Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nórsky lundehund: Charakteristika plemena

Nórsky lundehund, tiež známy ako nórsky lundehund, je jedinečné plemeno psa, ktoré pochádza z Nórska. Toto plemeno je známe svojimi charakteristickými črtami, vrátane šiestich prstov na každej labke a schopnosti ohnúť hlavu dozadu, aby sa dotkla chrbtice. Vďaka týmto vlastnostiam je Nórsky lundehund fascinujúcim plemenom na štúdium a poznávanie.

 

Nórsky lundehund

 

Nórsky lundehund

 

Nórsky lundehund je malé plemeno, pričom samce zvyčajne vážia okolo 7 kg a samice okolo 6 kg. Pôvodne boli chované na lov papuchalkov na strmých útesoch pozdĺž nórskeho pobrežia, čo si vyžadovalo obratnosť, flexibilitu a vytrvalosť. Dnes sú chované predovšetkým ako spoločenské zvieratá kvôli ich priateľskej a láskavej povahe. Napriek svojej malej veľkosti sú energické a vyžadujú pravidelné cvičenie, aby zostali zdraví a šťastní.

Plemeno má bohatú históriu a je uznané Medzinárodnou federáciou kynologických klubov. Pre ich vzácnosť ich však mimo Nórska bežne nevidieť. V tomto článku sa ponoríme hlbšie do jedinečných vlastností a histórie Nórskeho lundehunda a zistíme, prečo je to také zaujímavé plemeno.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

Nórsky lundehund je pôvodné severské poľovné plemeno, ktoré sa vyvinulo na ostrovoch Vaeroy a Rost v severnom Nórsku. Od pradávna bol používaný na lov aliek, ktoré sú severskými vtákmi. Jeho pôvod sa datuje do 16. storočia, kedy ho miestni obyvatelia používali na lovenie aliek pre ich mäso a peľ.

Vďaka svojej neproduktívnej izolácii sa Nórsky lundehund vyvinul na svojrázne plemeno s niekoľkými charakteristickými odchýlkami, ktoré mu umožňovali pohyb v ťažkom skalnatom teréne a vyberanie aliek z ich úzkych dier. Tieto odchýlky zahŕňajú prstové vankúšiky, ktoré mu umožňujú držať sa úzkych povrchov, a ohybné kĺby, ktoré mu umožňujú pohybovať sa v úzkych priestoroch.

Nórsky lundehund bol v minulosti veľmi cenený pre svoje schopnosti loviť alky, ktoré boli dôležitým zdrojom potravy pre miestnych obyvateľov. V súčasnosti sa už využíva len zriedka na lov, ale stále je populárnym spoločníkom pre rodiny.

Nórsky lundehund bol oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno v roku 1943. Dnes patrí do 5. skupiny – špice a pôvodné plemená a 2. sekcie – severské poľovné psy, bez skúšky. Je to veľmi zručný a pracovitý pes, ktorý sa využíva aj ako spoločník pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.

Podobné plemená zahŕňajú Nórsky buhund a Nórsky losí pes, ktoré sa tiež používali na lov v severských oblastiach. Nórsky lundehund je však jedinečný svojimi schopnosťami a charakteristikami, ktoré ho robia vynikajúcim pracovným zvieraťom a spoločníkom.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Veľkosť a hmotnosť

Nórsky lundehund je malý pes, ktorý dosahuje výšku 35-38 cm u psov a 32-35 cm u sučiek. Hmotnosť psov sa pohybuje okolo 7 kg a sučky okolo 6 kg. Jedinec, ktorý dosahuje hornú hranicu výšky, sa nemá uprednostňovať pred menším, ktorý je v kvalite rovnocenný.

 

Srsť a farba

Nórsky lundehund má dvojitú srsť, ktorá je jemná a hustá. Existujú dva typy srsti – krátka dvojitá srsť a dlhá dvojitá srsť. Farby sú obvykle biele, čierne, šedé a žlté.

 

Oči a Uši

Oči sú oválne a stredne veľké. Farba očí sa zvyčajne zhoduje s farbou srsti. Uši sú trojuholníkového tvaru, stredne veľké a stojace.

 

Končatiny a chrbát

Nórsky lundehund má silné končatiny s minimálne šiestimi prstami na každej labke. Z toho môže skutočne stúpať a riadne sa oprieť o minimálne päť na prednej labke a štyri na zadnej labke. Chrbát je rovný a silný.

 

Hlava a krk

Hlava je krátka a široká. Nosová čiara je rovná alebo mierne vyklenutá. Krk je stredne dlhý a silný.

Celkovo je Nórsky lundehund špicovitý pes, malý, relatívne ľahký, s výrazným pohlavným bimorfizmom. Má šieste prsty na každej labe, z ktorých päť je plne funkčných, uvoľnenými plecnými kĺbmi, ktoré môže roztiahnuť do vodorovnej línie, schopnosťou zvrátiť hlavu až na chrbát a vodotesne zatvoriť vonkajší zvukovod.

 

Povaha a temperament Nórsky lundehund

 

Povaha a temperament Nórsky lundehund

 

Nórsky lundehund je temperamentný, pozorný a pritom veľmi priateľský pes. Rád sa zúčastňuje lovu a býva veselý, čulý a neúnavný. Je to skvelý spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu.

Tento pes je veľmi odolný, ale zároveň aj tvrdohlavý. Preto potrebuje dobrú výchovu a trpezlivého majiteľa, ktorý mu dokáže poskytnúť dostatok pozornosti a lásky. Nórsky lundehund je vhodný aj pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi priateľský a láskavý.

Je to skutočne statočný pes, ktorý sa nebojí žiadnych výziev. Jeho prítomnosť v dome alebo na dvore vám určite prinesie veľa radosti a zábavy. Ak hľadáte psa, ktorý je aktívny a zároveň aj veľmi spoločenský, Nórsky lundehund je pre vás tou správnou voľbou. Top 10 najvzácnejších plemien psov na svete

 

Výcvik a socializácia

Výcvik a socializácia sú dôležitou súčasťou života Nórskeho lundehunda. Tak výcvik by mal byť založený na pozitívnej motivácii a trpezlivosti, keďže tieto psy môžu byť tvrdohlavé a náročné na tréning.

Socializácia je tiež kľúčová pre to, aby sa pes naučil správať v rôznych situáciách a s rôznymi ľuďmi a zvieratami. Nórsky lundehund je pôvodne lovecký pes, ktorý bol používaný na vyberanie z hniezd a prinášanie álk svojmu pánovi. Preto by mal byť zvyknutý na rôzne zvuky, pachy a situácie, aby sa cítil pohodlne a bezpečne.

Pri výcviku a socializácii Nórskeho lundehunda je dôležité pamätať na niektoré z jeho špecifických vlastností, ako napríklad jeho schopnosť šplhať po skalách a jeho šesť prstov na každej končatine. Tieto vlastnosti môžu byť využité pri tréningu a hre, ale aj pri výbere vhodných aktivít pre psa.

Pretože Nórsky lundehund má tendenciu byť plachý a rezervovaný voči cudzincom, je dôležité ho socializovať už ako šteniatko a vystaviť ho rôznym situáciám a ľuďom. To mu pomôže byť sebavedomý a priateľský voči všetkým, ktorých stretnie.

Celkovo je dôležité mať na pamäti, že Nórsky lundehund je inteligentný a tvrdohlavý pes, ktorý potrebuje jasný a konzistentný tréning. S trpezlivosťou a správnym prístupom môže byť skvelým spoločníkom a rodinným psom.

 

Starostlivosť Nórsky lundehund

 

Starostlivosť Nórsky lundehund

 

Stravovanie

Nórsky lundehund potrebuje vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, tukov a vitamínov. Je dôležité zabezpečiť mu kvalitné krmivo, ktoré neobsahuje žiadne nevhodné zložky. Toto plemeno má špecifickú potravinovú intoleranciu, preto by sa mali vyhnúť kŕmeniu obilninami, kukuricou a sójou. Je dôležité, aby bol pes kŕmený v pravidelných intervaloch a mal k dispozícii dostatok čistej vody.

 

Hygiena

Starostlivosť o srst Nórskeho lundehunda vyžaduje pravidelné kefovanie a kúpanie. Toto plemeno má hustú srst s podsadou, ktorá sa musí pravidelne čistiť, aby sa zabránilo tvorbe chlpových zacuchaných miest a kožných problémov. Pri kúpaní by sa mal použiť špeciálny šampón pre psov, ktorý nevysuší kožu a nezničí ochranný tukový film srsti.

Okrem toho, by sa mali pravidelne kontrolovať uši a zuby psa. Uši by sa mali čistiť vatovými tampónmi a zuby by sa mali čistiť špeciálnymi zubnými pastami pre psov. Je dôležité pravidelne strihať pazúriky a upravovať srst v okolí análnych žliaz.

V období pĺznutia by sa malo kefovanie zvýšiť, aby sa minimalizovalo množstvo vypadávajúcej srsti. V tomto období sa môže použiť špeciálny hrebene a kefy na odstraňovanie podsady. Šampón na vlasy

 

Zdravotné problémy

Nórsky lundehund je pomerne zdravé plemeno s niekoľkými genetickými chorobami, ktoré sú však pomerne zriedkavé. Väčšina z týchto problémov je spojená s pohybovým aparátom a očami.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktorý môže postihnúť Nórsky lundehund, je patelárna luxácia. Ide o stav, kedy sa čéška a panva kolena nedržia dokonale v kontakte, čo môže spôsobiť bolesť a postupnú deformáciu kĺbu. Tento problém sa zvyčajne prejavuje u mladších jedincov a môže byť diagnostikovaný pomocou röntgenového snímkovania. V prípade potvrdenia diagnózy môže byť potrebné chirurgické ošetrenie.

Okrem toho môžu Nórsky lundehund trpieť aj rôznymi očnými chorobami. Niektoré z najčastejších ochorení sú progresívna atrofia sietnice, katarakty a glaukóm. Progresívna atrofia sietnice postihuje postupne sietnicu a môže viesť k úplnej slepoty. Katarakty sú zákalom šošovky a môžu spôsobiť oslepnutie. Glaukóm je stav, kedy sa v oku hromadí tekutina a dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku. Všetky tieto ochorenia môžu byť diagnostikované očným vyšetrením a v niektorých prípadoch môže byť potrebné chirurgické ošetrenie.

 

Je tiež dôležité podotknúť, že Nórsky lundehund majú citlivý tráviaci systém a môžu byť náchylní na rôzne tráviace ťažkosti, ako sú napríklad zápcha, hnačka alebo nadúvanie. Preto je dôležité dodržiavať pravidelný stravovací režim a zabezpečiť, aby ich strava bola bohatá na bielkoviny a nízka na tuky. V prípade akýchkoľvek tráviacich problémov by sa malo okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Celkovo je Nórsky lundehund zdravé plemeno, ale majitelia by mali byť oboznámení s týmito zdravotnými problémami a pravidelne navštevovať veterinára na preventívne prehliadky.

 

Chov a kúpa

Nórsky lundehund je pomerne zriedkavé plemeno, preto je dôležité zvoliť správneho chovateľa. Pri výbere chovateľa by mali záujemcovia o toto plemeno zvážiť jeho skúsenosti a reputáciu. Je dôležité zistiť, či chovateľ dodržuje štandardy plemena a stará sa o zdravie a pohodu svojich psov.

Pri kúpe šteniatka je potrebné venovať pozornosť jeho zdraviu a kvalite. Záujemcovia by mali požiadať o zdravotné certifikáty a genetické testy rodičov šteniatka. Je tiež dôležité zistiť, či šteniatko bolo odčervené a očkované.

Záujemcovia o Nórsky lundehund by mali byť pripravení na to, že náklady na toto plemeno môžu byť vyššie ako na iné plemená. Nórsky lundehund je zriedkavý a špeciálne šľachtený pes, čo môže zvýšiť jeho cenu.

Ak sa záujemcovia rozhodnú pre kúpu Nórskeho lundehunda, mali by sa pripraviť na to, že toto plemeno potrebuje veľa pohybu a stimulácie. Nórsky lundehund sa hodí pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok fyzickej a mentálnej aktivity.

Vzhľadom na zriedkavosť tohto plemena môže byť ťažké nájsť kvalitného chovateľa a šteniatko. Záujemcovia by mali byť trpezliví a neponáhľať sa pri výbere šteniatka. Je dôležité nájsť dôveryhodného chovateľa a zabezpečiť si kvalitného a zdravého psa.

 

Nórsky Lundehund v práci

Nórsky Lundehund je plemeno, ktoré je známe svojou schopnosťou loviť polárne kačice. Tento pes patrí do 2. sekcie severských poľovných psov a je klasifikovaný ako špicovité plemeno. Lundehund je tiež skvelým spoločníkom a má atletickú postavu.

Toto plemeno je známe svojou schopnosťou zvrátiť hlavu až o 180 stupňov. Táto schopnosť sa vyvinula vďaka potrebe loviť v úzkych skalných štrbinách. Taktiež majú šesť prstov na každej nohe, čo im pomáha udržiavať stabilitu na skalách.

Nórsky Lundehund je tiež známy svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v ťažkých podmienkach. Tento pes má silný hrudník a je schopný prekonať dlhé vzdialenosti. Jeho povaha ho robí vhodným aj ako sliediča.

Aj keď sa tento pes používal na lov, dnes sa chová prevažne ako spoločenský pes. Lundehund je veľmi inteligentný a prešibaný pes, ktorý má rada zábavu. Preto potrebuje veľa cvičenia a tréningu. Jeho majiteľ by mal zabezpečiť dostatok miesta a dostatočný výbeh.

 

Vzhľadom na to, že Lundehund patrí do skupiny špicov a pôvodných plemien, je dôležité, aby bol riadne socializovaný a vedený. Toto plemeno môže byť niekedy plaché a nedôverčivé voči cudzincom.

V zhrnutí, Nórsky Lundehund je skvelým poľovným psom, ktorý má aj vynikajúce vlastnosti ako spoločník. Jeho atletická postava a vytrvalosť ho robia vhodným aj na dlhé prechádzky a cvičenie. Jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach a ako sliedič robia z tohto psa skutočne univerzálneho.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button