Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nemecký krátkosrstý stavač: Charakteristika plemena

Nemecký krátkosrstý stavač, alebo jednoducho stavač, je plemeno psa, ktorého pôvod sa datuje do 19. storočia v Nemecku. Toto plemeno bolo vyšľachtené ako všestranný poľovný pes, ktorý je schopný plniť všetky požiadavky výkonu poľovníctva. Stavači sú rýchli a vytrvalí so vynikajúcim nosom a patrí medzi najrozšírenejšie lovecké plemená v Európe.

 

Nemecký krátkosrstý stavač

 

Nemecký krátkosrstý stavač

 

Tento pes má dlhú, ale širokú papuľu, aby ňou bol schopný prinášať zver. Jeho charakteristikou sú dlhé, svalnaté, dobre zauhlené nohy, umožňujúce mu elegantný a plynulý pohyb. Stavači majú tmavé oči a uši nasadené vysoko, ktoré by nemali byť stáčané. Tento pes má harmonickú stavbu tela zodpovedajúcu požadovanému výkonu a je ušľachtilým a vyváženým psom.

Nemecký krátkosrstý stavač je považovaný za jedno z najlepších loveckých plemien na svete vďaka svojej schopnosti pracovať v rôznych terénoch a podmienkach. Jeho vynikajúci nos a rýchlosť umožňujú zvládnuť rôzne druhy poľovníctva, od sledovania zveri až po lov vtákov. V súčasnosti je toto plemeno veľmi obľúbené medzi poľovníkmi a milovníkmi psov po celom svete.

 

História

 

História

 

Nemecký krátkosrstý stavač je plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené v Nemecku v 18. storočí zo starošpanielskeho stavača, ktorý sa do Nemecka dostal cez Holandsko v 17. storočí. Pri šľachtení tohto plemena boli zrejme použité aj rôzne duriče a farbiare ako foxhound a bloodhound. Prvé nemecké stavače sa však od dnešných značne líšili a to najmä vzhľadom a farbou srsti.

V priebehu 19. storočia sa začal intenzívny chov nemeckých krátkosrstých stavačov s cieľom vylepšiť ich lovecké vlastnosti. V roku 1879 bola založená plemenná kniha a v roku 1897 bola založená Nemecká spoločnosť pre krátkosrstých stavačov. Táto organizácia sa zaoberala chovom, školením a súťažami nemeckých krátkosrstých stavačov.

V súčasnosti je nemecký krátkosrstý stavač veľmi obľúbeným plemenom po celom svete. Jeho vynikajúce lovecké vlastnosti, inteligencia, oddanosť a priateľská povaha robia z neho skvelého spoločníka pre každého majiteľa.

 

Charakteristika

 

Charakteristika

 

Nemecký krátkosrstý stavač je ušľachtilý a harmonický pes, ktorý má stavbu tela zodpovedajúcu požadovanému výkonu. Výška psov sa pohybuje od 62 do 66 cm a súčky sú o niečo menšie, od 58 do 63 cm. Priemerná hmotnosť plemena je okolo 30 kg.

 

Vzhľad

Hlava nemeckého krátkosrstého stavača nie je príliš ľahká ani ťažká a mohutnosťou zodpovedá veľkosti tela a pohlaviu. Oči sú strednej veľkosti a majú tmavohnedú farbu. Uši sú nasadené vysoko a nemajú sa stáčať. Chvost je stredne dlhý a nosí sa v rovine chrbta. Nemecký hrubosrstý stavač: Charakteristika plemena

 

Povahové vlastnosti Nemecký krátkosrstý stavač

 

Povahové vlastnosti Nemecký krátkosrstý stavač

 

Nemecký krátkosrstý stavač má veľkú inteligenciu a lojalitu a je priateľský k deťom. Jeho temperament je vyrovnaný, a preto je dobre ovládateľný a cvičiteľný. Je to vynikajúci lovec s výborným čuchom, nadaný na aportovanie a vystavovanie. Ochotne pracuje na suchu aj vo vode. Najlepší spoločenský pes : TOP 13 plemien

 

Pohyb

Nemecký krátkosrstý stavač má dlhé, svalnaté, dobre zauhlené nohy, umožňujúce mu elegantný a plynulý pohyb. Je to pes s vytrvalosťou a rýchlosťou, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť rôznym terénom.

 

Zdravie a starostlivosť

Nemecký krátkosrstý stavač je pomerne zdravé plemeno s dlhovekosťou okolo 12 rokov. Starostlivosť o jeho srst by mala zahŕňať pravidelné česanie a kúpanie podľa potreby. Okrem toho by mal byť pes pravidelne očkovaný a odčervený. Vlasové hnojivo šampón

 

Farba a srsť

Nemecký krátkosrstý stavač môže mať srsť bielu, hnedú alebo čiernu, striekanú alebo krížovú. Väčšinou má bielu srsť s hnedými alebo čiernymi znakmi. Srsť je krátka, hustá a lesklá.

 

Štandard plemena Nemecký krátkosrstý stavač

 

Štandard plemena Nemecký krátkosrstý stavač

 

Nemecký krátkosrstý stavač má svoj štandard plemena, ktorý je stanovený Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI). Štandard zahŕňa výšku, hmotnosť, farbu a srsť, ale aj temperament, inteligenciu a ďalšie vlastnosti plemena. Preto je dôležité, aby chovateľi dodržiavali štandardy FCI a dbali na to, aby ich psy boli zdravé a dobre socializované.

 

Plemeno v praxi

Nemecký krátkosrstý stavač je všestranný a rýchly pes s vynikajúcim nosom. Jeho pôvodné určenie ako poľovného psa sa prejavuje aj v jeho terajšom využití. V tejto sekcii sa pozrieme na to, ako sa plemeno využíva v praxi a aké sú jeho typické vlastnosti. Psy s dobrým čuchom Top 10 plemien psov

 

Výcvik a výchova Nemecký krátkosrstý stavač

Nemecký krátkosrstý stavač je inteligentný a učenlivý pes, ktorý potrebuje pravidelný a dôsledný výcvik. Jeho výchova by mala byť založená na pozitívnom posilňovaní a jemných metódach. Je dôležité, aby bol výcvik zameraný na jeho prirodzené schopnosti a potreby. Najobľúbenejšie plemena psov 10 obľúbených plemien psov

 

Využitie

Nemecký krátkosrstý stavač je vynikajúci aportér a jeho schopnosti v aportovaní sú často využívané pri poľovačke. Okrem toho sa plemeno využíva aj v rôznych športových aktivitách, ako sú napríklad agility alebo obedience. Jeho vynikajúci nos a rýchlosť robia z neho aj skvelého psa na vyhľadávanie a sledovanie stôp. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

 

Kluby a organizácie

Nemecký krátkosrstý stavač je jedným z najrozšírenejších plemien stavača v Európe. V Slovenskej republike existuje klub chovateľov nemeckého krátkosrstého stavača (NKS), ktorý sa zameriava na chov a výcvik tohto plemena. Okrem toho existujú aj rôzne organizácie a združenia, ktoré sa zaoberajú poľovníctvom a využívaním psov na poľovačke.

 

Farbiar

Nemecký krátkosrstý stavač je väčší ušľachtilý pes súmernej telesnej stavby. Jeho srsť je krátka a lesklá, môže byť jednofarebná alebo viacfarebná. Najčastejšie farby sú hnedá, čierna a biela. Farba srsťou však nijako neovplyvňuje jeho schopnosti a využitie v praxi.

Celkovo je nemecký krátkosrstý stavač skvelým spoločníkom a pracovným psom. Jeho pôvodné určenie ako poľovné plemeno sa prejavuje aj v jeho terajšom využití. Jeho vynikajúci nos a rýchlosť robia z neho skvelého psa na vyhľadávanie a sledovanie stôp, zatiaľ čo jeho schopnosti v aportovaní ho robia skvelým psom na poľovačke.

 

Záver Nemecký krátkosrstý stavač

 

Nemecký krátkosrstý stavač je ušľachtilý a harmonický pes, ktorý patrí medzi najvyrovnané plemená. Má vynikajúci nos a je všestranný, rýchly a vytrvalý stavač. Svojou stavbou tela zodpovedá požadovanému výkonu a umožňuje mu elegantný a plynulý pohyb.

Toto plemeno psa je veľmi populárne v Európe a je často využívané na lovecké účely, ale aj ako spoločník. Jeho dlhé, svalnaté, dobre zauhlené nohy sú ideálne pre pohyb v teréne a umožňujú mu rýchly a vytrvalý beh.

Nemecký krátkosrstý stavač má priestrannú a širokú tlamu, ktorá je uspôsobená na chytanie a prinášanie zveri. Jeho oči sú tmavohnedej farby a uši má nasadené vysoko a nemali by sa stáčať.

Vzhľadom na svoju vyrovnanosť a priateľský charakter je Nemecký krátkosrstý stavač vhodný aj pre rodiny s deťmi. Svojou inteligenciou a oddanosťou svojmu majiteľovi sa stáva skutočným členom rodiny.

Celkovo je Nemecký krátkosrstý stavač skvelým spoločníkom, ktorý je vynikajúcim loveckým psom. Svojou stavbou tela, vynikajúcim nosom a vyrovnaným charakterom si získal srdcia mnohých ľudí a stal sa jedným z najobľúbenejších plemien psov v Európe.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button