Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nórsky buhund: Charakteristika plemena

Nórsky buhund je stredne veľké plemeno špicového typu, ktoré pochádza z Nórska. Sú známe svojim živým a úprimným výrazom, vztýčenými a špicatými ušami a pevne stočeným chvostom. Pes Nórsky buhund je všestranné plemeno, ktoré sa pôvodne využívalo ako strážny, pastiersky a poľovnícky pes.

 

Nórsky buhund

 

Nórsky buhund

 

Nórsky buhund je priateľské a energické plemeno, ktoré je výborným rodinným miláčikom. Sú známi svojou statočnosťou a vernosťou, čo z nich robí ideálneho strážneho psa. Sú tiež inteligentné a ľahko sa cvičia, vďaka čomu sú vhodné na rôzne psie športy a aktivity. Nórsky buhund je nenáročné na údržbu, ktoré si vyžaduje mierny pohyb a starostlivosť.

Ak hľadáte stredne veľké plemeno psa, ktoré je všestranné, inteligentné a ľahko vycvičiteľné, potom je Nórsky buhund výbornou voľbou. Sú to verné a priateľské plemeno, ktoré je vynikajúcim rodinným miláčikom. So svojím živým a úprimným výrazom, vztýčenými a špicatými ušami a pevne zatočeným chvostom je Nórsky buhund krásnym a jedinečným plemenom, ktoré vás určite chytí za srdce.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Nórsky buhund je jedno z najstarších škandinávskych plemien psov a jeho pôvod siaha až do čias Vikingov. Tieto psy boli využívané na rôzne účely, ako napríklad na lov, ochranu domácnosti a dobytka alebo aj ako spoločníci. Ich pôvod je však stále nejasný a existuje len málo informácií o tom, ako sa toto plemeno vyvinulo.

Existuje teória, že nórsky buhund je potomkom psov, ktoré sprevádzali Vikingov na ich cestách a boli používané na lov a ochranu. Tieto psy boli neskôr krížené s miestnymi plemenami a vytvorili sa tak typické vlastnosti tohto plemena.

 

V roku 1880 boli v oblasti Gokstad objavené vikingské pohreby, vedľa ktorých boli kostry a psie kožušiny. Pozostatky tohto zvieraťa boli zamenené za predchodcu moderného Buchunda. Tento pes sa nazýva aj nórska lajka a je to najstaršie zo škandinávskych plemien.

Nórsky buhund je v súčasnosti považovaný za vzácne plemeno, ktoré sa najviac chová v Nórsku, Spojenom kráľovstve a v Austrálii. Toto plemeno je známe svojou odvahou, inteligenciou a priateľským charakterom. Jeho vzhľad je typický pre plemeno severského špice: vzpriamené vztýčené uši, krátka hrubá srsť a zatočený chvost.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľkosť

Nórsky buhund je stredne veľký pes, ktorý dosahuje výšku 41-47 cm a váhu 12-18 kg. Jeho stavba tela je robustná a dobre vyvážená.

 

Uši

Toto plemeno má stredne veľké, trojuholníkové uši, ktoré sú vzpriamené a majú zaoblený vrchol. Uši sú pokryté hustou srstou a majú tmavú farbu.

 

Srsť

Nórsky buhund má dvojvrstvovú srsť, ktorá ho chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Vonkajšia vrstva srsti je hrubá, rovná a hustá, zatiaľ čo vnútorná vrstva je jemná a hustá. Farba srsti môže byť pšeničná alebo čierna.

 

Pazúre

 

Nórsky buhund má silné a krátke nechty, ktoré sa musia pravidelne ostrihať. Majiteľ by mal byť opatrný, aby neodstrihol príliš veľa, pretože by to mohlo spôsobiť bolesť a krvácanie.

Celkovo, Nórsky buhund je stredne veľký pes s robustnou stavbou tela a dvojvrstvovou srstou. Jeho trojuholníkové uši sú vzpriamené a jeho nechty sú silné a krátke.

 

Osobnosť a temperament Nórsky buhund

 

Osobnosť a temperament Nórsky buhund

 

Nórsky buhund je energický, aktívny a odvážny pes, ktorý má veľmi prítulnú povahu. Je inteligentný a rýchlo sa učí, čo ho robí ľahko ovládateľným. Toto plemeno je veľmi oddané a lojálne svojmu majiteľovi a rodine.

Nórsky buhund je priateľský a milý k deťom, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi. Tento pes je veľmi ostražitý a chráni svoj domov a rodinu pred nebezpečenstvom. Jeho temperament mu umožňuje byť dobrým pastierom, pretože je veľmi pozorný a má vynikajúci sluch.

Nórsky buhund je veľmi dôverný a miluje kontakt s ľuďmi. Jeho schopnosť komunikovať pomocou rôznych zvukov a giest je fascinujúca. Tento pes má veľmi silnú osobnosť a potrebuje dôslednú výchovu. Jeho výchova by mala byť založená na pozitívnom posilňovaní a trpezlivosti.

Celkovo, Nórsky buhund je skvelý spoločník pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl a majú radi zviera s výraznou osobnosťou. Tento pes je veľmi inteligentný, priateľský, odvážny a lojálny, čo ho robí jedným z najpopulárnejších plemien v Nórsku.

 

Zdravotné problémy

Nórsky buhund je pomerne zdravé plemeno psov, ktoré však môže trpieť niektorými zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie problémy patria dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami.

Dysplázia bedrového kĺbu je genetický problém, ktorý ovplyvňuje kĺby psov. U postihnutých psov sa kĺby nevyvíjajú správne a môžu sa deformovať. Toto môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu. Nórsky buhund môže byť náchylný na dyspláziu bedrového kĺbu, preto je dôležité, aby bol testovaný na tento problém pred rozmnožovaním.

Okrem dysplázie bedrového kĺbu môže mať nórsky buhund aj problémy s očami, najmä kataraktu. Katarakta je ochorenie oka, pri ktorom sa objavuje zákal šošovky. Toto môže spôsobiť zhoršenie zraku alebo dokonca úplnú slepotu. Nórsky buhund môže byť náchylný na kataraktu, preto je dôležité, aby bol pravidelne testovaný na očné problémy.

Okrem týchto problémov môžu mať niektorí nórsky buhundy aj problémy s kĺbmi a kostami. Je dôležité, aby majitelia sledovali svojich psov a pravidelne ich kontrolovali u veterinára, aby sa predišlo vzniku vážnych zdravotných problémov.

 

Starostlivosť Nórsky buhund

 

Starostlivosť Nórsky buhund

 

Nórsky buhund je skvelý spoločník pre tých, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Tento pes má vyrovnanú povahu a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. V tejto sekcii sa dozviete viac o starostlivosti a údržbe tohto plemena.

 

Výcvik

Nórsky buhund je plemeno, ktoré je veľmi ľahko trénovateľné. Má veľkú chuť do práce a rýchlo sa učí nové veci. Je dôležité začať s tréningom už od útleho veku. Tieto psy majú radi výzvy a sú veľmi šikovné v riešení problémov. Je dôležité trénovať ich pravidelne, aby si udržali svoje mentálne a fyzické zdravie. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

 

Stravovanie

Nórsky buhund potrebuje stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Dôležité je  vybrať kvalitnú stravu, ktorá bude zodpovedať jeho potrebám. Je dôležité dodržiavať správne porcie, aby sa pes necítil hladný alebo prejedený. Je tiež dôležité zabezpečiť mu prístup k čistej vode počas celého dňa.

 

Hygiena

Nórsky buhund má hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité česať ho niekoľkokrát týždenne, aby sa zabránilo tvorbe klbietkov a matiek. Počas obdobia línania by sa mal česať denne. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať jeho uši a zuby a zabezpečiť mu pravidelné očkovanie a odčervenie.

Celkovo je Nórsky buhund nenáročný pes, ktorý si vyžaduje pravidelný výcvik a starostlivosť. S pravidelným cvičením a správnou starostlivosťou môže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu. Kedy je pes dospelý: Vývojové etapy a znaky dospelosti

 

Vhodnosť pre rodiny a životný štýl

Nórsky buhund je vynikajúci spoločník pre rodiny s deťmi, ktoré majú radi aktívny životný štýl. Toto plemeno má prirodzene veľa energie a potrebuje veľa pohybu, takže bude skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré sa radi venujú outdoorovým aktivitám, ako sú napríklad turistika, beh alebo cyklistika.

Okrem toho, Nórsky buhund má veľmi dobrú povahu a je veľmi priateľský k deťom. Svojim milým a hravým prístupom k deťom sa stane skvelým spoločníkom pre celú rodinu. Bude sa tešiť z každej hry a bude sa snažiť zapojiť do každej aktivity.

Nórsky buhund je tiež veľmi inteligentný a poslušný pes, čo znamená, že bude ľahko trénovateľný a rýchlo sa naučí nové triky a povely. Toto plemeno je tiež veľmi lojálne a oddané svojim majiteľom, takže bude vždy ochotný ochrániť svoju rodinu.

Ak hľadáte vhodného psa pre vašu rodinu, ktorý bude skvelým spoločníkom pre celú rodinu, Nórsky buhund je skvelou voľbou. Bude sa tešiť z každej aktivity, bude priateľský k deťom a bude ochotný ochrániť svoju rodinu.

 

Práca a úlohy

Nórsky buhund je pes, ktorý bol pôvodne chovaný na farmách na severozápade Nórska ako pastiersky pes. V súčasnosti je to vynikajúci pracovný pes, ktorý sa využíva v rôznych oblastiach.

Toto plemeno má v sebe vlohy na herding a je skvelým pomocníkom na farmách. Jeho schopnosť ovce a iné zvieratá zháňať a riadiť je nesmierne užitočná pre farmárov. Okrem toho, Nórsky buhund sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym podmienkam a terénom, čo je pre farmárov dôležité.

Svojou prirodzenou schopnosťou ochraňovať svojho majiteľa a jeho majetok, Nórsky buhund sa stal aj skvelým strážnym psom. Jeho ostré zmysly a schopnosť reagovať na hrozby robia z neho vynikajúceho watchdoga. Jeho prítomnosť v dome alebo na pozemku je pre zlodejov a nezvaných hostí dostatočným varovaním.

Okrem toho, Nórsky buhund má aj skvelú povahu a je verným a oddaným spoločníkom. Vďaka svojej energickosti a inteligencii sa dokáže zapojiť do rôznych aktivít, ako sú agility súťaže alebo rôzne tréningy. Jeho schopnosť sa rýchlo učiť a spolupracovať s ľuďmi robia z neho skvelého psa na rôzne úlohy.

Celkovo, Nórsky buhund je skvelým psom pre tých, ktorí hľadajú verného spoločníka, pracovného psa alebo skvelého strážcu. Jeho prirodzené schopnosti na herding a prácu na farme, spolu s jeho schopnosťou strážiť a chrániť svojho majiteľa, robia z neho skutočne všestranného psa. Šampón na vlasy

 

Rôzne informácie

Nórsky buhund je vzácne plemeno psa, ktorého pôvod siaha až do čias Vikingov. Tento psík patrí medzi stredné plemená a jeho hmotnosť sa pohybuje od 12 do 18 kg. Nórsky buhund má životnosť 13 až 14 rokov.

Toto plemeno je veľmi priateľské a spoločenské, čo ho robí skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Nórsky buhund má tiež vrodený ostražitý inštinkt, ktorý ho robí skvelým strážcom domu.

Tento špicovitý pes má krátke a mocné nohy s priľahlými lakťami a jeho telo je krátke a kompaktné s hlbokým hrudníkom. Jeho srsť je krátka a iba na hrdle, na pleciach, na zadných stranách nôh a na hrudníku o niečo dlhšia. Nórsky buhund má typický vzhľad pre severské špice, vrátane vzpriamených vztýčených uší, tmavých očí s energickým výrazom a zatočeného chvosta. Ako často kŕmiť šteňa – 6 kľúčových faktorov

 

Tento pes je veľmi inteligentný a energický, čo ho robí ideálnym pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Nórsky buhund má vysoké nároky na pohyb a potrebuje veľa cvičenia. Toto plemeno má tiež lovecké inštinkty, takže majitelia by mali byť opatrní, keď ich vystavujú v blízkosti malých zvierat.

Nórsky buhund je často považovaný za všestranného psa pre svoje schopnosti v rôznych oblastiach. Toto plemeno je skvelým pastierom, strážcom a spoločníkom. V súčasnej dobe je toto plemeno relatívne zriedkavé a môže byť ťažké nájsť ho v útulkoch alebo v predajniach psov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button