Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Retríver zo zálivu Chesapeake: Všetko o plemene

Retríver zo zálivu Chesapeake, alebo inak Chesapeake Bay Retriever, je plemeno psa pochádzajúce z USA, konkrétne z Marylandu. Tento pes je známy svojou silou, vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v akejkoľvek situácii. Jeho svalnaté telo a plávacie blany mu umožňujú plávať aj v silných prúdoch a za každého počasia.

 

Retríver zo zálivu Chesapeake

 

Retríver zo zálivu Chesapeake

 

Retríver zo zálivu Chesapeake má hustú a krátku kryciu srsť, ktorá ho chráni pred vodou a zimou. Je to výborný lovecký pes, ktorý sa používa na lov vtákov a iných zvierat. Jeho trpezlivosť a oddanosť ho robia skvelým spoločníkom pre každého majiteľa.

Pokiaľ hľadáte psa, ktorý je silný, vytrvalý a pracovitý, retríver zo zálivu Chesapeake môže byť tou správnou voľbou pre vás. Jeho schopnosť pracovať v akejkoľvek situácii a jeho oddanosť k majiteľovi ho robia skvelým spoločníkom pre každú rodinu.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Retríver zo zálivu Chesapeake, ktorý je tiež známy ako Chesapeake Bay Retriever, bol vyšľachtený v Spojených štátoch amerických v 19. storočí. Jeho pôvod sa datuje do oblasti Chesapeake Bay v štáte Maryland, kde bol vyšľachtený na aportovanie strelenej zveri a vodných vtákov. Tento pes je považovaný za jednu z najstarších plemien retrievrov.

Retríver zo zálivu Chesapeake je výsledkom kríženia medzi novofundlandskými psami a psami z Anglicka. Novofundlandskí psi boli používaní na aportovanie rýb v chladnej vode a psíky z Anglicka boli špecializované na aportovanie vtákov. Tieto dva druhy boli krížené s cieľom vytvoriť psa, ktorý by bol schopný aportovať vodnú zver a vtáky v ťažkých podmienkach.

Retríver zo zálivu Chesapeake bol oficiálne uznaný ako samostatné plemeno v roku 1918 a odvtedy bol populárny nielen ako pracovný pes, ale aj ako spoločník. Jeho schopnosti aportovania a jeho oddanosť majiteľovi robia z neho vynikajúceho spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku.

 

Výzor a fyzické vlastnosti

 

Výzor a fyzické vlastnosti Retríver zo zálivu Chesapeake

 

Výška a hmotnosť

Retríver zo zálivu Chesapeake je stredne veľký pes s robustnou a svalnatou postavou. Dospelí jedinci dosahujú výšku v rozmedzí 53 až 66 cm a vážia od 25 do 36 kg. Samice sú zvyčajne menšie a ľahšie ako samci.

 

Srsť a farba

Retríver zo zálivu Chesapeake má hustú a mastnú srsť, ktorá je vodotesná a chráni ho pred studenou vodou. Krycia srsť je hrubá, drsná a vlnitá, zatiaľ čo podsada je jemná a hustá. Farba srsti môže byť rôzne odtiene hnedého, žltého alebo sedge, pričom sa môžu vyskytovať aj biele znaky.

 

Lebka a uši

Retríver zo zálivu Chesapeake má širokú a hlbokú lebku s mierne vypuklým čelom. Jeho uši sú stredne veľké, visiace a dobre osadené na hlave. Sú pokryté jemnou srsťou a majú zaoblený tvar.

 

Oči a hrudník

Oči retrívera zo zálivu Chesapeake sú stredne veľké a majú farbu od žltisho hnedého po jantarovú. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebierkami. Pes má silné a svalnaté nohy s plávacími blanami medzi prstami, čo mu umožňuje plávať efektívne a rýchlo.

Vzhľadom na svoje fyzické vlastnosti a schopnosti, retríver zo zálivu Chesapeake je ideálny spoločník pre aktívnych majiteľov, ktorí sa radi venujú vodným športom a poľovačke.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament Retríver zo zálivu Chesapeake

 

Retríver zo zálivu Chesapeake má veľmi špecifickú povahu a temperament, ktorého hlavnými rysmi sú inteligencia, lojalita, ochrannosť a nezávislosť. Tieto vlastnosti robia z tohto psa skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú verného a oddaného priateľa.

Chesapeake Bay Retríver, alebo „Chessie“, ako sa často nazýva, je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Avšak, je tiež dosť tvrdohlavý a býva považovaný za dominantného a nezávislého psa, ktorý si dokáže udržať svoju vlastnú vôľu.

 

Tento pes je veľmi lojálny a ochranný voči svojim majiteľom a rodine. Je to vynikajúci strážca, ktorý dokáže chrániť svoj dom a majetok. Avšak, pretože je taký ochranný, môže byť niekedy trochu nedôverčivý voči cudzincom a iným psom.

Retríver zo zálivu Chesapeake je veľmi energický a potrebuje veľa pohybu a fyzickej aktivity. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity ako napríklad beh, turistiku alebo plávanie. Avšak, ak nie je dostatočne fyzicky stimulovaný, môže byť dosť neznesiteľný a náročný.

Celkovo, Retríver zo zálivu Chesapeake je skvelým psom pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú verného a oddaného spoločníka. Jeho inteligencia, lojalita a ochrannosť robia z neho skvelého strážcu a spoločníka.

 

Výcvik a správanie

 

Výcvik a správanie

 

Retríver zo zálivu Chesapeake je inteligentný a pracovitý pes, ktorý sa ľahko učí. Jeho výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť a zvládnutie základných povelov. Tréning by mal byť postupný a pozitívny, aby sa pes necítil stresovaný alebo pod tlakom.

Retríver zo zálivu Chesapeake má veľmi silný lovecký inštinkt a je dôležité, aby bol vedený skúseným majiteľom alebo trénerom, ktorý vie, ako s ním pracovať. Jeho výcvik by mal zahŕňať tréning v poslušnosti, vytrvalosti a schopnosti pracovať v rôznych terénoch a podmienkach.

 

Je dôležité, aby bol pes dostatočne fyzicky aktívny, pretože je to energické plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu. Retríver zo zálivu Chesapeake potrebuje denne aspoň jedno dlhšie behanie alebo prechádzku. V prípade, že pes nemá dostatok pohybu, môže sa stať, že bude mať nadmernú energiu, čo môže viesť k nežiadúcemu správaniu.

Správanie Retrívera zo zálivu Chesapeake je zvyčajne priateľské a láskavé k rodine, ale môže byť opatrný voči cudzincom. Je to verný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Povaha tohto psa je však veľmi individuálna a závisí od toho, ako bol socializovaný od šteniatka.

 

Zdravie a potenciálne zdravotné problémy

Retríver zo zálivu Chesapeake je zdravé plemeno s dlhovekosťou života od 10 do 13 rokov. Aj keď sú tieto psy obvykle zdravé, majitelia by mali byť informovaní o potenciálnych zdravotných problémoch, ktoré môžu mať.

 

Displázia bedrovej kĺbu

Displázia bedrovej kĺbu (DBK) je genetický stav, ktorý postihuje mnoho plemien psov, vrátane retríverov zo zálivu Chesapeake. DBK je charakterizovaná nezrovnalosťou medzi bedrovou kosťou a panvou, čo vedie k bolesti a zhoršeniu pohyblivosti. Výskyt DBK môže byť minimalizovaný výberom zdravých rodičov a pravidelnými veterinárnymi kontrolami.

 

Progresívna retinálna atrofia

Progresívna retinálna atrofia (PRA) je degeneratívne ochorenie očí, ktoré môže postihnúť retríverov zo zálivu Chesapeake. PRA postupne poškodzuje svetlocitlivé bunky v oku, čo vedie k postupnému strate zraku až po úplnú slepotu. Testovanie DNA rodičov pred krytím môže minimalizovať riziko PRA u potomstva.

 

Výcvikovo-indukované kolaps

Výcvikovo-indukované kolaps (VICK) je stav, ktorý sa môže vyskytnúť u retríverov zo zálivu Chesapeake po intenzívnom fyzickom cvičení. VICK môže byť spôsobený genetickými faktormi a prejavuje sa závratmi, slabosťou a kolapsom. Psy s VICK by mali byť chránené pred nadmerným cvičením a tréningom.

Je dôležité, aby majitelia retríverov zo zálivu Chesapeake sledovali ich zdravotný stav a pravidelne ich prehliadali veterinári. Včasná diagnostika a liečba môžu minimalizovať riziko potenciálnych zdravotných problémov a zabezpečiť dlhé a zdravé životy pre týchto skvelých spoločníkov.

 

Starostlivosť a údržba

 

Cvičenie

Retríver zo zálivu Chesapeake potrebuje denne dostatok pohybu a cvičenia, aby bol zdravý a spokojný. Tento pes miluje vodu a plávanie, takže plávanie v jazere alebo rieke je pre neho ideálnou formou cvičenia. Okrem toho, môžete s ním chodiť na prechádzky, hrať sa s ním na dvore alebo mu dovoliť behať vo vyhradenom priestore.

 

Kúpanie a strihanie

Retríver zo zálivu Chesapeake má hustú a krátku kryciu srsť so vlnovitou podsadou, ktorá chráni jeho kožu pred vodou a chladom. Preto nie je nutné, aby bol často kúpaný. Ak sa však pes znečistí, môžete ho umyť špeciálnym šampónom pre psov. Po kúpaní by ste mali jeho srsť starostlivo vysušiť, aby sa zabránilo vzniku kožných problémov.

Strihanie srsťou nie je nutné, ale môže pomôcť udržať srsť zdravú a lesklú. Pri strihaní by ste mali odstraňovať iba odumreté vlasy a nechať zdravé vlasy na mieste. Ak chcete, aby bol váš pes vystavený na výstavách, môžete si nechať jeho srsť upraviť profesionálnym kynológom.

Výstrednosť tohto psa spočíva v jeho schopnosti pracovať v akejkoľvek teplote a počasí a v jeho úžasnom zmysle pre vôňu. Je to skvelý spoločník pre každého, kto má radi aktívny životný štýl a miluje vonkajšie aktivity.

 

Vzťahy s Ľuďmi a inými zvieratami

 

Retríver zo zálivu Chesapeake je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje priateľskou povahou a je veľmi oddané svojmu majiteľovi. Tieto psy sú skvelými spoločníkmi a radi trávia čas so svojimi rodinami. Sú veľmi dobrými rodinnými psami a dobre sa vychádzajú s deťmi.

Retríver zo zálivu Chesapeake sú obvykle trocha dominantnejší, takže výchova musí byť dôsledná. V prípade, že sú dobre vychovaní, dokážu byť veľmi dobrými spoločníkmi aj pre iné zvieratá. Vzhľadom na ich lovecké pôvody by sa však mali dôkladne trénovať a socializovať, aby sa minimalizovali problémy s inými zvieratami.

Títo psi sú veľmi priateľskí aj k iným psom, ak sú správne socializovaní. Sú veľmi hraví a radi sa hrajú s inými psami. Avšak, v prípade, že majú dominantnejšiu povahu, môžu byť problémy s ostatnými psami. Preto je dôležité, aby majitelia týchto psov boli dôslední v ich výchove a tréningu.

Retríver zo zálivu Chesapeake môže mať problémy s inými zvieratami, ako sú mačky alebo iné domáce zvieratá. Tieto psy majú lovecké pudy a môžu byť náchylné k prenasledovaniu a lovu iných zvierat. Avšak, ak sú správne socializovaní a trénovaní, dokážu žiť aj s inými zvieratami v domácnosti.

Celkovo vzaté, Retríver zo zálivu Chesapeake je skvelým spoločníkom pre ľudí aj zvieratá. Vzhľadom na ich priateľskú povahu a oddanosť majiteľom, sú skvelými rodinnými psami, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a inými psami. Avšak, ako u každého psa, je dôležité, aby boli dôsledne trénovaní a socializovaní, aby sa minimalizovali problémy s inými zvieratami.

 

Úloha a využitie

Retríver zo zálivu Chesapeake je pracovný pes, ktorý bol vyšľachtený na lov vodnej hydiny. Jeho hlavnou úlohou je hľadať, prinášať a držať ulovené vtáky. Tento pes je známy svojou schopnosťou pracovať v ťažkých podmienkach, vrátane studeného a drsného prostredia, kde sa často vyskytujú vodné rastliny a bahno.

Retríver zo zálivu Chesapeake je tiež vynikajúci lovec na sucho. Jeho zmysel pre čuch a vynikajúca pamäť mu umožňujú nájsť a priniesť ulovenú zver aj na suchu. Tento pes sa využíva aj ako vodný pes na rybárčenie. Jeho schopnosť hľadať a prinášať predmety z vody je veľmi cenná pre rybárov. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

Retríver zo zálivu Chesapeake je považovaný za skvelého spoločníka pre lovca, ktorý chce mať verného a oddaného psa pri sebe. Tento pes je vynikajúci lovec na vodnú hydinu a inú zver, čo ho robí ideálnym psom pre lov na otvorenom mori alebo v ťažkých podmienkach. Jeho inteligencia a oddanosť mu umožňujú byť skvelým spoločníkom a miláčikom celej rodiny.

Retríver zo zálivu Chesapeake je skvelý lovecký pes, ktorý je využívaný pre lov vodnej hydiny a iných vtákov. Jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach a jeho vynikajúci zmysel pre čuch a pamäť mu umožňujú byť skvelým spoločníkom pre lovca. Tento pes je tiež vynikajúci spoločník pre rodinu, ktorá hľadá verného a oddaného psa.

 

Registrácia a ocenenia

 

Retríver zo zálivu Chesapeake je uznávané plemeno, ktoré je registrované u rôznych kynologických organizácií. Medzi tieto organizácie patrí napríklad American Kennel Club (AKC) a Fédération Cynologique Internationale (FCI).

V roku 1918 bol Retríver zo zálivu Chesapeake oficiálne uznávaný ako plemeno AKC. Odvtedy sa tento pes stal populárnym nielen ako spoločník, ale aj ako poľovný pes. V súčasnosti je Retríver zo zálivu Chesapeake uznávaný ako jeden z najlepších retrievrov na svete.

Okrem toho, Retríver zo zálivu Chesapeake získal viacero ocenení a titulov v rôznych kynologických súťažiach. Tieto ocenenia zahŕňajú napríklad:

  • Šampión AKC
  • Šampión FCI
  • Šampión Národného kynologického klubu

Retríver zo zálivu Chesapeake je tiež populárnym psom v rôznych kynologických súťažiach, ako je napríklad agility, obedience a rally obedience. Tieto súťaže testujú rôzne zručnosti a schopnosti psa a Retríver zo zálivu Chesapeake sa ukázal ako vynikajúci v týchto disciplínach.

Vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti a schopnosti je Retríver zo zálivu Chesapeake obľúbeným psom medzi majiteľmi a kynológmi po celom svete.

 

Záver

 

Retríver zo zálivu Chesapeake, tiež známy ako Chesapeake Bay Retriever, je skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi poľovačku alebo vodné aktivity. Tento pes bol vyšľachtený na pobreží zálivu Chesapeake v Spojených štátoch a je jedným z najstarších plemien retrieverov.

Retríver zo zálivu Chesapeake má silnú stavbu tela a vynikajúce plávacie schopnosti. Jeho srst je veľmi hustá a chráni ho pred chladom a vodou. Tento pes je veľmi oddaný a inteligentný, a preto môže byť ľahko trénovaný na rôzne úlohy. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Retríver zo zálivu Chesapeake je tiež náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako je napríklad progresívna retinaová atrofia (PRA). Je dôležité, aby majitelia sledovali zdravotný stav svojho psa a pravidelne ho kontrolovali u veterinára.

Celkovo je Retríver zo zálivu Chesapeake skvelým psom pre každého, kto má radi aktívny životný štýl a chce mať verného spoločníka. Toto plemeno má veľa pozitívnych vlastností a môže byť skvelou voľbou pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button