Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Smalandský durič: Charakteristika plemena

Smalandský durič, známy aj ako Smalandsstövare, je plemeno poľovného psa, ktoré pochádza zo Švédska. Predpokladá sa, že je to jedno z najstarších škandinávskych plemien poľovných psov a používa sa predovšetkým na lov králikov a líšok. Plemeno je známe svojim silným, všestranným telom a výborným čuchom.

 

Smalandský durič

 

Smalandský durič

 

Smalandský durič je stredne veľký pes, ktorý vyžaduje dostatok pohybu, aby zostal zdravý a šťastný. Sú známi svojim pokojným a jemným temperamentom, vďaka čomu sú skvelými rodinnými miláčikmi. Pre svoje lovecké inštinkty však nemusia byť vhodné do domácností s malými domácimi zvieratami, ako sú králiky alebo morčatá.

Plemeno je uznané FCI a je populárne vo Švédsku a ďalších škandinávskych krajinách. Smalandský durič je verný a pozorný spoločník, ktorý si vyžaduje skúseného majiteľa, ktorý vie zabezpečiť správny výcvik a socializáciu. V nasledujúcich častiach prenikneme hlbšie do histórie, vlastností a starostlivosti o toto jedinečné poľovnícke plemeno.

 

Pôvod a krajina pôvodu

 

Pôvod a krajina pôvodu

 

Smalandský durič je staré švédske plemeno pracovitého poľovného psa, ktoré pochádza z provincie Småland v južnom Švédsku. Plemeno je pravdepodobne jedným z najstarších skandinávskych poľovných psov. Jeho pôvod sa datuje až do 16. storočia, kedy bol vyšľachtený na lov králikov a lišok.

V 19. storočí bolo v provincii Småland domovom množstvo rôznych plemien psov. Niektoré z nich mali nemecký, polský a pobaltský pôvod. Do Švédska prišli s vojakmi, ktorí sa vracali z jednej z mnohých vojen, ktoré v 17. storočí spustošili Európu. Tieto plemená boli krížené s miestnými plemenami a výsledkom bolo plemeno Smalandský durič.

Smalandský durič sa využíva na lov králikov a lišok. Je to veľmi rýchly, vytrvalý a inteligentný pes, ktorý má vynikajúci čich. Jeho hlas je hlboký a hlasný, čo mu umožňuje spolupracovať s poľovníkmi aj na väčších plochách. Plemeno je veľmi odolné a má vynikajúcu fyzickú kondíciu, preto potrebuje dostatok pohybu a aktivity.

V súčasnosti je Smalandský durič populárny nielen vo Švédsku, ale aj v iných krajinách. Plemeno sa objavuje aj na výstavách a súťažiach zameraných na poľovné plemená psov.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Smalandský durič je škandinávsky poľovnícky pes, ktorý sa využíva na lov králikov a líšok. Je to pokojný, krotký, verný a pozorný pes. Jeho charakteristickým znakom je dobrý jazyk, ktorý využíva na komunikáciu so svojím pánom. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí.

Plemeno je silné a všestranné, no nikdy sa nepoužíva na lovenie jeleňa. Smalandský durič je vhodný pre majiteľov, ktorí si radi užívajú čas v prírode. Potrebuje dostatok pohybu, preto by mal byť vedený na pravidelných prechádzkach a cvičeniach.

Tento pes má stredne dlhú srst, ktorá vyžaduje minimálnu starostlivosť. Je vhodný pre majiteľov, ktorí nemajú radi príliš veľa vlasov po byte. Smalandský durič je veľmi verný a oddaný svojmu pánovi, no môže byť aj trochu plachý v prítomnosti cudzích ľudí.

Vzhľadom na svoju povahu a temperament je tento pes vhodný pre majiteľov, ktorí si vedia vytvoriť silný a dôverčivý vzťah so svojím psom. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza aj s deťmi a inými domácimi zvieratami. Smalandský durič je skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi aktívny životný štýl. Šampón na vlasy

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Smalandský durič je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou výdržou, rýchlosťou a inteligenciou. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z plemien psov, ktoré majú podobné vlastnosti ako Smalandský durič, a porovnáme ich s ním.

 

Bígl

Bígl je plemeno psa, ktoré má podobnú výšku a hmotnosť ako Smalandský durič. Obe plemená sú veľmi energické a majú vysokú výdrž. Bígl je však známy svojou oddanosťou k svojmu majiteľovi, zatiaľ čo Smalandský durič je nezávislejší. Bígl má tiež krátku srsť, zatiaľ čo Smalandský durič má dlhšiu a hustejšiu srsť.

 

Hygenov durič

Hygenov durič je plemeno psa, ktoré má podobné vlastnosti ako Smalandský durič. Obe plemená majú vysokú výdrž a sú vhodné na lov. Hygenov durič má však kratšiu srsť a je známy svojou oddanosťou k svojmu majiteľovi. Smalandský durič je nezávislejší a má hustejšiu srsť.

 

Slovenský kopov

Slovenský kopov je plemeno psa, ktoré má podobné vlastnosti ako Smalandský durič. Obe plemená majú vysokú výdrž a sú vhodné na lov. Slovenský kopov má však kratšiu srsť a je známy svojou oddanosťou k svojmu majiteľovi. Smalandský durič je nezávislejší a má hustejšiu srsť.

 

Bavorský farbiar

Bavorský farbiar je plemeno psa, ktoré má podobné vlastnosti ako Smalandský durič. Obe plemená majú vysokú výdrž a sú vhodné na lov. Bavorský farbiar má však kratšiu srsť a je známy svojou oddanosťou k svojmu majiteľovi. Smalandský durič je nezávislejší a má hustejšiu srsť.

 

Hanoverský farbiar

Hanoverský farbiar je plemeno psa, ktoré má podobné vlastnosti ako Smalandský durič. Obe plemená majú vysokú výdrž a sú vhodné na lov. Hanoverský farbiar má však kratšiu srsť a je známy svojou oddanosťou k svojmu majiteľovi. Smalandský durič je nezávislejší a má hustejšiu srsť.

 

Lov a Práca Smalandský durič

 

Lov a Práca Smalandský durič

 

Smalandský durič je vynikajúcim spoločníkom pre poľovníkov. Jeho primárnou úlohou je štvanie zveri. Tento pes sa využíva na lov králikov a líšok. Jeho dobrý jazyk a výborný sluch mu umožňujú vysledovať a zastaviť zver vo vysokom lese aj v nížinách.

Smalandský durič je všestranný pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym typom terénu a podmienok. Jeho odolnosť a sila mu umožňujú pracovať aj v náročných podmienkach. Jeho pohyblivosť a rýchlosť sú neoceniteľné pri lovu zveri.

Pri lovu sa smalandský durič môže pracovať samostatne, ale aj vo svorkách. Svorkový spôsob lovu je však skôr záležitosťou histórie. Dnes väčšinou smalandský durič pracuje samostatne alebo v pároch. Jeho pozornosť, vernosť a krotkosť robia z neho skvelého spoločníka pre poľovníka.

Smalandský durič je tiež vynikajúcim psíčkarom. Jeho schopnosť vysledovať zver a nájsť ju aj v náročných podmienkach je veľmi cenená. Smalandský durič je veľmi inteligentný pes, ktorý sa dokáže rýchlo učiť a prispôsobiť sa rôznym situáciám.

V závislosti od typu lovu a zveri, ktorú sa chce poľovník dohnať, je potrebné mať vhodného psa. Smalandský durič je vynikajúci pre lov králikov a líšok, ale aj pre iné druhy zveri. Jeho výborné vlastnosti a schopnosti robia z neho skvelého spoločníka pre poľovníka.

 

Informácie o kúpe

Pri kúpe Smalandského duriča je dôležité venovať pozornosť jeho stavu a povahovej stránke. Šteniatko by malo byť zdravé, dobre živené a dobre socializované. Chovateľ by mal byť schopný poskytnúť všetky potrebné informácie o plemene a zabezpečiť, aby bol pes zdravý a dobre socializovaný.

Inzeráty a inzercia sú dobrým miestom na hľadanie šteniatka. Je však dôležité byť opatrný a overiť si dôveryhodnosť predajcu. Odporúča sa osobné stretnutie a návšteva domova predajcu, aby si nový majiteľ mohol overiť podmienky, v ktorých šteniatko vyrastalo.

Pred kúpou šteniatka je tiež dôležité zvážiť finančné náklady na jeho výchovu a starostlivosť. Smalandský durič je aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a tréningu. Je dôležité zabezpečiť mu dostatok priestoru a času na cvičenie.

Pri kúpe Smalandského duriča je dôležité mať na pamäti, že ide o poľovného psa, ktorý má silný lovecký inštinkt. Je preto dôležité mu poskytnúť primeranú výchovu a tréning, aby bol schopný kontrolovať svoje pudy a správať sa primerane v spoločnosti ľudí a iných zvierat.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button