Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Cane Corso: Všetko o plemene

Cane corso je veľké a svalnaté plemeno psa, ktoré pochádza z Talianska. Toto plemeno je známe svojím impozantným vzhľadom a mohutnou stavbou tela, vďaka čomu je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú strážneho psa alebo verného spoločníka. Cane corso je tiež veľmi inteligentné plemeno, vďaka čomu sa ľahko cvičí a veľmi dobre reaguje na povely.

 

Cane Corso

 

Cane Corso

 

História plemena Cane Corso siaha až do staroveku, kde sa používalo ako poľovný a strážny pes. V priebehu rokov sa plemeno vyvíjalo a zdokonaľovalo, pričom sa kládol dôraz na jeho temperament a schopnosť úzko spolupracovať s človekom. Dnes sa Cane Corso považuje za jedno z najvšestrannejších plemien so schopnosťou vyniknúť v rôznych úlohách vrátane úlohy rodinného maznáčika, pracovného psa alebo výstavného psa.

Pokiaľ ide o starostlivosť o Cane Corso, je dôležité zabezpečiť im dostatok pohybu a socializáciu od útleho veku. Toto plemeno si vyžaduje veľa fyzickej aktivity, preto je dôležité zabezpečiť im prístup k dostatočnému priestoru na behanie a hranie. Okrem toho si Cane Corso vyžaduje vyváženú stravu a pravidelnú starostlivosť, aby bola ich srsť zdravá a lesklá. Pri správnej starostlivosti a pozornosti môže byť Cane Corso skvelým doplnkom každej rodiny alebo domácnosti.

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Cane Corso je starobylé psie plemeno, ktoré pochádza z Talianska. Jeho presný pôvod je však neznámy. Existujú však dôkazy, že predkovia Cane Corso sa objavujú aj na nástenných maľbách zo staroveku, ktoré sa našli na mieste dnešného Ríma.

Pôvod v Taliansku

Cane Corso patrí medzi molosoidné plemená a je priamym potomkom rímskych vojnových psov zvaných Canis Pugnax. Tieto psy boli používané na bojové účely, na lovenie diviakov a aj ako zbraň v gladiátorských zápasoch. Po zániku ríše sa začali tieto psy chovať najmä ako strážcovia. Ich populácia sa udržala až do konca 19. storočia, kedy s nástupom techniky nebol pes na farme nutnosťou a tak sa ich stavy znížili na minimum. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

Cane Corso bol v roku 1996 uznaný FCI a popisuje ho štandard FCI 343.

 

Americký Kennel Klub a Spojené Štáty

 

Cane Corso bol do Spojených štátov dovezený v roku 1988. V roku 2010 bol tento pes oficiálne uznaný Americkým Kennel klubom (AKC). Odvtedy sa stal obľúbeným psom v USA a jeho popularita stále rastie.

V súčasnosti je Cane Corso považovaný za vynikajúceho strážcu a ochrancu rodiny. Jeho silná fyzická stavba a inteligencia robia z neho vynikajúceho psa pre výcvik.

 

Fyzické charakteristiky Cane Corso

 

Fyzické charakteristiky Cane Corso

 

Veľkosť a hmotnosť

Cane Corso je veľké a silné plemeno psa, ktoré dosahuje výšku v kohútiku od 62 do 70 cm a váhu od 40 do 50 kg. Samice sú obvykle menšie ako samci. Toto plemeno má robustnú stavbu tela a svalnatú štruktúru, ktorá mu umožňuje byť silným a mocným psom. Svalnaté psy Top 10 najsvalnatejších plemien psov

 

Farba a srsť

Cane Corso má krátku, hustú a lesklú srsť, ktorá je nenáročná na starostlivosť. Farba srsti môže byť čierna, svetlosivá, tmavosivá (až modrá), hnedá, plavá, tmavohnedá, červená alebo olovená. Biele Cane Corso nie sú štandardne akceptované a nejde o pôvodnú farbu srsti tohto plemena.

 

Výška a svalnatá štruktúra

Cane Corso má svalnatú štruktúru, ktorá mu umožňuje byť veľmi silným a mocným psom. Jeho svalnaté telo je dobre vyvážené a má pevný chrbát. Výška v kohútiku je od 62 do 70 cm a váha od 40 do 50 kg. Jeho svalnatá stavba tela mu umožňuje byť veľmi silným a mocným psom.

 

Cane Corso je plemeno molosoidného typu, ktoré má svoje korene v Taliansku. Jeho predkovia boli používaní na lov divočákov a ako hlídači majetku. Toto plemeno má silný charakter a je vhodné pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovaním veľkých a silných plemien psov.

 

Temperament a správanie

Cane Corso je plemeno psov, ktoré má jemnú povahu a je oddaný svojej rodine. Je to aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu a zábavy. Pri správnej socializácii, výchove a tréningu je Cane Corso poslušný a bezpečný spoločník.

 

Vzťah s rodinou a deťmi

Cane Corso má silné puto so svojimi pánmi a je veľmi ochranný voči svojej rodine. Je to plemeno, ktoré sa dobre vychádza s deťmi a môže byť skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi. Avšak, kvôli svojej veľkosti a sile, je dôležité, aby deti boli naučené, ako sa správne správať okolo psa a aby boli vždy pod dozorom dospelých.

 

Vzťah s cudzími a inými zvieratami

Cane Corso môže byť veľmi ochranný voči svojmu majetku a teritóriu, a preto môže byť opatrný voči cudzím ľuďom a zvieratám. Je dôležité, aby bol Cane Corso správne socializovaný a aby bol vedený na vodítku, keď je na verejnosti. Ak je správne socializovaný, môže sa dobre vychádzať s inými zvieratami a ľuďmi.

 

Energia a aktivity

Cane Corso je aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu a zábavy. Je dôležité, aby bol Cane Corso dostatočne cvičený a zamestnaný, aby bol šťastný a zdravý. Je to plemeno, ktoré sa hodí pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku. Cane Corso môže byť skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí majú radi beh, cyklistiku, turistiku a podobné aktivity.

 

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné charakteristiky temperamentu Cane Corso:

Charakteristika Popis
Sebaistota Cane Corso je sebavedomý a nebojí sa brániť svoj majetok a rodinu.
Sociabilnosť Pri správnej socializácii sa Cane Corso dobre vychádza s inými zvieratami a ľuďmi.
Aktivita Cane Corso si vyžaduje dostatok pohybu a zábavy.
Oddanosť Cane Corso má silné puto so svojimi pánmi a je veľmi ochranný voči svojej rodine.
Inteligencia Cane Corso je inteligentný a rýchlo sa učí nové veci.

Cane Corso je plemeno psov, ktoré má jemnú povahu a je oddaný svojej rodine. Je to aktívne plemeno, ktoré si vyžaduje dostatok pohybu a zábavy. Pri správnej socializácii, výchove a tréningu je Cane Corso poslušný a bezpečný spoločník.

 

Tréning a socializácia

 

Tréning a socializácia

 

Cane Corso je plemeno, ktoré je známe svojou ochrannou povahou. Správny tréning a socializácia sú preto veľmi dôležité, aby sa z neho stal dobre vychovaný a sebavedomý pes.

 

Tréning poslušnosti

Tréning poslušnosti je dôležitou súčasťou výchovy Cane Corso. Toto plemeno má v sebe silný instinkt ochrany a je veľmi inteligentné, čo znamená, že sa rýchlo učí. Majitelia by mali začať s tréningom čo najskôr, aby sa pes naučil poslúchať základné príkazy ako sedni, ďalej, príď, a podobne.

Cane Corso je veľmi trénovateľné plemeno, ktoré má radosť z učenia sa nových vecí. Tréning by mal byť pozitívny a motivujúci, aby sa pes naučil správne chovať v rôznych situáciách. Je dôležité, aby majiteľ bol dôsledný a trpezlivý, pretože Cane Corso môže byť niekedy tvrdohlavý.

 

Socializácia a prispôsobenie sa

Socializácia je dôležitou súčasťou výchovy Cane Corso. Toto plemeno má tendenciu byť rezervované voči cudzincom a iným psom, preto je dôležité, aby sa už od šteniatka stretávalo s rôznymi ľuďmi a zvieratami.

Ranná socializácia pomôže vášmu psíkovi naučiť sa správne vyhodnocovať okolie a ako sa správať pri kontakte s cudzincom alebo iným psom. Cane Corso by mal byť naučený, ako sa správať v rôznych situáciách a ako sa prispôsobiť rôznym prostrediam.

Cane Corso môže byť skvelým strážnym psom, ale správna socializácia a tréning sú kľúčové pre to, aby bol dobre vychovaný a spoľahlivý. Majitelia by mali byť dôslední v tréningu a socializácii, aby sa z Cane Corso stal skvelý spoločník a ochranný pes. 15 najobľúbenejších plemien bojových psov

 

Zdravie a starostlivosť

Cane Corso je plemeno psa, ktoré potrebuje primeranú starostlivosť, aby bolo zdravé a šťastné. V tejto sekcii sa pozrieme na potenciálne zdravotné problémy, stravovanie a výživu, ako aj hygienu a starostlivosť.

 

Potenciálne zdravotné problémy

Cane Corso patrí medzi plemena, ktoré sú náchylné na niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie zdravotné problémy tohto plemena patrí dysplázia bedrového kĺbu, ktorá môže viesť k artritíde a bolesti. Ďalším problémom môže byť idiopatická epilepsia, ktorá sa prejavuje záchvatmi. Cane Corso môže tiež trpieť torziou žalúdka, ktorá je život ohrozujúcou stavbou. Preto je dôležité včas vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Okrem toho môžu Cane Corso trpieť očnými problémami, ako sú napríklad katarakty alebo progresívna atrofia sietnice. Taktiež je dôležité venovať pozornosť zdraviu zubov a ďasien, pretože Cane Corso má tendenciu k zubnému kameňu.

 

Stravovanie a výživa

Správna výživa je kľúčová pre zdravie Cane Corso. Je dôležité zabezpečiť, aby mal pes primerané množstvo bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov. Výživa by mala byť založená na kvalitnej krmive pre psov, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny.

Je dôležité venovať pozornosť aj množstvu krmiva, ktoré pes dostáva. Pre obezitu náchylné plemená je dôležité kontrolovať množstvo krmiva a zabezpečiť primeranú fyzickú aktivitu.

 

Hygiena a starostlivosť

Cane Corso má krátku a hustú srsť, ktorá nie je náročná na starostlivosť. Pes by mal byť kartáčovaný raz týždenne, aby sa odstránili mŕtve chlpy a zabránilo sa tvorbe chlpov v dome. Okrem toho je dôležité pravidelne kontrolovať zuby a čistiť uši a oči.

Je tiež dôležité venovať pozornosť hygienickým zvykom, ako sú napríklad pravidelné kúpanie a strihanie nechtov. Cane Corso má tendenciu k rýchlemu rastu nechtov, takže je dôležité ich pravidelne kontrolovať a strihať.

Celkovo je dôležité venovať pozornosť zdraviu a starostlivosti o Cane Corso. Pravidelné návštevy veterinára, primeraná výživa a hygienické zvyky môžu pomôcť zabezpečiť zdravie a šťastný život tohto plemena.

 

Cane Corso ako pracovný pes

Cane Corso je plemeno psa, ktoré má bohatú históriu ako pracovný pes. Toto plemeno je známe svojou odvahou, inteligenciou a schopnosťou pracovať v rôznych pracovných prostrediach. V tejto sekcii sa dozviete viac o tom, ako sa Cane Corso uplatňuje ako pracovný pes.

 

Cane Corso ako strážny pes

Cane Corso bol vyšľachtený na stráženie majetku a jeho schopnosť ochraňovať svojho majiteľa a jeho majetok je jednou z jeho najvýraznejších vlastností. Toto plemeno je veľmi verné svojmu majiteľovi a je ochotné chrániť ho za každých okolností. Cane Corso má silný pachový zmysel a je schopný rozpoznať nebezpečenstvo už na veľkej vzdialenosti. Toto plemeno sa často používa ako strážny pes v rôznych podnikoch a organizáciách, ako aj v súkromných domácnostiach.

 

Cane Corso v poľnohospodárstve

Cane Corso môže byť tiež vynikajúcim pracovníkom v poľnohospodárskom prostredí. Toto plemeno má silné telo a je schopné ťahať ťažké bremená, čo z neho robí vynikajúceho pomocníka pri práci na farme. Cane Corso sa tiež používa na ochranu dobytka pred predátormi. Toto plemeno má silnú ochrannú inštinkt a dokáže ochrániť dobytok pred zvieratami ako sú vlky a medvede. Okrem toho sa Cane Corso používa aj na lov diviakov a iných druhov veľkej zveri.

Cane Corso je vynikajúci pracovný pes, ktorý sa dokáže uplatniť v rôznych pracovných prostrediach. Jeho inteligencia, odvaha a schopnosť ochraňovať svojho majiteľa a jeho majetok robia z neho vynikajúceho pracovníka v mnohých oblastiach. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Nákup a adopcia Cane Corso

 

Nákup a adopcia Cane Corso

 

Nákup Šteniatka

Ak hľadáte šteniatko plemena Cane Corso, je dôležité vybrať si spoľahlivého chovateľa, ktorý sa snaží chovať zdravé a dobre socializované šteniatka. Je vhodné si vyžiadať informácie o rodičoch šteniatka, zistiť, či majú testované zdravie a či majú platný rodokmeň FCI. Okrem toho, je dobré sa informovať o potenciálnych zdravotných problémoch plemena a zistiť, ako sa chovateľ s nimi v minulosti vysporiadal.

Mnoho chovateľov ponúka šteniatka s rôznymi farbami srsti, vrátane modrej, ktorá je však kontroverzná v plemene Cane Corso, pretože môže byť spojená so zdravotnými problémami. Je dôležité si uvedomiť, že cena šteniatka od spoľahlivého chovateľa môže byť vyššia, ale získate tak zdravé a kvalitné šteniatko.

Niektorí chovatelia ponúkajú aj šteniatka bez rodokmene, čo by malo byť varovným signálom. Bez rodokmene nie je možné overiť, či rodičia šteniatka boli testovaní na zdravie a či sú skutočne čistokrvní predstavitelia plemena.

 

Adopcia zo Skupiny na Záchranu

Ak máte záujem o adopciu dospelého psa plemena Cane Corso, môžete sa obrátiť na skupiny na záchranu, ktoré sa zaoberajú záchranou a opätovným umiestňovaním psov tohto plemena. Tieto skupiny môžu mať k dispozícii psov rôzneho veku a farby srsti.

Pred adopciou je dôležité zistiť, aký je temperament psa a či sa bude hodiť do vášho životného štýlu. Niektoré psy môžu mať problémy s agresiou alebo separačnou úzkosťou, preto je dôležité zistiť, aké skúsenosti máte s chovaním psov a či máte dostatok času a priestoru na starostlivosť o psa.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že adopcia psa zo skupiny na záchranu môže byť finančne náročnejšia ako nákup šteniatka od chovateľa. Skupiny na záchranu môžu požadovať poplatky za adopciu a zároveň bude potrebné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre psa, ak to nie je zahrnuté v poplatkoch za adopciu.

V každom prípade, bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre nákup šteniatka alebo adopciu dospelého psa, je dôležité si uvedomiť, že Cane Corso sú veľkí a silní psi, ktorí potrebujú dostatok cvičenia a socializácie. Sú to verní spoločníci, ktorí sa radi prispôsobia svojmu majiteľovi, ale vyžadujú si aj dôslednú a konzistentnú výchovu. Ak máte záujem o toto plemeno, je dôležité sa dobre informovať a pripraviť sa na starostlivosť.

 

Zaujímavosti

 

Cane Corso je plemeno psa, ktoré má svoj pôvod v Taliansku a patrí do skupiny molossoidných plemien. Jeho latinský názov je Canis Corsi, čo znamená psík z ostrova Corsica. Toto plemeno je veľmi podobné k neapolskému mastifovi, avšak Cane Corso je menší a elegantnejší.

Cane Corso má priemernú dĺžku života 9 až 12 rokov. Jeho tvár je charakteristická silnými čeľusťami a mohutnými lícnymi svalmi. Toto plemeno je veľmi populárne v Taliansku a v poslednej dobe sa stáva populárnym aj v iných krajinách.

Cane Corso môže mať rôzne farby srsti, medzi ktorými sú najčastejšie čierne, šedé, hnedé a brindle. Ich srst je krátka a lesklá, čo im dodáva veľmi elegantný vzhľad.

Podľa Fédération Cynologique Internationale (FCI) je Cane Corso veľmi silný a sebavedomý pes. Toto plemeno je veľmi inteligentné a ľahko sa učí, avšak vyžaduje si prísnu výchovu a socializáciu.

Medzi výhody Cane Corso patrí jeho silná povaha a ochranný inštinkt, ktorý ho robí skvelým psom strážnym. Avšak, medzi nevýhody patrí jeho veľkosť a potreba fyzickej aktivity. Toto plemeno potrebuje veľa pohybu a je vhodné pre majiteľov, ktorí majú dostatok času a priestoru na to, aby sa o neho mohli starať.

Celkovo, Cane Corso je skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s veľkými psami a sú ochotní investovať čas a úsilie do jeho výchovy a starostlivosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button