Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Aidi plemeno psa: Charakteristika

Aidi, tiež známy ako atlasský salašnícky pes, je vzácne plemeno psa, ktoré pochádza z Maroka. Je členom skupiny salašníckych psov uznanej FCI s číslom 247. Plemeno má svalnatú stavbu tela a hustú srsť, ktorá ho chráni pred nepriaznivým počasím a predátormi. Plemeno Aidi je vynikajúci strážny pes a ochranca, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre rodiny a farmárov v Maroku.

 

Aidi

 

Aidi

 

Aidi je robustné a obratné plemeno so silnou a širokou hlavou, ktorá je úmerná jeho telu. Má živý a pozorný výraz, stredne veľké oči, ktoré sú mierne šikmé. Srsť plemena je hustá a môže dorásť až do dĺžky 6 cm, čo poskytuje ochranu pred drsným horským počasím a uhryznutím od menších predátorov. Psy Aidi majú okolo krku hrivu, ktorá im dodáva majestátny vzhľad.

Napriek tomu, že ide o vzácne plemeno v Európe, je Aidi obľúbeným psom v Maroku, kde sa často používa na lov a stráženie dobytka. Vernosť a ochranárska povaha plemena z neho robia vynikajúceho spoločníka pre rodiny a jeho obratnosť a sila z neho robia cennú devízu pre farmárov. V posledných rokoch si Aidi vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu a vynikajúcemu temperamentu získal obľubu aj v iných častiach sveta.

 

História Plemena Aidi

 

História Plemena Aidi

 

Aidi, známy aj ako Atlaský horský pes, je plemeno psa pochádzajúce z Maroka. Jeho predkovia pravdepodobne pochádzajú zo Sahary, no dnes žije mnoho týchto psov v pohorí Atlas. Aidi sa využíva na ochranu stád a majetku jeho majiteľa.

Toto plemeno je pomerne staré a jeho história siaha až do starovekého Egypta, kde bolo používané ako strážca a spoločník faraónov. Neskôr sa rozšírilo aj do iných krajín, ako sú Líbya, Tunisko a Maroko.

Aidi bol v minulosti využívaný kočujúcimi beduínskymi kmeňmi ako strážca majetku, ale aj stád ovcí pred šelmami. Jeho silná a robustná postava a huňatá srsť mu umožňujú prispôsobiť sa horským poveternostným podmienkam a chrániť sa pred uhryznutím menších šeliem.

Dnes sa Aidi stáva čoraz populárnejším aj v Európe, aj keď patrí k málopočetným plemenám. V roku 1963 bol uznaný FCI vo svojej skupine 2, teda v skupine horských psov. Aidi je verný a oddaný spoločník, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Charakteristika Aidi

 

Charakteristika Aidi

 

Aidi, známy aj ako Atlaský horský pes, je robustné plemeno psa s nápadnou silou a hbitosťou. Jeho hlava je silná a široká, úmerná k celému telu. Oči sú stredne veľké a trochu šikmé. Jeho srsť je dlhá až do 6 cm a chráni ho pred horskými poveternostnými podmienkami a tiež pred uhryznutím menších šeliem.

Aidi je inteligentný, energický a odvážny pes, ktorý sa používa ako vynikajúci strážny pes a tiež na lov. Jeho povaha je vyvážená a priateľská, no v prípade nebezpečenstva dokáže byť veľmi ochranný a agresívny. Jeho výcvik by mal byť dôsledný a kladie sa dôraz na socializáciu už od mladosti.

Aidi je plemeno, ktoré má radi svoju rodinu a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Jeho výborný sluch a čuch ho robia skvelým spoločníkom pri rôznych outdoorových aktivitách. Jeho výška sa pohybuje od 53 do 61 cm a váha od 23 do 25 kg.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné charakteristiky plemena Aidi:

Charakteristika Popis
Veľkosť Veľký pes
Krajina pôvodu Maroko
Osrstenie Dlhé, až do 6 cm dorastajúce
Farebné varianty Čierna, biela, červená
Povahové vlastnosti Inteligentný, energický, odvážny
Výška 53 – 61 cm
Váha 23 – 25 kg

Celkovo je Aidi skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivého a oddaného psa.

 

Fyzické Vlastnosti

Aidi je silný a robustný pes s huňatou srstí, ktorá ho chráni pred horskými poveternostnými podmienkami a tiež pred uhryznutím menších šeliem. Samci majú na krku hrivu. Farba srsti je rôzna, od plavej po bielo-čiernu, nezriedka je trojfarebná s kresbou.

Toto plemeno má veľkú hlavu s mohutnými čeľusťami a krátkym krkom. Jeho oči sú tmavé a okrúhle. Uši sú stredne veľké a stoja vzpriamene. Aidi má svalnaté telo s hlbokým hrudníkom a silnými nohami. Jeho chvost je dlhý a silný a môže byť zakrivený.

Aidi je stredne veľký pes, ktorý môže dosiahnuť výšku až 60 cm a vážiť až 30 kg. Jeho priemerná dĺžka života je 10 až 12 rokov.

Toto plemeno je vhodné pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi sa venujú rôznym vonkajším aktivitám. Aidi je skvelý spoločník pre turistiku, beh, cyklistiku a iné aktivity. Tento pes je tiež veľmi oddaný a ochotný pracovať, čo ho robí skvelým pastierom a strážcom. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Zdravotné problémy

Aidi sú všeobecne zdravé plemeno, ale ako u každého psa, aj u nich sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z najbežnejších zdravotných problémov, ktoré postihujú Aidi.

 

Dysplázia kyčelných kĺbov

Dysplázia kyčelných kĺbov je bežným problémom u psov a Aidi nie sú výnimkou. Ide o stav, keď sa kĺbové spojenie medzi bedrovou kosťou a panvou nevyvíja správne, čo vedie k rôznym problémom s pohybovým aparátom. Príznaky zahŕňajú bolesť, ktorá sa zvyčajne zhoršuje po cvičení alebo po dlhšom odpočinku, zhoršenú pohyblivosť a kĺzanie sa na zadných nohách. Liečba zahŕňa zmeny v strave, cvičenie a prípadne aj operáciu. Ako často očkovať psa proti besnote

 

Alergie

Aidi sú náchylní na rôzne druhy alergií, ktoré sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi, ako sú svrbenie, vyrážky a zápaly kože. Alergie môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú potraviny, peľ, prach, plesne a iné. Liečba zahŕňa obmedzenie kontaktu s triggery alergií a podávanie antihistaminík a kortikosteroidov.

 

Glaukóm

Glaukóm je ochorenie oka, ktoré môže spôsobiť stratu zraku. Ide o stav, keď sa tlak v oku zvyšuje a poškodzuje očné tkanivá. Príznaky zahŕňajú zvýšené slzenie, zmeny farby oka, zmeny v správaní a zhoršené videnie. Liečba zahŕňa podávanie liekov a v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

 

Zápcha

Zápcha je bežným problémom u psov, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako sú strava, dehydratácia a nedostatok pohybu. Príznaky zahŕňajú neschopnosť vyprázdniť črevá, bolesť a nevoľnosť. Liečba zahŕňa zmeny v strave, pridávanie vlákniny a podávanie liekov na zmiernenie príznakov.

 

Starostlivosť o Aidi

 

Starostlivosť o Aidi

 

Výživa

Aidi potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Jeho strava by mala obsahovať vyvážený pomer bielkovín, tukov, sacharidov a vlákniny. Odporúča sa kŕmiť ho kvalitným suchým krmivom pre plemená strednej a veľkej veľkosti. V prípade, že sa majiteľ rozhodne kŕmiť ho syrovou stravou, mali by sa do nej pridať aj zeleninové a ovocné prísady. Aidi by mal mať k dispozícii dostatok čistej pitnej vody.

 

Cvičenie

Aidi je aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu. Mali by mu byť zabezpečené prechádzky a cvičenie minimálne 2 krát denne. Aidi má silne vyvinutý obranársky pud, preto je dôležité ho socializovať a trénovať poslušnosť od útleho veku. Jeho majiteľ by mal byť pri cvičení trpezlivý a konzistentný, aby pes pochopil, čo sa od neho očakáva. Pes na potkany – top 10 plemien psov na potkany

 

Hygiena

Aidi má hustú srsť, ktorá ho chráni pred poveternostnými podmienkami aj pred kousnutím menších šeliem. Srsť by mala byť pravidelne upravovaná a česaná, aby sa predišlo tvorbe uzlín a zlepšila sa krvná obeh. Aidi nevyžaduje časté kúpanie, stačí ho umývať iba v prípade, že je veľmi špinavý. Jeho uši by mali byť pravidelne čistené a skontrolované na príznaky infekcie. Pes Aidi by mal mať aj pravidelnú veterinárnu starostlivosť, vrátane očkovania a odčervenia.

 

Aidi ako Domáci Maznáčik

Aidi je vynikajúci strážny pes, ale zároveň je aj skvelým domácim maznáčikom. Jeho nebojácnosť a ostražitosť sú výbornými vlastnosťami pre stráženie domu a rodiny. Okrem toho je však aj veľmi oddaný svojmu majiteľovi a jeho rodine.

Aidi je plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a aktivít. Jeho majiteľ by sa mal snažiť zabezpečiť mu dostatok fyzickej aktivity, ako aj duševnej stimulácie. Aidi sa veľmi radi hrajú a majú radi rôzne aktivity, ako napríklad lovenie lopty alebo hry s frisbee.

Je dôležité, aby bol Aidi správne vychovaný a socializovaný. Výchova musí byť dôsledná, ale zároveň pozitívna. Aidi potrebuje jasné hranice a pravidlá, ale zároveň aj lásku a pozornosť. Jeho majiteľ by mal byť pripravený venovať mu dostatok času a trpezlivosti pri výchove a výcviku.

Aidi je plemeno, ktoré sa dobre hodí pre skúsených chovateľov psov. Jeho robustný vzhľad a silné špičaté zuby vyžadujú od majiteľa určitú mieru zodpovednosti a odbornosti. V správnych rukách je však Aidi skvelým spoločníkom a verným priateľom.

 

Výška plemena Hmotnosť plemena
52 – 62 cm 23 – 25 kg

Niektoré z výhod, ktoré Aidi ponúka ako domáci maznáčik, sú:

  • Vynikajúci strážny pes
  • Veľmi oddaný majiteľovi a jeho rodine
  • Potrebuje dostatok pohybu a aktivít
  • Veľmi hravý a veselý pes
  • Potrebuje dôslednú, ale pozitívnu výchovu
  • Skvelý spoločník pre skúsených chovateľov psov

Aidi je skvelým výberom pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a oddaného psa, ktorý zároveň dokáže dobre strážiť dom a rodinu. Jeho potreba pohybu a aktivít však vyžaduje od majiteľa určitú mieru zodpovednosti a angažovanosti.

 

Aidi v Tréningu

 

Aidi v Tréningu

 

Aidi je plemeno psa, ktoré sa výborne hodí na tréning. Vzhľadom na svoju odolnosť a silu, Aidi môže byť použitý na rôzne účely, ako napríklad na obranu alebo na lovecké účely.

Pri tréningu Aidiho je dôležité mať na pamäti jeho nezávislosť a ostražitosť. Aidi je prirodzene nezávislý pes, ktorý má svoju vlastnú myseľ a bude konať podľa svojho uváženia. Preto je dôležité, aby tréning bol vykonávaný s jasnými a konzistentnými pravidlami, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu.

Aidi môže byť trénovaný na rôzne zručnosti, vrátane poslušnosti, obrany, a dokonca aj agility. Pri tréningu poslušnosti je dôležité začať s jednoduchými príkazmi a postupne ich zložiť do zložitejších úloh. Pri tréningu obrany je dôležité mať na pamäti, že Aidi má prirodzenú ochranársku povahu, a preto je dôležité trénovať ho tak, aby bol schopný rozpoznať nebezpečenstvo a chrániť svojho majiteľa.

 

Agility tréning je skvelý spôsob, ako udržať Aidiho v dobrej fyzickej kondícii a zlepšiť jeho koordináciu. Pri tomto type tréningu sa používajú rôzne prekážky, ako sú tunely, skoky a slalomové kôly.

Vzhľadom na svoju odolnosť a silu, Aidi môže byť použitý aj na lovecké účely. Aidi je prirodzene schopný sledovať a chytiť zvieratá, ako sú diviaky a srnky. Preto môže byť trénovaný na lovecké účely, ako je sledovanie a chytanie zvierat.

Všetky tieto tréningové aktivity by mali byť vykonávané s jasnými a konzistentnými pravidlami a s veľkým množstvom trpezlivosti a lásky. Aidi je veľmi oddaný pes, ktorý bude pracovať tvrdo, aby uspokojil svojho majiteľa.

 

Záver

Aidi je bezpochyby silné, odvážne a vytrvalé plemeno psa. Jeho robustný vzhľad, silná stavba tela a ostré špičiaky zubov vzbudzujú rešpekt a úctu. Aidi je tiež veľmi lojálny a oddaný svojmu majiteľovi a rodine. Je to pes, ktorý je schopný pracovať aj v extrémnych podmienkach, kde musí chrániť stáda pred šelmami a ochraňovať svojich majiteľov pred nebezpečenstvom.

Aidi má hustú srsť, ktorá ho chráni pred poveternostnými podmienkami a uhryznutím menších šeliem. Jeho srsť sa musí pravidelne upravovať a čistiť, aby bola zdravá a lesklá. Aidi je tiež aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Jeho majitelia by mali byť pripravení venovať mu dostatok času a energie, aby sa cítil šťastný a zdravý.

 

Aidi sa hodí pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s výcvikom a vedením psov. Jeho silná osobnosť a nezávislosť môžu byť pre niektorých majiteľov výzvou. Aidi je tiež plemeno, ktoré sa dobre hodí pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi ochranný a lojálny voči svojim majiteľom.

Celkovo, Aidi je skvelé plemeno psa pre majiteľov, ktorí majú radi silné a odvážne plemená. Jeho osobnosť a schopnosti ho robia ideálnym spoločníkom pre majiteľov, ktorí hľadajú psa, ktorý sa hodí pre prácu aj pre rodinný život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button