Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Írsky vodný španiel: Popis, výchova a starostlivosť o plemeno

Írsky vodný španiel je stredne veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Írska. Títo psi sú známi svojou kučeravou, nepremokavou srsťou a schopnosťou pracovať vo vode. Sú súčasťou skupiny plemien retrieverov, stopárov a vodných psov a predpokladá sa, že ich do Írska priviezli z Portugalska iberskí Kelti počas stredoveku.

 

Írsky vodný španiel

 

Írsky vodný španiel

 

Plemeno je charakteristické svojim dlhým, nízko nasadeným chvostom, ktorý sa zužuje do jemného hrotu, a dlhými, visiacimi ušami, ktoré priliehajú k lícam. Írsky vodný španiel má silnú, svalnatú stavbu tela a silný čuch, čo z nich robí vynikajúcich poľovných psov. Sú tiež známe svojou inteligenciou, trénovateľnosťou a lojalitou k svojim majiteľom. Vďaka svojej láske k vode a schopnosti prirodzeného plávania sú skvelými spoločníkmi pre tých, ktorí majú radi vodné športy, ako je člnkovanie a rybárčenie.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Írsky vodný španiel je plemeno psov, ktoré pochádza z Írska. Presný pôvod plemena zostáva nejasný, ale má sa za to, že sa vyvinul za prispenia perzských psov, ktorí prišli na Britské ostrovy cez Španielsko. Prvé svedectvo o výskyte vodných psov, používaných na lov divokej zveri v Írsku, sa datuje rokom 1600.

V 19. storočí bol írsky vodný španiel takmer na pokraji vyhynutia. Zachovali sa vďaka úsiliu jediného chovateľa J. Mac Carthyho, ktorý ich začal chovať a obnovil ich populáciu. V súčasnosti sa plemeno stáva čoraz populárnejším, najmä v Európe a Severnej Amerike.

Írsky vodný španiel bol pôvodne používaný na aportovanie vodných vtákov, ale v súčasnosti sa používa aj na iné účely, ako napríklad na lov aportom, na výkon vodného psa a n

a výstavy psov. Plemeno je známe svojou inteligenciou, vytrvalosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Írsky vodný španiel je stredne veľký, pevne stavaný a kompaktný pes s silnými kosťami. Jeho vzhľad je charakteristický kučeravou srstou a výraznou čuprinou na hlave.

 

Hlava a tvár

Hlava je dlhá a úzka, so širokou lebkou a čelovým sklonom. Oči sú tmavojantárové a oválneho tvaru, s inteligentným a prezieravým výrazom. Uši sú stredne veľké a zavesené, priľahlé k hlave. Tvár je rovná a silná.

 

Telo

Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebierkami. Chrbát je rovný a silný, s mierne sklonenými plecami a bedrami. Končatiny sú silné a dobre osvalené, s predlaktiami rovnými a zadnými končatinami dobre uhlovými. Päty sú nízko položené a labky sú okrúhle a dobre ohraničené. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Srsť a farba

Srst je kučeravá, stredne dlhá a nepremokavá. Hlava a nohy sú krátke a hladké, zatiaľ čo na telo je srst dlhšia a tvorí charakteristickú čuprinu. Farba srsti môže byť tmavojantárová alebo pečeňová.

 

Veľkosť a hmotnosť

Írsky vodný španiel má výšku 51 – 59 cm a hmotnosť 22 – 28 kg. Je to stredne veľké plemeno psa, ktorého vzhľad je charakteristický silnou a pevnou stavbou tela.

Celkovo je írsky vodný španiel pekný a robustný pes, ktorý je obľúbeným spoločníkom a zdatným plavcom. Jeho kučeravá srst a charakteristická čuprina robia z neho jedinečného psa, ktorý sa výborne hodí ako aportér a spoločník pre športových nadšencov.

 

Temperament a správanie Írsky vodný španiel

 

Temperament a správanie Írsky vodný španiel

 

Írsky vodný španiel je známy svojou vernosťou, veselosťou a hravosťou. Je to inteligentné plemeno, ktoré sa dobre zladí so svojimi ľuďmi a má zmysel pre humor. Jeho temperament je vyvážený, a preto sa dobre hodí ako spoločník pre rodiny s deťmi.

Toto plemeno má vynikajúci zmysel pre vodu a radi sa kúpu. Sú tiež veľmi aktívni a potrebujú dostatok pohybu a cvičenia. Ak sa im nedostane dostatok pozornosti a fyzickej aktivity, môžu sa stať nešťastnými a zničiť majetok.

Írsky vodný španiel sa tiež dobre hodí na výcvik a prácu. Sú ochotní a radi sa učia nové veci. Majú vynikajúci zmysel pre vonkajšie podnety a sú zruční v aportovaní.

Celkovo je toto plemeno skvelý spoločník pre aktívnych majiteľov, ktorí majú dostatok času a energie na starostlivosť o svojho psa.

 

Starostlivosť a výcvik

 

Starostlivosť a výcvik

 

Írsky vodný španiel je plemeno, ktoré si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a výcvik. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a časté dlhé prechádzky. Jeho srsť je špecifická a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a správne ošetrenie. Lovecké psy 15 najlepších plemien psov na lov

Pri starostlivosti o írskeho vodného španiela je dôležité dbať na jeho výživu, pohyb a hygienu. Jeho strava by mala byť vyvážená a zdravá. Odporúča sa podávať mu kvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny pre jeho zdravie. Je dôležité dbať na jeho telesnú hmotnosť a podporovať ho v pravidelnom cvičení.

 

Výcvik írskeho vodného španiela je dôležitý už od útleho veku. Je to inteligentné plemeno, ktoré sa rýchlo učí a je schopné vykonávať rôzne úlohy. Je dôležité ho socializovať a trénovať ho na správne správanie v rôznych situáciách. Jeho výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby bol pes motivovaný a spolupracoval s majiteľom.

Pri výcviku je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu a pravidelné dlhé prechádzky. Írsky vodný španiel je aktívny pes, ktorý má radi vodu a plávanie. Je dôležité ho naučiť správne plávať a zabezpečiť mu pravidelné plavecké tréningy.

V záujme zachovania zdravia a šťastia vášho írskeho vodného španiela je dôležité dbať na jeho starostlivosť a výcvik. Správna starostlivosť a výcvik mu pomôže stať sa zdravým, šťastným a dobre vychovaným psom.

 

Zdravie a výživa Írsky vodný španiel

 

Írsky vodný španiel je zdravé plemeno s malým počtom dedičných ochorení. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto môžu vzniknúť zdravotné problémy. Je dôležité venovať pozornosť jeho výžive a zdraviu, aby bol váš štvornohý priateľ zdravý a šťastný. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Výživa je kľúčová pre zdravie vášho psa. Írsky vodný španiel potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Je dôležité, aby sa jeho strava skladala z kvalitného mäsa, zeleniny, ovocia a obilnín. Tiež dôležité, aby mal dostatok vody, pretože jeho hustá srst môže spôsobiť dehydratáciu. Je vhodné sa poradiť s veterinárom ohľadom vhodnej stravy pre vášho psa.

 

Okrem výživy je dôležité venovať pozornosť aj zdraviu vášho psa. Írsky vodný španiel môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ktoré sú pre toto plemeno charakteristické. Medzi tieto problémy patria:

  • Dysplázia bedrového kĺbu
  • Dysplázia lakťového kĺbu
  • Progresívna retinálna atrofia

Je dôležité, aby sa váš pes podrobil pravidelným preventívnym vyšetreniam, ktoré môžu odhaliť tieto problémy včas. Ak sa problémy odhalia včas, môžu sa liečiť a váš pes môže žiť dlhý a zdravý život.

V prípade, že si nie ste istí, akú stravu by mal váš pes jesť alebo aké preventívne vyšetrenia by mal absolvovať, mali by ste sa poradiť s veterinárom. Veterinár vám môže poskytnúť odborné poradenstvo a pomôcť vám udržať vášho psa zdravého a šťastného.

 

Aktivity a pohyby

Írsky vodný španiel je plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pohybu a aktivity. Na udržanie dobrého fyzického a duševného zdravia by mal byť denne vysadený na minimálne hodinovú prechádzku. Okrem toho by mal mať prístup k vode, aby sa mohol pohybovať aj plávajúc.

Toto plemeno má zaujímavý valivý pohyb, ktorý mu pomáha pri plávaní. Jeho zadné nohy sú silnejšie ako predné, čo mu umožňuje pohybovať sa vodou rýchlejšie a efektívnejšie. Jeho svalnaté telo a vodotesná srsť ho robia ideálnym spoločníkom pri vodných aktivitách.

 

Navyše, Írsky vodný španiel sa môže podieľať aj na rôznych aktivitách ako napríklad agility, flyball alebo obedience. Vďaka svojej inteligencii a ochote spolupracovať s človekom môže byť výborným partnerom pri týchto aktivitách.

Vzhľadom na jeho náročnosť na pohyb a aktivitu nie je vhodným psom pre sedavých ľudí alebo rodiny, ktoré nemajú čas a priestor na jeho dennú potrebu pohybu. Ak sa však rozhodnete pre toto plemeno, môžete si byť istí, že sa stanete šťastným majiteľom energického a oddaného psa.

 

Chov a šteniatka Írsky vodný španiel

 

Chov Írskeho vodného španiela je zodpovednou prácou, ktorá vyžaduje veľa času a úsilia. Preto je dôležité nájsť spoľahlivého chovateľa, ktorý sa stará o zdravie a pôvod šteniatok.

 

Chovateľský klub pre Írskeho vodného španiela je Irish Water Spaniel Club of Ireland. Tento klub zabezpečuje, aby boli šteniatka chované podľa štandardov plemena a aby boli zdravé a dobre socializované.

Pri kúpe šteniatka je dôležité požiadať chovateľa o potrebné dokumenty, ako je zdravotný preukaz a rodokmeň. Zdravotný preukaz by mal obsahovať informácie o očkovaní a otestovaní na dedičné ochorenia. Rodokmeň zase potvrdzuje pôvod šteniatka a jeho príslušnosť k plemenu.

 

Šteniatka Írskeho vodného španiela sú zvyčajne k dispozícii od chovateľov v rôznych farbách, ako je pečeňová, čierna alebo purpurová. Ich srsť je kučeravá a hrubá, čo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a kúpeľ.

Chov Írskeho vodného španiela môže byť náročný, ale šteniatka sú inteligentné a učenlivé. Dôležité je začať s výcvikom a socializáciou čo najskôr. Šteniatka sa môžu stať skvelými spoločníkmi a poľovníkmi, ale aj úspešnými súťažiacimi v rôznych psích športoch.

Celkovo je dôležité pri chove a kúpe šteniatok Írskeho vodného španiela dodržiavať pravidlá a postupy stanovené chovateľským klubom, aby sa zabezpečilo zdravie a dobre bytie plemena.

 

Použitie a úloha

 

Írsky vodný španiel je plemeno, ktoré bolo vyšľachtené na lov vtákov a aportovanie vodnej zveri. V súčasnosti sa však používa aj ako spoločník a rodinný pes, ktorý má radi deti a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

Aportovanie je jednou z jeho najdôležitejších úloh. Tento pes má totiž v sebe veľa energie a potrebuje ju vybiť. Aportovanie mu umožňuje prejaviť svoje prirodzené inštinkty a zároveň sa baviť. Jeho schopnosti v aportovaní sú vynikajúce a dokáže pracovať aj v ťažších podmienkach, ako sú napríklad silnejší prúdy vody.

Okrem aportovania sa Írsky vodný španiel využíva aj ako ňucháč a lovecký pes. Jeho zmysel pre čuch je veľmi vyvinutý a dokáže vycítiť aj tie najmenšie zmeny v prostredí. Vďaka tomu je skvelým spoločníkom na loveckých výletoch.

 

Vodný pes je ďalšou úlohou, ktorú dokáže tento pes plniť. Jeho srsť je vodoodpudivá a dokáže sa rýchlo osušiť, čo je veľmi užitočné pri práci vo vode. Jeho schopnosti v plávaní sú vynikajúce a dokáže pracovať aj v ťažších podmienkach.

V súčasnosti sa Írsky vodný španiel používa aj ako spoločník a rodinný pes. Jeho temperament je veľmi priateľský a má radi deti. Sú veľmi oddaní svojmu majiteľovi a radi trávia čas s ním. Sú veľmi inteligentní a ľahko sa učia nové veci.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button