Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Neapolský mastif: Charakteristika plemena

Neapolský mastif, známy tiež ako Mastino Napoletano, je jedným z najväčších a najťažších plemien psov na svete. Toto plemeno pôvodom z Talianska má robustné telo so širokou hlavou a veľmi silnými čeľusťami. Dospelí psi dosahujú hmotnosť až 70 kg a kohoutkovú výšku 75 cm, zatiaľ čo feny sú obvykle menšie a ľahšie.

 

Neapolský mastif

 

Neapolský mastif

 

Neapolský mastif je známy svojou ovísajúcou voľnou kožou na hrdle a jeho pokojnou a inteligentnou povahou. Je to vynikajúci spoločník a strážny pes, ktorý môže slúžiť aj ako ochrana domova. Toto plemeno je však trochu dominantné a vyžaduje si dôslednú výchovu a výcvik. Má rôzne farebné varianty, vrátane sivej, čiernej, hnedej a plavej srsti.

Ak hľadáte psa, ktorý je veľký, silný a zároveň pokojný a inteligentný, potom by neapolský mastif mohol byť pre vás tou správnou voľbou. V tomto článku sa dozviete viac o tomto zaujímavom plemene, jeho vlastnostiach, temperamentu a ďalších zaujímavých faktov.

 

História

 

História

 

Neapolský mastif má svoje korene v starovekom Ríme, kde bol používaný ako strážny pes a bojový pes. Tento molossoidní pes bol vždy veľmi populárny a jeho pôvod sa datuje do 1. storočia pred naším letopočtom.

V stredoveku bol neapolský mastif používaný ako strážny pes a ochrana pre majetok a rodiny. Označenie „neapolský mastin“ sa poprvé objavilo v 13. storočí, keď ho použil básnik Dante Alighieri.

V 20. storočí bol neapolský mastif na pokraji vyhynutia, ale vďaka úsiliu talianskych chovateľov bol zachránený. V roku 1946 bol v Neapole usporiadaný veľký výstavný zápas, kde sa stretli mnohé molossoidné psy a medzi nimi aj neapolský mastif. Tento zápas bol pre neapolského mastina veľmi dôležitý, pretože jeho vzhľad sa výrazne zlepšil a bol zaznamenaný do štandardu plemena.

Dnes je neapolský mastif populárny po celom svete a je používaný ako strážny pes, ochrana rodiny a spoločník. Jeho veľké telo, silné svaly a robustná stavba robia z neho impozantného psa, ktorý je schopný ochrániť svojich majiteľov a ich majetok. Psy na medvede

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena Neapolský mastif

 

Neapolský mastif, známy tiež ako Mastino Napoletano, je mohutné molossoidné plemeno pôvodom z Talianska. Tento pes je známy svojou robustnosťou a silou, ktorá sa odráža v jeho vzhľade, povahe a pohybe.

Vzhľad

Neapolský mastif je ťažký a mohutný pes s výškou až 75 cm a hmotnosťou až 70 kg. Jeho trup je veľký a silný, s hlbokým hrudníkom a značným počtom vrások na tvári a krku. Jeho oči sú tmavé a oválne, uši sú stredne veľké a trojuholníkového tvaru. Zbarvenie môže byť šedé, plavé, čierne, hnedej farby alebo sivé.

Povaha

Neapolský mastif je pokojný, dominantný, inteligentný a verný pes. Má tendenciu byť agresívny, ak sa cíti ohrozený alebo keď ho niekto napadne. Jeho povaha vyžaduje dôslednú výchovu a socializáciu, aby sa stal dobrým rodinným psom. Je to pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi, ale môže byť opatrný voči cudzincom.

 

Pohyb

Neapolský mastif je ťažký pes, ktorý sa pohybuje pomaly a opatrne. Jeho pohyb je plachý a ťažkopádny, ale môže byť veľmi rýchly a obratný, keď sa potrebuje brániť alebo chrániť svojho majiteľa. Jeho ňucháč je citlivý a dokáže vycítiť nebezpečenstvo na veľkú vzdialenosť.

Zdravie

Neapolský mastif je náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako je napríklad přehřátí a onemocnění očí. Je dôležité, aby bol pravidelne veterinárne kontrolovaný a aby bol udržiavaný v dobrej fyzickej kondícii. Jeho priemerná dĺžka života je približne 8 až 10 rokov.

 

Chov

 

Chov Neapolský mastif

 

Neapolský mastif je plemeno, ktoré vyžaduje určitú pozornosť a starostlivosť od svojho majiteľa. Toto plemeno sa hodí pre skúsených chovateľov psov, ktorí majú skúsenosti s veľkými psami. Tipy na starostlivosť o vlasy

Výcvik

Výchova a výcvik neapolského mastina by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a motivácii. Toto plemeno je inteligentné, ale môže byť tvrdohlavé, preto je dôležité mať trpezlivosť a konzistentnosť vo výcviku. Neapolský mastif je veľmi oddaný a lojálny svojmu majiteľovi, preto by mal byť výcvik založený na pozitívnom zážitku.

Osrstenie

Srst neapolského mastina je krátka, silná a prilieha tesne k telu. Farby sú rôzne, vrátane sivej, čiernej a žltej. Osrstenie tohto psa nevyžaduje veľa starostlivosti, stačí ho pravidelne kartovať a čistiť.

 

Chovateľ

Chovateľ neapolského mastina by mal mať skúsenosti s chovaním veľkých plemien psov. Je dôležité, aby mal chovateľ dobré znalosti o výcviku a výžive tohto plemena. Neapolský mastif vyžaduje veľa pohybu a miesta, preto by mal byť chovateľ schopný poskytnúť mu dostatočný priestor a starostlivosť.

Štandard

 

Štandard

 

Podľa štandardu FCI (Fédération Cynologique Internationale) má neapolský mastif kohútikovú výšku 65-75 cm a váži 60-70 kg. Suka má kohútikovú výšku 60-68 cm a váži 50-60 kg. Toto plemeno má silnú stavbu s mohutným telom a veľkou hlavou. Charakteristickým znakom neapolského mastina je ovísajúca voľná koža na hrdle a chvost, ktorý má byť zvyčajne zastrihnutý. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

 

Kultúrna Referencia

 

Neapolský mastif je plemeno psa, ktoré má bohatú kultúrnu referenciu. V mnohých filmoch a knihách sa objavuje ako hrdinský a silný pes, napríklad v sérii Harry Potter, kde ho Hagrid používa ako svojho strážcu.

Toto plemeno je tiež známe svojím kupírovaním uší a chvostu, ktoré sa však v súčasnosti už nepovažuje za etické a je zakázané v mnohých krajinách. Top 10 najväčších plemien psov na svete

Neapolský mastif je príbuzný s inými plemenami, ako sú napríklad pinčové, knírači, švýcarskí salašníčti psi a taliansky corso pes. Vďaka svojej veľkosti a ťažkému telu patrí medzi najväčšie psy na svete.

Chovanie neapolského mastina je charakteristické jeho silným temperamentom a ochranárskymi instinktmi. Jeho tesáky sú tiež veľmi silné a môžu spôsobiť vážne zranenia.

V histórii sa neapolský mastif používal ako strážny pes a bojovník. Jeho pôvod sa datuje až do starovekého Ríma, kde ho využívali pri bojoch a na lovenie divých zvierat.

Celkovo je neapolský mastif plemeno psa s bohatou históriou a kultúrnou referenciou, ktoré si získalo srdcia mnohých milovníkov psov po celom svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button