Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Maremansko-abruzský pastiersky pes: Charakteristika

Maremansko-abruzský pastiersky pes: tiež známy ako Maremma Sheepdog, je veľké, mohutné plemeno psa, ktoré pochádza z Talianska. Toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené na ochranu stád oviec pred predátormi ako sú vlci a medvede a na tento účel sa používa dodnes. Maremmano-Abruzzese je pracovný pes, ktorý je vysoko cenený pre svoju inteligenciu, lojalitu a statočnosť.

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes je svalnaté a robustné plemeno, ktoré zvyčajne váži medzi 35 a 45 kg. Samce môžu dosiahnuť výšku 65 až 73 cm, zatiaľ čo samice sú o niečo menšie, 60 až 68 cm. Srsť plemena je hustá a biela, čo mu pomáha splynúť s ovcami, ktoré chráni. Maremansko-abruzský pastiersky pes je známy svojim pokojným a trpezlivým temperamentom, ale keď cíti hrozbu, môže byť ochranný a teritoriálny.

Maremansko-abruzský pastiersky pes sú inteligentní a nezávislí psi, ktorí vyžadujú veľa cvičenia a socializácie. Neodporúčajú sa pre neskúsených majiteľov psov, pretože môžu byť náročné na výcvik a vyžadujú pevnú a dôslednú ruku. Avšak so správnym výcvikom a socializáciou môžu byť Maremansko-abruzský pastiersky pes vynikajúcimi rodinnými miláčikmi a vernými spoločníkmi.

 

Pôvod a historický vývoj

 

Pôvod a historický vývoj

 

Maremmansko-abruzský pastiersky pes je plemeno psa, ktoré pochádza z Talianska, konkrétne z oblasti Maremma a pohoria Abruzzo. Jeho história siaha až do antických dôb, kedy bol využívaný ako pastiersky pes.

Títo psi boli veľmi cenení pre svoju schopnosť chrániť stáda pred vlkmi a inými predátormi. V priebehu času sa plemeno vyvíjalo a bolo krížené s inými pastierskymi psami, ako je karabaš a akbaš z Turecka, slovenský čuvač, kuvazs, komodor, pyrenejský horský pes z Francúzska a ďalšími plemenami. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

Roku 1958 bola založená chovateľská stanica v Maremme, ktorá sa špecializovala na chov a šľachtenie tohto plemena. V roku 1974 bol Maremmansko-abruzský pastiersky pes oficiálne uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) ako samostatné plemeno.

Dnes sú tieto psy stále využívané ako pastierske psy, ale aj ako strážne psy a spoločníci. Sú to veľmi inteligentní a oddaní psy, ktorí sú schopní sa naučiť mnoho rôznych úloh. Ich silný inštinkt na obranu a ochranu stáda však môže byť niekedy problematický, pokiaľ nie sú dobre vycvičení a socializovaní.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Výška a hmotnosť

Maremmansko-abruzzský pastiersky pes je veľké plemeno psov s robustnou stavbou tela. Psi tohto plemena dosahujú výšku od 65 do 73 cm v kohútiku, zatiaľ čo sučky sú menšie a dosahujú výšku od 60 do 68 cm. Psi majú hmotnosť od 35 do 45 kg, zatiaľ čo sučky sú o niečo ľahšie a vážia od 30 do 40 kg. Vlasové hnojivo šampón

 

Farba a srsť

Maremmansko-abruzzský pastiersky pes má jednotnú bielu farbu srsti. Slonovinové, svetlo oranžové a citrónové odtiene sa tolerujú, ale iba v malom množstve na ušiach a na končekoch chvostov. Srsť je hustá a dlhá, s hrubou podsadou. Pes má charakteristický ležérny vzhľad, ktorý mu pomáha pri práci v horúcich podmienkach.

 

Hlava a ostatné časti tela

Maremmansko-abruzzský pastiersky pes má silnú a robustnú hlavu, ktorá je v pomere k tela pomerne veľká. Krk je silný a mohutný. Hrudník je hlboký a široký, s dobre vyvinutým hrudníkom. Oči sú hnedé alebo tmavohnedé, oválneho tvaru. Uši sú stredne veľké, trochu klopené a zdvihnuté keď pes niečo zaujíma. Chvost je dlhý a hrubý, ktorý sa zdvihne, keď pes niečo zaujíma. Maremmansko-abruzzský pastiersky pes je vynikajúci strážca a obranca, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym podmienkam. Pes ako medveď – 7 plemien vyzerajúcich ako medveď

 

Chov a výcvik Maremansko-abruzský pastiersky pes

 

Chov a výcvik Maremansko-abruzský pastiersky pes

 

Chov Maremansko-abruzského pastierskeho psa vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť. Toto plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s výchovou a výcvikom psov. Maremanský pastevecký pes je veľmi ostražitý a nezávislý pes, ktorý sa venuje svojmu pánovi, ale nie je ochotný sa mu úplne podriadiť.

Výcvik Maremanského pasteveckého psa môže byť náročný a vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť. Je dôležité začať s výcvikom v mladom veku a postupne ho zvyšovať. Je dôležité používať pozitívne metódy výcviku a odmeňovať psa za jeho úspechy. Maremanský pastevecký pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, ale je dôležité, aby bol výcvik zaujímavý a zábavný.

 

Maremanský pastevecký pes je veľmi ostražitý a chráni svoje teritórium. Je dôležité, aby bol pes vedený na vodítku a mal oplotený areál, kde sa môže voľne pohybovať. Toto plemeno sa dobre adaptuje na život vonku a výborne znáša rôzne klimatické podmienky. Je dôležité, aby mal pes dostatok pohybu a dostatok priestoru na svoje potreby.

Celkovo je Maremanský pastevecký pes vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s výchovou a výcvikom psov a ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a priestoru na jeho potreby. Toto plemeno vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť, ale v správnych rukách môže byť skvelým spoločníkom a ochrancom.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Maremmansko-abruzzský pastiersky pes je plemeno, ktoré má všeobecne dobré zdravie a dlhú priemernú životnosť. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy. Majiteľ by mal byť pripravený na pravidelné návštevy u veterinára a na prevenciu chorôb.

Jedným z najbežnejších zdravotných problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť u tohto plemena, je dysplázia bedrového kĺbu a lokte. Majitelia by mali dbať na to, aby boli ich psy správne stravované a mali dostatok pohybu. Je tiež dôležité, aby boli šteniatka správne socializované a mali dostatok cvičenia, aby sa vyvinuli v zdravé a šťastné psy.

 

Okrem toho, Maremmansko-abruzzský pastiersky pes môže byť náchylný k určitým očným chorobám, ako je napríklad progresívna atrofia sietnice. Majitelia by mali pravidelne kontrolovať oči svojich psov a v prípade akýchkoľvek problémov by mali okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Zdravie a starostlivosť o šteniatka sú tiež veľmi dôležité. Majitelia by mali zabezpečiť, aby boli ich šteniatka pravidelne očkované a odčervené. Je tiež dôležité, aby mali dostatok kvalitnej stravy a dostatok pohybu. Majitelia by mali tiež dbať na to, aby boli ich šteniatka správne socializované a mali dostatok pozitívnej interakcie s ľuďmi a inými zvieratami.

Celkovo je dôležité, aby majitelia Maremmansko-abruzzských pastierskych psov dbali na ich zdravie a starostlivosť a pravidelne ich kontrolovali u veterinára. Správna starostlivosť a prevencia môžu pomôcť zabezpečiť, že tieto psy budú žiť dlhé a zdravé životy.

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes a iné plemená

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes a iné plemená

 

Maremmansko-Abruzzský Pastiersky Pes patrí medzi odolné a húževnaté plemená. Jeho dva hlavné regionálne varianty sú Maremma a Abruzzo, ktoré mu dali názov. Toto plemeno má svoje miesto medzi pastierskymi psmi, ktoré sú vynikajúcimi ochrancami stád a majetku.

Porovnanie s inými pastierskymi psami

Maremmansko-Abruzzský Pastevecký Pes má niekoľko spoločných vlastností s inými pastierskými psami. Medzi tieto plemená patria napríklad:

  • Ovčiari
  • Honáčske psy
  • Karabaš
  • Akbaš
  • Pamier
  • Pyreneje

Ovčiaky sú pastierske psy, ktoré boli pôvodne chované na ochranu oviec a dobytka. Sú veľmi inteligentní a majú vysokú úroveň energie. Honáčske psy sú chované na poľovačku a majú vynikajúci zrak a čich. Karabaš a Akbaš sú pastierske psy, ktoré sú obľúbené v Turecku a na Blízkom východe. Pamír a Pyreneje sú pastierske psy, ktoré sú chované v horách a majú vynikajúcu schopnosť prispôsobiť sa ťažkým podmienkám.

Maremmansko-Abruzzský Pastiersky Pes sa vyznačuje svojou veľkou a silnou postavou, ktorá mu umožňuje byť vynikajúcim ochráncom stád. Jeho nezávislosť a ostražitosť sú jedinečné a robia z neho skvelého strážcu. Toto plemeno je tiež veľmi lojálne a oddané svojmu majiteľovi.

V porovnaní s inými pastierskymi psami má Maremmansko-Abruzzský Pastiersky Pes svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ho robia vynikajúcim pastierskym psom. Jeho odolnosť a húževnatosť sú neoceniteľné pre majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivýho ochráncu svojho majetku.

 

Zaujímavosti a ďalšie informácie Maremansko-abruzský pastiersky pes

 

Zaujímavosti a ďalšie informácie Maremansko-abruzský pastiersky pes

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes je vzácne plemeno, ktoré sa nachádza len v Taliansku. Toto plemeno je blízky príbuzný karabaša, akbaša, slovenského čuvača, maďarského kuvasza a komondora. Maremansko-abruzský pastiersky pes je známy svojím robustným telom a majestátnym vzhľadom.

Toto plemeno má jednotnú bielu farbu, pričom sa tolerujú slonovinové, svetlo oranžové a citrónové odtiene, ale iba v obmedzenej miere. Psi tohto plemena môžu dosiahnuť výšku od 65 do 73 cm a vážiť od 35 do 45 kg. Sučky sú menšie a môžu dosiahnuť výšku od 60 do 68 cm a vážiť od 30 do 40 kg.

 

Maremansko-abruzský pastiersky pes nie je veľmi poslušný, ale je výborný strážny pes. Toto plemeno má silný instinkt a ochraňuje svoje teritórium, majiteľa a jeho rodinu. Maremansko-abruzský pastiersky pes je vhodný spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú dostatok času a energie na tréning a výcvik.

Cane da pastore maremmano-abruzzese, č. 201, je oficiálny názov tohto plemena v databáze plemien psov FCI. Na Wikimedia Commons nájdete množstvo fotografií tohto plemena. Maremansko-abruzský pastiersky pes je populárny nielen v Taliansku, ale aj v iných krajinách sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button