Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Škótsky jelení pes: Charakteristika plemena

Škótsky jelení pes, známy aj pod názvom Deerhound, je plemeno psov, ktoré pochádza z Veľkej Británie, konkrétne zo Škótska. Toto veľké hrubosrsté plemeno patrí do skupiny 10 podľa FCI, ktorá zahŕňa chrtov a podobné plemená. Škótsky jelení pes sa v stredoveku používal na lov jeleňov, no dnes sa využíva predovšetkým ako spoločník.

 

Škótsky jelení pes

 

Škótsky jelení pes

 

Toto pomerne vzácne plemeno môže dorásť až do výšky okolo 80 cm a vážiť približne 50 kg. Škótsky jelení pes má charakteristickú hrubú srsť, ktorá môže byť rôznych farieb, vrátane modrej, čiernej, červenej a žltej. Okrem toho majú tieto psy veľké uši, ktoré im umožňujú lepšie počuť a vnímať zvuky v prostredí.

Škótsky jelení pes je plemeno, ktoré je známe svojou rýchlosťou, obratnosťou a nebojácnosťou. Tieto vlastnosti boli využívané na lov veľkých zvierat, no dnes sú tieto psy skôr milovanými spoločníkmi. Aj napriek tomu, že sú veľké a majestátne, sú to veľmi láskavé a oddané psy, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Škótsky jelení pes je plemeno psov s pôvodom v Škótsku. Toto plemeno bolo vyvinuté na lovenie jelenov a inej divej zvery. Škótsky jelení pes bol pôvodne chovaný klanom MacLeod na ostrove Skye a bol známy ako „MacLeod’s dog“. Toto plemeno sa stalo populárnym medzi škótskymi šľachticmi a bolo často používané na lov jeleňov, najmä v oblastiach s veľkými lesmi a otvorenými priestormi.

História Škótskeho jelenieho psa siaha až do stredoveku. Toto plemeno bolo vyvinuté krížením írskeho vlkodava a starých škótskych chrtov. Škótsky jelení pes bol pôvodne chovaný pre svoju rýchlosť a silu, ktoré umožňovali loviť rýchle zvieratá, ako sú jelene a srnky.

V súčasnosti je Škótsky jelení pes chovaný ako spoločník, aj keď stále zvykne byť používaný na lov. Toto plemeno je veľmi populárne v zahraničí, najmä v USA a Kanade. V roku 1892 bol založený Škótsky jelení pes klub v Amerike a v súčasnosti existuje množstvo klubov a organizácií zameraných na toto plemeno po celom svete.

Zvolen je jedným z miest, kde sa nachádza chovateľská stanica Škótskych jeleních psov. Táto stanica sa zaoberá chovom a výcvikom tohto plemena a ponúka šteniatka na predaj. Škótsky jelení pes je považovaný za jedno z najvzácnejších plemien chrtov a je obľúbený pre svoju krásu, silu a vernosť.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Škótsky jelení pes, známy tiež ako Deerhound, je plemeno psov s majestátnym vzhľadom. Tieto psy sú veľké a štíhle, s dlhými nohami a svalnatým telom. Výška samcov sa pohybuje od 75 do 80 cm, zatiaľ čo výška samíc je od 70 do 75 cm. Vážia od 32 do 50 kg.

Hlava Deerhounda je štíhla a dlhá, súčasne však musí byť dostatočne široká. Lebka je plochá a mierne prevyšuje oči. Papuľa sa smerom k nosu výrazne zužuje a pysky sú suché. Oči sú veľké, tmavé a oválneho tvaru. Uši sú malé a v tvare „V“, mierne zavesené a pritlačené k hlave.

Hrudník Deerhounda je hlboký a mierne zúžený. Krk je dlhý a silný, s mierne zakriveným chrbtom. Chvost je dlhý a tenký, súčasne musí byť dostatočne silný, aby mohol slúžiť ako kormidlo pri behu.

Zbarvenie Deerhounda môže byť rôzne, od modrošedej cez plavú až po žltú. Srsť je dlhá a mäkká, často s vlnitými alebo zvlnenými vlasmi. Na hrudi a chrbte môže byť srsť trochu hrubšia.

Celkový vzhľad Deerhounda by mal byť vyvážený a harmonický. Ich exteriér by mal odrážať ich pôvod ako loveckého psa, ktorý bol vyšľachtený na rýchly a vytrvalý pohyb po nehostinnom teréne.

 

Charakteristika a povaha Škótsky jelení pes

 

Charakteristika a povaha Škótsky jelení pes

 

Škótsky jelení pes je plemeno, ktorého charakteristickým znakom je jeho vznešené správanie. Tento pes je pokojný, mierny a znášanlivý, čo z neho robí ideálneho spoločníka pre náročných majiteľov. Škótsky jelení pes je navyše veľmi inteligentný a ľahko sa vychováva.

Jednou z najvýraznejších vlastností tohto psa je jeho oddanosť a priateľskosť voči svojmu majiteľovi. Je to pes, ktorý sa veľmi rýchlo priviaže a naviaže silné puto s človekom. Tento pes má tiež sklon k tomu, aby bol poddajný a umiernený. Nikdy nie je podezrievavý, agresívny ani nebezpečný.

Škótsky jelení pes má tiež zvláštne nároky na pohyb. Potrebuje veľa miesta na beh a potrebuje byť pravidelne cvičený. Aj keď sa pôvodne používal na lov jeleňov, dnes sa už nevyužíva na tento účel, ale stále má rovnakú rýchlosť, obratnosť a nebojácnosť.

Všeobecne platí, že Škótsky jelení pes je skvelým spoločníkom pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a ktorí hľadajú psa, ktorý je inteligentný, poslušný, priateľský a oddaný.

 

Srsť a starostlivosť Škótsky jelení pes

Škótsky jelení pes má hrubú strapatej srsť, ktorá je jeho charakteristickým znakom. Srsť deerhoundov je zvyčajne šedá, modrozelená alebo čierna, ale môže byť aj iných farieb. Farba srsti sa môže líšiť aj v rámci jedného vrhu.

Starostlivosť o srsť škótskeho deerhouda nie je náročná. Stačí, ak sa srsť raz do týždňa prečeše a zbaví nečistôt a prachu. Pri starostlivosti o srsť je dôležité dbať na to, aby bola srsť deerhouda vždy čistá a bez zamotaných chuchvalcov.

Pri starostlivosti o srsť je dôležité zvoliť vhodný hrebene a kefy. Na odstraňovanie chuchvalcov sa odporúča použiť hrebeň s dlhými zubami. Na odstraňovanie nečistôt a prachu z hrubej srsť sa odporúča použiť kefu s tvrdými štetinami.

Okrem starostlivosti o srsť je dôležité venovať pozornosť aj výžive a zdraviu psa. Zdravá strava a dostatok pohybu sú dôležité pre zdravie srsti a celkové zdravie psa.

V prípade, že sa objavia akékoľvek problémy so srstou, ako napríklad vypadávanie srsti, svrbenie alebo kožné problémy, je dôležité vyhľadať pomoc veterinára.

 

Výchova a výcvik Škótsky jelení pes

 

Výchova a výcvik Škótsky jelení pes

 

Škótsky jelení pes je plemeno, ktoré bolo v minulosti používané na lov jeleňov. V súčasnosti sa však využíva najmä ako spoločník a rodinný pes. Jeho výchova a výcvik sú dôležité pre to, aby bol pes poslušný a vyrovnaný.

Výchova škótskeho jelenieho psa by mala byť založená na pozitívnej motivácii. Toto plemeno rýchlo sa učí a preto nie je potrebné používať tvrdé metódy pri výchove. Pes by mal byť odmienaný za správanie, ktoré chcete, aby opakoval, a nie trestaný za chyby.

Je dôležité venovať sa škótskemu jeleniemu psovi dostatočne, pretože potrebuje veľa pohybu. Vhodným športom pre neho je napríklad coursing. Je to veľmi kľudný pes, ktorý sa však môže javiť trochu uzavreto. Preto je dôležité socializovať ho od mladosti a vychádzať s ním na prechádzky a stretávať sa s inými psami.

Pri výcviku škótskeho jelenieho psa je dôležité mať na pamäti, že toto plemeno má v povahe nutnú dávku vzdorovitosti a rád si robí čo sám uzná za vhodné. Jeho výcvik preto vyžaduje určité skúsenosti. Je potrebné byť trpezlivý a konzistentný pri tréningu. Výcvik by mal byť postupný a zameraný na posilňovanie pozitívneho správania.

 

Využitie Škótsky jelení pes

Škótsky jelení pes je pôvodne lovecký pes, ktorý sa v súčasnosti často využíva ako spoločník. Jeho pôvodným účelom bolo loviť jelene, no dnes už sa tento pes často vyskytuje aj v domácnostiach ako milý a oddaný spoločník.

Škótsky jelení pes je veľmi náročný na pohyb a preto sa odporúča pre majiteľov, ktorí majú aktívny životný štýl. Tento pes sa výborne hodí na behanie, dlhé prechádzky a iné aktivity, ktoré mu umožňujú využiť jeho energiu a rýchlosť.

Okrem toho, Škótsky jelení pes má veľmi dobrý vzťah k deťom a dokáže byť veľmi priateľský a láskavý k svojmu majiteľovi. Avšak, pretože nie je dobrým strážcom, nie je vhodný na ochranu majetku.

Výcvik Škótskeho jelenieho psa nie je problém, pretože sa rýchlo učí a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Tento pes je tiež veľmi inteligentný a má vynikajúcu pamäť.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné informácie o Škótskom jelenom psovi:

Využitie Škótsky jelení pes je lovecký pes a spoločník, ktorý sa využíva na behanie, dlhé prechádzky a iné aktivity.
Lovecký pes Škótsky jelení pes bol pôvodne lovecký pes, ktorý sa využíval na lov jelene.
Spoločník Škótsky jelení pes sa v súčasnosti často využíva ako spoločník v domácnostiach.
Aktivita Škótsky jelení pes je veľmi náročný na pohyb a preto sa odporúča pre majiteľov s aktívnym životným štýlom.
Vzťah k deťom Škótsky jelení pes má veľmi dobrý vzťah k deťom a dokáže byť veľmi priateľský a láskavý k svojmu majiteľovi.
Výcvik Výcvik Škótskeho jelenieho psa nie je problém, pretože sa rýchlo učí a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

Pohyb

Škótsky jelení pes je veľmi náročné plemeno, pokiaľ ide o pohyb. Potrebuje veľa voľného priestoru na beh a hranie, a to najlepšie v záhrade alebo na veľkom pozemku. Hoci sa toto plemeno môže prispôsobiť aj menšiemu bytu, jeho potreby na pohyb by mali byť zohľadnené. Ako často kúpať bytového psa

Prirodzene, Škótsky jelení pes má veľmi silné a dlhé nohy, ktoré mu umožňujú rýchlosť a vytrvalosť. Je to plemeno loveckých psov, ktoré bolo pôvodne používané na lov jelenov. Jeho nohy sú tiež veľmi citlivé, takže majitelia by mali byť opatrní a chrániť ich pred zraneniami.

Majitelia by mali venovať pozornosť aj tomu, aby sa Škótsky jelení pes dostatočne pohyboval každý deň. Vhodným spôsobom môže byť napríklad prechádzka, beh alebo hra s inými psami. Je dôležité, aby sa pes dostatočne unavil, aby sa mu nezvyšovala úzkosť a agresivita.

Výcvik a tréning sú tiež dôležitými faktormi pri zabezpečení dostatočného pohybu pre Škótskeho jelenieho psa. Majitelia by mali byť trpezliví a postupovať pomaly, aby sa pes nemusel zbytočne preťažovať.

 

Veľkosť a hmotnosť

Škótsky jelení pes je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou impozantnou veľkosťou a hmotnosťou. Priemerná výška tohto psa sa pohybuje okolo 76 cm u psov a 71 cm u súk. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje v priemere v rozmedzí 36-46 kg. Toto pomerne vzácne plemeno môže dorásť až do výšky okolo 80 cm a hmotnosti približne 50 kg.

Škótsky jelení pes má mohutne stavané telo a pôsobí veľmi elegantne. Jeho stavba tela je vyvážená a harmonická, s dlhými nohami a štíhlym krkom. Aj napriek svojej veľkosti pôsobí tento pes pôvabne a ušľachtilo.

Pri výbere škótskeho jelenieho psa ako domáceho maznáčika je dôležité zohľadniť aj jeho potreby a nároky na pohyb. Tento pes miluje dlhé prechádzky, veľmi rád behá a rád niečo naháňa. Preto je dôležité mu zabezpečiť dostatok pohybu a aktivity, aby bol fyzicky aj psychicky zdravý a spokojný. Čo robiť ak ostane hlavička kliešťa u psa

 

Zdravie

Škótsky jelení pes patrí medzi zdravšie plemená psov, no aj tak sa môžu vyskytnúť niektoré choroby. V tejto sekcii sa dozviete o najbežnejších zdravotných problémoch, ktoré môže deerhound trpieť.

 

Kardiomyopatia

Kardiomyopatia je ochorenie srdca, ktoré sa prejavuje zväčšením srdcových komôr a zhoršenou funkciou srdca. Toto ochorenie môže byť u deerhoundov geneticky podmienené a prejavuje sa zväčšením srdcových komôr. Preto je dôležité, aby majitelia deerhoundov pravidelne navštevovali veterinára a kontrolovali zdravie srdca svojho psa. Šampón na vlasy

 

Torzia žalúdka alebo sleziny

Torzia žalúdka alebo sleziny je vážne ochorenie, ktoré môže byť u deerhoundov veľmi nebezpečné. Ide o to, že sa žalúdok alebo slezina deerhounda stočia a zablokujú prúdenie potravy a krvi. Toto ochorenie môže byť spôsobené konzumáciou veľkého množstva potravy naraz alebo fyzickou námahou po jedle. Preto je dôležité, aby majitelia deerhoundov boli oboznámení s týmto ochorením a vedeli ako mu predchádzať.

 

Osteosarkóm

Osteosarkóm je zhubný nádor kostí, ktorý sa môže vyskytnúť u deerhoundov. Toto ochorenie sa prejavuje bolesťou a opuchom v oblasti postihnutej kosti. Pretože deerhoundi majú väčšie kosti ako iné plemená, môžu byť náchylnejší k tomuto ochoreniu. Preto majitelia deerhoundov by mali byť oboznámení s príznakmi a vedieť ako ochorenie diagnostikovať a liečiť.

 

Hypotyreóza

Hypotyreóza je ochorenie štítnej žľazy, ktoré sa prejavuje nedostatočnou produkciou hormónov. Toto ochorenie môže byť u deerhoundov geneticky podmienené a prejavuje sa zvýšenou náchylnosťou k nadváhe a problémami s kožou a srstou. Preto majitelia deerhoundov by mali byť oboznámení s príznakmi a vedieť ako ochorenie diagnostikovať a liečiť.

 

Záver

Škótsky jelení pes je plemeno psa, ktoré má veľmi dobrý vzťah k iným psom a k deťom. Okrem toho je veľmi pozorným strážcom domu. Pôvod má spoločný s írskym vlkodavom, nebol však neskôr ovplyvnený krížením s dogovitými psami, ale s anglickými chrtmi.

Celkový vzhľad Škótskeho jelenieho psa pripomína drsnosrstého anglického chrta, ale je väčší s mohutnejšou kostrou. Hlava má byť dlhá, lebka skôr plochá ako vypuklá, ľahko prevýšená nad očami, ale bez čelového sklonu. Lebka má byť pokrytá primerane dlhou srsťou, ktorá je mäkšia ako inde na tele.

 

Deerhound, tiež známy ako Škótsky jelení pes, sa v stredoveku používal na lov jeleňov. Aj keď sa plemeno na svoj pôvodný účel už nevyužíva, stále má rovnakú rýchlosť, obratnosť a nebojácnosť. Škótsky jelení pes takmer vyhynul, ale jediným miestom vo Veľkej Británii, kde sa ešte nachádzala vysoká zver bola Škótska vysočina. Preto sa tu plemeno zachovalo. V roku 1825 sa Archibald a Duncan McNeillovi rozhodli obnoviť tieto ušľachtilé psy.

Celkovo, Škótsky jelení pes je ušľachtilé plemeno s dlhou históriou. Je to veľmi pozorný strážca a má veľmi dobrý vzťah k iným psom a k deťom. Aj keď sa na svoj pôvodný účel už nevyužíva, stále má rovnakú rýchlosť, obratnosť a nebojácnosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button