Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Tibetský španiel: Charakteristika plemena

Tibetský španiel je obľúbené psie plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou dekoratívnou a miniatúrnou postavou. Jeho pôvod siaha až do Tibetu, kde bol chovaný ako spoločenský pes už od 8. storočia n. l. Dnes sa jedná o populárne plemeno po celom svete, vrátane Slovenska.

 

Tibetský španiel

 

Tibetský španiel

 

Tibetský španiel je inteligentný a zvedavý pes, ktorý je veľmi oddaný svojej rodine. Má silný rys individuality a bude spolupracovať iba vtedy, keď si to sám praje. Jeho charakteristickou vlastnosťou je aj panovačnosť, čo môže byť niekedy problémom pri výchove a tréningu. Avšak, pokiaľ bude správne vychovaný a trénovaný, bude to skvelý spoločník pre celú rodinu.

Tibetský španiel je vhodný pre ľudí, ktorí majú radi malých psov a hľadajú spoločníka na dlhé prechádzky. Je to plemeno, ktoré nevyžaduje príliš veľa pohybu, ale zároveň potrebuje byť aktívne a mať dostatok stimulácie. Pokiaľ hľadáte spoločníka, ktorý bude vás aj vašu rodinu baviť a zároveň bude mať svoj vlastný charakter, tibetský španiel môže byť tou pravou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Tibetský španiel je plemeno psa, ktoré má svoje korene v Tibete. Jeho história sahá až do 8. storočia, kedy sa objavil v tibetských kláštoroch a bol chovaný mníchmi ako spoločenský pes. Tieto psy boli veľmi cenené a často ich darovali panovníci a významné osobnosti. Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

Tibetský španiel sa postupne začal šíriť do iných krajín, najmä do Anglicka a Veľkej Británie, kde bol uznávaný ako plemeno. V roku 1983 bol tibetský španiel oficiálne uznávaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) v skupine spoločenských plemien.

Tibetský španiel je príbuzný s pekinským palácovým psíkom a tibetským teriérom, ale má svoje vlastné charakteristické rysy. Má krásnu, dlhú srsť s jemnou podsadou a nezarastenou ňucháčovou partiou. Na rozdiel od iných tibetských plemien sa tibetský španiel nevyužíval na poľovačky, ale bol chovaný ako spoločenský pes.

Dnes je tibetský španiel stále pomerne málopočetné plemeno, ale má stále svojich nadšencov a milovníkov po celom svete. Je uznávaný ako skvelý spoločník a rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s dětmi a ostatnými domácimi zvieratami. Tabuľka kŕmenia psov: Ako správne kŕmiť psa

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Tibetský španiel je malý pes, ktorý dosahuje výšku do 25 cm a hmotnosť od 4 do 7 kg. Jeho postava je dobre proporcionálna a harmonická. Má krásny hrdý vzhľad a elegantnú siluetu.

Srst tibetského španiela je dlhá a mäkká, s jemným podsadou. Môže byť rôznej farby, vrátane čiernej, bielkovinovej, krémovej, červenej, zlatej, modrej a rôznych odtieňov týchto farieb. Srst môže byť aj dvakrát ročne strihaná.

Tibetský španiel má charakteristické, veľmi expresívne oči, ktoré sú tmavohnedé a mandľového tvaru. Jeho uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a zavesené. Chvost je vysoko nasadený a môže byť krátky alebo stredne dlhý.

Celkovo je tibetský španiel veľmi pekný a elegantný pes. Jeho vzhľad ho robí ideálnym spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú malého psa s výnimočným vzhľadom.

 

Povaha a osobnosť Tibetský španiel

 

Povaha a osobnosť Tibetský španiel

 

Tibetský španiel je pes s veľmi charakteristickou povahou a osobnosťou. Je to inteligentný a tvrdohlavý pes, ktorý si vyžaduje dôslednú výchovu. Jeho povaha je však všeobecne považovaná za veľmi príjemnú a spoločenskú.

Tibetský španiel je skvelý spoločník a kamarát pre každú rodinu. Je to společenský pes, ktorý sa rýchlo prispôsobí svojmu okoliu a je schopný sa dobre vychádzať s deťmi aj s inými domácimi zvieratami. Je lojálny a oddaný svojmu majiteľovi a dokáže sa s ním spojiť na veľmi hlbokú úroveň.

Tibetský španiel je tiež veľmi chytrý pes, ktorý si rýchlo zapamätá nové veci a dokáže sa naučiť rôzne triky. Jeho tvrdohlavosť však môže byť občas problémom pri tréningu. Preto je dôležité, aby bol trénovaný s trpezlivosťou a dôslednosťou.

Celkovo je tibetský španiel skvelý spoločník pre každú rodinu, ktorá hľadá verného a oddaného psa. Jeho príjemná povaha a spoločenská osobnosť ho robia ideálnym spoločníkom pre deti aj dospelých.

 

Zdravie a potenciálne zdravotné problémy

 

Tibetský španiel je známy svojou vysokou životnosťou a dobrou zdravotnou kondíciou. Chovatelia tohto plemena veľmi dbajú na zdravie celého plemena a snažia sa eliminovať všetky možné dedičné vady a choroby.

Niektoré z najčastejších potenciálnych zdravotných problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť u tibetského španiela, sú:

  • Luxácia pately – Toto je stav, kedy sa pately vyskočí z miesta a spôsobí bolesť a nevoľnosť. Je to častý problém u malých plemien psov, vrátane tibetského španiela. Chovatelia by mali byť opatrní a sledovať svojich psov, aby sa predišlo tomuto problému.
  • Dedičné vady sietnice – Toto je genetická choroba, ktorá môže viesť k slepote. Chovatelia by mali testovať svoje psy na túto chorobu a vyberať len tých, ktorí sú zdraví.
  • Očkovanie – Ako u každého psa, aj u tibetského španiela je dôležité očkovanie. Chovatelia by mali byť opatrní a sledovať svoje psy, aby sa predišlo infekciám a chorobám.

Celkovo je tibetský španiel veľmi zdravý pes s minimálnymi zdravotnými problémami. Chovatelia by však mali byť opatrní a sledovať svoje psy, aby sa predišlo akýmkoľvek problémom s ich zdravím.

 

Výchova a tréning Tibetský španiel

 

Výchova a tréning Tibetský španiel

 

Tibetský španiel je inteligentný a rýchlo sa učí. Jeho výchova a tréning by mali byť dôsledné, ale citlivé. Výcvik by mal byť zameraný na posilnenie jeho pozitívnych vlastností a odstránenie nežiaducich správaní.

Pri výcviku by sa malo dbať na to, aby bol dostatočne stimulujúci a zábavný. Tibetský španiel sa rýchlo nudi a môže sa stať nezainteresovaným, ak sa mu tréning zdá príliš jednotvárny.

Výchova by mala byť zameraná na posilnenie jeho priateľskej a nekonfliktnosti povahy. Dobrá socializácia od šteniatka je dôležitá, aby sa šteniatko naučilo správať sa v prítomnosti iných psov a ľudí. Šampón na vlasy

Tibetský španiel je pomerne nezávislý pes a môže byť tvrdohlavý. Preto by mal byť tréning založený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní. Trestanie by malo byť minimalizované, pretože môže spôsobiť, že pes sa stane bojazlivým alebo agresívnym.

Je dôležité, aby bol tibetský španiel trénovaný na základné povely, ako sú sedni, ďalej, príď, a zostan. Tieto povely mu pomôžu udržiavať kontrolu nad ním, keď sa nachádza vonku alebo v neznámom prostredí.

Výchova a tréning tibetského španiela by mali byť zamerané na posilnenie jeho pozitívnych vlastností a vytvorenie pevnej väzby medzi psom a jeho majiteľom.

 

Strava a výživa

Tibetský španiel je plemeno psov, ktoré vyžaduje správnu stravu a výživu, aby mohli byť zdraví a šťastní. Výživa pre tibetského španiela by mala byť vyvážená a zahrňovať všetky potrebné živiny.

Kŕmenie tibetského španiela by malo byť založené na kvalitnom krmive, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Je dôležité, aby sa psu poskytovalo krmivo, ktoré je vhodné pre jeho vek, veľkosť a životný štýl. Tibetský španiel by mal byť kŕmený dvakrát denne v rovnakom čase, aby si zvykol na svoj jedálny režim.

Pri výbere krmiva pre tibetského španiela by sa malo dbať na to, aby obsahovalo dostatok bielkovín, tukov, sacharidov a vlákniny. Kvalitné krmivo by malo byť bez umelých farbív, konzervačných látok a pridaných cukrov.

Okrem krmiva by sa tibetskému španielovi mali poskytovať aj pamlsky, ktoré by mali byť zdravé a bezpečné pre jeho zdravie. Pamlsky by mali byť podobné krmivu, aby neporušili jeho jedálny režim.

 

Je dôležité dbať na to, aby tibetský španiel mal k dispozícii dostatok čistej pitnej vody, ktorú by mal mať k dispozícii kedykoľvek. Voda by mala byť čistá a čerstvá a mala by sa meniť denne.

Celkovo by sa tibetský španiel mal kŕmiť kvalitným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny a mal by mať k dispozícii čistú pitnú vodu. Pamlsky by mali byť zdravé a bezpečné a mali by sa podávať s mierou.

 

Život v dome a aktivity

Tibetský španiel je ideálny pre bytový život. Jeho malá veľkosť znamená, že sa môže pohybovať v malom priestore a nevyžaduje veľa miesta na spanie. Toto plemeno si však stále vyžaduje pravidelný pohyb a cvičenie, pretože aj keď je malý, je stále aktívny.

Tibetský španiel miluje mazlenie a je veľmi oddaný svojim majiteľom. Radi sa hrajú a majú radi aktivitu, ale zároveň sú radi aj len tak na vyvýšených miestach, kde môžu sledovať svoje okolie. Preto by mali mať prístup k vyvýšeným miestam, ako sú napríklad pohovky alebo stoličky.

Tibetský španiel je vhodný aj pre začiatočníkov, pretože sú zvyčajne veľmi trpezliví a ľahko sa učia nové veci. Sú to skvelí spoločníci pre deti, ale aj pre starších ľudí.

Tibetský španiel sa môže kúpať raz za mesiac alebo podľa potreby, pretože nemajú tendenciu sa špinaviť tak rýchlo ako iné plemená. Ich chlpy sa dajú ľahko udržiavať pomocou česania alebo povysávania prebytočných chlpov.

Celkovo je tibetský španiel skvelým spoločníkom pre tých, ktorí majú radi aktívne a milé plemeno, ktoré sa hodí do bytu. Sú to ideálni spoločníci pre tých, ktorí majú radi mazlenie a hľadajú verného a oddaného psa.

 

Tibetský španiel ako spoločník

Tibetský španiel je skvelý spoločník pre každú domácnosť. Má veselú a hravú povahu, a preto sa ľahko prispôsobí každému prostrediu. Jeho temperament je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi trpezlivý a láskavý k deťom. S cizími ľuďmi sa správa priateľsky a je nenáročný na pozornosť.

Tibetský španiel patrí medzi spoločenské psy, a preto je veľmi prispôsobivý a priateľský k iným psom a zvieratám. Vďaka svojej veľkosti sa ľahko zmestí do bytu, ale aj do menšieho domu. Jeho starostlivosť je nenáročná, a prebytočné chlpy sa dajú rýchlo vyčesať či povysávať.

Klub chovateľov tibetských španielov v Slovenskej republike zabezpečuje všetky informácie o plemene a jeho chove. Vďaka tomu je možné získať odborné poradenstvo, ktoré pomôže pri výbere a výchove psa. Tibetský španiel patrí medzi toy plemena, a preto je ideálny pre ľudí, ktorí majú radi menšie psy.

Vďaka svojej dlhovekosti je tibetský španiel zdravé plemeno. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje okolo 26 cm, a váha sa pohybuje od 4,1 do 6,8 kg. Jeho farba môže byť rôzne odtiene hnedej, bielej alebo čiernej.

V záverečnej analýze je tibetský španiel ideálny spoločník pre každého, kto má radi menšie psy s veselou a hravou povahou. Jeho starostlivosť je nenáročná, a preto sa ľahko prispôsobí každému prostrediu.

 

Tibetský španiel v chove

 

Tibetský španiel je plemeno, ktoré sa v chovateľskej oblasti teší stále väčšej obľube. Jeho chov je v súčasnosti veľmi rozšírený a nachádza sa v mnohých chovateľských staniciach na Slovensku.

Pre chovateľov je dôležité mať preukaz pôvodu, ktorý dokazuje, že pes pochádza z kontrolovaného chovu a je zdravý. Preukaz pôvodu je tiež dôležitý pre účast na výstavách, kde sa hodnotí nielen vzhľad, ale aj povaha a chovanie psa.

Chov tibetského španiela je pod patronátom Klubu chovateľov tibetských španielov, ktorý sa zameriava na propagáciu a ochranu tohto plemena. Klub organizuje rôzne akcie, semináre a výstavy, kde majitelia tibetských španielov môžu predviesť svojich psíkov a získať cenné skúsenosti a rady.

Tibetský španiel patrí do skupiny spoločenských plemien podľa čísla štandardu 231 a je zaradený do sekcie 5. Toto plemeno je veľmi vhodné ako spoločník do rodiny, pretože je veľmi oddaný a milý. Jeho charakteristikou sú sebavedomie a tvrdohlavosť, no voči svojej rodine je bezhranične verný.

V chove tibetského španiela je dôležité sledovať jeho zdravotní stav a preto sa odporúčajú rôzne genetické a klinické vyšetrenia, ako napríklad vyšetrenie očí a pately. Toto plemeno je všeobecne považované za zdravé a robustné, no aj tak je potrebné dbať na jeho správnu starostlivosť a výživu.

Výstavy sú tiež dôležitou súčasťou chovu tibetského španiela, kde sa hodnotí nielen vzhľad, ale aj povaha a chovanie psa. Na výstavách sa tibetský španiel môže prezentovať v rôznych kategóriách, napríklad v kategórii mladých psov, dospelých psov alebo veteránov.

Výstavy sú tiež príležitosťou na stretnutie s inými majiteľmi tibetských španielov a získanie nových skúseností a kontaktov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button