Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Poľný španiel: Charakteristika plemena

Poľný španiel, alebo inak nazývaný Field Spaniel, je pôvodným poľovným psom, ktorý sa vyznačuje svojou vyváženou a ušľachtilou povahou. Tento pes sa stal obľúbeným medzi poľovníkmi v Anglicku už v 19. storočí a postupne sa rozšíril aj do iných krajín.  Plemeno Poľný španiel je považovaný za jeden z najvzácnejších psov na svete a jeho vzhľad a povaha ho robia ideálnym spoločníkom pre aktívnych majiteľov.

 

Poľný španiel

 

Poľný španiel

 

Poľný španiel je stredne veľký pes s ušľachtilým vzhľadom a dobre stavaným telom. Má krásnu hustú srsť, ktorá môže byť rôznych farieb, od čiernej až po hnedú. Jeho povaha je priateľská a mierna, a preto sa dobre hodí aj pre rodiny s deťmi. Poľný španiel je navyše veľmi inteligentný a učenlivý pes, ktorý sa ľahko učí nové triky a povely.

V súčasnosti sa poľný španiel stáva čoraz populárnejším aj ako spoločník pre ľudí, ktorí nemajú záujem o poľovníctvo. Jeho priateľská a citlivá povaha robí z neho ideálneho psa pre ľudí, ktorí hľadajú verného a oddaného spoločníka. Ak hľadáte psa s ušľachtilou povahou a krásnym vzhľadom, poľný španiel môže byť tou správnou voľbou pre vás.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Poľný španiel je jedno z najstarších plemien poľných španielov. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, kedy bol vyvinutý na výstavný kruh v Anglicku. Poľný španiel bol veľmi úspešný vo výstavnom kruhu so svojou rozmanitosťou, no postupom času sa stal takmer rovnakým ako Susesexský španiel, s výnimkou samotnej hlavy.

 

Svetovej vojny

Počas prvej svetovej vojny bolo použitie poľných španielov na poľovanie obmedzené a plemeno sa začalo upadáť. Po druhej svetovej vojne sa však podarilo oživiť plemeno a dnes je stále populárnym poľovníckym psom.

 

Odkaz

Poľný španiel má veľmi silný odkaz v poľovníckom svete. Jeho krása a ušľachtilý vzhľad, spolu s jeho citlivou, priateľskou povahou a láskou k deťom, robia z neho obľúbeného spoločníka a poľovníckeho psa. Jeho pôvod a história sú dôkazom jeho kvalít ako poľovníckeho psa, ktorý je stále populárny a obľúbený medzi poľovníkmi na celom svete.

 

Fyzické charakteristiky Poľný španiel

 

Fyzické charakteristiky Poľný španiel

 

Veľkosť a hmotnosť

Poľný španiel je stredne veľké plemeno, s hmotnosťou od 18 do 25 kg a výškou v kohútiku od 43 do 46 cm. Samice bývajú o niečo menšie ako samci.

 

Srsť a farba

Srsť poľného španiela je dlhá, hladká a lesklá. Môže byť čierna, hnedá alebo kombinácia oboch farieb. Na hrudníku, zadnej časti končatín a pod telom má špecifické strapce.

 

Hlava a čeľuste

Hlava poľného španiela je stredne veľká a dobre vyvážená. Má široký čumák a mierne vypuklý čelo. Čeľuste sú silné a dobre vyvinuté.

 

Hrudník a bedrá

Hrudník poľného španiela je hlboký a široký, s dobre vyvinutými rebrom. Bedrá sú silné a dobre osvalené, s miernym sklonom.

 

Končatiny

Končatiny poľného španiela sú silné a dobre osvalené. Majú mierne sklonené lakte a kolená. Labky sú okrúhle a dobre ohraničené.

Celkovo, poľný španiel má vyvážené a harmonické telo, s dobre vyvinutými svalmi a kostrovým systémom. Jeho srsť a farba mu dávajú charakteristický vzhľad, ktorý ho odlišuje od iných plemien. Najdlhšie žijúce psy Top 10 plemien psov

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Poľný španiel je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje veľmi priateľskou a miernou povahou. Tento stredne veľký pes je citlivý, čulý a výslovne akčný a podnikavý poľovný pes. Jeho temperament je ušľachtilý a živý, a preto sa dobre hodí ako spoločník pre aktívnych ľudí.

 

S deťmi

Poľný španiel je známy ako veľmi priateľský a rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi. Jeho temperament je pokojný a prispôsobivý, čo znamená, že sa dobre hodí aj do domácností s deťmi. Tento pes je veľmi hravý a má radi zábavu, preto sa dokáže dobre zabaviť aj s deťmi.

 

S lovcom

Poľný španiel je pôvodne poľovný pes, a preto sa dobre hodí aj ako spoločník pre lovca. Jeho citlivý nos a prirodzená poslušnosť robia z neho skvelého spoločníka pre lovca. Tento pes je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym situáciám.

Celkovo je poľný španiel veľmi priateľský a milý pes, ktorý sa hodí ako spoločník pre aktívnych ľudí. Jeho temperament je ušľachtilý a živý, a preto sa dobre hodí ako spoločník pre lovca. Jeho citlivý nos a prirodzená poslušnosť robia z neho skvelého spoločníka pre lovca. japonske plemena psov – 13 plemien psov

 

Zdravie a starostlivosť

 

Typické choroby

Poľný španiel je pomerne zdravé plemeno, ale aj tak existujú niektoré choroby, ktoré sú pre neho typické. Jednou z nich je dysplázia bedrového kĺbu, ktorá môže byť spôsobená genetikou alebo nesprávnou výživou. Preto je dôležité sledovať váhu psa a zabezpečiť mu kvalitnú stravu. Ďalšou chorobou, ktorá sa u tohto plemena môže vyskytnúť, je atrofia sietnice, ktorá môže viesť k oslepnutiu. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať zrak psa a vyhľadať veterinárnu starostlivosť pri akýchkoľvek problémoch.

 

Výživa

Správna výživa je kľúčová pre zdravie poľného španiela. Jeho strava by mala byť kvalitná a prispôsobená jeho zdravotnému stavu a fyzickej aktivite. Je dôležité sledovať, koľko jesť a prispôsobiť dávky jeho veku a rastu. Poľný španiel nevyžaduje osobitnú stravu, ale mali by ste sa vyvarovať kŕmenia ho potravinami, ktoré môžu spôsobiť nadváhu alebo alergie.

Pri starostlivosti o poľného španiela je dôležité venovať pozornosť aj jeho srsti. Srsť nie je taká ťažká ako u iných plemien, ale vyžaduje si starostlivosť, aby sa zabránilo objaveniu podložiek v srsti. Odporúča sa pravidelné česanie a kúpanie psa. Okrem toho, je dôležité pravidelne vykonávať klinické očné vyšetrenie, pretože poľný španiel je plemenom, ktoré je náchylné na niektoré očné choroby. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

 

Tréning a výchova Poľný španiel

 

Tréning a výchova Poľný španiel

 

Výchova a tréning poľného španiela by mali byť zamerané na jeho priateľskú a oddanú povahu. Toto plemeno je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí, preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok fyzickej a duševnej stimulácie.

Pri výcviku poľného španiela je dôležité začať čo najskôr. Od šteniatka ho treba učiť základné povely, ako sedia, ľahnúť, prísť, a podobne. Je dôležité, aby bol tréning pozitívny a motivujúci. Poľný španiel je veľmi citlivý pes, preto je potrebné používať pozitívne posilňovanie a odmeňovanie.

 

Aktívny životný štýl poľného španiela znamená, že potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Vhodným spôsobom, ako udržať ho aktívneho, je napríklad behanie, plávanie, alebo hra s loptou. Je dôležité zabezpečiť mu dostatok času na vonkajšie aktivity a pohyb. Vlasové hnojivo šampón

Výchova poľného španiela ako rodinného psa by mala zahŕňať aj socializáciu. Je dôležité, aby bol zvyknutý na rôzne situácie a ľudí, aby bol príjemný aj v spoločnosti. To môže zahŕňať návštevy rôznych miest, stretávanie sa s inými psami, alebo tréning v skupine.

Celkovo je dôležité, aby bola výchova a tréning poľného španiela zamerané na jeho potreby a povahu. S dostatkom pozitívnej motivácie a fyzickej stimulácie bude poľný španiel šťastný a oddaný spoločník.

 

Chov a počet

Chovatelia

Chov poľného španiela je v súčasnosti populárny v mnohých krajinách po celom svete. Existuje mnoho chovateľov, ktorí sa špecializujú na toto plemeno a poskytujú kvalitné šteniatka s dobrým zdravím a správnou výchovou. Výber správneho chovateľa je kľúčovým faktorom pri získavaní zdravého a kvalitného šteniatka poľného španiela.

Chovatelia poľného španiela sa môžu zaregistrovať v rôznych organizáciách, ako je napríklad American Kennel Club (AKC) alebo The Kennel Club (TKC). Tieto organizácie poskytujú chovateľom prístup k rôznym zdrojom informácií, vrátane typických chorôb, výživy, chovu a výchovy šteniatok.

 

Počet

Poľný španiel je relatívne zriedkavým plemenom, a preto nie je veľmi rozšírený. V súčasnosti nie je k dispozícii presný počet poľných španielov na svete. Avšak, v roku 2021, bola početnosť poľného španiela v Spojených štátoch amerických odhadnutá na približne 3000 jedincov.

V súčasnosti sa poľný španiel chová hlavne ako spoločník a rodinný pes, ale stále sa používa aj ako lovecký pes. Poľný španiel je vhodný pre mužov aj ženy, ktorí hľadajú psa na prácu alebo pre rodinné použitie.

Chov poľného španiela vyžaduje dostatok pohybu a správnu výchovu. Tento pes je veľmi aktívny a potrebuje pravidelný tréning a stimuláciu. Chovatelia by mali zabezpečiť, aby ich šteniatka boli správne socializované a vychovávané, aby sa stali zdravými a šťastnými dospelými psami.

 

Rôzne

 

Poľný španiel je plemeno psa, ktorého veľkosť a stavba tela ho zaraďujú medzi Anglického kokeršpaniela a Anglického špringeršpaniela. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje medzi 41 – 48 cm a váha medzi 16 – 27 kg. Má ušľachtilý vzhľad dobre stavaného vytrvalého poľovného psa.

Srsť poľného španiela by nemala byť príliš krátka. Môže byť hladká ale aj mierne zvlnená, pritom hustá a lesklá. Častými farbami sú okrem iného mahagónová a čierna. Poľný španiel má vytvára dojem dobrého pôvodu, charakteru a ušľachtilosti.

Rozmanitosť poľného španiela je viditeľná aj na jeho exteriéri. Má mierne zaoblený čumák a dlhé uši, ktoré sú zavesené tesne k hlave. Jeho oči sú tmavé a oválne a jeho hruď je hlboká a široká. Jeho chrbát je rovný a silný a jeho nohy sú dobre osvalené.

Okrem poľného španiela existujú aj iné podobné plemená, ako napríklad Anglický kokeršpaniel, Sussex, Sex a ďalšie. Tieto plemená sa líšia vzhľadom, veľkosťou a farbou srsťou. Poľný španiel má však svoje špecifiká, ktoré ho odlišujú od ostatných plemien a robia ho tak jedinečným.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button