PLEMENA PSOV SKUPENSTVÁPsy

Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

Talianske plemená psa . Psy sú najlepším priateľom človeka. Ak si nájdete toho, ktorý vyhovuje vašim potrebám, bude to ešte lepšie. Taliansko je už roky živnou pôdou pre množstvo psích miláčikov. Takže ak uvažujete o najlepšom priateľovi odtiaľ, potom ste na správnom mieste.

Talianske plemená psov majú rôzne veľkosti a farby, s rôznymi osobnosťami, silnými a slabými stránkami. Každé plemeno bolo vyvinuté tak, aby plnilo určitú funkciu. Od domácich miláčikov po agilné pracovné psy alebo energické športové psy, je tu pre každého niečo.

Tento článok je kompiláciou rôznych odrôd talianskych psov. Pozrime sa podrobnejšie na ich pôvod, temperament a zaujímavé fakty, vďaka ktorým je každé plemeno jedinečné. Pokračuj v čítaní.

Najlepšie talianske psy

Taliansko je domovom takmer 30 odlišných plemien psov, čo z neho robí jednu z najproduktívnejších krajín, pokiaľ ide o počet plemien. Mnohé z nich si razili cestu okolo sveta, napríklad Svätý Bernard, Malťan alebo Cane Corso.Tu sú najlepšie plemená talianskych psov v žiadnom konkrétnom poradí.

1. Taliansky spinone

1.Taliansky spinone
Spinone Italiano, ktorý je chovaný ako lovecký pes v talianskom regióne Piemont, bol najlepším spoločníkom mnohých talianskych poľovníkov. Medzi jeho najlepšie vlastnosti pre túto rolu patrí inteligencia, schopnosť aportovania na súši alebo jazere a skvelá výdrž.Talianske plemená psa.

Taliansky spinone bol známy ako výkonný a všestranný lovec. Sú jedným z mála plemien, ktoré ľahko pracujú v drsnej, kopcovitej alpskej talianskej vegetácii.

Napriek ich gýčovému vzhľadu je Spinone postavený s pevným a štvorcovým telom. Sú oveľa silnejšie, ako vyzerajú. Navyše impozantná výdrž Spinone ich udrží pripravené na dlhé boje na poli celé hodiny.

2. Cane corso

2.Cane corso


Pôvod tohto talianskeho mastifa možno hľadať v dávnych dobách rímskej ríše. Ako potomok rímskych vojnových psov sprevádzal vojakov v boji. To bolo povedané, pôvodné plemeno Cane Corso bolo tvrdé a agresívne.

Neboli to len agresívne psy, ale aj veľké psy. Nie je nič neobvyklé, že Cane Corso vyrastie až do výšky 70 cm a váži cez 50 kg. Koniec koncov, sú to jedny z najimpozantnejších a najschopnejších strážnych psov z psieho kráľovstva.

Po rímskych vojnách Cane Corso slúžilo ako strážny pes a spoločník poľovníka. Chránili hospodárske zvieratá, farmy a rodiny. Po prvej a druhej svetovej vojne však toto plemeno takmer vyhynulo. Niektorí nadšenci však pomohli oživiť Korzo v 70. rokoch.

3. Bolonský psík

3.Bolonský psík


Bolonský psík pochádzal z Bologne v Taliansku, mesta, podľa ktorého bol pomenovaný. Toto nenáročné plemeno je súčasťou rodinnej skupiny Bichon, ktorej najbližším príbuzným je Malťan.

Tieto psy boli vychovávané ako kráľovskí spoločníci, najmä v talianskej a belgickej šľachte.Talianske plemená psa.
Prichádzajú výlučne v ich ikonických bielych plášťoch s podpisovou nadýchanosťou a kučerami. Čo sa týka ich vzhľadu, vyzerajú veľmi podobne ako Malťania alebo Bichoni. Čierne korálkové oči, žiarivé úsmevy a dlhé ovisnuté uši sú u týchto psov podobné.

Po utíchnutí šľachty toto plemeno takmer čelilo vyhynutiu. Ale kvôli nadšencom, ako je Gian Franco Giannelli (a niekoľko ďalších európskych chovateľov), sa plemeno oživilo. A v roku 1990 Liz Stannard prvýkrát priniesla toto plemeno do Anglicka a zvyšok je história.

4. Svätobernardský pes

4.Svätobernardský pes


Svätobernardský pes pochádzajúci z francúzskych Álp bol pôvodne farmárskym psom. Ale potom, čo ho získali mnísi hospicu vo Veľkom priesmyku svätého Bernarda. začali slúžiť ako záchranné psy. Toto plemeno mohlo viesť, vyňuchať alebo zachrániť stratených cestujúcich v Alpách.

Napriek obrovskej veľkosti týchto psov sú pravdepodobne výkonnejšie a svalnatejšie, ako si myslíte. A aj keď sa môžu zdať zastrašujúce, majú od toho ďaleko. Svätobernardský psy sú v podstate obrí medvedíci.

Svätobernardský pes nebol vždy tak nazývaný. Názov dostalo toto plemeno v roku 1880. Predtým malo rôzne názvy, napríklad alpská doga, posvätné psy, barryhunden a alpendog. Dnes je toto plemeno chované ako rodinný maznáčik, ktorý prejavuje náklonnosť všetkým okolo seba.

5. Taliansky stavač

5.Taliansky stavač


Talianske plemená psa.Taliansky stavač je strelný pes, ktorý pochádza zo severného Talianska. Verí sa, že sú krížencom egyptského honiča s Mollosovým alebo ázijským mastifom. Nie je prekvapením, že tieto psy chovali bohatí Medici a Gonzaga ako lovci. Taliansky stavač pes: Charakteristika plemena

Taliansky stavači boli skvelí pri vháňaní vtákov do sietí, pri ukazovaní a stopovaní. Postupom času a so zmenami metód lovu boli vycvičení na špičkové strelné psy. Toto plemeno bolo privezené do Spojeného kráľovstva koncom 80. rokov a dovezené do Spojených štátov v roku 1994.

Tieto psy sú tvrdé. Napokon museli byť odolné a silné, aby zvládli svoje lovecké povinnosti v najťažšom teréne Talianska.

Čítaj : 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

6. Neapolský mastif

6.Neapolský mastif Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy


Existencia psa sa datuje až do roku 700 p.n.l. Preto ich najskôr chovali v južnom Taliansku poľnohospodári, ktorí chceli plemeno veľkej veľkosti, s peknou hladkou srsťou a prepadnutou pokožkou. V tomto procese sa tiež zamerali na plemeno priateľskejšie k rodinám.
Rovnako ako všetky psy, aj Neapolčan je obrovský. Je pravdepodobné, že tieto psy môžu dorásť až do hmotnosti 70 kg alebo viac v závislosti od genetiky a pohlavia. Okrem toho sú to dlhé a kompaktné psy. Dĺžka tela je v skutočnosti zhruba o 15% dlhšia ako ich výška. Neapolský mastif

Vďaka svojmu obrovskému, zastrašujúcemu vzhľadu neapolskí mastifi pomerne dobre plnili úlohu strážneho psa a ochrancu. V 70. rokoch sa plemeno rozšírilo do celej Európy a do Ameriky. Dnes sú Neapolčania skvelými rodinnými miláčikmi, zatiaľ čo stále pracujú ako ochrancovia.

7. Taliansky chrtík

7.Taliansky chrtík
Predkovia talianskych chrtov boli pôvodne chovaní pred asi 2 000 rokmi v regióne, ktorý je dnes známy ako Turecko a Grécko. V Taliansku sa však ďalej rozvíjali a popularizovali ako špičkoví spoločníci a lovci pre šľachtu.

Pokiaľ ide o chrty, taliansky chrt je najmenší čistokrvný chrt, ktorý existuje.Talianske plemená psa. Zatiaľ čo tento chrt môže byť vysoký 35 cm, zvyčajne vážia nie viac ako 5 kg. Z tohto dôvodu sú jednym z najrýchlejších plemien psov – s rýchlosťou 40 km / h. Taliansky chrtík: Charakteristika plemena

Tento miniatúrny chrtík bol po svetových vojnách takmer vyhynutý – rovnako ako mnoho iných európskych plemien psov. Našťastie americká populácia plemena pomohla oživiť ho tak v Spojených štátoch, ako aj v Európe. Aj napriek svojej veľkosti sú rýchli a vytrvalí psi.

8. Čirneko z Etny

8. Čirneko z Etny Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy


Čirneko je pôvodné plemeno zo Sicílie – pri južnom pobreží Talianska. A čo viac, obrázky psov pripomínajúcich Čirneko boli zobrazené na sicílskych minciach už v roku 500 pred naším letopočtom. Boli zvyknutí prenasledovať malú zver ako králiky, zajace a vtáky .

Podľa posledných štúdií DNA má tento taliansky pes veľa podobností s ostatnými stredomorskými ostrovnými psami.

Čirneko sa vyhli vyhynutiu len na začiatku 30. rokov, keď lekár Maurizio Migneco, veterinárny lekár, písal o ich klesajúcom počte. Taliansky aristokrat – barónka Agata Paternó Castello – si prečítal článok a rozhodol sa oživiť plemeno na Sicílii.

 

Talianske plemená psov

 

9. Maremansko-abruzský pastiersky pes

9.Maremansko-abruzský pastiersky pes Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy


Toto plemeno vzniklo v Taliansku ako strážca stád pre ovce aj kozy. Preto patrili k najlepším strážnym psom. V roku 1898 bola prvá Maremma zaregistrovaná v Kennel Club Italiano a štandard plemena bol vypracovaný v roku 1924. Maremansko-abruzský pastiersky pes: Charakteristika

Maremma stovky rokov pomáhala chrániť stáda pred nebezpečnými predátormi, ako sú napríklad vlci. Vďaka svojej výške 70 cm a telu s hmotnosťou 55 kg sa máloktorí dravec odváži pohrávať si s týmito mohutnými strážnymi psami. Navyše sú záludní rýchlo.Talianske plemená psa.

Spočiatku sa ovčiak Maremma považoval za dve samostatné plemená: Maremmano a Abruzzese. Avšak na konci 50. rokov boli títo dvaja psy vďaka vzájomnému kríženiu príjemne známi a považovali sa za jedno plemeno.

10. Bergamský ovčiak

10.Bergamský ovčiak Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy
História plemena sa datuje takmer 7 000 rokmi dozadu, čo im dáva starodávny rodokmeň. Často sú spájaní s Bergamom, alpským mestom neďaleko talianskeho Milána. Preto aj majú to meno. V Bergame žili mnoho storočí a pracovali ako schopní strážcovia oviec.

Ale kvôli dlhej histórii sa vedú diskusie o ich skutočnom pôvode. Francúzske orgány sa v skutočnosti domnievali, že toto plemeno skutočne pochádza z francúzskeho Briarda. Iní však tvrdia, že v skutočnosti sú z Blízkeho východu.

Toto odolné plemeno psov sa dobre hodilo na stráženie oviec pozdĺž skalnatých svahov talianskych Álp. Jeho jedinečná srsť sa prispôsobil tak, aby ho chránila pred zimou vo vysokých nadmorských výškach, a zároveň slúži ako ďalšia ochrana v prípade útokov predátorov.

Čítaj : Turistika so psami: 10 plemien vhodných na turistiku

11. Taliansky krátkosrstý durič

11.Taliansky krátkosrstý durič Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy
Taliansky krátkosrstý durič patrí do skupiny čuchových psov. Zostúpili z egyptských honcov na Blízkom východe. Neskôr Rimania vtrhli do krajiny, adoptovali si duriča a presunuli psy do Talianska, kde ich ďalej vylepšili a pokračovali v chove.Talianske plemená psa.

Taliansky krátkosrstý duriči boli pôvodne chované pre prácu ako poľovnícke psy. Lovili často vo veľkých svorkách, ktoré pozostávali zo stoviek psov. Dnes je jedným z najobľúbenejších plemien v Taliansku.

12. Volpino

12.Volpino Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy
Volpini Italianos sú potomkami psov typu Spitz, ktorých existencia sa dá datovať na 5 000 rokov dozadu. Počas týchto dávnych čias bolo toto plemeno mimoriadne populárne medzi talianskymi kráľovskými rodinami a roľníckymi farmármi. Boli to všestranné psy.

Môžete ich nazvať taliansky Pomeranian, pretože vyzerajú veľmi podobne aj temperamentne. A v starých talianskych umeleckých dielach boli títo psi často zobrazovaní vo všetkých triedach. To vysvetľuje, prečo boli v minulosti tak obľúbenými psami. Volpino pes: Charakteristika plemena

Volpini sa však tradične používali ako strážne psy. Štekali, aby varovali oveľa väčších strážnych psov mastiffského typu pred potenciálnymi votrelcami. Ale ako mnoho plemien, aj v 60. rokoch poklesol ich počet. Chovatelia sa snažili plemeno oživiť, ale jeho pôvodná popularita sa stratila

.

Talianske plemená psa

 

13. Lagotto Romagnolo

13.Lagotto Romagnolo Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy

Lagotský pôvod siaha do staroveku, zhruba okolo roku 1474 n. L. V „predrímskom“ období. Pochádzajú z talianskej Romagny v močarisku Ravenna, kde boli chované ako retrievery vodného vtáctva. V skutočnosti sa považujú za predchodcu všetkých vodných psov. Taliansky vodný pes 

Koncom 18. rokov boli bohužiaľ močiare odvodnené a premenené na poľnohospodársku pôdu. To znamenalo už žiadne vodné vtáctvo, a teda ani prácu pre jazero Lagotto Romagnolo. V tom čase bolo Lagotto repasované na hľadanie hľuzoviek, prácu, ktorú ich vysoko vyladený nos vykonáva efektívne.Talianske plemená psa.

Vzhľad Lagotta vyzerá veľmi podobne ako pudl alebo bichon. Aj keď sa môžu javiť ako lenivé psy, sú to skutočne tvrdé pracovné psy. Lagotto je oveľa silnejší, ako vyzerá, s pôsobivou výdržou.

14. Maltézsky psík

14.Maltézsky psík Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy
Verte tomu alebo nie, Maltézsky psík je starodávny pes, ale nie je jasné, odkiaľ pochádza. Zdá sa, že vo väčšine prípadov historici súhlasia s tým, že boli chované na Malte – pri južnom pobreží Talianska. Feničania však pravdepodobne priviedli tohto psa na Maltu, keď obchodovali.
História Malťana je dlhá a rôznorodá. V jednej chvíli ich popularizovali Gréci, ktorých fascinovala ich geometrická krása. Nakoniec sa dostali do povedomia Rimskej ríše.Talianske plemená psa. Maltézsky psík

Malťania boli napriek tomu chovaní ako spoločníci .Kráľovské dámy obzvlášť milovali toto plemeno a nosili ich v rukávoch alebo si s nimi sedeli na kolenách. Malťania sú dodnes obľúbeným výstavným psom.

15. Cane di Oropa

15.Cane di Oropa Talianske plemená psa . Pozrite si plemená psov z Talianka . Všetko o psoch z Talianska .Talianske plemená psa ktoré musíte vidieť . Psy
Cane di Oropa pochádza z talianskych Álp zo severného Talianska a je pastierskym psom, ktorý sa po celé storočia používa na stráženie stád domorodého dobytka a oviec. Existujú v rôznych farbách, typoch, hmotnosti a výške.

Oropa bol vyvinutý ako efektívny ovčiarsky pes; preto je dobre prispôsobený drsnému alpskému prostrediu. Sú to pracovité psy s veľkou vytrvalosťou a ochotou pracovať. Ale v 50. rokoch minulého storočia toto plemeno takmer čelilo vyhynutiu. Našťastie sa zachranila skupina na stabilizáciu plemena.

Napriek svojej priateľskej povahe nie je Oropa populárnym psom. Ani v ich domovskej krajine v Taliansku. Stále sa dajú nájsť vo vidieckych oblastiach Talianska. Bohužiaľ, o tomto plemene je veľmi málo informácií, aj keď sa zdá, že si zachovávajú auru tajomstva.

Ako okúpať psa? Všetko, čo by ste mali vedieť o kúpaní vášho psa

Väčšina psov by najradšej preskočila čas kúpeľa, ale kúpanie hrá dôležitú úlohu v zdraví srsti a pokožky vášho psa, čo pomáha udržiavať psa v čistote a bez parazitov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button