Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Čínsky chocholatý pes: všetko o plemene

Čínsky chocholatý pes, známy aj ako Chinese Crested Dog, je čínsko-mexické psie plemeno, ktoré sa vyznačuje svojím zvláštnym vzhľadom. Existuje v dvoch variantoch: naháč a labutienka. Naháč má hladké telo bez srsti a srst tvoří jen chocholku na hlavě, dále jsou osrstěny tlapky k nadprstí (ponožky) a ocas. Labutienka má srsť na celom tele, vrátane hlavy a nôh, a vyznačuje sa dlhšou srstou na ušiach a chvoste.

 

Čínsky chocholatý pes

 

Čínsky chocholatý pes

 

Toto plemeno sa stalo populárnym v 20. storočí, keď sa objavilo v mnohých divadelných predstaveniach a filmoch. Dnes je toto plemeno stále obľúbené ako spoločenský pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Čínsky chocholatý pes má veľmi jemnú a pokojnú povahu, a preto si získa srdcia mnohých majiteľov.

Ak plánujete mať doma čínskeho chocholatého psa, je dôležité vedieť, že sa jedná o náročné plemeno, ktoré potrebuje dostatok pozornosti a starostlivosti. Okrem toho, tieto psy sú náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad zubné problémy a kožné alergie. Vzhľadom na ich citlivú pokožku, je dôležité venovať pozornosť ich strave a správnej starostlivosti o srst.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Čínsky chocholatý pes je plemeno psa, ktorého pôvod a história sú dodnes slabšie známe. Existujú rôzne teórie a hypotézy o tom, odkiaľ presne pochádza. Najčastejšie sa predpokladá, že jeho predkom bol africký bezsrstý pes, ktorý bol následne šľachtený v starovekej Číne.

Starovek a Čína

 

Čínsky chocholatý pes sa predpokladá, že pochádza z Číny, kde slúžil ako spoločník a strážca. Mnohé zdroje uvádzajú, že plemeno bolo populárne u mandarínov a že ich chovali aj mořeplavci na lodiach. V staroveku sa chovali aj na dvoroch a boli využívaní ako spoločenskí psi.

Veľká Británia a 20. storočie

 

V 20. storočí sa čínsky chocholatý pes dostal do západnej Európy a Severnej Ameriky, kde sa stal populárnym plemenom. V roku 1949 boli prví čínski chocholatí psi dovezení do Veľkej Británie. Tak v súčasnosti je plemeno uznávané a registrované v mnohých krajinách, vrátane Slovenska.

Celkovo je pôvod plemena stále nejasný a niektoré zdroje uvádzajú rôzne teórie. Napriek tomu sa predpokladá, že čínsky chocholatý pes má pomerne dlhú históriu a že sa vyvinul v rôznych častiach sveta.

Výskyt

 

Čínsky chocholatý pes je plemeno, ktoré má nejasný pôvod a históriu. Existujú však teórie, že pochádza z Číny a Južnej Ameriky. Bez ohľadu na jeho pôvod, toto plemeno sa postupne stalo populárnym v mnohých krajinách.

V Európe sa čínsky chocholatý pes stal populárnym až v posledných desaťročiach. V Spojenom kráľovstve sa toto plemeno objavilo v 19. storočí, ale jeho popularita sa zvýšila až v 20. storočí.

Tak v súčasnosti sa čínsky chocholatý pes vyskytuje v mnohých krajinách sveta. V niektorých krajinách je toto plemeno veľmi populárne a v iných je stále vzácnosťou. V niektorých krajinách, ako napríklad v Spojených štátoch, sa toto plemeno vyskytuje v rôznych veľkostiach. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

V Európe sa čínsky chocholatý pes stáva čoraz populárnejším a častejšie sa objavuje na výstavách psov. Toto plemeno sa stáva obľúbeným nielen pre svoj vzhľad, ale aj pre svoju láskavú a priateľskú povahu.

Charakteristika a vzhľad

 

Charakteristika a vzhľad
Čínsky chocholatý pes

 

Čínsky chocholatý pes je plemeno psa, ktoré má veľmi osobitý vzhľad a charakter. Je to malý, čilý spoločenský pes s jemnou kostrou, ktorý existuje vo dvoch varietách: naháč a labutěnka. Naháč má hladké telo bez srsti a srst tvorí len chocholka na hlave, tlapkách k nadprstiu (ponožky) a na chvoste. Labutěnka má srsť na hlave, nohách a chvoste, ale telo má nahé.

Hlava a oči

 

Hlava čínskeho chocholatého psa je malá a jemná, so širokým lebkovým oblúkom a jemným, zúženým stopom. Oči sú mandľovitého tvaru a môžu byť tmavé alebo svetlé.

Telo a chocholka

 

Telo čínskeho chocholatého psa je jemné a elegantné, s hladkými, zaoblenými krivkami. Chocholka na hlave môže byť vysoká a úzka alebo nízka a široká, a môže byť hladká alebo zvlnená.

Končatiny a packy

 

Končatiny sú jemné a dlhé, s malými a elegantnými tlapkami. Tlapky sú mäkké a pružné, s krátkymi drápkami.

Čínsky chocholatý pes má výšku od 23 do 33 cm a váži od 2,7 do 5,4 kg. Zbarvenie môže byť rôzne, vrátane čiernej, hnedo-čiernej, hnedo-ružovej, hnedo-šedej a bielomodrej. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

Toto plemeno je veľmi prispôsobivé a maznavé. Jeho charakteristickým znakom je vyššia pocitová teplota, a preto je ideálny aj pre seniorov a alergikov. Čínsky chocholatý pes je aktívny pes s pôvabnými pohybmi, vrtký a hravý. Je veľmi bystrý a vnímavý, ale voči cudzincom môže byť nedôverčivý.

Existujú dva typy čínskeho chocholatého psa: deer typ a cobby typ. Deer typ má dlhšie končatiny a je chudší, zatiaľ čo cobby typ má krátke a silnejšie končatiny a je robustnejší.

Celkovo je čínsky chocholatý pes skvelým spoločníkom pre každého, kto hľadá malého, aktívneho a prispôsobivého psa s osobitým vzhľadom.

 

Typy srsti

 

Čínsky chocholatý pes existuje vo dvoch typech srsti – naháč a labutienka (powder puff). Oba typy sú uznávané a akceptované štandardom plemena.

Naháč

 

Naháči majú hladké telo bez srsti, s výnimkou chocholky na hlave, spodnej časti chvosta a na labkách. Ich srsť je jemná a mäkká na dotyk. Ich koža je hladká a môže byť rôznej farby, od ružovej až po tmavú šedú. Kvôli absencii srsti potrebujú viac starostlivosti a ochrany pred slnkom a chladom.

Labutenka

 

Labutenka má závojovitú srst, ktorá pokrýva celé telo okrem tvárovej partie. Ich srsť je jemná a hebká na dotyk. Farba srsti môže byť rôzna a často sa vyskytujú aj kombinácie farieb. Ich srst potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby bola zdravá a lesklá.

Pri starostlivosti o srst čínskeho chocholatého psa je potrebné dbať na pravidelné kúpanie, strihanie nechtov, čistenie zubov a uší. Pri naháčoch je tiež potrebné chrániť ich kožu pred slnkom a chladom, používaním vhodných krémov a odevov. Najmenší pes na svete : Top 12 najmenšie psy na svete

 

Povaha a správanie

 

Čínsky chocholatý pes je známy svojou priateľskou a oddanou povahou. Je to spoločenský pes, ktorý si veľmi váži svojho majiteľa a rád trávi čas s ním. Toto plemeno je veľmi citlivé a vnímavé na nálady svojho okolia. Preto sa dobre hodí pre majiteľov, ktorí sú zvyknutí na pokojný a tichý život.

Spoločenský pes

 

Čínsky chocholatý pes je veľmi spoločenské plemeno. Rád trávi čas s ľuďmi a inými zvieratami. Toto plemeno je veľmi vnímavé a vie si udržať dobrý vzťah s každým členom rodiny. Čínsky chocholatý pes je tiež veľmi verný a oddaný svojmu majiteľovi.

Hravý a veselý

 

Čínsky chocholatý pes je veľmi hravý a veselý. Rád sa hraje s loptičkou alebo inými hračkami. Toto plemeno potrebuje dostatok pohybu a zábavy, aby sa necítilo osamelé. Preto je dôležité, aby malo dostatok miesta na behanie a hranie. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

Citlivý a nedôverčivý

 

Čínsky chocholatý pes je veľmi citlivé plemeno. Je dôležité, aby bol trénovaný s láskou a pochopením. Toto plemeno môže byť niekedy nedôverčivé voči cudzincom, ale nikdy nie agresívne. Preto je dôležité, aby sa učilo sociálnej interakcii od malého šteniatka.

Všeobecne platí, že čínsky chocholatý pes je nenáročný na chovanie a starostlivosť. Je to ideálny spoločník pre ľudí, ktorí majú radi malé a milé plemená.

 

Výchova a sociálne interakcie

 

Výchova a sociálne interakcie

 

Sociálne interakcie

 

Čínsky chocholatý pes sa vyznačuje svojou priateľskou a oddanou povahou. To znamená, že je to skvelý spoločník pre rodinu, vrátane detí. Avšak, ako aj u iných plemien, je dôležité správne socializovať psa už od mladosti. To znamená, že by mal byť vystavený rôznym situáciám a interakciám s inými psami aj ľuďmi. To pomôže zabezpečiť, že bude mať správne sociálne návyky a bude sa vedieť správať v rôznych situáciách.

Pri výchove psa je tiež dôležité naučiť ho základné poslušnosti. To znamená, že by mal byť schopný reagovať na jednoduché príkazy ako „sedni“ alebo „príď“. To tiež pomôže zabezpečiť, že bude bezpečný a bude sa vedieť správať v rôznych situáciách.

 

Výchova a tréning

 

Pri výchove a tréningu čínskeho chocholatého psa je dôležité používať pozitívne metódy tréningu. To znamená, že sa má psa motivovať pomocou odmien a pochvál. Tresty a fyzické násilie by sa nemali používať, pretože môžu spôsobiť psychické a fyzické poškodenie psa.

 

Je tiež dôležité trénovať psa pravidelne a postupne zvyšovať náročnosť cvičení. To pomôže zabezpečiť, že bude mať pes dostatočnú fyzickú a duševnú stimuláciu. Navyše, tréning psa môže pomôcť vytvoriť silnejšiu väzbu medzi majiteľom a psom. Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

Výchova a tréning čínskeho chocholatého psa by mala byť zameraná na jeho individuálne potreby a osobnosť. Každý pes je jedinečný a má svoje vlastné potreby a preferencie. Preto je dôležité prispôsobiť výcvik psa na základe jeho individuálnych potrieb.

Aktivity a pohyb

 

Čínsky chocholatý pes je aktivní a hbitý pes, ktorý si užíva pohybu a zábavy. Avšak, vzhľadom k jeho veľkosti a nízkej hmotnosti, postačí mu menšie množstvo pohybovej aktivity než zástupcom niektorých iných plemien. Preto je dôležité, aby bol každodenný pohyb prispôsobený jeho potrebám.

Agility

 

Agility je šport, ktorý sa venuje cvičeniu psov na prekonávanie prekážok. Čínsky chocholatý pes s nadšením ocení zábavu a vzrušenie z pohybu pri agility. Je to skvelá aktivita, ktorá mu pomôže udržať sa v kondícii a posilniť jeho svaly. Avšak, pretože nie je veľký a ťažký, nemusí byť v tomto športe veľmi úspešný.

Coursing

 

Coursing je šport, ktorý sa venuje pretekaniu psov na trati. Čínsky chocholatý pes nie je vhodný pre tento šport, pretože nie je dostatočne rýchly a silný.

Dogdancing

 

Dogdancing je šport, ktorý sa venuje tancovaniu s psom. Čínsky chocholatý pes je ideálny pre tento šport, pretože je to veľmi inteligentné plemeno a rýchlo sa učí nové triky. Je to skvelá aktivita, ktorá posilní jeho svaly a zlepší jeho koordináciu.

Všeobecne platí, že čínsky chocholatý pes nevyžaduje veľa pohybu, ale prispôsobí sa tempu svojho majiteľa. Preto je dôležité, aby bol každodenný pohyb prispôsobený jeho potrebám a možnostiam.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Krmenie

 

Správna výživa je dôležitá pre zdravie čínskeho chocholatého psa. Vhodné krmivo by malo obsahovať všetky potrebné živiny a vitamíny, ako aj dostatok bielkovín a tukov. Je dôležité kontrolovať množstvo krmiva, ktoré pes dostáva, aby sa predišlo obezite. Výživové potreby sa môžu meniť v závislosti od veku a aktivity psa.

Starostlivosť o srsť

 

Čínsky chocholatý pes má nahú srsť, ktorá vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Je dôležité pravidelne čistiť a hydratovať pokožku psa, aby sa predišlo infekciám. Pri starostlivosti o srsť sa odporúča používať špeciálne šampóny a kondicionéry, ktoré sú určené pre psov s nahou srsťou.

Teplota a akné

 

Čínsky chocholatý pes je citlivý na teplotné zmeny a môže ľahko dostať úpal. Je dôležité udržiavať psa v chlade a poskytovať mu dostatok vody. Čínsky chocholatý pes môže tiež trpieť akné, ktoré sa prejavuje na brade a okolo pyskov. Je dôležité pravidelne čistiť tieto oblasti a používať špeciálne lieky na liečbu akné.

Všeobecne platí, že čínsky chocholatý pes môže mať problémy s chrupom a zubami. Je dôležité pravidelne kontrolovať stav zubov a chrupu a pravidelne ich čistiť. V prípade akýchkoľvek problémov s zdravím psa je potrebné kontaktovať veterinára.

 

Iné bezsrsté plemená

 

Existuje niekoľko ďalších plemien bezsrstých psov, ktoré sú zaujímavé a populárne po celom svete. Niektoré z nich sú:

Africký Bezsrstý Pes

 

Africký bezsrstý pes, tiež známy ako Basenji, pochádza z Afriky. Toto plemeno bolo tradične používané na lov a je známe svojou energiou a inteligenciou. Majú krátku a hladkú srst, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti. Sú to veľmi nezávislé psy a môžu byť trochu tvrdohlavé, ale sú to skvelí spoločníci pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

Americký Bezsrstý Teriér

 

Americký bezsrstý teriér, tiež známy ako AHT, je malý pes s veľkým osobnostným charizmom. Toto plemeno je energické a hravé, ale zároveň aj oddané a láskavé. Majú hladkú a lesklú kožu, ktorá je prirodzene bezsrstá. Sú to skvelí spoločníci pre rodiny s deťmi a pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

Mexický Naháč

 

Mexický naháč, tiež známy ako Xoloitzcuintli, je plemeno, ktoré pochádza z Mexika. Toto plemeno má dve verzie – krátkosrstú a dlhosrstú. Sú to veľmi inteligentní a oddaní psi, ktorí majú tendenciu byť rezervovaní voči cudzincom. Majú hladkú a lesklú kožu, ktorá je prirodzene bezsrstá. Sú to skvelí spoločníci pre majiteľov, ktorí majú radi tichší a pokojnejší životný štýl.

Je dôležité si uvedomiť, že každé plemeno má svoje vlastné charakteristiky a potreby. Preto je dôležité, aby si majitelia pozorne preštudovali informácie o plemene, ktoré sa rozhodli mať. FCI (Medzinárodná kynologická federácia) uznáva mnoho plemien bezsrstých psov, vrátane čínskeho naháča, afrického bezsrstého psa, amerického bezsrstého teriéra a mexického naháča.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button