Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Nórsky losí pes: Charakteristika plemena

Nórsky losí pes, tiež známy ako nórsky elkhound, je plemeno psa, ktoré pochádza z Nórska. Je to stredne veľký pes, ktorý sa primárne používa na lov losov, medveďov a vlkov. Plemeno je známe svojou vytrvalosťou, inteligenciou a lojalitou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre poľovníkov aj rodiny.

 

Nórsky losí pes

 

Nórsky losí pes

 

Nórsky losí pes je ako plemeno známy svojou výraznou sivou srsťou a špicovitým vzhľadom. Má klinovitú hlavu, špicaté uši a zatočený chvost. Plemeno je známe aj pre svoj silný čuch, ktorý mu umožňuje sledovať zver na veľké vzdialenosti. Okrem svojich loveckých schopností je Nórsky losí pes tiež verným a láskavým spoločníkom, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre rodiny v Nórsku a na celom svete.

Celkovo je Nórsky losí pes všestranné a schopné plemeno, ktoré sa dobre hodí na lov a rodinný život. Jeho inteligencia, lojalita a vytrvalosť z neho robia obľúbenú voľbu pre tých, ktorí hľadajú psa, ktorý dokáže držať krok s ich aktívnym životným štýlom. Či už ste poľovník alebo rodina, ktorá hľadá verného spoločníka, Nórsky losí pes je plemeno, ktoré rozhodne stojí za zváženie.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Nórsky losí pes je plemeno, ktoré pochádza z Nórska. Je známy aj ako Elkhound a patrí medzi najstaršie plemená psov na svete. Toto plemeno sa vyznačuje svojou odvahou, inteligenciou a lojalitou voči svojmu majiteľovi.

 

Predkovia

Nórsky losí pes má svoje korene v severských poľovníckych plemenách, ktoré boli využívané už v staroveku. Egypťania mali boha Anubisa, ktorý mal psiu hlavu a ľudské telo. Egypťania si psov natoľko vážili, že keď nejaký pes zomrel, zabalzamovali ho a pochovali ho na zvláštne pohrebisko.

Najstarším zobrazeným psom je pes, ktorého môžeme označiť za predchodcu dnešných chrtov. Nórsky losí pes je typickým plemenom Nórska. Je to starodávne plemeno, ktoré žije v Škandinávii najmenej 5 000 rokov. Boli to od pradávna univerzálne psy, ktoré sprevádzali Vikingov na poľovačkách na losov a pri pasení losov.

Dnes je nórsky losí pes veľmi obľúbeným psom v Nórsku a v mnohých iných krajinách. Jeho krása a inteligencia ho robia ideálnym spoločníkom pre každého, kto má radi psov. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Kohútik a krk

Nórsky losí pes sivý aj čierny majú kohútik vysoký a krk silný a stredne dlhý. Krk je dobre zapojený do hrudníka a postupne sa zužuje k hlave. Hlava je stredne veľká a má charakteristický tvar špicovitého klina. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a stoja vzpriamene.

 

Hrudník a postroj

Hrudník Nórskeho losieho psa je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebrami. Zadné končatiny sú silné a dobre vyvinuté, s mohutnými svalmi. Postroj je rovný a silný, s mierne sklonenou chrbticou.

 

Srsť a osrstenie

Nórsky losí pes má hustú srsť, ktorá je na dotyk hrubá a hrubšia na krku, chrbte a zadných končatinách. Srsť sa skladá z hrubej, vonkajšej ochranné vrstvy a jemnej, hustej vnútornej vrstvy. Farba srsťou môže byť sivá alebo čierna.

Nórsky losí pes sivý má krátku, hustú srsť so silným podsadou, ktorá mu umožňuje ľahko sa vyrovnávať s výkyvmi počasia. Na rozdiel od európskych špicovitých psov má silne vyvinuté poľovné inštinkty.

Nórsky losí pes čierny má hustú, jemnú srsť s mäkkou podsadou, ktorá mu umožňuje ľahko sa prispôsobiť chladným podmienkam. To sú hlavné fyzické charakteristiky Nórskeho losieho psa. Šampón na vlasy

 

Povaha a správanie Nórsky losí pes

 

Povaha a správanie Nórsky losí pes

 

Sebavedomý a odvážny

Nórsky losí pes je plemeno, ktoré je známe svojou sebavedomou a odvážnosťou. Tieto vlastnosti sú pre neho veľmi dôležité, keďže bol pôvodne vyšľachtený na lov losov a medveďov v drsných podmienkach severskej divočiny. Tieto psy sú nebojácne a energické, a preto sa často používajú aj na iné formy lovu a aktivity, ako napríklad na beh, agility alebo canicross.

 

Priateľský a vyrovnaný

Napriek tomu, že sú Nórski losí psi vyšľachtení na lov, sú zároveň aj veľmi priateľskí a vyrovnaní. Títo psi sa dobre vychádzajú s ľuďmi aj s inými zvieratami, a preto sú skvelými spoločníkmi pre celú rodinu. Sú to oddaní a lojálni psi, ktorí sa radi prispôsobujú potrebám svojho majiteľa.

Pri výchove Nórskych losích psov je dôležité mať na pamäti, že sú to inteligentní a nezávislí psi, ktorí potrebujú pravidelný tréning a stimuláciu. Ak sa im dostane dostatočnej pozornosti a tréningu, budú sa cítiť šťastní a vyrovnaní a budú sa správať ako skutoční gentlemani.

V závislosti od individuálneho charakteru a genetických predispozícií sa môže správanie jednotlivých psov líšiť. Niektorí Nórski losí psi môžu byť viac zdržanliví a nezávislí, zatiaľ čo iní môžu byť veľmi hraví a zvedaví. Je dôležité, aby majitelia týchto psov pochopili ich povahu a správanie a prispôsobili sa im.

 

Výcvik a výchova

Nórsky losí pes sivý je vytrvalý športový pes severského typu, nebojácny, energický a odvážny. Jeho výchova a výcvik musí byť preto zameraný na jeho silné stránky a potreby.

Pri výcviku sa odporúča používať pozitívne posilňovanie a trpezlivosť. Nórsky losí pes sivý má veľkú silu a je samostatný, preto je dôležité, aby bol výcvik konzistentný a postupný.

Výchova Nórskych losích psov by mala začať od najútlejšieho veku. Mali by byť socializovaní s inými psami a ľuďmi, aby sa naučili správať sa v rôznych situáciách a prostredí.

Pri výcviku sa odporúča používať hračky a odmeny, ako napríklad pamlsky, ktoré môžu byť použité ako motivácia. Nórsky losí pes sivý má dobré cuchové vlastnosti, preto sa odporúča trénovať ho na dohľadávky a aportovanie.

Pri výcviku dohľadávky sa odporúča používať rôzne druhy terénu, aby sa pes naučil pracovať nosom a hľadať zver. Pri výcviku aportovania sa odporúča používať rôzne druhy predmetov, ako napríklad hračky alebo kusy zveri.

Výchova a výcvik Nórskych losích psov sú dôležité pre ich správne fungovanie v rodine a pri poľovačkách. S trpezlivosťou a pozitívnym posilňovaním môžu byť tieto psy skvelými spoločníkmi a pracovníkmi.

 

Úloha a práca Nórsky losí pes

 

Úloha a práca Nórsky losí pes

 

Poľovný pes

Nórsky losí pes je plemeno severského poľovného psa, ktorého úlohou je lov zveri, najmä losov. Tento pes je vytrvalý, energický a odvážny, s dobrými cuchovými vlastnosťami. Jeho priateľská a inteligentná povaha spolu s jeho silou a nezávislosťou robia z neho skvelého spoločníka pre poľovníkov. Nórsky losí pes je šikovný v hlbokom snehu a v ťažkom teréne, čo je pre lov losov nevyhnutné.

 

Strážca

Okrem svojej úlohy ako poľovný pes, Nórsky losí pes tiež slúži ako skvelý strážca. Jeho prirodzené inštinkty a odvaha robia z neho vynikajúceho ochrancu svojho majiteľa a jeho majetku. Tento pes je veľmi oddaný a chráni svoju rodinu pred nebezpečenstvom, či už ide o zlodejov alebo divoké zvieratá.

Vzhľadom na svoju silu a energiu, Nórsky losí pes potrebuje dostatok pohybu a príležitosti na výcvik a tréning. Jeho majitelia by mali byť pripravení poskytnúť mu dostatok pozornosti a starostlivosti, aby sa stal skutočným spoločníkom a ochrancom.

 

Zdravie a starostlivosť

Nórsky losí pes je zdravý a robustný pes, ktorý má vysokú odolnosť voči chorobám. Napriek tomu, ako u každého psa, aj u neho môžu nastať zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú starostlivosť a liečbu.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov, ktorý môže Nórsky losí pes zažiť, je kliešťový zhryz. Kliešte môžu prenášať rôzne choroby, vrátane lymskej boreliózy a encefalitídy. Preto je dôležité, aby majiteľ pravidelne kontroloval psa na prítomnosť kliešťov a používal ochranné prostriedky proti nim.

Okrem toho, Nórsky losí pes môže mať aj genetické predispozície k niektorým chorobám, ako je dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami. Preto je dôležité, aby majiteľ zabezpečil pravidelné veterinárne prehliadky a sledoval zdravotný stav svojho psa.

Starostlivosť o Nórskych losích psov zahŕňa aj pravidelné kúpanie a česanie srsti, čistenie uší a zubov a zabezpečenie primeranej stravy a pitného režimu. Okrem toho, Nórsky losí pes potrebuje aj dostatok pohybu a spoločnosti svojho majiteľa.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov alebo nejasností ohľadom starostlivosti o Nórskych losích psov, majiteľ by mal vyhľadať radu veterinára alebo skúseného chovateľa.

 

FCI Štandardy

Nórsky losí pes je plemeno, ktoré spadá do kategórie špicových a pôvodných plemien podľa FCI klasifikácie. Toto plemeno je známe svojou typickou stavbou tela a vzhľadom, ktoré boli stanovené v oficiálnych FCI štandardoch.

Podľa FCI štandardov, nórsky losí pes má výšku v oblasti krku od 52 do 60 cm pre samcov a od 48 do 56 cm pre samice. Váha tohto plemena sa pohybuje od 20 do 25 kg pre samcov a od 18 do 22 kg pre samice. Tento pes má typický špicovitý vzhľad so vztyčenými ušami a hustou srstou.

FCI štandardy pre nórsky losí pes zahŕňajú aj určité charakteristiky plemena. Tento pes má byť plachý a nezávislý, ale zároveň lojálny a oddaný svojmu majiteľovi. Pri love sa využíva ako durič a má mať schopnosť vypátrať zver a sledovať jej stopu.

Okrem toho, FCI štandardy pre nórsky losí pes tiež stanovujú určité zdravotné požiadavky pre toto plemeno. Napríklad, pes by mal mať zdravé kĺby a oči, a nemal by trpieť žiadnymi dedičnými ochoreniami.

Celkovo, FCI štandardy pre nórsky losí pes sú dôležitým nástrojom pre chovateľov a majiteľov tohto plemena. Tieto štandardy pomáhajú udržiavať kvalitu plemena a zabezpečujú, že každý jedinec má určité charakteristiky, ktoré sú typické pre toto plemeno.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button