Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bígl – všetko o plemene psa

Bígl je stredne veľké plemeno psa, ktorého pôvod siaha až do 14. storočia. Toto plemeno sa využívalo ako lovecký pes, ale dnes sa stalo populárnym aj ako spoločník. Bígl je uznaný v FCI v 6. skupine pod číslom 161 a dožíva sa približne 13 až 15 rokov.

 

Bígl

 

Bígl

 

Bíglovi je priradená skupina duričov a patrí do kategórie honičov, barvárov a príbuzných plemien. Bígl môže byť až 40 cm vysoký a dosiahnuť hmotnosť až 18 kg. Jeho nohy sú krátke, ale silné, čo mu umožňuje byť rýchlym a vytrvalým psom. Hlava bígla je podlouhlá a jeho charakteristickým znakom sú nízko posadené zaokrúhlené a prevísajúce uši.

Bígl je pôvodom z Anglicka, ale jeho plemeno sa rozšírilo aj do iných krajín, ako sú USA alebo Veľká Británia. Toto plemeno je známe svojou láskavou a priateľskou povahou, čo ho robí ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi alebo pre jednotlivcov.

 

História plemena

 

História plemena

 

Bígl je plemeno psa pôvodom z Veľkej Británie a je to najmenší a najstarší honič. Jeho pôvod sa datuje až do starovekého Grécka, kde boli malí poľovní psi používaní pri honoch na zajace. Tento predchodca dnešného bígla sa spomína aj v spisoch starogréckych spisovateľov.

V priebehu histórie boli bígli používaní na rôzne účely, vrátane lovu zajacov a králikov. V 16. storočí sa stal populárnym aj medzi aristokraciou a kráľovskými rodinami. Alžběta I. a Vilém III. Oranžský boli medzi prvými, ktorí si obľúbili toto plemeno.

V 19. storočí sa začal v Anglicku formovať klub chovateľov bíglov, ktorý sa zaoberal štandardizáciou plemena a jeho chovom. Bígli sa stali populárnymi aj v USA, kde sa stali obľúbenými nielen medzi poľovníkmi, ale aj ako spoločníci do rodín.

Dnes sú bígli stále populárnymi psami, ktoré majú svojich fanúšikov po celom svete. Sú to veselé a priateľské psy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Ich schopnosť loviť a sledovať stopu však stále robí z nich skvelých poľovníkov. Bíglovia sú tiež známi svojimi veľkými ušami a veselým charakterom.

 

Fyzické charakteristiky Bígl

 

Fyzické charakteristiky Bígl

 

Výška a hmotnosť

 

Bígl, známy aj pod menom beagle, je stredne veľké plemeno psa. Priemerná výška bígla sa pohybuje od 33 do 40 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje od 9 do 18 kg. Samice bývajú mierne menšie ako samci. Bígl má silné kosti a svalnaté telo.

Farba a srsť

 

Typická srsť bígla je hustá a krátka, avšak nie príliš krátka. Prípustným sfarbením srsti bígla je sfarbenie typické aj pre iné duriče alebo sfarbenie pozostávajúce z viacerých farieb – najčastejšie tzv. trikolóra. K vyskytujúcim sa farbám patria biela, hnedá, čierna a žltá. Bígl má výrazné oči a jeho uši sú nízko posadené, zaoblené a prevísajúce.

Ostatné fyzické vlastnosti

 

Bígl má široký hrudník a silné bedrá. Jeho končetiny sú krátke a silné, s polštárkami dobre vyvinutými a ochrannými. Chvost býva dlhý a vysoko nasadený. Bígl má svalnatý chrbát, klenuté žebra a krátke, ale nie príliš zhrbené břicho. Jeho krok je energický a rýchly, svalnaté nohy mu umožňujú dlhé behy a výdrž.

 

Povaha a správanie

 

Povaha a správanie

 

Bígl je plemeno psa s veľmi veselou a sebavedomou povahou. Sú to inteligentní a zvedaví psi, ktorí sú veľmi aktívni a učenliví. Výborne sa hodia na pohyb a športové aktivity, pretože majú veľa energie.

Bíglové sú veľmi spoločenskí a radi sa hrnú k ľuďom. Sú to vynikajúci spoločníci a dokážu sa dobre prispôsobiť životu v rodine. Majú však aj silný lovecký pud, preto je potrebné ich trénovať a socializovať od útleho veku, aby sa naučili, čo je prijateľné správanie a čo nie. Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Bígl je tiež známy svojou schopnosťou vydávať hlasné zvuky. Sú to typickí hafkajúci psi, ktorí radi komunikujú s okolím. To však môže byť pre niektorých majiteľov problém, pretože bíglové môžu byť hluční.

Vzhľadom na svoju inteligenciu a zvedavosť môžu bíglové byť niekedy trochu tvrdohlaví a nezávislí. Preto je dôležité ich trénovať s láskou a trpezlivosťou. Ak sa majiteľovi podarí získať si ich dôveru, sú to verní a oddaní psi, ktorí sú schopní pre svojho pána urobiť čokoľvek.

Celkovo je bígl skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a zábavu. Ak sa mu dostane dostatočnej pozornosti a tréningu, bude verným a milujúcim psom, ktorý prináša veľa radosti a šťastia do života svojho majiteľa.

 

Bígl Výchova a tréning

 

Bígl Výchova a tréning

 

Bígl je inteligentný a energický pes, ktorý potrebuje dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Je dôležité začať s výchovou a tréningom od útleho veku, aby sa zabránilo nežiadúcemu správaniu v budúcnosti.

Výchova

 

Pri výchove bígla je dôležité byť konzistentný a trpezlivý. Je to tvrdohlavé plemeno, ktoré môže byť náročné na tréning, ale s pozitívnym posilňovaním a motiváciou sa môže stať poslušným spoločníkom. Bígl má silný lovecký pud, takže je dôležité včas ho naučiť, kedy je vhodné loviť a kedy nie.

Výcvik

 

Bígl má skvelý čuch a je vhodný na rôzne druhy výcviku. Môže sa učiť aportovať predmety, hrať si s frisbee alebo tréning flyballu a flygility. Je to veľmi aktívne plemeno, takže je dôležité mu poskytnúť dostatok fyzickej aktivity a stimulácie. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

Aport

 

Aportovanie je skvelou aktivitou pre bígla. Je to jednoduchý spôsob, ako zlepšiť jeho zručnosti a posilniť jeho väzbu s majiteľom. Bígl môže aportovať rôzne predmety, ako sú loptičky alebo hračky.

Flyball

 

Flyball je športová aktivita, ktorá spočíva v tom, že psi prekonávajú prekážky a potom stlačia tlačidlo, ktoré spustí loptičku. Bígl je vhodný na tréning flyballu, pretože má rýchlu reakciu a je veľmi šikovný.

Frisbee

 

Hra s frisbee je skvelou aktivitou pre bígla. Je to zábavná a zdravá forma cvičenia, ktorá môže pomôcť zlepšiť jeho rovnováhu a koordináciu. Bígl môže chytať frisbee v letu a vracať ho späť majiteľovi.

Flygility

 

Flygility je športová aktivita, ktorá kombinuje prvky flyballu a agility. Bígl je vhodný na tréning flygility, pretože má rýchle reakcie a je veľmi šikovný. Flygility môže pomôcť zlepšiť jeho koordináciu a posilniť jeho väzbu s majiteľom. Ako si vybrať správneho psa do života – Návod ako si vybrať

Výchova a tréning sú dôležité pre zdravie a šťastie bígla. S dostatkom trpezlivosti a pozitívneho posilňovania môže byť bígl poslušným a šikovným spoločníkom pre celú rodinu.

Zdravie a starostlivosť

 

Zdravie a starostlivosť

 

Bígl patrí medzi plemená psov, ktoré môžu trpieť rôznymi zdravotnými problémami. Ak sa chcete postarať o svojho bígla, musíte venovať pozornosť jeho zdraviu a zabezpečiť mu pravidelnú starostlivosť.

Dĺžka života

 

Dĺžka života bígla sa pohybuje medzi 12 a 15 rokmi. Aby sa váš pes dožil vysokého veku, je dôležité dbať na jeho zdravie a poskytnúť mu primeranú starostlivosť. Choroby ktoré môžu psy vyňuchať – 6 chorôb

 

Dysplazie kyčelního kloubu

 

Bígl môže trpieť dyspláziou kyčelního kloubu, čo je genetické ochorenie, ktoré môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu. Ak má váš pes problémy s pohybom, mali by ste ho navštíviť veterinára, ktorý mu môže poskytnúť primeranú liečbu.

Starostlivosť

 

Bígl je pomerne náročný na starostlivosť, a preto je dôležité mu venovať dostatok času a pozornosti. Jeho hustá srsť vyžaduje pravidelné česanie, a preto by ste mali venovať pozornosť jeho strave a zabezpečiť mu dostatok cvičenia.

Ak chcete svojho bígla udržať v dobrej kondícii, mali by ste sa tiež uistiť, že dostáva pravidelné očkovanie a preventívnu liečbu proti parazitom. V prípade akýchkoľvek problémov s jeho zdravím by ste mali okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Bígl ako spoločník

 

Bígl je plemeno psa, ktoré sa môže stať skvelým spoločníkom pre svojho majiteľa. Jeho priateľská a veselá povaha robí z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi. Bígli sú veľmi hraví a milujú byť v centre pozornosti. Sú to skutoční spoločenskí psi, ktorí sa radi zahrnú do každej rodinnej aktivity.

Bígl je tiež skvelý spoločenský pes. Jeho priateľská povaha robí z neho obľúbeného hosťa na každej spoločenskej udalosti. Jeho veselé a hravé správanie zaujme každého a robí z neho skutočného živého klenotu.

Aj keď je bígl pôvodne loveckým psom, dnes sa ho často kupuje ako spoločenského psa. Sú to psy, ktoré sú veľmi oddané svojim majiteľom a radi trávia čas s nimi. Ich priateľská a veselá povaha robí z nich skvelých spoločníkov pre ľudí všetkých vekových kategórií. Najdlhšie žijúce psy Top 10 plemien psov

Vzhľadom na ich lovecký pôvod majú bíglové silný lovecký pud, ale ak sa dobre socializujú, sú skvelými parťákmi aj k deťom a ďalším psom. Ich hravosť a veselá povaha robia z nich skvelých spoločníkov pre rodiny s deťmi, ktoré hľadajú zábavu a aktívneho psa, ktorý sa radi zapája do každej rodinnej aktivity.

 

Bígl v loveckých podmienkach

 

Bígl je plemeno psa, ktoré je vynikajúcim loveckým spoločníkom. Jeho priateľská a hravá povaha robí z neho skvelého spoločníka pre lovca. Bígl má výborný čuch a je schopný zistiť aj tie najmenšie stopy zvierat. Jeho hlavným úlohou je loviť zajace a králiky, a to buď samostatne alebo vo svorke.

Bígl je pomerne aktívne plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu. Je to skvelý spoločník pre lovca, ktorý rád trávi čas v prírode. Bígl má vynikajúci hlas, ktorým upozorňuje svojho pána na prítomnosť zveri. Jeho hlas je hlboký a melódický a dokáže preniknúť aj cez hustý les.

Bígl má tiež vynikajúci čuch, ktorý mu umožňuje zistiť stopy zvierat aj v nevhodných podmienkach. Jeho čuch je tak presný, že dokáže rozlíšiť rôzne druhy zvierat podľa ich vône. Je to vynikajúci lovecký pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym loveckým podmienkam.

Pri lovu zajacov a králikov je Bígl vynikajúcim spoločníkom. Jeho rýchlosť a výdrž mu umožňujú loviť zvieratá aj na väčšie vzdialenosti. Pri lovu vo svorke sa Bígl dokáže prispôsobiť ostatným psom a spolupracovať s nimi pri lovu. Je to skvelý spoločník pre lovca, ktorý chce mať spoľahlivého a vynikajúceho loveckého psa.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button