Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Taliansky Spinone: Charakteristika plemena

Taliansky spinone, tiež známy ako Spinone Italiano alebo Italian Spinone, je veľké plemeno psa, ktoré má pôvod v Taliansku. Je to všestranný lovecký pes s priateľskou a inteligentnou povahou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou aj ako spoločenský maznáčik.

 

Taliansky Spinone

 

Taliansky Spinone

 

História Talianskeho spinone siaha až do regiónu Piemont v Taliansku, kde sa používal predovšetkým ako poľovný pes na sledovanie a aportovanie zveri. Počas druhej svetovej vojny plemeno takmer vyhynulo, ale oddaní chovatelia pracovali na jeho oživení, čo viedlo k jeho dnešnej popularite.

Taliansky spinone je ako talianske plemeno uznaný FCI (Fédération Cynologique Internationale) a je známy svojim jedinečným vzhľadom, dlhou huňatou srsťou a výraznými črtami tváre. Vyžaduje si pravidelnú srsť, aby si udržala srsť a bola zdravá. Pri správnom výcviku a socializácii môže byť Taliansky spinone výborným rodinným miláčikom a verným spoločníkom.

 

Charakter a temperament

 

Charakter a temperament

Osobnosť

Taliansky spinone je známy svojou priateľskou a spoločenskou povahou. Tento pes je veľmi lojálny a oddaný svojmu majiteľovi a rodine. Jeho temperament je vyrovnaný a pokojný, no zároveň je aj trpezlivý a láskavý k deťom. Spinone je veľmi citlivý pes, ktorý potrebuje lásku a pozornosť od svojho majiteľa. Tento pes sa ľahko prispôsobí rôznym situáciám a je veľmi príjemný spoločník pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa.

Spinone má však aj svoju šikovnú a nezávislú stránku. Je to pes s výrazným úlovkovým pudom a dokáže byť aj tvrdohlavý. Jeho nezávislosť a tvrdohlavosť môžu byť pre niektorých majiteľov výzvou, ale s trpezlivosťou a správnym tréningom sa dá s týmto psom ľahko pracovať.

 

Tréning Taliansky Spinone

Spinone je inteligentný pes a má veľkú chuť sa učiť. Je dôležité začať s tréningom v mladom veku a používať pozitívne metódy tréningu, ktoré zahŕňajú odmenu a pochvalu. Tento pes má vysokú úroveň mentálnej stimulácie, takže je dôležité mu poskytnúť dostatok tréningu a aktivít, ktoré ho budú stimulovať a udržia ho zamestnaného.

Spinone má výrazný úlovkový pud, takže je dôležité trénovať ho na poslušnosť a kontrolovať jeho správanie v prítomnosti iných zvierat. Jeho tvrdohlavosť môže byť výzvou, ale s trpezlivosťou a konzistentnosťou v tréningu sa dá dosiahnuť úspech.

 

Vytrvalosť

Spinone je vytrvalý pes, ktorý má silnú kostru a dobre vyvinuté svaly. Je to pes, ktorý má veľa energie a potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Jeho srsť ho chráni pred nepriaznivým počasím, takže je schopný pracovať aj v extrémnych podmienkach.

Spinone je prirodzene odolný voči únave a má vysokú úroveň vytrvalosti. Jeho schopnosť pracovať celý deň robí z neho vynikajúceho spoločníka pre majiteľov, ktorí milujú aktívny životný štýl.

 

Fyzické Vlastnosti

 

Fyzické Vlastnosti

 

Taliansky spinone je pes so silnou a odolnou stavbou, mohutnou kostrou a dobre vyvinutým svalstvom. Jeho stavba sa blíži štvorcu. Dĺžka trupu zodpovedá výške v kohútiku, s toleranciou 1 až 2 cm pri dĺžke trupu. Tento pes je dobre vyvážený a má štvorcový tvar tela.

 

Srsť

Taliansky spinone má hrubú, drsnú a hustú srst, ktorá mu poskytuje ochranu v chladnom počasí a pri poľovníctve. Srst je hrubá a drsná na dotyk, s hustou podsadou. Farba srsti môže byť hnedá, oranžovo-roanová alebo biela s hnedými alebo oranžovými skvrnami. Na hlave má spinone hustý obočie a bradu s plnovousom.

 

Hlava a uši

Hlava Talianskeho spinone je široká a mohutná, s výraznými obočím a bradou s plnovousom. Uši sú dlhé, široké a visia uvoľnene. Spinone má výrazné obočie, ktoré mu dodáva charakteristický výraz tváre.

 

Chvost

Tak chvost Talianskeho spinone je stredne dlhý a hrubý, s hustou srstou. Chvost je nesený vzhľadom k zemi a má mierne zakrivenie na konci. Spinone má dobre vyvinuté svaly a široký hrudník, čo mu umožňuje byť dobre vytrvalým psom.

Celkovo je Taliansky spinone dobre vyvážený pes s mohutnou a odolnou stavbou. Jeho hustá a hrubá srst mu poskytuje ochranu a zároveň mu dodáva charakteristický vzhľad. Spinone má výraznú hlavu s obočím a plnovousom na brade a chvost, ktorý je nesený vzhľadom k zemi.

 

Starostlivosť a zdravie

 

Starostlivosť a zdravie

 

Výživa

Taliansky spinone je veľmi aktívny pes a vyžaduje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne potrebnú energiu na jeho celodennú prácu. Kvalitné suché krmivo pre psov je najlepšou voľbou pre Talianskeho spinonea. Jeho strava by mala obsahovať dostatok bielkovín, tukov a vlákniny. Je dôležité, aby jeho strava bola prispôsobená jeho veku, veľkosti a úrovni aktivity. Jeho strava by mala byť rozdelená na 2 až 3 menšie porcie denne, aby sa zabránilo nadúvaniu. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

 

Starostlivosť o srsť

Taliansky spinone má drsnú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Jeho srsť by mala byť kartáčovaná aspoň raz týždenne, aby sa zabránilo tvorbe uzlov a zmatených vlasov. Počas obdobia línania by mal byť kartáčovaný častejšie, aby sa zmiernila strata srsti. Je dôležité, aby sa jeho srsť pravidelne kontroluje a odstraňovali sa z nej nečistoty. Taliansky spinone by mal byť kúpaný iba v prípade, že je to nevyhnutné.

 

Zdravotné problémy

Taliansky spinone je obvykle zdravé plemeno, ale môže byť náchylný na niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie zdravotné problémy Talianskeho spinonea patrí dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami. Preto je dôležité, aby bol Taliansky spinone pravidelne veterinárnym lekárom kontrolovaný. Je tiež dôležité, aby bol Taliansky spinone udržiavaný v dobrej fyzickej kondícii a aby bol dostatočne cvičený. Taliansky spinone môže byť náchylný na obezitu, čo môže viesť k ďalším zdravotným problémom, ako je napríklad problém s dýchaním a srdcovými chorobami.

Taliansky spinone je plemeno s hlbokou hrudou, čo znamená, že môže byť náchylný na nadúvanie. Preto je dôležité, aby bol Taliansky spinone kŕmený menšími porciami a aby mal po jedle dostatok času na odpočinok. Taliansky spinone by mal mať tiež prístup k čerstvej vode po celý deň.

 

Výcvik a aktivity Taliansky Spinone

 

Výcvik a aktivity Taliansky Spinone

 

Lov

Taliansky spinone bol pôvodne vyšľachtený ako lovecký pes, a preto je vhodný pre tých, ktorí chcú mať psa na lov. Jeho prirodzené sklonosti k lovu a jeho schopnosť nájsť korisť robia z neho vynikajúceho loveckého psa, ktorý dokáže pracovať v rôznych terénoch a za rôznych podmienok. Jeho vrodená schopnosť stopovať, ukazovať a prinášať korisť robí z Talianskeho spinoneho vynikajúceho spoločníka pre poľovníkov.

 

Cvičenie Taliansky Spinone

Taliansky spinone potrebuje pravidelné cvičenie, aby udržal svoju fyzickú kondíciu a zdravie. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a stimulácie. Jeho vysoká úroveň energie a vytrvalosť robia z neho vynikajúceho spoločníka pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Jeho vysoká inteligencia a ochota učiť sa robia z neho vynikajúceho kandidáta pre rôzne druhy výcviku, vrátane agility, obedience a iných. Šampón na vlasy

 

Socializácia

Taliansky spinone potrebuje primeranú socializáciu, aby sa stal dobre začleneným členom rodiny a aby sa dokázal dobre správať v rôznych situáciách. Je to priateľský pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými zvieratami, ak je správne socializovaný. Jeho prirodzená ochrana a schopnosť byť strážnym psom robia z neho vynikajúceho spoločníka pre rodiny, ktoré hľadajú psa, ktorý by chránil ich dom a majetok.

Pri výcviku Talianskeho spinoneho je dôležité byť trpezlivý a dôsledný. Jeho tvrdohlavosť môže byť výzvou pre majiteľov, ale s primeraným vedením a pozitívnym posilňovaním môže byť Taliansky spinone vynikajúcim spoločníkom pre každého majiteľa.

 

Spinone ako domáce zviera

Taliansky Spinone je skvelý spoločník pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl. Tento pes sa ľahko prispôsobí svojmu majiteľovi a je veľmi oddaný svojej rodine. Tu sú niektoré faktory, ktoré by mali byť zvážené, ak uvažujete o tom, že si zoberiete Spinone ako domáce zviera.

 

S rodinou

Spinone je skvelý rodinný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a ostatnými členmi rodiny. Tento pes má veľmi mäkkú a príjemnú povahu, ktorá mu umožňuje byť dobrým spoločníkom pre každého. Spinone miluje byť v blízkosti svojho majiteľa a rád trávi čas s rodinou.

 

Ako strážny pes

Spinone nie je agresívny pes a nie je vhodný ako strážny pes. Jeho príjemná povaha a lojálnosť voči svojmu majiteľovi z neho robia skôr spoločníka ako strážcu. Spinone sa však môže stať dobrým hlásateľom, keď zaznie zvonec alebo zvuk na dvore.

 

S inými zvieratami

Spinone sa dobre vychádza s inými psami a zvieratami, ale socializácia je kľúčová. Pes Spinone by mal byť vystavený rôznym situáciám a zvieratám už v mladom veku, aby sa naučil, ako sa správať. Spinone je lovecký pes, takže by mal byť dobre oboznámený s inými domácimi zvieratami, aby sa zabránilo nežiaducim situáciám.

Všeobecne platí, že Spinone je hravý a spoločenský pes, ktorý potrebuje veľa pozornosti a cvičenia. Ak máte radi aktívny životný štýl a máte radi spoločnosť psa, Spinone môže byť skvelou voľbou pre vašu rodinu.

 

Nákup a adopcia Taliansky Spinone

Chovatelia

Pri kúpe Talianskeho spinoneho je dôležité nájsť spoľahlivého chovateľa. Jeho zodpovedný výber pomôže zabezpečiť, že šteniatko bude zdravé a bude mať dobré východiskové podmienky. V prípade, že si záujemca o šteniatko nevie vybrať chovateľa, môže sa obrátiť na Slovenský klub Talianskych spinoneov alebo Spinone Club of America pre odporúčania a informácie o chovateľoch.

Dôležité je vyhnúť sa nezodpovedným chovateľom a obchodníkom so zvieratami, ktorí často chovajú psy v nevhodných podmienkach a nevenujú sa ich výchove a starostlivosti. Je vhodné vyhýbať sa aj nelegálnym zdrojom, ako sú napríklad zvieratá z neznámych zdrojov alebo zvieratá, ktoré boli dovážané z iných krajín.

 

Adopcia

Ak má záujemca o Talianskeho spinoneho záujem o adopciu, existujú organizácie, ktoré sa zaoberajú adopciou psov. V prípade Talianskych spinoneov môže byť užitočné kontaktovať Spinone Club of America alebo Slovenský klub Talianskych spinoneov, ktoré by mohli mať informácie o dostupných adopčných psíkoch.

Je dôležité si uvedomiť, že adopcia môže byť náročná a že zvieratá, ktoré boli predtým v nevhodných podmienkach, môžu mať zdravotné alebo správania problémy. Preto je dôležité byť pripravený poskytnúť zvieratám potrebnú starostlivosť, trpezlivosť a lásku.

Ak záujemca o Talianskeho spinoneho uvažuje o adopcii, môže sa obrátiť na organizácie, ktoré sa zaoberajú adopciou psov, alebo navštíviť internetové stránky American Kennel Club, kde sú uvedené informácie o adopciách a odkazy na organizácie, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.

 

Výhody a Nevýhody

Taliansky spinone je plemeno, ktoré má svoje výhody a nevýhody. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z nich.

Výhody

  • Taliansky spinone je prirodzene spoločenský a poddajný pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými zvieratami.
  • Jeho srsť ho robí veľmi odolným aj v nepriaznivom počasí, čo znamená, že môže byť vynikajúcim spoločníkom aj v zimných mesiacoch.
  • Je to pes s mohutnou kostrou a dobre vyvinutým svalstvom, ktorý sa predurčuje na celodennú prácu. Je priam odolný voči únave.
  • Taliansky spinone je učenlivý a hravý pes, ktorý sa dobre hodí pre majiteľov, ktorí chcú tráviť s ním veľa času vonku.

Nevýhody

  • Taliansky spinone je veľmi mäkký pointer v porovnaní s ostatnými pointermi, čo znamená, že môže byť náchylný k úzkosti a separačnej úzkosti. Preto je dôležité, aby bol vedený majiteľom, ktorý mu bude venovať veľa času a pozornosti.
  • Jeho srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa česanie a strihanie. To môže byť náročné pre majiteľov, ktorí nemajú dostatok času alebo zručností na starostlivosť o srsť.
  • Taliansky spinone môže byť náchylný k určitým zdravotným problémom, ako sú dysplázia bedrového kĺbu a problémy so srdcom. Preto je dôležité, aby bol pravidelne kontrolovaný veterinárom.

Vzhľadom na svoje výhody a nevýhody je Taliansky spinone vhodný pre majiteľov, ktorí sú pripravení venovať mu veľa času a pozornosti. Akonáhle sa mu dostane dostatok starostlivosti a tréningu, môže byť vynikajúcim spoločníkom pre celú rodinu.

 

Rôzne

Taliansky spinone je plemeno psov, ktoré je vhodné na poľovníctvo, stopu, agility a canicross. Tento pes je náročný na pohyb a čas, preto je vhodný pre majiteľov, ktorí mu môžu poskytnúť dostatok pohybu a času. Jeho výška sa pohybuje do 70 cm.

Taliansky spinone má dobrý vzťah k deťom a zvieratám, ale vyžaduje si socializáciu. Jeho silná, mohutná a odolná stavba tela a drsná srsť ho robia vhodným na poľovníctvo. Tento pes má vynikajúce poľovné vlastnosti a je neúnavný a trpezlivý.

Ak hľadáte psa s mohutnou a svalnatou stavbou tela, Taliansky spinone je pre vás vhodnou voľbou. Jeho stavba sa blíži štvorcu a dĺžka trupu zodpovedá výške v kohútiku. Tento pes má toleranciu 1 až 2 cm pri dĺžke trupu.

Taliansky spinone je prirodzene spoločenský, učenlivý a trpezlivý. Jeho pohyb s predĺženým poklusom je rýchly. Je tiež vynikajúci nosič a spoľahlivo označuje korisť. Jeho vlastnosti ho robia vhodným na rôzne aktivity a záujmy jeho majiteľov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button