PLEMENA PSOV SKUPENSTVÁPsy

Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

Čínske plemena psov – 17 čínskych plemien psov: Psy čínskych plemien: starobylé a jedinečné psy. Čína je obrovská krajina, ktorá v priebehu rokov vytvorila niekoľko rozkošných plemien psov. Hoci najobľúbenejšími čínskymi plemenami psov sú čau-čau a Pekinský palácový psík, existuje aj široká škála ďalších.

 

Čínske plemena psov

 

čínske plemena psov

 

V tomto článku sa budeme venovať všetkým v súčasnosti existujúcim čínskym plemenám psov. Ak zvažujete kúpu čínskeho psa z akéhokoľvek dôvodu, v tomto článku sa o nich dozviete.

 

Pekinský palácový psík

 

Pekinský palácový psík

 

Tieto malé psy pochádzajú z 8. storočia, keď si ich zamilovali členovia dynastie Tang. V skutočnosti vydali zákon, podľa ktorého bolo zakázané vlastniť psa, ak ste neboli členom kráľovskej rodiny. Hlavným mestom Číny bol v tom čase Peking, čo vysvetľuje, odkiaľ tieto psy dostali svoje meno.

 

Dnes je toto čínske plemeno psov známe tým, že je očarujúce a láskavé. So svojimi obľúbencami si vytvárajú pevné putá, ale sú aj úplne nezávislé. Nemajú však príliš v láske deti a neradi sa drsne hrajú. Pekinský palácový psík: Charakteristika plemena

 

Šar pej

 

Šar pej

Čínsky šarpej váži až 60 kilogramov, čo ho radí do kategórie „veľkých“. Títo silní strážcovia sú známi svojou vernosťou a majú aj dosť inteligencie. Šar pej: Charakteristika plemena

 

Pre nových majiteľov nie sú príliš užitočnými psami. Niekedy môžu byť náročné pre svoju nezávislosť, strážne inštinkty a inteligenciu. Sú až príliš tvrdohlaví a inteligentní pre svoje vlastné dobro. Včasná socializácia a výcvik sú nevyhnutné. Bojové plemena psov

Okrem toho tieto psy nie sú ani priateľské. Radi trávia čas so svojou rodinou, ale k cudzím ľuďom môžu byť dosť odmeraní.

Bone Mouth pes

 

Bone Mouth pes

 

Z technického hľadiska nie je pes Bone Mouth plemenom. Namiesto toho je to variácia šarpeja. Napriek tomu je tento „bone mouthed“ Shar-Pei v samotnej Číne pomerne populárny.

 

Zdá sa, že rozdiel medzi týmito dvoma variantmi je otázkou geologickej lokality. Pes „Bone Mouthed“ má pravdepodobne bližšie k pôvodnému Shar-Pei a je to varieta, ktorá sa dnes vyskytuje predovšetkým v Číne. Správajú sa veľmi podobne ako Shar-Pei, ale majú oveľa menej kože okolo tváre a papule.

 

Mops – Čínske plemena psov

 

Mops - Čínske plemena psov

 

Mopslíci sú mimoriadne obľúbení. Sú z nich vynikajúce domáce psy a vychádzajú prakticky s každým. Dobre sa im darí v bytoch aj na vidieku. Majú radi zábavu a sú veľmi láskavé.

Tieto psy však majú aj významnú nevýhodu – množstvo zdravotných problémov. Sú pravdepodobne jedným z najnezdravších plemien, ktoré v súčasnosti existujú. Ich zovreté ňufáky im sťažujú normálne dýchanie, čo môže samo o sebe spôsobiť množstvo problémov. Ich kučeravé chvosty môžu tiež spôsobovať najrôznejšie problémy s chrbticou. Mops – Charakteristika plemena

 

Tibetský španiel

 

Tibetský španiel

 

Tibetský španiel je mimo Číny pomerne vzácny. Je to však jedno z najstarších plemien psov na svete. Pôvodne boli vyšľachtené na to, aby slúžili ako výstražné psy v okolí tibetských kláštorov, a mnohé z týchto štekacích inštinktov si zachovali dodnes.

Psy sa vyskytujú v mnohých rôznych farebných kombináciách. Technicky nie sú španieli a sú príbuzní skôr mopsom a iným čínskym plemenám psov. Tibetskí španieli sa celkom dobre znášajú s výcvikom a sú vhodnou voľbou pre začínajúcich majiteľov psov. Môžu však byť dosť hlučný, takže nemusia byť najlepšou voľbou do bytov. Tibetský španiel: Charakteristika plemena

 

Čau-čau

 

Čau-čau

 

Jedným z najznámejších čínskych psov je čau-čau. Táto drsná šelma je známa v Číne aj v celom svete. Môžu dosahovať hmotnosť až 70 kilogramov, čo z nich robí jedny z najmohutnejších psov na tomto zozname.

Čau-čau sú známe svojou čistotou (zo všetkého najviac). Ľahko sa cvičia v domácnosti a majú veľmi malý psí zápach. Často sa čistia ako mačky.

Tieto psy nie sú obzvlášť agresívne, ale môžu byť trochu ochranárske a „dôstojné“. Včasná socializácia je nevyhnutná, aby si zvykli na iných ľudí a zvieratá. Nie sú to najprívetivejšie psy a voči cudzím ľuďom majú tendenciu byť odmerané.

 

Ši-cu – Čínske plemena psov

 

Ši-cu - Čínske plemena psov

Ši-cu je tiež jedným z najobľúbenejších psov v tomto zozname. Ich dlhá srsť a stlačený ňufák ich robia nezameniteľnými. Sú pomerne menšie a vážia od 9 do 16 kilogramov. Ich srsť je v mnohých rôznych farbách, ale vyžaduje si veľa starostlivosti. Aby ste ich srsť udržali jemnú a čistú, budete ich musieť denne česať.

Ši-cu sú neuveriteľne láskavé a jemné k deťom. Sú úplne spokojní s celodenným pobytom vnútri na gauči, hoci by mali mať trochu pohybu, aby sa predišlo obezite. Ši-cu pes: Charakteristika plemena

 

Tibetská doga (Tibetan Mastiff)

 

Tibetská doga (Tibetan Mastiff)

 

Tento pes je obrovský. Samce môžu vážiť až 150 kg. Toto plemeno čínskych psov nie je stvorené na bývanie v byte.

Napriek mohutnému vzhľadu sú psy celkom mierne a pokojné. Sú veľmi priateľské a verné svojej rodine a často sa opisujú ako veľmi oddané. Voči cudzím ľuďom však môžu byť trochu teritoriálne. Na prekonanie niektorých ich teritoriálnych a strážnych inštinktov je potrebná včasná socializácia – najlepšie skôr, ako sa stanú príliš veľkými.

Ako väčšina čínskych psov, aj tento mastif má nezameniteľnú „leviu hrivu“. Tibetská doga: Charakteristika plemena

 

Čínsky chocholatý pes – Čínske plemena psov

 

Čínsky chocholatý pes - Čínske plemena psov

 

Čínsky chocholatý pes sa vyskytuje v dvoch rôznych variantoch: bezsrstý a srsťový. To je však trochu zavádzajúce. Bezsrstá odroda má totiž na hlave pomerne veľa srsti a srsťová odroda má plešatú tvár. Ani jedna z nich teda plne nezodpovedá svojmu názvu.

Čínsky chocholatý pes

 

Oba psy sú hravé a láskavé. Vyžadujú trochu viac pohybu ako väčšina menších psov a najlepšie sa im darí v aktívnej rodine. Bezsrstá odroda môže byť užitočná pre alergikov. Nie sú však úplne hypoalergénne – čo sa dá povedať o každom psovi. Nepĺznuce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Chongqingský pes

 

Chongqingský pes

 

Toto plemeno sa nevidí príliš často. Je to jedno z najvzácnejších plemien psov na svete, takže šanca nájsť psa na adopciu je neuveriteľne malá.

Chongqingský pes údajne existuje už od čias dynastie Chan, čo bolo pred viac ako 2 000 rokmi. Boli vyšľachtené ako strážne a lovecké psy, takže sú pomerne všestranné. Boli to psy obyčajných ľudí.

Tieto psy sú pomerne otvorené a sebavedomé. Radi sa hrajú a všeobecne sa bavia. Ich túžba po koristi je veľmi silná, takže budú naháňať iné zvieratá a občas kvôli tomu utečú. Sú z nich skvelé rodinné psy a sú známe tým, že sú jemné k deťom.

 

Kunming – Čínske plemena psov

 

 Kunming - Čínske plemena psov

 

Tento vlčiak sa veľmi podobá na nemeckého ovčiaka. Má rovnaký základný tvar hlavy a atletickú postavu. Jednou z výnimočných vlastností tohto psa je, že sa pri varovaní našuchorí, podobne ako mačka. Tieto psy sú pomerne vzácne.

 

Ako si asi viete predstaviť, pes má spoločných predkov s nemeckým ovčiakom. Bol však vyšľachtený a pochádza z Číny. Sú cvičené na mnohé rovnaké práce ako nemecké ovčiaky, vrátane vojenskej a policajnej práce.

 

Taiwanský pes

 

Taiwanský pes

 

Plemeno pochádza z malého ostrova Formosa na Taiwane. Tu sú pomerne rozšírené. Pohybujú sa po uliciach a na vidieku a sú domácimi miláčikmi mnohých rodín. Sú miestnymi hviezdami a dobre sa prispôsobili svojmu ostrovu.

Keďže sa nachádzajú len na jednom ostrove, môže byť náročné nájsť ich inde. Čínske plemena psov.

Psy sú veľmi energické a verné. Najlepšie sa im darí v aktívnych rodinách a často trávia dni pravidelne na cestách. Sú tiež pomerne inteligentné, čo im umožňuje veľmi rýchlo sa naučiť povely. Príležitostne sa používajú ako strážne psy, ale nemajú také teritoriálne inštinkty ako niektoré iné plemená.

Taiwanský pes je vo všeobecnosti nové, domestikované plemeno. Väčšinu svojej histórie strávili vo voľnej prírode. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitá skorá socializácia.

 

Xiasi – Čínske plemena psov

 

 Xiasi - Čínske plemena psov

 

Xiasi je známy pod niekoľkými rôznymi menami vrátane „Bai Long Quan“. Pochádza z provincie Guizhou v Číne, ktorá sa nachádza na juhu. Ako často si umývať vlasy?

Je veľmi odlišný od ostatných čínskych psov. Má štíhlu postavu a drsnú bielu srsť. Nemá „leviu hrivu“, ktorá sa zvyčajne vyskytuje u väčšiny čínskych psov.

Xiasi Quan bol vyšľachtený ako poľovný pes, takže má veľmi vysokú túžbu po koristi. Je pomerne ostražitý a inteligentný a má ostré zmysly. Dajú sa pomerne ľahko vycvičiť a nie sú obzvlášť tvrdohlavé. Dobre vychádzajú s inými psami, hoci menšie zvieratá môžu považovať za korisť.

Japonský španiel

 

Japonský španiel

 

Viem, čo si myslíte. Ako môže byť Japonský španiel čínsky, ale história tohto psa je dosť zložitá. Historici a odborníci na plemená v skutočnosti nevedia, odkiaľ tento pes pochádza. Čínske plemena psov.  Mnohí tvrdia, že je produktom Číny, a to aj napriek jeho spoločnému názvu. Mohol pochádzať z tibetských kláštorov, podobne ako mnohé iné psy v tomto zozname, alebo mohol byť obľúbeným plemenom čínskych cisárov.

Nakoniec však plemeno skončilo v Japonsku, kde ho pestovali japonskí šľachtici. V skutočnosti je to teda čínske aj japonské plemeno. Japonské plemena psov – 13 plemien psov.

Toto plemeno je najvhodnejšie ako pes na kolenách, čo z neho robí vynikajúcu voľbu do bytu. Nevyžadujú veľa pohybu a väčšinu dňa pokojne presedia na gauči. Sú prítulné a nie sú obzvlášť problémové. Odporúčame ich pre prvých majiteľov.

 

Lhasa Apso

 

Lhasa Apso

 

Lhasa apso je podobná shih tzu, len má trochu výraznejší ňufák. Sú tu už tisíce rokov a pochádzajú z Himalájí, kde fungovali ako varovné psy v kláštoroch. Lhasa apso: Charakteristika plemena

Sú krátke, ale aj pomerne robustné. Ich srsť môže siahať až po zem a vyžaduje si pomerne veľa starostlivosti, aby bola čistá a nezamotaná. Podobne ako ostatné tibetské plemená majú chvost zatočený na chrbte.

Tieto psy sú veľmi inteligentné – niekedy až príliš pre svoje vlastné dobro. Keď chcú, môžu byť tvrdohlavé a svojhlavé. Nie sú obzvlášť priateľskí k cudzím ľuďom, hoci k členom svojej rodiny sú láskaví. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu.

 

Tibetský teriér – Čínske plemena psov

 

Tibetský teriér - Čínske plemena psov

 

Tento pes je veľmi podobný psovi Lhasa Apso, len je o niečo vyšší. Čínske plemena psov. Napriek svojmu názvu sa nepovažuje za teriéra. Namiesto toho patrí do skupiny nešportových psov.

Podobne ako mnoho iných tibetských psov, aj tento pes bol vyšľachtený ako strážny pes pre kláštory. Majú veľmi dlhú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Môžu dosahovať hmotnosť až 30 kg a často sa považujú za „stredne veľké“ psy. Tibetský teriér má jedinečné ploché nohy, ktoré mu pomáhajú pohybovať sa v hlbokom snehu v horskom teréne, v ktorom boli vyšľachtené. Tibetský teriér: Charakteristika plemena

Toto plemeno psov môže byť pomerne energické. Najradšej sú vonku a niečo robia. Z tohto dôvodu sa najlepšie hodia do aktívnych rodín.

 

Tibetan Kyi Apso – Čínske plemena psov

 

Tibetan Kyi Apso - Čínske plemena psov

 

Toto vzácne plemeno stráži dobytok v Tibete. Príležitostne sa ich srsť holí a používa na výrobu kobercov – také sú chlpaté. Často vážia niečo pod 100 kilogramov a majú neuveriteľne dlhú srsť. Ako si viete predstaviť, to je veľa srsti na koberec. Sú ľahšie a atletickejšie ako tibetský mastif, ale inak sú si dosť podobné. Top 10 najväčších plemien psov na svete.

Majú silný inštinkt svorky, čo pravdepodobne prispelo k ich prežitiu v drsnom horskom teréne ich vlasti. Považujú sa za „primitívne“ plemeno a zachovali si mnoho pôvodných inštinktov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button