Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Austrálska kelpia: Všetko o plemene

Austrálska kelpia, známa aj ako austrálska kelpia, je stredne veľké plemeno psa, ktoré vzniklo v Austrálii v 19. storočí. Plemeno vzniklo zo škótskych ovčiarskych psov, ktoré boli do Austrálie dovezené na pastierske účely. Austrálska kelpia je veľmi aktívny, inteligentný a verný pes, ktorý je vhodný pre rodiny, ktoré sú ochotné poskytnúť mu dostatok pohybu a duševnej stimulácie.

 

Austrálska kelpia

 

Austrálska kelpia

 

Vzhľadom na vysokú hladinu energie a pracovný pôvod si austrálska kelpia vyžaduje každodenný pohyb a mentálnu stimuláciu, aby si udržala fyzické a duševné zdravie. Sú známe svojou obratnosťou, atletickosťou a cvičiteľnosťou, vďaka čomu sú výbornou voľbou pre psie športy, ako sú agility, poslušnosť a skúšky pasenia. Je však dôležité poznamenať, že austrálska kelpia si vyžaduje veľa pozornosti a výcviku a nemusí byť vhodná pre začínajúcich majiteľov psov.

Na Slovensku si austrálska kelpia získala popularitu ako pracovný pes a spoločenské zviera. Sú známe svojou vernosťou, inteligenciou a láskavou povahou voči svojim majiteľom. Predtým, ako si ho osvojíte, je však nevyhnutné pochopiť ich potreby a požiadavky, pretože si vyžadujú veľa času, úsilia a prostriedkov na to, aby boli šťastné a zdravé.

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Austrálska Kelpia (anglicky Australian Kelpie) je plemeno psa, ktoré pochádza z Austrálie. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, keď do Austrálie prišli ovčiarske psy zo Škótska. Tieto psy boli neskôr krížené s miestnymi psami, čím vzniklo plemeno, ktoré dnes poznáme ako Austrálska Kelpia.

Jeden z prvých známych jedincov tohto plemena bol pes s menom Moss. Moss bol narodený v roku 1876 a bol výnimočný svojou inteligenciou a pracovitosťou. Vďaka nemu sa Austrálska Kelpia stala populárnym pastierskym psom.

Ďalším významným psom bol Cäsar, ktorý bol narodený v roku 1913. Cäsar bol známy svojou rýchlosťou a schopnosťou pracovať v každom počasí. Vďaka nemu sa Austrálska Kelpia stala obľúbeným plemenom nielen v Austrálii, ale aj v iných častiach sveta.

V roku 1956 sa narodil pes s menom Dinga, ktorý bol známy svojou pracovitosťou a schopnosťou pracovať s dobytkom. Dinga bol tiež výnimočný tým, že dokázal pracovať v noci a v tme. Vďaka nemu sa Austrálska Kelpia stala populárnym plemenom aj v USA.

Dnes je Austrálska Kelpia populárne plemeno nielen medzi pastiermi, ale aj medzi majiteľmi, ktorí hľadajú aktívneho a inteligentného psa. Austrálska Kelpia je známa svojou pracovitosťou, inteligenciou a oddanosťou svojej rodine.

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti

 

Vzhľad a fyzické vlastnosti

 

Všeobecný Vzhľad

Austrálska kelpia je stredne veľké plemeno psa so silným svalstvom a pružnými končatinami. Celkový vzhľad je suchý, veľmi kvalitný a aktívny pes, schopný neúnavne pracovať. Pes by nemal mať ani náznak slabosti.

 

Farba srsti

Farba srsti môže byť rôzna, ale najčastejšie sa vyskytuje červená, čokoládová alebo čierna. Srst by mala byť krátka, hustá a lesklá, s jemnou textúrou. 10 dôvodov prečo sú Psy lepšie ako mačky

 

Hlava a tvár

Hlava a tvár austrálskej kelpie majú charakteristický tvar, ktorý pripomína líšku. Lebka je široká a mierne zaoblená, s jasným prechodom na nos. Uši sú stredne veľké a stojace, s jemným zaoblením na koncoch. Oči sú mandľového tvaru a majú jasný pohľad.

 

Telo a chvost

Telo austrálskej kelpie by malo byť dobre vyvážené a svalnaté. Krk je stredne dlhý a silný, s jemným oblúkom. Chvost je bez práporu a visí v kľude dole v miernom oblúku.

Celkovo je austrálska kelpia mimoriadne pozorný, verný, horlivý a vysoko inteligentný pes, jemný a ľahko ovládateľný, s takmer nevyčerpateľnou energiou. Prečo je pes najlepší domáci miláčik : 10 dôvodov

 

Povaha a temperament Austrálska kelpia

 

Povaha a temperament Austrálska kelpia

 

Austrálska kelpia je horlivý, temperamentný a agilný pes. Povaha tohto plemena zahŕňa radosť z pohybu, vytrvalosť a ochotu pracovať. Aj keď už nie je práca s dobytkom v popredí záujmu pri chove austrálskej kelpie, tieto potrebné vlastnosti charakterizujú plemeno aj dnes. S dôsledným výcvikom môže byť austrálska kelpia veľmi jemná, kľudná a poslušná.

Austrálska kelpia má prirodzený inštinkt a vlohy na prácu s ovcami, či už v otvorenej krajine alebo v ohrade. Pri pasení stád zaujíma kelpia pozorovaciu polohu na chrbte ovce. Toto plemeno je tiež veľmi inteligentné a rýchlo sa učí nové veci.

Aj keď austrálska kelpia je pracovitý pes, je to tiež verný a rodinný pes. Toto plemeno si vyžaduje veľa pohybu a aktivít, a preto nie je vhodné pre sedavý a pohodlný životný štýl. Pri nedostatku zamestnania môže trpieť a vybíjať si frustráciu nie príliš žiadanými spôsobmi.

 

Celkovo, austrálska kelpia je skvelým spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí sú ochotní venovať mu veľa času a energie. S dôsledným výcvikom a správnou starostlivosťou môže byť austrálska kelpia verným a oddaným priateľom na celý život. Druhý pes ? Tu je 9 vecí, ktoré je potrebné zvážiť

 

Výcvik a aktivity Austrálska kelpia

 

Výcvik a aktivity Austrálska kelpia

 

Austrálska kelpia je veľmi inteligentné plemeno, ktoré potrebuje fyzickú a duševnú stimuláciu. Preto je dôležité poskytnúť jej dostatok tréningu a aktivity, aby sa cítila šťastná a zdravá.

Výcvik a poslušnosť sú pre austrálsku kelpiu veľmi dôležité. Je to aktívne plemeno, ktoré má tendenciu byť dominantné a nezávislé. Preto je dôležité začať s tréningom v mladom veku a používať pozitívne posilňovanie. Kelpie sa učí rýchlo a je veľmi ochotná spolupracovať s majiteľom.

Agility je ďalšou aktivitou, ktorá môže byť pre austrálsku kelpiu veľmi zábavná. Je to rýchle a zručné plemeno, ktoré miluje výzvy. Agility poskytuje austrálskej kelpii možnosť využiť svoju inteligenciu a zručnosti.

 

Austrálska kelpia je tiež vynikajúcim pastierskym psom. Má prirodzené pastierské schopnosti a je schopná pracovať s rôznymi druhmi zvierat. Pasenie môže byť pre austrálsku kelpiu veľmi uspokojujúce a zábavné.

Frisbee je ďalšou aktivitou, ktorú môže austrálska kelpia milovať. Je to rýchla a zručná rasa, ktorá môže byť vynikajúcim hráčom frisbee. Je to zábavná aktivita, ktorá môže pomôcť udržať austrálsku kelpiu v dobrej fyzickej kondícii. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Austrálska kelpia je veľmi aktívne plemeno a potrebuje dostatok pohybu a tréningu. Je to vynikajúci spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity.

Vytrvalosť je ďalšou vlastnosťou, ktorú má austrálska kelpia. Je to plemeno, ktoré má veľa energie a vytrvalosti. Preto je dôležité poskytnúť jej dostatok aktivity a tréningu, aby si udržala svoju fyzickú kondíciu.

Austrálska kelpia môže mať rôzne zamestnanie. Môže byť pastierskym psom, spoločníkom, alebo sa môže zapojiť do rôznych aktivít, ako je agility alebo frisbee. Je to vynikajúce plemeno pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a chcú mať zábavu so svojím psom.

 

Zdravotná starostlivosť a starostlivosť

 

Austrálska kelpia je považovaná za zdravé plemeno a udržiava sa tak, pretože každý pes, ktorý sa zapojí do chovu, podstúpi hĺbkovú kontrolu zdravotného stavu. Okrem predpísanej preventívnej liečby proti všeobecným vonkajším a vnútorným parazitom, je potrebná aj starostlivosť o zuby, oči, pysky, stop a DNA.

Starostlivosť o zuby je veľmi dôležitá, pretože zuby sú nástrojom, ktorým pes konzumuje potravu. Pri nedostatočnej starostlivosti o zuby sa môžu vyskytnúť zubné problémy a zubný kameň. Aby sa tomu predišlo, je potrebné pravidelne čistiť zuby a podporovať zdravé stravovacie návyky.

Oči sú tiež veľmi dôležité a potrebujú pravidelnú starostlivosť, aby sa predišlo infekciám a iným očným problémom. Je potrebné pravidelne čistiť oči a sledovať akékoľvek zmeny v ich farbe alebo textúre.

Pysky a stop sú ďalšími časťami tela, ktoré potrebujú starostlivosť. Pysky by mali byť čisté a bez akýchkoľvek známok infekcie alebo zápalu. Stop by mal byť čistý a bez akýchkoľvek známok infekcie alebo zápalu.

DNA testovanie je tiež dôležité pre austrálsku kelpiu, pretože pomáha identifikovať rizikové faktory pre dedičné ochorenia. Toto testovanie sa má robiť predtým, ako sa pes zapojí do chovu, aby sa predišlo šíreniu dedičných ochorení.

Celkovo je starostlivosť o austrálsku kelpiu veľmi dôležitá a musí sa robiť pravidelne. Pravidelná starostlivosť o zuby, oči, pysky, stop a DNA môže pomôcť predchádzať zdravotným problémom a ochoreniam.

 

Plemeno v práci

Austrálska kelpia je plemeno psa, ktoré sa vynikajúco hodí na pasenie a prácu s ovcami. Tieto psy sú považované za jedny z najlepších ovčiarskych plemien na svete. Majú výbornú fyzičku, sú rýchli, obratní a majú vrodený inštinkt na pasenie oviec.

Austrálska kelpia sa vynikajúco hodí aj na prácu s inými zvieratami, napríklad s dobytkom alebo koňmi. Tieto psy sú veľmi inteligentné a rýchlo sa učia nové veci, čo im umožňuje pracovať aj v iných oblastiach, ako napríklad v záchranárskych akciách alebo v polícii.

Plemeno austrálska kelpia je veľmi aktívne a potrebuje veľa pohybu. Preto sa nehodí pre ľudí, ktorí nemajú čas alebo chuť venovať sa mu. Tento pes potrebuje byť každý deň vypustený na prechádzku, kde si môže užívať pohyb a prírodu. Ak nie je dostatočne fyzicky vyťažený, môže sa stať nezvládnuteľným a začne ničiť veci v byte.

Vzhľadom na svoju postavu a rýchlosť by sa austrálska kelpia nemala držať v byte alebo v malom priestore. Tento pes potrebuje veľa miesta na pohyb a aktivity. Ak máte radi aktívny životný štýl a máte dosť miesta, austrálska kelpia by mohla byť skvelým spoločníkom pre vás.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button