Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Starodánsky stavač: Charakteristika plemena

Starodánsky stavač je plemeno psa, ktoré pochádza z Dánska. Je to stredne veľký pes štvorcovej stavby tela a silnej stavby tela. Jednou z najvýraznejších čŕt tohto plemena je výrazný rozdiel medzi samcami a samicami. Zatiaľ čo samce sú silné a svalnaté, samice sú ľahšie, jemnejšie a majú viac temperamentu.

 

Starodánsky stavač

 

Starodánsky stavač

 

Toto plemeno je pomerne vzácne a vo svojej domovskej krajine patrí k najobľúbenejším pracovným a poľovným psom. Používa sa aj na detekciu omamných látok. Starodánsky stavač sa ľahko cvičí a dobre vychádza s ostatnými psíkmi a deťmi. Vyžaduje si to však veľa cvičenia, aby ste zostali zdraví a šťastní.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Pôvod plemena

Starodánsky stavač je poľovné plemeno pôvodom z Nemecka. Jeho krajina pôvodu je oblasť severnej Dánska, kde sa v minulosti používal na poľovnícke účely. Pôvodné určenie tohto plemena bolo vyhľadávanie pernatých zvierat, ako sú sliepky, bažanty a kačice.

 

História

Starodánsky stavač sa v minulosti využíval najmä na poľovnícke účely, no dnes sa stáva čoraz populárnejším aj ako spoločník do rodiny. Jeho plemeno sa datuje už od 17. storočia a v priebehu času sa vyvinulo niekoľko rôznych typov stavačov. Starodánsky stavač však zostal verný svojmu pôvodnému vzhľadu aj povahovým vlastnostiam.

Toto plemeno sa vyznačuje svojou inteligenciou, vytrvalosťou a lojálnosťou. Jeho temperament je stredne temperamentný, no pri správnej výchove sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym situáciám. Starodánsky stavač je stredne veľký pes s hrubou srstou, ktorá mu pomáha chrániť sa pred chladom a vlhkosťou.

V súčasnosti sa stavači využívajú aj na iné účely, ako napríklad na vyhľadávanie narkotík. Starodánsky stavač sa však stále považuje za jeden z najlepších poľovných psov a jeho pôvodné určenie zostáva dodnes nezmenené.

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky Starodánsky stavač

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky Starodánsky stavač

 

Starodánsky stavač je stredne veľký pes, štvorcového formátu a silnej stavby. Jeho výška sa pohybuje v rozmedzí 54 až 60 cm a hmotnosť medzi 25 až 35 kg. Jednou z najzvláštnejších vlastností tohto plemena je veľký rozdiel medzi psami a sučkami. Zatiaľ čo psy sú silné a mohutné, sučky sú ľahšie, jemnejšie a majú viac temperamentu.

 

Hlava a nos

Hlava je silná a široká s mierne vypuklým čelom. Nos je dobre vyvinutý a farbenie závisí od sfarbenia srsti. Uši sú vysoko nasadené a zavesené, stredne veľké a mierne zahnuté. Oči sú tmavé, oválneho tvaru a s inteligentným výrazom.

 

Telo

Telo je silné a dobre vyvážené. Krk je stredne dlhý a silný. Lalok je dobre osvalený a široký. Kohútik je dobre vyvinutý. Chrbát je rovný a silný, bedrá sú široké a dobre osvalené. Hrudník je hlboký a široký, s dlhým hrudným košom.

 

Srsť a farba

Srsť je hrubá, drsná a hladká, s výraznou podsadou. Sfarbenie sa líši od červenej až po hnedú farbu, pričom na bruchu a hrudníku môže byť biela skvrna.

 

Končatiny

Končatiny sú dobre osvalené a silné, s dobrým uhlovím. Zadné končatiny sú mierne dlhšie ako predné. Labky sú pevné a dobre vyvinuté.

Celkovo je Starodánsky stavač silný, dobre osvalený a dobre vyvážený pes s hrubou srstou a výraznou podsadou. Jeho veľkosť a stavba z neho robia skvelého poľovníckeho psa, ale aj milého spoločníka.

 

Povaha a správanie Starodánsky stavač

 

Povaha a správanie Starodánsky stavač

 

Povaha Starodánsky stavač

Starodánsky stavač je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje vytrvalosťou, tichosťou a rýchlosťou. Tento pes má vynikajúci nos a čuch, čo ho robí vynikajúcim loveckým psom. Okrem toho sa však dokáže dobre prispôsobiť aj rodinnému životu a stať sa skvelým spoločníkom.

Starodánsky stavač je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a jeho rodine. Je to pes, ktorý miluje ľudskú spoločnosť a rád trávi čas so svojimi ľuďmi. Je veľmi inteligentný a ľahko sa učí, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi.

 

Správanie v rodine

Starodánsky stavač je veľmi dobrým rodinným psom. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a dokáže byť veľmi trpezlivý s nimi. Je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a dokáže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Tento pes má však potrebu na dostatok pohybu a výcviku. Je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky aj duševne stimulovaný, inak môže začať prejavovať nežiaduce správanie ako napríklad ničenie vecí alebo utiekaniu.

 

Poľovné schopnosti Starodánsky stavač

Starodánsky stavač je pôvodne lovecký pes a má vynikajúce poľovnícke schopnosti. Má vynikajúci nos a čuch, ktorý mu umožňuje vyniknúť pri hľadaní zveri. Je veľmi vytrvalý a rýchly, čo mu umožňuje prenasledovať zver aj na väčšie vzdialenosti.

Okrem toho je tento pes veľmi tichý a dokáže sa pohybovať nenápadne, čo mu umožňuje pristupovať k zveri bez jej výstražného signálu. Vďaka svojim poľovníckym schopnostiam je starodánsky stavač veľmi obľúbeným loveckým psom.

 

Porovnanie s inými plemenami

Starodánsky stavač je poľovný pes, ktorý sa vyznačuje svojou vytrvalosťou, inteligenciou a výbornými zmyslami. Toto plemeno môže byť porovnávané s inými plemenami, ktoré majú podobné vlastnosti a charakteristiky.

 

Porovnanie so stavačmi

Starodánsky stavač sa často porovnáva s inými stavačmi, ako je napríklad nemecký krátkosrstý stavač, slovenský hrubosrstý stavač a weimarský stavač. Tieto plemená majú podobné vlastnosti a charakteristiky, ako je napríklad výborný zrak a čuch, vytrvalosť a inteligencia. Avšak, každé plemeno má svoje vlastné špecifiká a rozdiely.

Starodánsky stavač sa líši od nemeckého krátkosrstého stavača svojou väčšou veľkosťou a hrubšou srstou. Slovenský hrubosrstý stavač má hrubšiu a dlhšiu srst a je menší ako starodánsky stavač. Weimarský stavač má jemnejšiu srst a je menší ako starodánsky stavač.

 

Porovnanie s Settermi

Starodánsky stavač sa tiež často porovnáva s rôznymi settermi, ako je napríklad anglický seter, írsky seter a gordonský seter. Tieto plemená majú podobné vlastnosti a charakteristiky, ako je napríklad výborný čuch a zmysel pre orientáciu, vytrvalosť a inteligencia. Avšak, každé plemeno má svoje vlastné špecifiká a rozdiely.

Starodánsky stavač sa líši od anglického setra svojou hrubšou a kratšou srstou a väčšou veľkosťou. Írsky seter má jemnejšiu srst a je menší ako starodánsky stavač. Gordonský seter má hrubšiu srst a je väčší ako starodánsky stavač.

 

Porovnanie s Pointermi

Starodánsky stavač sa tiež často porovnáva s rôznymi pointeri, ako je napríklad nemecký hrubosrstý stavač, anglický pointer, maďarský stavač a drsnosrstý maďarský stavač. Tieto plemená majú podobné vlastnosti a charakteristiky, ako je napríklad výborný zrak a čuch, vytrvalosť a inteligencia. Avšak, každé plemeno má svoje vlastné špecifiká a rozdiely.

Starodánsky stavač sa líši od nemeckého hrubosrstého stavača svojou väčšou veľkosťou a hrubšou srstou. Anglický pointer má jemnejšiu srst a je menší ako starodánsky stavač. Maďarský stavač má jemnejšiu srst a je menší ako starodánsky stavač. Drsnosrstý maďarský stavač má hrubšiu srst a je väčší ako starodánsky stavač.

 

Štandardy FCI

 

Štandardy FCI

 

FCI Kód a klasifikácia

Starodánsky stavač je plemeno psov, ktoré spadá do skupiny 7 – Stavače, sekcie 1 – Kontinentálne stavače typu Braka s pracovnou skúškou podľa klasifikácie Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI). FCI kód pre toto plemeno je 281. Plemeno pochádza zo Slovenska a je jedným z najstarších plemien stavačov. Šampón na vlasy

 

Štandard plemena

Podľa štandardu FCI, Starodánsky stavač je stredne veľký pes so silnou stavbou a štvorcovým formátom. Jeho výška v kohútiku by mala byť od 60 do 70 cm a váha od 25 do 30 kg. Hlava je stredne dlhá a široká, s mierne zvlnenou lebkou a výrazným stopom. Oči sú hnedé, oválneho tvaru a s priateľským výrazom.

Starodánsky stavač má dvojfarebnú srst, ktorá je tvrdá a hrubá na dotyk. Hlava, krk a predná časť hrudníka sú čierne alebo tmavohnedé. Zvyšok tela je biely so škvrnami alebo širokými pruhmi čiernej alebo tmavohnedej farby. Srst na ušiach, nohách a chvoste je kratšia a jemnejšia.

Plemeno je mnohostranne upotrebiteľné, využíva sa prevažne pri poľovačke, ale aj ako spoločník. Starodánsky stavač je inteligentný, poslušný a priateľský pes, ktorý sa ľahko učí. Jeho povaha je vyrovnaná a vyžaduje si dostatok pohybu a aktivity.

 

Využitie

Starodánsky stavač je všestranný pes, ktorý sa využíva hlavne ako pracovný a poľovný pes. Jeho stredne veľká stavba a silné telo mu umožňujú byť vynikajúcim spoločníkom poľovníka. Okrem toho sa využíva aj na vyhľadávanie narkotík. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Toto plemeno je veľmi energické a potrebuje veľa pohybu. Jeho využitie je tak vhodné pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity. Starodánsky stavač sa dobre vychádza s ostatnými psami a deťmi, takže môže byť aj vhodným spoločníkom pre rodiny.

Pri poľovačke sa využíva na hľadanie a ukazovanie zveri, ako aj na jej zabitie. Využíva sa najmä pri poľovaní na diviaky, zajace a líšky. Jeho temperament mu umožňuje byť výborným lovcov, ktorý dokáže rýchlo a efektívne nájsť zver. Pes na kuny – 10 plemien psov na kuny

Vzhľadom na jeho pôvod a využitie sa odporúča mu poskytnúť dostatok tréningu a sociálnej interakcie. Správna výchova a tréning môže zabezpečiť, že bude pes poslušný a bude si užívať svoje využitie ako pracovný a poľovný pes.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button