Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Írsky červenobiely seter: Všetko o plemene

Írsky červenobiely seter je jedno z najkrajších plemien psov, ktoré sa vyskytuje na svete. Toto plemeno psa má svoj pôvod v Írsku, kde sa používalo ako lovecký pes na vtáky a drobnú zver. Írsky červenobiely seter je jedným z najstarších plemien setrov a je známy svojou krásnou gaštanovou srsťou s bielymi znakmi.

 

Írsky červenobiely seter

 

Írsky červenobiely seter

 

Plemeno Írsky seter, známy aj ako červený seter, je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou nádhernou hustou gaštanovou srsťou strednej dĺžky. Tento pes má silnú a štíhlu postavu a je veľmi temperamentný. Írsky seter je veľmi inteligentný a má vynikajúci čuch, čo ho robí skvelým spoločníkom na lov.

Existuje niekoľko druhov setrov, ale samotný írsky seter nemá žiadne iné poddruhy, ktoré by boli charakteristické inými rozmermi, typmi srsti alebo farbami. Červenobiely seter je z oboch druhov írskych setrov starší a až uváženým výberom vznikla jednotná červená farba. Írsky červenobiely seter je veľmi obľúbeným plemenom psa a je vhodným spoločníkom pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku v prírode.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Írsky červenobiely seter je plemeno psa, ktoré má svoje korene v Írsku. Jeho história siaha až do 17. storočia, keď bol vyšľachtený ako pracovný pes pre práce na poli. Existuje viacero teórií o tom, ako presne vznikol, no jedna z nich naznačuje, že írsky červený seter a írsky červenobiely seter na začiatku 17. storočia v Írsku existovali spolu.

Ďalšia teória uvádza, že írsky seter vznikol krížením s írskym červeným španielom. Jeho vývoj plemena ovplyvnil aj starý španielsky stavač Perdiguero, čierno-bieli dlhosrstí stavači z krajiny Francúzsko a škótski setri.

Okrem Írska nie je veľmi známe, že existujú dva druhy írskych setrov, ale je takmer isté, že červenobiely je z oboch druhov starší a až uváženým výberom vznikla jednotná červená farba.

Dnes sa írsky červenobiely seter chová v mnohých krajinách sveta a je obľúbený nielen ako pracovný pes, ale aj ako spoločník a rodinný maznáčik. V Anglicku sa tento pes nazýva „Red and White Setter“, kde sa stal obľúbeným u loveckých nadšencov. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky Írsky červenobiely seter

 

Veľkosť a Hmotnosť

 

Írsky červenobiely seter je statný, silný a atletický pes. Samce sú zvyčajne väčšie ako samice. Priemerná hmotnosť samcov sa pohybuje medzi 27-32 kg, zatiaľ čo samice vážia medzi 24-29 kg. Výška v ramenách sa pohybuje medzi 62-66 cm pre samcov a 57-62 cm pre samice.

 

Farba a Srsť

Farba írskeho červenobielyho setra je zvyčajne kombinácia červenej a bielej farby. Srsť je stredne dlhá a môže byť buď rovná alebo vlnitá. Chrbát a boky sú červené, zatiaľ čo hrudník, brucho a končatiny sú biele. Srsť na hlave, ušiach a chvoste je krátka a jemná.

 

Hlava a Tvárová Časť

Hlava írskeho červenobielyho setra je pomerne dlhá a štíhla. Lebka je široká a mierne zaoblená. Temeno je rovné a tvárová časť je mierne zaoblená. Papuľa je dobre vyvinutá a čelový sklon je mierne zvýšený. Oči sú tmavé a oválneho tvaru. Uši sú mierne nízko nasadené a zavesené.

 

Telo a Končatiny

Telo írskeho červenobielyho setra je svalnaté a dobre vyvážené. Krk je stredne dlhý a mierne oblý. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebrami. Chrbát je rovný a lopatky sú dobre naklonené. Predné nohy sú rovné a silné, s dobrým kostnatým tvarom. Zadné nohy sú tiež silné a svalnaté, s dobrým uhlovitým tvarom. Labky sú oválne a dobre oblá.

 

Zhrnutie

Írsky červenobiely seter je krásny a dobre vyvážený pes s pomerne dlhou a štíhlou hlavou. Srsť je stredne dlhá a môže byť buď rovná alebo vlnitá. Farba srsťou je kombinácia červenej a bielej farby. Telo je svalnaté a dobre vyvážené, s rovným chrbtom a dobre zaoblenými rebrami. Predné nohy sú rovné a silné, zatiaľ čo zadné nohy sú tiež silné a svalnaté. Barzoj pes: Pôvod, vlastnosti a starostlivosť

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Írsky červenobiely seter je temperamentný a aktívny pes s priateľskou povahou. Je to skvelý spoločník a priateľ pre rodiny s deťmi a iných domácich zvierat. Sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia nové triky a cviky. Majú vynikajúci čuch a sú skvelí loveckí psi.

Toto plemeno je veľmi ostražité a lojálne voči svojmu majiteľovi. Sú priateľskí aj k neznámym ľuďom, ale v prípade nebezpečenstva dokážu byť aj veľmi chrániví. Sú to skutoční ochrancovia svojho majetku.

 

Írsky červenobiely seter je veľmi temperamentný a energický pes. Potrebujú veľa pohybu a cvičenia, aby sa cítili šťastní a zdraví. Sú to skutoční športovci a milujú behanie a hranie sa. Majú veľmi silný lovecký inštinkt a potrebujú dostatok stimulácie, aby sa necítili znudení.

Povaha tohto psa je veľmi priateľská a milá. Sú to skvelí spoločníci a priatelia pre celú rodinu. Majú veľké srdce a milujú svoju rodinu. Sú to veľmi milé a láskavé psy, ktoré si získajú srdce každého, kto sa s nimi stretne.

 

Výcvik a výchova

Výchova a výcvik írskeho červenobiého setra sú dôležité, aby sa pes stal dobre vychovaným a poslušným spoločníkom. Toto plemeno má silný lovecký inštinkt a tvrdohlavú povahu, takže majiteľ by mal byť trpezlivý a konzistentný v tréningu.

Výchova írskeho červenobiého setra by mala začať v ranom veku. Je dôležité, aby sa pes naučil základné povely, ako sedia, ležia, a príkazy „príď“ a „zostaň“. Majiteľ by mal byť dôsledný a používať pozitívne posilňovanie, ako napríklad odmeny a pochvaly, aby podnietil správanie, ktoré chce vidieť.

Výcvik írskeho červenobiého setra by mal byť zameraný na jeho lovecké schopnosti. Toto plemeno je schopné pracovať ako stavač a retriever. Majiteľ by mal trénovať psa na to, aby dokázal nájsť a označiť zver, a potom ju priniesť späť majiteľovi. Výcvik by mal byť postupný a majiteľ by mal byť trpezlivý, aby pes pochopil, čo sa od neho očakáva.

 

Existujú rôzne kluby a organizácie, ktoré sa zaoberajú írskymi červenobielymi setrami. Medzi najznámejšie patrí klub chovateľov severských poľovných psov. Tieto organizácie môžu poskytnúť majiteľom psov užitočné informácie o výcviku a výchove írskeho červenobiého setra.

Celkovo je výchova a výcvik írskeho červenobiého setra náročný, ale s trpezlivosťou a konzistentnosťou môže byť pes dobre vychovaný a poslušný. Majiteľ by mal byť pripravený venovať čas a úsilie na tréning svojho psa, aby sa stal skvelým spoločníkom. Bladhaund pes: Všetko o plemene

 

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť Írsky červenobiely seter

 

Potreba Pohybu

Írsky červenobiely seter je energické plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu. Preto je dôležité, aby mal prístup k dostatočne veľkému a bezpečnému výbehu, kde môže behať a hrať sa. Chovatelia by mali venovať pozornosť tomu, aby pes dostal každý deň dostatok pohybu a aby bol fyzicky aj psychicky stimulovaný. Dlhé prechádzky a aktívny životný štýl sú pre toto plemeno ideálne.

 

Dĺžka Života

Írsky červenobiely seter patrí medzi plemená so stredne dlhou dĺžkou života, ktorá sa pohybuje okolo 12 rokov. Aby sa dosiahla maximálna dĺžka života, je dôležité, aby bol pes pravidelne veterinárne kontrolovaný a očkovaný. Chovatelia by mali tiež dbať na to, aby ich psy mali zdravé stravovacie návyky a aby boli v optimálnej fyzickej kondícii. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Výskyt niektorých ochorení, ako napríklad dysplázia bedrových kĺbov a osteochondrolýza, môže byť u tohto plemena viac ako u iných plemien. Preto je dôležité, aby majitelia boli informovaní o zdravotných rizikách tohto plemena a aby sa snažili minimalizovať riziko vzniku týchto ochorení.

 

Záver

Írsky červenobiely seter je plemeno psa, ktoré pochádza z Írska a je v súčasnosti populárne aj na Slovensku. Tento aristokratický poľovný pes je známy svojou prítulnosťou a nožnicovým zhryzom. Jeho hlavnou úlohou bolo hľadanie a ukazovanie koristi počas poľovačiek.

Ak plánujete získať šteniatko írskeho červenobiého setra, je dôležité zvážiť, či máte dostatok času a priestoru pre jeho potreby. Tieto psy potrebujú veľa pohybu a aktivity, a preto nie sú vhodné pre majiteľov, ktorí nemajú čas na pravidelné prechádzky a cvičenie.

 

Je tiež dôležité zvážiť, či je tento pes vhodný pre vašu rodinu a životný štýl. Írsky červenobiely seter je veľmi prítulný a miluje spoločnosť ľudí, ale môže byť príliš energický pre malé deti alebo starších ľudí.

Ak si však vyberiete írskeho červenobiého setra ako svojho nového priateľa, určite nebudete sklamaní. Tento pes je verný a oddaný kamarát, ktorý bude vždy stáť pri vás a ochraňovať vás. Jeho zástava je červená a biela, čo mu dáva nádherný a elegantný vzhľad.

 

V závere je dôležité zdôrazniť, že írsky červenobiely seter je skvelou voľbou pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a majú dostatok času a priestoru pre tento nádherný pes. Ak sa rozhodnete pre toto plemeno, určite nebudete sklamaní a získate si verného a oddaného priateľa na celý život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button