Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kaukazský ovčiak: Charakteristika plemena

Kaukazský ovčiak, známy aj ako kaukazský pastiersky pes, je plemeno psa s veľmi silnou a robustnou postavou. Pôvodne bol chovaný na ochranu stád pred vlkmi a inými dravcami v oblasti Kaukazu, ktorá sa rozprestiera na území Ruska, Gruzínska a Arménska.

 

Kaukazský ovčiak

 

Kaukazský ovčiak

 

Toto plemeno je veľmi nezávislé a inteligentné, no zároveň aj tvrdohlavé a dominantné. Jeho výchova si vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť, a preto nie je vhodné pre nezaujatých majiteľov psov. Kaukazský ovčiak je však veľmi oddaný a ochotný chrániť svojho majiteľa a jeho rodinu za každých okolností.

Svojou impozantnou postavou a silou sa kaukazský ovčiak stal obľúbeným plemenom aj v mnohých iných krajinách. V súčasnosti sa používa aj ako strážny pes a policajný pes. Avšak, kvôli jeho dominantnej povahy a silnému inštinktu na ochranu, je dôležité, aby bol vychovávaný skúseným majiteľom a mal dostatočné množstvo fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Kaukazský ovčiak je jedno z najstarších plemien psov, ktoré sa datuje do 1. tisícročia pred naším letopočtom. Toto plemeno pochádza z oblasti Kaukazu, ktorá sa nachádza na hranici Európy a Ázie. Kaukazský ovčiak je pôvodne pastiersky pes, ktorý bol chovaný na ochranu stád oviec pred vlkmi, medveďmi a inými dravcami.

Kaukazský ovčiak bol tradične chovaný v dedinách na Kaukaze a Urale, kde sa stal neoddeliteľnou súčasťou života pastierov. Tieto psy boli v minulosti veľmi cenene pre svoju schopnosť chrániť stáda pred predátormi a ochraňovať svojho majiteľa a jeho majetok.

 

Podľa starovekých čínskych kroník boli psy-wolfeds, ktoré sú podobné moderným kaukazským ovčiakom, držané pod cisárskym dvorom na ochranu regimetov pred narušiteľmi. Najstaršie zmienky o kaukazských ovčiakoch sú však 600 rokov staré.

Kaukazský ovčiak sa stal populárnym aj vo vojenskom prostredí, kde bol využívaný ako strážny pes. Vo vojenskom prostredí sa kaukazský ovčiak využíval na ochranu hraníc a vojenských základní. Dnes sa kaukazský ovčiak stáva stále populárnejším po celom svete ako spoločník a strážny pes.

 

Charakteristika a vlastnosti

 

Charakteristika a vlastnosti

 

Kaukazský ovčiak je silný, statný a mohutný pes, ktorý sa vyznačuje svojou samostatnosťou a nezávislosťou. Jeho vyrovnaná a oddaná povaha robí z neho ideálneho spoločníka pre majiteľov, ktorí vedia, ako sa o neho starať a ako ho vychovávať.

Tento pes je sebavedomý a dokáže chrániť svoje stádo za každých okolností. Jeho povahové vlastnosti zahŕňajú odvahu, lojalitu a schopnosť byť agresívny, ak situácia to vyžaduje.

Kaukazský ovčiak je verný a oddaný pes, ktorý sa dokáže stať neoceniteľným členom každej rodiny. Jeho schopnosť chrániť svojich majiteľov a ich majetok robí z neho spoľahlivého strážcu.

Tento pes je vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovaním a výcvikom psov. Vzhľadom na jeho veľkosť a silu je dôležité, aby bol správne vychovaný a aby sa mu dostávalo dostatku pohybu a stimulácie.

Celkovo, kaukazský ovčiak je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou silnou a nezávislou povahou, a ktoré dokáže byť oddaným a spoľahlivým spoločníkom pre majiteľov, ktorí sú pripravení mu venovať dostatok času a pozornosti.

 

Vzhľad Kaukazský ovčiak

 

Vzhľad Kaukazský ovčiak

 

Kaukazský ovčiak je mohutné plemeno psov s výrazným golierom okolo krku. Pri kaukazských psoch sa môžeme stretnúť s tromi dĺžkami srsti – krátkou, strednou a dlhou. Čím dlhšia je srsť, tým je tiež výraznejší golier okolo krku. Ich srsť môže byť biela, sivá, strakatá alebo bodkovaná.

Dospelý samec dosahuje výšku v kohútiku až 70 cm a môže vážiť 75 kg alebo aj viac. Samice sú o niečo menšie, v kohútiku dosahujú výšku 68 až 72 cm a hmotnosťou 46 až 60 kg. Ich hlava je mohutná a široká, s výrazným stopom. Oči sú tmavé a oválneho tvaru.

Kaukazský ovčiak má uši trojuholníkového tvaru a visia na stranách hlavy. Ich chvost je dlhý a hrubý, ktorý sa zdvíha nad chrbátom alebo visí dolu. Ich brucho je dobre klenuté a ich hrudník hlboký.

 

Podľa štandardu plemena, ktorý dohliada Rusko, sa kaukazský ovčiak delí na dva typy – stepný a horský. Zástupcovia horského typu sú hranatejšej postavy, mohutnejší a silnejší ako stepné kaukazské ovčiaky. Veľkosť a postava plemena sú formulované veľkoryso. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Zuby sú silné a majú nožovitý tvar. Ich chrbát je rovný a kríže silné. Predné končatiny sú rovné a silné, ramená sú dlhé a sklonené. Ich zadné končatiny sú silné a široké, s pružnými päty a dobre vyvinutými nadprstiami. Labky sú okrúhle a dobre zohýbané.

 

Výchova a tréning

 

Kaukazský ovčiak je plemeno, ktoré vyžaduje dôslednú a spravodlivú výchovu s vysokou mierou trpezlivosti a autority. Majitelia by mali mať na pamäti, že kaukazský ovčiak má vrodený strážny a obranný inštinkt. Preto je dôležité, aby boli majitelia schopní ovládať svojho psa a aby ho vedeli riadiť.

Výchova tohto psa je zložitá a vyžaduje si veľa času a trpezlivosti. Je dôležité, aby sa kaukazský ovčiak dostal do rúk majiteľa, ktorý má skúsenosti s výchovou psov. Majiteľ by mal byť dôsledný a spravodlivý a nemal by požadovať od svojho psa, aby prejavil zámerné úlohy na cvičisku.

Tréning kaukazského ovčiaka sa odporúča od mladého veku. Vhodné sú rôzne tréningové metódy, ktoré pomôžu psu získať poslušnosť a sociálnu zručnosť. Je dôležité, aby bol tréning prispôsobený individuálnym potrebám psa.

 

Socializácia je kľúčovou súčasťou výchovy kaukazského ovčiaka. Majitelia by mali zabezpečiť, aby bol pes vystavený rôznym situáciám a ľuďom od časného veku. Toto pomôže psu zvyknúť si na rôzne podnety a situácie a zlepšiť jeho sociálne zručnosti. Plemená psov z Ruska: 10 plemien psov

Výcvik kaukazského ovčiaka je náročný a vyžaduje si veľa trpezlivosti a času. Majitelia by mali byť pripravení na rôzne problémy, ktoré môžu pri výcviku vzniknúť. Populárne tréningové systémy nie sú vždy vhodné pre toto plemeno, a preto je dôležité, aby majitelia boli pripravení prispôsobiť tréning individuálnym potrebám svojho psa.

Celkovo je výchova a tréning kaukazského ovčiaka náročná, ale s dostatočnou trpezlivosťou a správnym prístupom môže byť úspešná. Je dôležité, aby majitelia mali rešpekt k svojmu psu a aby ho vedeli riadiť a kontrolovať. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

 

Zdravie a starostlivosť Kaukazský ovčiak

 

Zdravie a starostlivosť Kaukazský ovčiak

 

Kaukazský ovčiak je plemeno, ktoré sa všeobecne považuje za zdravé. Napriek tomu, ani tomuto plemenu sa nevyhýbajú niektoré ochorenia, ktoré sú pre veľké plemená typické. Medzi najčastejšie problémy patrí dysplázia bedrových kĺbov. Kaukazský ovčiak môže tiež trpieť na šedý zákal.

Pri chove tohto plemena bola rozhodujúca sila a dobré zdravie, a preto je Kaukaz zriedkavým pacientom veterinárnych kliník. Ak kaukazský ovčiak príde k veterinárovi, je to najčastejšie s dyspláziou kĺbov.

Starostlivosť o kaukazského ovčiaka závisí v neposlednom rade od dĺžky jeho srsti. Psy s dlhšou srsťou prirodzene potrebujú intenzívnejšiu starostlivosť ako ich krátkosrstí kolegovia. V porovnaní s výcvikom však starostlivosť v zásade zaberá relatívne málo času.

Základná starostlivosť o kaukazského ovčiaka zahŕňa pravidelné kúpanie a česanie. Psy s dlhšou srsťou by mali byť kúpané raz za mesiac, zatiaľ čo krátkosrstí kaukazskí ovčiaky môžu byť kúpaní menej často. Česanie pomáha odstraňovať odumreté chlpy a zabraňuje tvorbe klbka. Kaukazské ovčiaky by mali byť tiež pravidelne kontrolované na parazity, ako sú kliešte a blchy.

Okrem základnej starostlivosti o srst a hygienu, kaukazský ovčiak potrebuje aj primeraný výcvik a fyzickú aktivitu. Kaukazský ovčiak je plemeno, ktoré má v sebe veľa energie a potrebuje dostatok pohybu. Preto by mal mať dostatok príležitostí na beh a hranie sa. Kaukazský ovčiak by mal byť aj pravidelne vedený na prechádzky, aby sa udržal v dobrej kondícii. Top 10 najväčších plemien psov na svete

 

Plemenný štandard

Kaukazský ovčiak, známy tiež ako Kavkazskaja ovčarka, je veľký a silný pes, ktorý bol vyšľachtený na ochranu stád oviec v horských oblastiach Kaukazu. Tento pes je veľmi odvážny, samostatný a má silný ochranný inštinkt. Plemenný štandard je dokument, ktorý popisuje ideálne vlastnosti a vzhľad tohto plemena.

Štandard plemena Kaukazský ovčiak bol oficiálne platný od 13. októbra 2010. Je pod záštitou Ruska a patrí do skupiny 2 pinče a bradáče, typ – molosoidné plemená, švajčiarske salašnícke psy, sekcia 2.2 molosoidné plemená horského typu. Toto plemeno je určené ako strážny pes a nemá skúšku výkonu.

Podľa štandardu plemena môže mať Kaukazský ovčiak tri typy srsti: dlhosrstý typ, ktorý má huňatú srsť okolo krku a tvorí mu bohatú hrivu, krátkosrstý typ a stredne dlhý typ s hrivou. Farba srsti môže byť biela, čierna, šedá, medová alebo červená, s rôznymi odtieňmi.

 

Celkový vzhľad Kaukazského ovčiaka by mal byť veľký, silný a mohutný, s hranatou hlavou, krátkym krkom a silnými nohami. Oči by mali byť tmavé a oválne, výrazné a zasadené hlboko v lebe. Uši by mali byť vysoko nasadené, stredne veľké a trojuholníkového tvaru.

Kaukazský ovčiak by mal byť dobre osvalený a svalnatý, s hlbokým hrudníkom a rovným chrbtom. Jeho pohyb by mal byť plynulý a svižný, s dlhým krokom. Ideálne by mal byť veľký a silný pes, ktorý je schopný ochrániť svoju rodinu a majetok.

 

Chovateľ a životné prostredie

 

Kaukazský ovčiak je veľké a silné plemeno, ktoré potrebuje dostatok priestoru na pohyb a cvičenie. Preto je dôležité, aby chovateľ zabezpečil dostatočne veľký dvor alebo pozemok, kde sa pes môže voľne pohybovať.

Je vhodné, aby pes mal prístup k dostatku čistej vody a tiež kvalitnému krmivu, ktorému bude vyhovovať. Chovateľ by mal venovať pozornosť aj výcviku a socializácii psa, aby bol schopný fungovať ako dobrý spoločník a strážca.

 

Pri výbere chovateľa je dôležité zvoliť si spoľahlivého a seriózneho chovateľa, ktorý sa zaoberá chovom psov s láskou a starostlivosťou. Dobrý chovateľ sa bude zaujímať o zdravie a pohodu svojich psov a bude sa snažiť zabezpečiť im čo najlepšie podmienky.

Pri kúpe kaukazského ovčiaka by mal chovateľ poskytnúť novému majiteľovi aj potrebné informácie o výchove a starostlivosti o psa. Nový majiteľ by mal byť pripravený na to, že kaukazský ovčiak je veľké a silné plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pozornosti a starostlivosti.

Celkovo je dôležité, aby chovateľ a majiteľ poskytovali psu dostatočnú starostlivosť a zabezpečili mu kvalitné životné prostredie, v ktorom sa bude cítiť dobre a bude schopný plniť svoju funkciu ako strážca a spoločník.

 

Ochranárske inštinkty a správanie

 

Kaukazský ovčiak je známy svojím silným ochranárskym inštinktom a vynikajúcim strážnym správaním. Tento pes je schopný chrániť svojho majiteľa a jeho majetok pred zlodejmi alebo inými nebezpečnými situáciami. Jeho schopnosť chrániť sa prejavuje aj v prítomnosti divých zvierat, ako sú vlky alebo medvede.

Kaukazský ovčiak má tendenciu byť nedôverčivý voči cudzincom a neznámym ľuďom. Jeho prírodný strážny inštinkt z neho robí skvelého strážcu, ale zároveň vyžaduje, aby bol majiteľ schopný ho riadiť a kontrolovať. Tento pes potrebuje dôsledné vedenie a tréning, aby sa stal dobre vychovaným a poslušným spoločníkom.

Kaukazský ovčiak je tiež známy svojou schopnosťou brániť svoje územie. Tento pes má tendenciu brániť svoj domov a rodinu pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. Jeho ochranársky inštinkt ho robí skvelým strážnym psom, ale zároveň ho môže viesť k agresívnemu správaniu voči cudzincom. Preto je dôležité, aby bol majiteľ schopný ho riadiť a kontrolovať.

 

Kaukazský ovčiak je tiež veľmi inteligentný a rýchlo sa učí. Tento pes sa ľahko prispôsobuje rôznym situáciám a potrebám svojho majiteľa. Jeho schopnosť rýchlo sa učiť a prispôsobovať sa robí z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi alebo pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

Celkovo je kaukazský ovčiak skvelým strážnym psom s vynikajúcim ochranárskym inštinktom. Jeho nedôverčivosť voči cudzincom a jeho schopnosť brániť svoje územie ho robia ideálnym psom pre majiteľov, ktorí hľadajú spoľahlivého strážcu a oddaného spoločníka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button