Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Fínsky stavač: Popis, použitie a výhody

Fínsky stavač je plemeno poľovného psa pochádzajúce z Fínska. Je to stredne veľký pes so svalnatou a atletickou postavou, zvyčajne vážiaci 20 až 30 kg. Plemeno je známe svojimi vynikajúcimi loveckými schopnosťami, najmä pri stopovaní a aportovaní diviačej zveri.

Fínsky stavač je všestranné plemeno, ktoré sa dokáže prispôsobiť rôznym poľovným prostrediam vrátane lesov, polí a mokradí. Sú veľmi inteligentné a vycvičené, vďaka čomu sú vhodné pre začínajúcich aj skúsených poľovníkov. Plemeno je známe aj svojou priateľskou a vernou povahou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou ako rodinný maznáčik.

Celkovo je Fínsky stavač všestranné plemeno, ktoré vyniká v poľovníctve aj v spoločenskom chovaní. Jeho jedinečné vlastnosti a schopnosti z neho robia cenný doplnok každej poľovníckej partie alebo domácnosti.

Fínsky Stavač

 

Fínsky Stavač

 

Plemeno

Fínsky stavač je jedno z najstarších plemien stavačov a pochádza z Fínska. Je to stredne veľký pes s hladkou a krátkou srstou. Jeho farba môže byť zlatá, zlatohnedá alebo bledá. Tento pes je známy svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v náročných podmienkach.

Podľa FCI patrí fínsky stavač do skupiny 7 – Ohaři a stavači, sekcia 2 – Stavači. Jeho výška sa pohybuje od 56 do 61 cm a váha od 20 do 27 kg.

 

Nos

Fínsky stavač má vynikajúci nos, ktorý mu umožňuje vôňu chytiť aj na veľké vzdialenosti. Tento pes má vrodený lovecký inštinkt a je schopný pracovať s rôznymi druhmi zvierat vrátane vtákov a malých zvierat.

Hlava

Hlava fínskeho stavača je stredne veľká a má široký čumák. Jeho oči sú tmavé a oválneho tvaru. Uši sú zavesené a majú stredne veľkú dĺžku.

 

Boj

Fínsky stavač je známy svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v náročných podmienkach. Tento pes je vynikajúcim spoločníkom pre lov aj pre rodinný život. Jeho prirodzená ochranná povaha a lovcovské inštinkty robia z fínskeho stavača skvelého strážcu.

Vzhľadom na jeho loveckú povahu je dôležité, aby bol fínsky stavač vedený skúseným majiteľom, ktorý mu poskytne dostatok pohybu a psychickej stimulácie.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Fínsky stavač je stredne veľký poľovný pes so silnou a dobre vyváženou stavbou tela. Jeho horná línia je rovná, s kohútikom, ktorý je umiestnený na úrovni bedier. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými žebrovými oblúkmi. Ramená sú dlhé a sklonené, s dobre uhlovými lakťami, ktoré sú umiestnené tesne k hrudnej kosti. Predhrudie je dobre vyvinuté, s pevným a rovným chrbtom.

 

Oči

Oči fínskeho stavača sú stredne veľké a okrúhle, so živým a pozorným výrazom. Farba očí je tmavohnedá alebo hnedá.

Uši

Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a umiestnené vysoko na hlave. Sú priľahlé k hlave a zavesené dozadu. Ich vnútorná strana je pokrytá jemnou a hladkou srsťou.

Krk

Krk je stredne dlhý, silný a dobre osvalený. Je nesený hrdzavo a je dobre zapojený do hrudnej časti tela.

 

Končatiny

Končatiny fínskeho stavača sú silné a dobre osvalené. Rameno je dlhé a sklonené, s dobre uhlovými lakťami. Predné nohy sú rovné a vzpriamené, s pevnými pazúrikmi a dobre vyvinutými vankúšikmi. Zadné nohy sú silné a dobre uhlové, s pevnými pazúrikmi a dobre vyvinutými vankúšikmi.

 

Výraz

Výraz fínskeho stavača je pozorný a živý, s jemným a láskavým výrazom.

Pohyb

Pohyb fínskeho stavača je rýchly a elegantný. Jeho krok je dlhý a ľahký, s dobrým krytím zeme. Jeho pohyb je harmonický a svižný.

 

Ďalšie Charakteristiky

 

Ďalšie Charakteristiky

 

Chrbát nosa Pysky Chrup Chrbát Zadok
Čierny Tenké Silný Rovný Široký
Rameno Pazúriky Vankúšiky Stehná Predhrudie
Dlhé Tuhejúce Silné Dlhé Dobré
Hrudná kosť Brucho Lopatka Váha
Hlboká Dobré Sklonená 20-30 kg

Život Stavača

 

Život Stavača

 

Fínsky stavač je plemeno, ktoré má svoje korene v Fínsku a je známe svojou schopnosťou pracovať na poli aj vo vode. V tejto časti sa pozrieme na život fínskeho stavača a na to, čo môžete očakávať, ak sa rozhodnete mať jedného ako domáceho maznáčika. Európsky saňový pes: Popis, História a Použitie

 

Šteňatá

Ak sa rozhodnete pre šteniatko fínskeho stavača, je dôležité nájsť si renomovaného chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka. Vrh môže mať 6 až 8 šteniatok a cena šteniatka sa môže pohybovať od 800 do 1500 eur. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Práca na Poli

Fínsky stavač bol pôvodne chovaný ako poľovný pes, a preto má v sebe silné inštinkty na prácu na poli. Tento pes je rýchly, vytrvalý a má vynikajúci čuch. Jeho práca na poli je zameraná na vyhľadávanie a apportovanie koristi. Fínsky stavač je tiež schopný pracovať v rôznych terénoch a podmienkach.

 

Vo Vode

Okrem práce na poli je fínsky stavač tiež vynikajúcim plavcom. Jeho svalnaté telo a vodotesná srsť mu umožňujú pracovať vo vode aj v zlých podmienkach. Tento pes je schopný plávať aj niekoľko kilometrov a apportovať korisť z vody.

Celkovo je fínsky stavač inteligentný, oddaný a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie. Jeho výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa v ňom prejavovali jeho prirodzené schopnosti a inštinkty.

 

Poznatky a Inzercia

 

Inzercia

 

Fínsky stavač je poľovne upotrebiteľný pes, ktorý patrí do skupiny kontinentálnych stavačov. Tento typ psa je známy svojou silou a vytrvalosťou, čo robí z neho vynikajúceho spoločníka pre poľovníkov. Ak hľadáte šteniatko fínskeho stavača, môžete sa pozrieť na inzerciu na rôznych webových stránkach, ktoré sa zaoberajú inzerciou psov.

V inzerátoch sa často spomína, že šteniatka majú PP (pôvodný preukaz), sú očkované, odčervené a socializované. Cena šteniatok sa môže líšiť v závislosti od kvality, pôvodu a chovateľskej stanice.

 

 

Plemenná kniha

 

Fínsky stavač, známy aj ako Suomenajokoira, je plemeno psov, ktoré pochádza z Fínska. Tento pejsek má silné telo, svalnaté nohy a krátky chvost. Jeho srsť je hustá a hrubá, zvyčajne v odtieňoch hnedých a čiernych.

Fínsky stavač bol vyšľachtený na lov zveri, najmä jelenej. Tento pes má vynikajúci čuch a je schopný pracovať v rôznych terénoch. V plemennej knihe sa môžete dozvedieť viac o histórii tohto plemena, jeho charakteristikách a štandardoch.

 

Chovateľská Stanica

 

Ak hľadáte šteniatko fínskeho stavača, môžete sa obrátiť na chovateľskú stanicu, ktorá sa zaoberá chovom tohto plemena. Chovateľské stanice sa snažia produkovať šteniatka s dobrými vlastnosťami, ako je zdravie, temperament a vzhľad. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Pri výbere chovateľskej stanice je dôležité zistiť, či sú šteniatka odchované v dobrých podmienkach a či sú socializované. Chovateľská stanica by mala mať tiež dobrú povesť a byť registrovaná v príslušnej organizácii.

Okrem fínskeho stavača, môžete sa na chovateľských staniach stretnúť aj s inými plemenami, ako sú napríklad weimarský stavač, bretónsky španiel, rotvajler, bullmastiff, nemecký krátkosrstý stavač, slovenský hrubosrstý stavač a mnoho ďalších.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button