dokáže byť skvelým pomocníkom pri lovu vodného vtáctva. Jeho mäkká ústa mu umožňujú zachovávať kožušinu vtákov v dobrom stave počas aportovania.

Stabyhoun sa tiež ukázal ako efektívny mole-catcher a farm dog. Jeho schopnosti ako fein pointer a vynikajúci tracker mu umožňujú byť skvelým lovcom hmyzu a drobných zvierat, ktoré sa na farmách nachádzajú.

Celkovo, Stabyhoun je všestranný pracovný pes, ktorý dokáže vykonávať rôzne úlohy a je preto vhodný ako spoločník pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý dokáže byť efektívnym pracovníkom a zároveň milujúcim spoločníkom.

 

Adopcia a kúpa

Stabyhoun plemeno psa je možné si zaobstarať buď kúpou od registrovanej chovnej stanice alebo adopciou z útulku pre zvieratá.

Ak sa rozhodnete pre kúpu, je dôležité vybrať si overeného chovateľa so zázemím a skúsenosťami s týmto konkrétnym plemenom. Je tiež vhodné zistiť si viac o zdravotnom stave rodičov a šteniatok, ako aj o ich podmienkach a starostlivosti počas pobytu u chovateľa.

Ak preferujete adopciu, môžete sa obrátiť na útulok pre zvieratá, kde sa nachádzajú stabyhouni, ktorí hľadajú nový domov. Adopcia je skvelou možnosťou pre tých, ktorí chcú pomôcť zvieratku a zároveň si zaobstarať nového člena rodiny.

V prípade, že si želáte získať stabyhouna, ale nie ste si istí, či je to pre vás to správne plemeno, môžete sa poradiť s odborníkmi alebo majiteľmi tohto plemena.

Je dôležité mať na pamäti, že stabyhoun je vzácne plemeno a preto nie je veľmi častým výskytom u chovateľov. Ak sa rozhodnete pre kúpu, môže byť nutné počkať na vhodné šteniatko. V prípade adopcie sa môže stať, že stabyhoun nie je k dispozícii v danom útulku, no v tomto prípade môžete kontaktovať iný útulok alebo sa informovať o možnostiach adopcie iných plemien.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button