Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Novofundlandský pes: Popis, starostlivosť a zaujímavosti

Novofundlandský pes, známy aj ako Newfoundlandský pes, je pôvodom kanadské plemeno, ktorého história siaha až do 18. storočia. Tento veľký a mohutný pes sa najčastejšie využíval na lov rýb a ako psí vodný záchranár. V súčasnosti sa však stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom vďaka svojej priateľskej a mierumilovnej povahy.

 

Novofundlandský pes

 

Novofundlandský pes

 

Novofundlandský pes je známy svojou veľkou a impozantnou postavou, ktorá môže dosiahnuť výšku až 70 cm a hmotnosť okolo 70 kg. Avšak napriek svojej veľkosti je to jeden z najláskavejších a najpriateľskejších psov na svete. Jeho dobrá povaha robí z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi, pretože je bezproblémový vo vzťahu ku zvieratám.

Novofundlandský pes sa vyskytuje v troch farebných variáciách – čiernej, hnedej a čierno-bielej. Jeho priateľská, mírná a hravá povaha robí z neho obľúbeného psa po celom svete. V nasledujúcich odsekoch sa dozviete viac o jeho charakteristických vlastnostiach a správaní.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Novofundlandský pes pochádza z kanadského ostrova Newfoundland. Jeho pôvod sa datuje až do 18. storočia, kedy tu boli osídlené prvými európskymi osadníkmi. Toto plemeno bolo využívané pre prácu rybárov, ktorí potrebovali pomocníkov na svojich loďkach. Novofundlandský pes bol neoceniteľným pomocníkom pri ťahaní sietí, loví rýb a pri záchranárskych operáciách.

 

V 19. storočí sa toto plemeno dostalo do povedomia aj mimo Newfoundlandu. Novofundlandský pes bol populárny v Európe a Amerike, kde bol využívaný ako psí záchranár. Jeho schopnosť plávať a ťahať za sebou náklad až do hmotnosti 100 kg bolo obdivuhodné. Pes ako medveď – 7 plemien vyzerajúcich ako medveď

Jedným z najslávnejších psov tohto plemena bol Avalon Bey’s Giordano Bruno, ktorý sa stal svetovým rekordérom v ťahaní nákladu na vode. Tento pes dokázal ťahať za sebou loďku s 25 ľuďmi a ešte stále mal dosť sily na to, aby sa vrátil na breh.

Dnes je Novofundlandský pes populárny ako spoločník a rodinný pes. Jeho priateľská a hravá povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti a dospelých. Novofundlandský pes je veľký a mohutný pes, ktorý potrebuje veľa pohybu a pozornosti. Jeho výcvik môže byť náročný, ale s dostatočnou trpezlivosťou a odhodlaním sa dá dosiahnuť skvelý výsledok.

 

Charakteristika a vzhľad

 

Charakteristika a vzhľad

 

Novofundlandský pes je známy svojou priateľskou povahou a láskou k ľuďom, obzvlášť k deťom. Je to pokojný a mierumilovný pes, ktorý sa bezproblémový zmestí do rodiny. Je to pes, ktorý je bez problémov vo vzťahu ku zvieratám a nie je agresívny. Avšak, pri potenciálnom ohrození sa i on dokáže dôrazne brániť.

Vzhľad

 

Novofundlandský pes je masívne stavaný pes so silným telom a dobrou pohybovou koordináciou. Sučky od psov (samcov) sa líšia stavbou trupu, kedy sučky majú trup dlhší a všeobecne nie sú stavané tak masívne, ako ich náprotivky.

Srsť

 

Srsť týchto psov je dvojitá: krycia srsť a podsada. Krycia srsť je rovná, hustá a hrubá, zatiaľ čo podsada je jemná a hustá. Farba srsti môže byť čierna, hnedá alebo biela s čiernymi alebo hnedými znakmi. Srsť je mastná a vode odolná, čo z neho robí vynikajúceho plavca.

Hlava a uši

 

Hlava novofundlandského psa je široká a hlboká s mierne zaobleným lebkou. Oči sú tmavé a oválne, pričom výraz je jemný a inteligentný. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a visiace.

Trup a nohy

 

Trup novofundlandského psa je silný a mohutný, s hlbokým hrudníkom a dobre klenutými rebrami. Nohy sú silné a dobre osvalené, s veľkými labami, ktoré sú ploché a okrúhle.

 

Chvost

Chvost novofundlandského psa je huňatý a silný, ktorý sa zdvihá nad chrbtom. Je to dôležitý prvok pri plávaní, pretože mu pomáha udržiavať rovnováhu v rýchlej vode.

Celkovo je novofundlandský pes veľký a masívny pes s priateľskou a láskavou povahou, ktorý je vhodný pre rodiny s deťmi a inými domácimi zvieratami.

 

Zdravie Novofundlandský pes

 

Zdravie Novofundlandský pes

Novofundlandský pes je od prírody zdravý a odolný, ale rovnako ako u iných psov, aj u neho sa môžu vyskytnúť rôzne zdravotné problémy. V tomto oddieli sa zameriame na niektoré z najčastejších chorôb, ktoré môžu postihnúť toto plemeno a na možnosti prevencie. Pes k deťom 10 najlepších psov pre deti

 

Choroby

 

Medzi najčastejšie choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť u novofundlandského psa, patria:

 • Dysplázia bedrového kĺbu: Toto je genetická choroba, ktorá môže viesť k bolesti a kĺbovým problémom. Je dôležité, aby sa rodičia boli testovaní na túto chorobu a aby sa zabránilo páreniu postihnutých jedincov.
 • Addisonova choroba: Toto je ochorenie endokrinného systému, ktoré môže viesť k zlyhaniu obličiek. Príznaky zahŕňajú zvracanie, hnačku a slabosť. Liečba spočíva v podávaní steroidov.
 • Šedý zákal: Toto je ochorenie očí, ktoré môže viesť k postupnému strate zraku. Príznaky zahŕňajú zahmlené videnie a zmeny v farbe očí. Liečba spočíva v operácii.
 • Epilepsia: Toto je neurologické ochorenie, ktoré môže viesť k záchvatom. Príznaky zahŕňajú záchvaty, kŕče a zmeny správania. Liečba spočíva v podávaní antiepileptík.
 • Rakovina: Novofundlandský pes má zvýšené riziko vzniku niektorých typov rakoviny, ako napríklad osteosarkómu (rakovina kostí) a hemangiosarkómu (rakovina krvných ciev). Príznaky zahŕňajú bolesť, opuchy a zmeny v správaní.
 • Hot spoty: Toto sú bolestivé kožné lézie, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku alergií, parazitov alebo infekcií. Liečba spočíva v ošetrení postihnutej oblasti a odstránení príčiny.

 

Prevencia

 

Aby sa minimalizovalo riziko vzniku týchto chorôb, je dôležité, aby sa novofundlandský pes pravidelne veterinárne kontroloval a aby sa dodržiavali nasledujúce opatrenia:

 • Správna výživa: Dôležité je zabezpečiť, aby bol pes kŕmený kvalitnou stravou, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny.
 • Pravidelný pohyb: Novofundlandský pes potrebuje dostatok pohybu, aby bol zdravý a aby sa minimalizovalo riziko vzniku kĺbových problémov.
 • Prevencia parazitov: Je dôležité pravidelne ošetrovať psa proti parazitom, ako sú blchy a kliešte.
 • Genetické testovanie: Ak sa chystáte zohnať si novofundlandského psa, je dôležité zabezpečiť, aby rodičia boli testovaní na genetické ochorenia.
 • Pravidelné veterinárne kontroly: Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára.

Výcvik a výchova

 

Výcvik a výchova

 

Výchova a výcvik novofundlandského psa jsou dva důležité aspekty, které majitelé musí brát v úvahu. Novofundlanďané jsou milí a dobrosrdeční psi, kteří mají tendenci být pomalejší a méně dynamickí než jiná plemena. Při výcviku je tedy důležité být trpělivý a najít společnou řeč s psem.

 

Výcvik novofundlandského psa není snadný, ale je to důležitý proces, který musí být proveden správně, aby pes byl socializovaný a poslušný. Výcvik by měl začít co nejdříve, aby byl pes zvyklý na pravidla a očekávání svého majitele. První krokem je naučit psa základním povelům, jako je sedni, lehni, a při noze.

Novofundlandský pes je inteligentní a schopný se naučit mnoho cviků, ale je důležité najít správnou motivaci pro psa. Pozitivní posilování a odměňování jsou účinné metody pro výcvik novofundlandského psa. Je také důležité, aby majitelé byli trpěliví a důslední, aby pes nebyl zmatený nebo frustrovaný. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

Výchova novofundlandského psa zahrnuje také socializaci s jinými psy a lidmi. Novofundlanďané mají tendenci být přátelští a milí, ale mohou být také plachí nebo nedůvěřiví vůči cizím lidem. Proto je důležité, aby byli vystaveni různým situacím a lidem, aby se naučili být společenskými a přátelskými psy.

Celkově lze říci, že výchova a výcvik novofundlandského psa jsou důležité procesy, které majitelé musí brát vážně. Trpělivost, důslednost a pozitivní posilování jsou klíčové prvky pro úspěšný výcvik a socializaci novofundlandského psa.

 

Starostlivosť a životné podmienky Novofundlandský pes

 

Starostlivosť a životné podmienky Novofundlandský pes

 

Novofundlandský pes je plemeno, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a životné podmienky.

Jednou z najdôležitejších vecí je zabezpečiť mu primerané miesto na spanie. Novofundlandský pes potrebuje dostatok miesta na pohyb, preto by mal mať k dispozícii dostatočne veľký priestor.

Toto plemeno má tiež špeciálne plovacie blany, ktoré mu umožňujú plávať. Preto by mal mať prístup k vode, najmä ak sa nachádza v horúcom podnebí.

 

Okrem toho, Novofundlandský pes má hustú a dlhú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Jeho srsť by mala byť česaná aspoň raz týždenne, aby sa predišlo tvorbe uzlín a zdravotných problémov.

Tiež by mal byť pravidelne kúpaný, aby sa predišlo zápachu a infekciám. V prípade potreby by mal byť strihaný, aby sa udržala jeho srsť v dobrom stave. Príčiny straty vlasov u mužov

Je dôležité, aby bol Novofundlandský pes pravidelne veterinárne kontrolovaný, aby sa predišlo zdravotným problémom. Toto plemeno má sklon k dysplázii bedrového kĺbu a iným zdravotným problémom, preto by mal byť pod dohľadom veterinára.

Celkovo, Novofundlandský pes je skvelým spoločníkom a pracovným psom, ktorý vyžaduje primeranú starostlivosť a životné podmienky. S primeranou starostlivosťou a láskou môže byť tento pes verným a oddaným spoločníkom pre celú rodinu.

 

Známe osobnosti a príklady plemena

 

Novofundlandský pes je známy svojou mohutnosťou a priateľskou povahou. Tieto vlastnosti robia z neho obľúbeného spoločníka aj v celebritnej sfére. Medzi známe osobnosti, ktoré majú novofundlandského psa, patrí napríklad herečka a speváčka Honey Pie Crazy Cliff. Jej pes Charlly z Horpu je často vidieť na jej sociálnych sieťach a fanúšikovia si ho obľúbili pre jeho dobrácku povahu.

 

Ďalšou známou osobnosťou, ktorá má novofundlandského psa, je Eliot Étoile Renesmée. Jej pes Sent-Djons Zeus sa stal hviezdou internetu vďaka svojim roztomilým fotografiám s jeho majiteľkou. Lynn For Me Again Canadian Beardog a Happy Bear For Me of Canadian Beardog sú ďalšími príkladmi novofundlandských psov, ktorí sa stali populárnymi na sociálnych sieťach.

 

Novofundlandský pes je tiež obľúbeným plemenom medzi záchranármi. Vďaka svojej mohutnosti a plaveckým schopnostiam sú ideálnymi psami pre vodné záchranárske operácie. Elise Logrus je jedným z príkladov novofundlandského psa, ktorý bol vycvičený ako záchranársky pes.

Okrem toho, novofundlandský pes sa často používa aj pri rybolove. V minulosti boli tieto psy využívané na vyťahovanie rybárskych sietí z vody a prevažanie nákladov. Novofundlandský pes je tiež veľmi priateľský k ostatným psom a je obľúbeným spoločníkom pre deti.

Vzhľadom na svoju veľkosť a silu, novofundlandský pes vyžaduje primeranú starostlivosť a tréning. Jeho sliny a veľká veľkosť môžu byť pre niektorých majiteľov nepríjemné, ale jeho dobrá povaha a oddanosť robia z neho skvelého spoločníka pre každého, kto má radi veľké psy.

 

Záver Novofundlandský pes

 

Novofundlandský pes, známy tiež ako Novofundlanďan, je plemeno psa, ktorého výraznou charakteristikou je jeho veľká hmotnosť a huňatá podsada. Títo psi sú známi svojou priateľskou a mierumilovnou povahou, ktorá ich robí skvelými spoločníkmi pre rodiny s deťmi.

Pri výbere šteniatka by mal byť budúci majiteľ pripravený na zodpovednú starostlivosť o tohto psa. Novofundlanďan potrebuje dostatok pohybu a správnu stravu, aby sa udržal zdravý a v dobrej kondícii. Jeho veľkosť a hmotnosť môžu byť náročné pre majiteľa, preto je dôležité zvážiť, či má dostatok miesta a zdrojov na starostlivosť o tohto psa.

Novofundlanďan je vynikajúcim spoločníkom pre rodiny, ktoré hľadajú láskavého a priateľského psa. Tieto psy sú veľmi inteligentné a učenlivé, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre rôzne aktivity, ako napríklad canisterapiu.

V závere je dôležité poznamenať, že pri výbere tohto plemena psa by mal byť budúci majiteľ pripravený na zodpovednú starostlivosť o tohto psa. Novofundlanďan je veľký a náročný pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a správnu stravu. Ak máte dostatok miesta a zdrojov a hľadáte láskavého a priateľského psa, Novofundlanďan by mohol byť skvelou voľbou pre vás.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button