Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Šeltia pes – Charakteristika plemena

Šeltia pes je malé až stredne veľké plemeno psov, ktoré pochádza zo Škótska. Pôvodne boli chované ako pastierske a strážne psy, ale odvtedy sa stali obľúbenými ako spoloční miláčikovia kvôli ich láskavej a lojálnej povahe. Pes Šeltia je známa aj ako Shetlandský ovčiak alebo jednoducho ONA.

 

Šeltia

 

Šeltia

 

Šeltia je vysoko inteligentné a trénovateľné plemeno, vďaka čomu sú vhodné na rôzne aktivity, ako je výcvik poslušnosti, agility a súťaže v pasení. Sú tiež známe svojim silným putom so svojimi majiteľmi a sú vynikajúcimi rodinnými miláčikmi. Je však dôležité poznamenať, že Šeltia vyžaduje pravidelné cvičenie a duševnú stimuláciu, aby sa zabránilo nude a deštruktívnemu správaniu.

 

Pôvod a historický kontext

 

Pôvod a historický kontext

 

Šeltia, pôvodne známa ako Shetlandský ovčiak, je plemeno ovčiarskeho psa, ktoré pochádza z Shetlandských ostrovov. Tieto ostrovy sa nachádzajú v severnej časti Veľkej Británie, v severnom Atlantiku. Šeltia bola po stáročia využívaná na pasenie oviec a stráženie stád, a to najmä na týchto ostrovoch, kde sú extrémne klimatické podmienky a nedostatok potravy.

Šeltia je považovaná za staršie a pôvodnejšie plemeno ako kólia, aj keď medzi nimi existuje blízka príbuznosť. Vznikla na základe potreby vytvoriť psa, ktorý by bol čo najmenší a najskromnejší, ale zároveň výkonný ovčiak. Počas 17. storočia farmári začali krížiť border koliu s inými malými psami, aby dosiahli tento cieľ. Šeltia bola výsledkom tohto šľachtenia.

V roku 1906 bol šetlandský ovčiak uznaný ako plemeno aj Anglickým Kennel Clubom. V tom čase bolo registrovaných 28 šeltií, medzi ktorými boli časom aj kólie. Dnes je Šeltia uznávaná ako samostatné plemeno a je populárnou voľbou ako spoločník a rodinný pes.

Šeltia je jedným z mnohých pastierskych psov, ktoré boli vyvinuté na pasenie oviec. Tieto psy sa vyznačujú svojou inteligenciou, oddanosťou a schopnosťou pracovať v ťažkých podmienkach. Okrem Šeltie existujú aj iné plemená pastierskych psov, ako napríklad nemecký ovčiak, austrálsky ovčiak a border kólia.

 

Charakteristika Šeltia psa

 

Charakteristika Šeltia psa

 

Šeltia pes je malé plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou jemnou a citlivou povahou. Toto inteligentné plemeno je veľmi oddané svojmu pánovi a celej jeho rodine. Šeltie sú živé a temperamentné, no zároveň majú veľmi dobré učenlivé schopnosti.

Toto plemeno je známe svojou krásnou srsťou. Šeltia môže mať jednofarebnú, dvojfarebnú alebo trojfarebnú srsť. Typickou trojfarebnou kombináciou šeltie je biela s čiernou a hnedou farbou. Starostlivosť o srsť je dôležitá, pretože Šeltie majú hustú a mäkkú podsadu, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť.

Vzhľad Šeltie je harmonický celok. Hlava je pekne tvarovaná, s tvarom dlhého tupého klinu. Šírka lebky je v správnej proporcií s dĺžkou temena. Papule sú dobre zaoblené a nachádzajú sa na širokej medziušiarskej kosti. Šeltie majú silný chrup a dolnú čeľusť hladko tvarovanú.

Šeltie majú svalnaté ramená a hrudník, s krátkou a silnou lebkou. Ich líca sú mandľového tvaru a oči majú tmavú farbu. Chvost Šeltieho je dlhý a dosahuje k hladine kohútika. Zástavy sú biele až strieborné.

Povaha Šeltieho je inteligentná, citlivá a priateľská. Toto plemeno je vhodné ako rodinný pes, pretože sa veľmi dobre vychádza s deťmi a staršími ľuďmi. Šeltie sú však nedôverčivé voči cudzím ľuďom a uzavreté.

Výška Šeltieho sa pohybuje od 33 do 39 cm a hmotnosť od 6 do 12 kg. Šeltia sú veľmi aktívne a majú radi pohyb. Toto plemeno sa v minulosti využívalo na pasenie oviec, preto majú prirodzenú chuť k pohybu. Šeltie sú vynikajúcimi spoločníkmi a sú vhodné aj pre aktívnych ľudí, ktorí radi športujú. Pes ako medveď – 7 plemien vyzerajúcich ako medveď

 

Výchova a tréning

 

Výchova a tréning

 

Šeltia pes je veľmi inteligentný a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pozornosti a tréningu. Pretože sú to pastierske psy, majú v sebe vlohy na ochranu a stráženie, a preto je dôležité, aby sa učili poslúchať a kontrolovať svoje inštinkty. Tu je niekoľko tipov na výchovu a tréning šeltieho psa.

 

Výcvik

Šeltie pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Pretože majú sklon k štekaniu, je dôležité, aby sa naučili poslúchať povel „dosť“. Taktiež je dôležité, aby sa naučili poslúchať povel „príď sem“ a „zostávaj“. Tieto povel sú veľmi užitočné pri kontrole psa na vychádzkach a v parku.

Šeltie pes môže byť vynikajúcim spoločníkom pre agility a poslušnosť. Tieto aktivity pomáhajú psom udržiavať si fyzickú kondíciu a posilňujú ich mentálne schopnosti. Flyball je ďalšia aktivita, ktorá môže byť pre šeltieho psa veľmi zábavná a užitočná. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

 

Tréning

Tréning by mal byť pozitívny a založený na odmenách. Šeltie pes má radi pochvalu a odmenu za správne správanie. Je dôležité, aby sa tréning stal súčasťou ich každodenného života. Krátke tréningové sedenia niekoľkokrát denne sú lepšie ako dlhé tréningy raz za týždeň.

Je dôležité, aby sa šeltie pes cítil milovaný a podporovaný, a aby sa tréning nezmenil na nudnú rutinu. Tréning by mal byť zábavný a výzvou pre psa.

V závislosti od temperamentu psa môže byť potrebná pomoc profesionálneho trénera. Profesionálny tréner môže pomôcť s tréningom poslušnosti a agility a pomôže vám naučiť sa, ako riadiť svojho psa na vychádzkach a v parku. Šampón na vlasy

 

Zdravie a starostlivosť Šeltia

 

Zdravie a starostlivosť Šeltia

 

Šeltia pes je plemeno, ktoré si vyžaduje zvýšenú starostlivosť a pozornosť, pokiaľ ide o jeho zdravie a starostlivosť o srsť. Hoci je toto plemeno veľmi zdravé, existujú niektoré choroby, ktoré sú pre ne typické.

Jednou z najčastejších chorôb, ktorými trpia šeltie, je choroba očí, ktorá sa nazýva progresívna atrofia sietnice. Táto choroba postihuje oko a môže viesť k slepote. Preto je dôležité, aby majitelia šeltie pravidelne navštevovali veterinára a podstúpili očné vyšetrenia.

Okrem toho si šeltie vyžaduje pravidelnú starostlivosť o svoju srsť. Odporúča sa vyčesať a trimovať srsť minimálne 2x týždenne. V čase zvýšeného pĺznutia (jar, jeseň) je najlepšie sa o srsť starať denne. Dlhovlasého, pohľadného psa, ako je šeltie, možno vytvárať určité ťažkosti, ale s náležitou starostlivosťou, bude ozdobou každej domácnosti.

 

Okrem toho je dôležité, aby majitelia šeltie dbali na správnu výživu svojho psa. Výživa by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny a vitamíny. Šeltie sú tiež veľmi aktívne psy a potrebujú dostatočný pohyb a každodenné prechádzky.

Celkovo, ak majitelia šeltie dodržiavajú správnu starostlivosť a dbajú na zdravie svojho psa, môže sa toto plemeno tešiť dlhému a zdravému životu.

 

Šeltia pes ako spoločník

 

Šeltia pes je vynikajúci spoločník pre každého majiteľa, ktorý hľadá verného a inteligentného psa. Tieto psy sú známe pre svoju priateľskú a láskavú povahu, ktorá ich robí ideálnymi rodinnými psami.

Šeltie sú veľmi oddané svojim majiteľom a radi sa zapájajú do rodinnej aktivity. Sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia nové triky a povely. Títo psi sú tiež veľmi citliví na emócie svojich majiteľov a radi im robia spoločnosť, keď sú v stave úzkosti alebo stresu.

Šeltie sú tiež veľmi aktívni psi a potrebujú pravidelné cvičenie a pohyb. Bez dostatočného pohybu môžu byť náchylné k nadváhe a zdravotným problémom. Preto sa odporúča, aby majitelia týchto psov mali dostatok času a priestoru na cvičenie a hru so svojimi zvieratami.

Šeltie majú tiež skvelý zmysel pre humor a radi sa zabávajú so svojimi majiteľmi. Títo psi sú veľmi zábavní a radi sa zapájajú do rôznych aktivít so svojimi rodinami.

Celkovo vzaté, Šeltia pes je skvelý spoločník pre každého majiteľa, ktorý hľadá verného, inteligentného a zábavného psa. Títo psi sú tiež ideálnymi rodinnými psami a radi sa zapájajú do rodinnej aktivity.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button